TOPlist

Staňte se mistrem focení mobilem! Máme pro vás 5 praktických tipů

Zadní strana iPhonu 14 Pro
  • Fotoaparát dnes patří k nejdůležitějším funkcím chytrého telefonu
  • Aby fotografie z telefonu stály za to, musíte se naučit jej správně ovládat
  • Tohle je pětice rad pro ty, kteří chtějí telefonem fotit jen ty nejlepší snímky

Z každoročních průzkumů trhu vyplývá, že fotoaparát je pro většinu zákazníků nejdůležitějším aspektem, na který se soustředí při výběru nového telefonu. Kvalitní fotočip s vysokým rozlišením, dobrá optika a chytrý postprocessing však nestačí, je důležité naučit se foťák také správně ovládat. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?

Zapněte si mřížku

Jednoduché, prosté. Mřížka (neboli vodící čáry) vám pomůže s kompozicí a můžete si díky ní ohlídat, jestli nefotíte křivě. Na iOS i Androidu hledejte v nastavení fotoaparátu položku „Mřížka“. Ne, nemusíte se bát, mřížka je pouze pro vás – na výsledných fotografiích vidět není.

Zrcadlení přední kamery

Pakliže rádi fotíte selfíčka, je určitě důležité nastavit si zrcadlení kamery. Ve výchozím stavu bývá zrcadlení přední kamery vypnuté, takže výsledné fotky vypadají jinak, než jak je vidíte v náhledu na displeji. Pokud ale chcete, aby fotoaparát pořídil přesně to, co vidí čočka selfie kamerky, a nic nepřeklápěl, zapněte si zrcadlení. Tuto funkci najdete v nastavení, většinou hned vedle mřížky.

Ruční portrét

Snad už všechny současné smartphony umí fotit tzv. portréty, tedy snímky s bokeh efektem. To znamená, že fotoaparát díky umělé inteligenci nebo sekundárnímu fotoaparátu rozmaže pozadí a tím zvýrazní popředí (kupříkladu obličej fotografované osoby).

Jak na Androidu, tak na iOS ale můžete sami regulovat clonu fotoaparátu, tedy jak výrazný bokeh efekt bude. Některé fotomobily to umí i po vyfocení, ale na to raději nespoléhejte.

Rozlišení videa

V případě, že plánujete se svým mobilním telefonem natáčet videa, určitě byste si měli nastavit jeho kvalitu. Většina smartphonů dnes umí 4K při 30 nebo 60 snímcích za sekundu. Některé zvládají až 8K, avšak to je v tuto chvíli stále velmi nepraktické a pravděpodobně si takové video ani nemáte na čem přehrát.

Někdy je ale lepší volit spíše Full HD s frekvencí 30 nebo 60 fps. Spousta fotomobilů totiž při nižším rozlišení aplikuje plynulejší stabilizaci. Zároveň je třeba myslet na to, že Full HD videa nespotřebovávají tolik místa na úložišti jako detailnější 4K.

Foťte do RAW

Formát RAW díky moderním smartphonům rozhodně neslouží jenom fotografickým profesionálům. Fotografie v RAW obsahuje kompletní fotodata a není nijak komprimována nebo zmenšena pro uložení do paměti telefonu, jako tomu bývá u formátů HEIC, JPEG a dalších.

U iPhonu lze s RAW formátem (konkrétně proprietárním Apple ProRAW) pracovat od modelu 12 Pro, stačí jej povolit v Nastavení –> Fotoaparát –> Formáty a pak jen aktivovat přímo ve fotoaplikaci. Na Androidu je přepínač RAW většinou součástí expertního či profesionálního režimu. Ale pozor, stejně jako u videí s vysokým rozlišením, také fotografie RAW zabírají velké množství místa – klidně i 25 MB na jednu.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku