Domů » Bleskovky » Střípky objevené ve WP8.1 GDR1: Použitelný našeptávač klávesnice nebo podpora nositelné elektroniky

Střípky objevené ve WP8.1 GDR1: Použitelný našeptávač klávesnice nebo podpora nositelné elektroniky

Microsoft včera v programu Developer Preview vypustil update GDR1 pro systém Windows Phone 8.1 se spoustou novinek, které jsme vám popsali v souhrnném článku. Inovací je však podle osobní zkušenosti a podle reakcí uživatelů na našem diskuzním fóru ještě více, proto se pojďme podívat na nové a vylepšené funkce, které nám Microsoft na svém blogu zatajil.

  

Českého uživatele patrně nejvíce potěší nový našeptávač klávesnice, který byl v systému Windows Phone 8.1 hodně kritizován. Jeho predikce opět dosahuje kvalit, jakými se mohl pyšnit v osmé verzi systému. Novinkou je i možnost sdílet internet z telefonu skrze Bluetooth, tuto možnost lze vybrat v nastavení telefonu, nikoliv však z centra akcí. Pro spáče přibyla možnost nastavit si libobolnou dobu odložení budíku přímo při jeho vytváření. 

  

Systém je rovněž připraven na podporu nositelné elektroniky, pro tyto účely přibyla v nastavení telefonu položka aplikace pro zařízení. Ta bude v budoucnu sloužit jako správce aplikací, které budou moci notifikovat o událostech na externím zařízení. Pro pracovní účely se rovněž bude hodit podpora nového typu VPN, k IKEv2 přibyl L2TP s protokolem IPSec.

   

Některé přislíbené novinky se však na našich redakčních telefonech neobjevily nebo nejsou dostupné v českém prostředí telefonu. Týká se to například zamezení přenosu dat skrze USB, o němž jsme psali ve včerejší bleskovce, jeho aktivace je podmíněna aktualizovaným firmwarem. Taktéž aplikace Hudba nemá prozatím živou dlaždici, zřejmě je zapotřebí vyčkat na její aktualizaci. Dlaždice Windows Phone Store ožila až po přepnutí telefonu do anglického jazyka.

 

Ostatní novinky, zejména složky na domovské obrazovce, fungují velmi dobře. Našli jste ve Windows Phone 8.1 GDR1 z Developer Preview další neoznámené funkce? Dejte nám vědět v diskuzi pod touto bleskovkou nebo v diskuzním fóru.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

28 komentářů

 1. Aloha (neregistrovaný)

  No já bych byl v prvé řadě rád, kdyby opravili aktualizaci, aby fungovala na všech zařízeních. Po x pokusech aktualizovat stále dostávám stejnou chybu 8018830f a evidentně nejsem sám :-( trochu mi přijde, že tím jsou hodně postižené L925, ale to jen z běžného projití reakcí

  • Belfiore potvrdil na Tweeteri, že pracujú na oprave. Má to vraj len malé percento užívateľov, väčšinou s malou pamäťou. Na mojej Lumii520 prebehlo všetko v poriadku, a určite som nemal ani 2,4 gb pamäte voľné.

  • Stou malou pamětí, to už musel být Joe úplně zhulenej, když to psal.

  • Aloha (neregistrovaný)

   Přesně tak, tu Belfioreho reakci jsem četl a je to podle mě nesmysl. škoda, předtím jsem problém nikdy neměl.

  • Tohle rozhodně nezpůsobuje nedostatek místa. Měl jsem volno 10gb a update se mi nepovedlo nainstalovat (8018830f), příčinou je evidentně přítomnost Cyan verze 8.1ek. Provedl jsem downgrade na původní WP8 a následný DfP update na 8.1 (non-Cyan) a voilá – zrovna se mi instaluje GDR1. Je to proces poněkud zdlouhavý, ale jsem holt člověk nedočkavý a nechtělo se mi čekat na opravu. :)

  • pavel.tresnak

   Mám L925 s 8.1 Cyan a GDR1 DP v pohodě nainstalována.

  • jirxu (neregistrovaný)

   měl jsem stejný problém a podařilo se mi ho vyřešit(cyan mi ale stále nefunguje)…viz. diskuze pod vcerejsim clankem

  • Pavle, u svého profilu máš jako poslední Lumia 925 OS: 8.10.12393.890 + Cyan… Já mám novější 8.10.12397.895 + Cyan Možná je to tím.

