Stroj na peníze stále zrychluje. Apple v minulém čtvrtletí trhal rekordy – SMARTmania.cz

Stroj na peníze stále zrychluje. Apple v minulém čtvrtletí trhal rekordy

Logo Applu obklopené grafy

Apple v noci na dnešek oznámil výsledky svého hospodaření za čtvrtý kvartál loňského roku, kterým firma z Cupertina otvírá svůj fiskální rok 2022. Přestože Tim Cook před čtvrt rokem připravoval investory na výpadek tržeb z důvodu přetrvávající polovodičové krize, na zveřejněných číslech to není vůbec vidět. Apple totiž opět trhal rekordy.

Rekordní tržby i zisk. Už zase

Apple v uplynulém čtvrtletí zaznamenal příjmy ve výši 123,95 miliardy dolarů (asi 2,72 bilionu korun), které dokázal přetavit v zisk 34,6 miliardy dolarů (asi 758 miliard korun). Tržby meziročně vzrostly o 11 procent, zisk dokonce o 21 procent.

Tahounem se tradičně staly iPhony, na nichž Apple utržil 71,63 miliardy dolarů, což je o 9 procent více než na konci roku 2020. Apple dokázal i přes opožděné dodávky některých variant vykřesat z trhu maximum. Největším skokanem se jednoznačně staly počítače Mac. Sázka na vlastní procesory Applu vyšla, neboť kategorie počítačů meziročně vystřelila o 25 procent a přinesla do společné kasy 10,85 miliardy dolarů.

Velký skok Apple také zaznamenal v oblasti služeb; tržby z nich se meziročně zvýšily o 24 procent na 19,5 miliardy dolarů, čímž se poměrně neochvějně staly druhým nejvýdělečnějším jablečným odvětvím. O 13 procent vzrostla kategorie zahrnující nositelnou elektroniku, chytrou domácnost a příslušenství všeho druhu; zde Apple utržil 14,7 miliardy dolarů. Černého Petra si protentokráte vytáhly tablety iPad, které zaznamenaly 14% propad tržeb.

Šéf Applu Tim Cook si kvartální výsledky pochvaluje, podle něj za ně může nejinovativnější řada produktů v historii společnosti. Apple dělá vše proto, aby vybudoval lepší svět; do roku 2030 chce být uhlíkově neutrální napříč celým dodavatelským řetězcem, kromě toho se posouvá kupředu v oblasti vzdělávání, rasové rovnosti a spravedlnosti.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku