Domů » Bleskovky » Spekulace: Lumia 1030 má dostat 50megapixelový snímač

Spekulace: Lumia 1030 má dostat 50megapixelový snímač

Včera na internet unikly první snímky nástupce fotokrálovny Lumie 1020, dnes server Nokiapoweruser přináší první informace o fotoaparátu, kterým má chystaná novinka disponovat. Informace pochází z neověřeného zdroje, tak je musíme brát s rezervou, pokud se ale vyplní, můžeme se těšit na důstojného následníka trůnu.

  

Lumia 1030 má disponovat snímačem o rozlišení 50 megapixelů, zvětšit se má i jeho fyzická velikost. Výrobu má obstarat Toshiba, která má na svědomí i fotočip pro Lumii 1020, 1520 nebo 930. O osvětlení scény se má postarat čtvrtá generace LED s krátkým pulsem, xenonový blesk patrně přítomen nebude. Lumia 1020 byla představena loni v červenci, dočkáme se jejího nástupce po dvou letech nebo ještě dříve, např. na v únoru na MWC?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Toho blesku škoda. U fotomobilu by měl být xenonový blesk samozřejmostí.

 2. To se mě nezda a bude to blaf, tenle spendlik na fotce nemuze byt nastupce..

 3. Na MWC v unori bude predstaveny tak prd, kedze je v marci :D

 4. Xzeit (neregistrovaný)

  Pokud ty LED budou mít ty vlastnosti, co má XENONOVÝ blesk, proč ne….ale jestli tam nebude ta síla a to zmrazení….tak to je nástupce jak byk teda….neříkám nic.

 5. AppleRulez (neregistrovaný)

  No jo, cim vice prouzku tim vice adidas :D

  • Oslík (neregistrovaný)

   Na Lumii 1020 těch 41 MPx má velký smysl. Jsem rád, že pokračují tím směrem – pokud je to pravda.

   Ale ten chybějící xenon mě teda mrzí. Vím, že teoreticky už jde udělat LEDky se stejnými vlastnostmi. Jestli tomu tak bude v praxi, je to samozřejmě takto naopak lepší, ale pochybuji o tom.

  • Oslík (neregistrovaný)

   To chybějící mechanická závěrka naopak asi žádný nedostatek není. Elektronická závěrka se stejnými nebo lepšími vlastnostmi už jde udělat nějakou dobu, i když ještě není úplně běžná.

 6. Já jen nechápu, proč takový zásadní model nepředstavili o 1/4 roku dříve, aby stihl vánoční sezónu (kvartál), která (který) je pro každou firmu de facto nejdůležitější.

 7. HapeCZ (neregistrovaný)

  Já jakožto člověk, který se o fotografování zajímá a něco si o tom přečetl se musím smát :-) 50 magapixel, hi, hi. A na jak velký snímač bude těch 50Mpix dopadat? Mám zrcadlovku Nikon D3100, ta má nějakých 14,2 Mpix a lezou z ní krásné fotky. Jenže má snímač o velikosti(DSLR) (mm): 23,1 × 15,4. Kolik asi bude mít tento fotomobil? Nevím proč si pořád někdo myslí, že čím víc Mpix, tím lepší fotky, je to k smíchu. Akorát tak bude větší digitální šum.

  • Zajímáš se sice o fotografování, ale proč je tam tolik megapixelů nerozumíš.

  • HapeCZ (neregistrovaný)

   To tedy ne, vysvětli mi to :-)

  • wtf (neregistrovaný)

   hovori ti nieco bezstratovy zoom ?

  • wtf (neregistrovaný)

   A ako mozes vidiet, ziadny sum tam nieje. A ten fotak v tom mobile zatial neporazil ziadny iny

  • true (neregistrovaný)

   Bezstratovy zoom nie je vsetko. To ze uklada snimku par sekund je smutne.

  • borix (neregistrovaný)

   Hape: D3100 je foťák pro začátečníky, což tvému příspěvku přesně odpovídá. Prohledej trošku historii Pureview. Se zrcadlovkou se to samzřejmě srovnávat nedá, ale princip špatný není a on tam ten snímač (na telefon) není zas tak malý.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Tuhle teorii – že víc pixelů neznamená lepší fotku, že záleží na fyzické velikosti senzoru atd. atd. – uživatelé L1020 se 41 MPx dobře znají. Je to zčásti pravda, ale ne celá pravda.

   Je tam použito vyspělé zpracování obrazu, které produkuje snímky s menším počtem pixelů, ale kvalitnějších. Není to trik ani žádná podivnost, ale známá metoda, která jen před Lumií 1020 nebyla použita v běžném a dostupném produktu. Něco jako HDR, které taky na první pohled „překonává fyziku“. Moře MPx je obvykle chyba nebo marketing, ale u Nokie 808, Lumie 1020, 1520, 930… a snad tedy i 1030… ne.

  • Oslík (neregistrovaný)

   True:

   1. Už neukládá.

   2. Stejně většinou dáš přednost podstatně lepší fotce, co se déle ukládá. Aspoň já jo. Většinou, ne vždy.

   3. Ano, pořád to potřebuje podstatně výkonnější HW, což je snad pointa L1030.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).