  • pavel.tresnak

   Udělal jsem reinstall z 8.1 DP na 8.0 a pak 8.1 OTA. Až potom jsem zaplnul paraticipaci na DP a nainstaloval 8.1 GDR1 DP.

  • Tak proč píšeš, žes to v pohodě nainstaloval na WP8.1 s Cyan, když jsi musel totálně vymazat celý telefon a začít od nuly? To je fakt děsně v pohodě :D

  • lerion (neregistrovaný)

   V pohodě to není, ale od nuly také ne. Aplikace, nastavení a SMS byly zazálohovány a automaticky se nainstalovaly. Takže zas taková tragédie to není…

  • Aneb jsi udělal přesně to, co jsem psal výše. Ale jinak ano, nainstalováno v naprosté pohodě. :)

 2. Lord de Wolf

  Budík byla první věc které jsem si povšimnul. Update mi běžel přes noc – tzn. nevím ani jak dlouho to trvalo. Každopádně je to fce, která se hodí pro notorické „zaklapávače“ jako já :D

 3. Živá dlaždica obchodu mi funguje aj v slovenčine. Keď som videl medzi aplikáciami Cortanu na chvíľu som aj myslel že bude fungovať :D keďže mám región nastanevý na USA ale až po jej spustení a oznámení že sa obáva že mi s vybraným jazykom nemôže pomôcť som sa prestal tešiť :( :D

 4. Našeptávač je o hodně lepší, ale pořád má do toho z WP8 dost daleko.

  • kolol (neregistrovaný)

   Naseptávač jsem využíval hlavně k doplňování diakritiky. K tomuto je nový našeptávač stejně dobrý, jako ten v 8.1 před updatem: vůbec nijak. Opraví pouze tehdy, pokud je bez diakritiky nejvíce jeden znak.

  • borix (neregistrovaný)

   Kolol: Zlepšení tam je. Většinu slov s více písmeny s diakritikou napoví, až když se klikne na napsané slovo. Píšu hodně mailů z mobilu, takže diakritiku používám neustále a teď už se psát dá celkem rozumně – před GDR1 jsem doplňoval diakritiku raději všude ručně, pač to bylo nepoužitelný. Tvrdit ale, že slovník je zpět, je dost přehnané.

  • Od včerejška jsem toho na mobilu ještě moc nenapsal, ale co jsem testoval, tak typické slovo háček to opraví skvěle, to WP 8.1 neuměly….

  • Zlepšení tam rozhodně je, před GDR1 se muselo každé druhé slovo označit aby to správně napovědělo. Teď už je to dobré.

   Ale na WP 8 to fakt asi ještě nemá.

  • Do ideálu to má hodně daleko. Neřekl bych, kdyby ruční doplňování bylo nutné u ze/že, ale v současném stavu je to na delší texty pořád o ničem. Zlepšení tam ale je, to se jim upřít nedá.

 5. Stepan Hradil (neregistrovaný)

  Já mam Samsung Galaxy Ativ S a při aktualizaci mi také vyskočí tato chyba :-\

 6. L925: ve 13ti procentech instalace vyhodí chybu 8018830f. Oprava je prý na cestě.. Instalován 8.1 Cyan

  • uz ide aj na L925 aktualizovat..pravdepodobne to uz opravili..prednedavnom mi este neslo a robilo to co pises ty :)

 7. doom (neregistrovaný)

  Ativ S a všechno v pohodě ;)

  • js (neregistrovaný)

   Vážně? Mně se to nepovedlo… Opravdu je to Update 1? Můžeš vytvářet složky atd.?

  • Kaspy (neregistrovaný)

   ja mam taky ATIV S a v pohode hned jak to vyslo tak se to stahlo a nainstalovalo

 8. L925 aktualizace již funguje!! Instalovala se právě GDR1 na již nainstalovaný Cyan. Vše OK, problém ze strany MS zřejmě tímto odstraněn.

 9. butti (neregistrovaný)

  PROBLÉM s NAŠEPTÁVAČEM (Lumia 920). Po instalaci Cyan a následně WP 8.1 Update (Developer Preview) to vypadalo, že našeptávač bude opět Super. To až do doby, kdy jsem udělal firemní reset abych se zbavil starých aplikací a nastavení. Najel rovnou systém WP 8.1 Update, do kterého ale nejde našeptávač stáhnout vůbec!!! (Vyžaduje pozornost: Aktualizaci textoých návrhů pro tuto klávesnici se nepodařilo stáhnout.) Má někdo zkušenost?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).