Špatné zprávy: Populární RSS čtečka Google Reader skončí 1. července

Google oznámil své druhé jarní čištění, tentokrát se rozhodl ukončit službu na čtení RSS kanálů – Google Reader. Oficiálně byla spuštěna v roce 2005 a její provoz skončí 1. července 2013. Plánovaný zánik mohly značit dřívější informace o nepoužívání RSS a prakticky žádné aktualizace Readeru v poslední době.  Dále ruší Google Voice pro BlackBerry, od teď budou uživatelé přesměrováni na HTML5 web aplikaci. Společnost nebude prodávat, nebo aktualizovat, desktopovou variantu aplikace Snapseed, která slouží na editaci fotografii, dále řadu vývojářských API. 

  

Zánik Readeru se dotkne nejvíce uživatelů, důvodem pro ukončení služby je podle Google: „Pokles v užívání Google Reader a snaha společnosti soustředit energii na méně produktů.“ Jedná se o jednu z nejpopulárnějších služeb na čtení RSS kanálů, konec bude znamenat výrazný pokles pro RSS protokol samotný, který zažívá propad od nástupu sociálních sítí. 

Další stránkou je široký a fungující ekosystém aplikací a služeb, které jsou na Google Reader napojené. Slouží jako základní zdroj kanálů a umožňuje synchronizaci v různých zařízeních. Aplikace budou muset najít jinou cestu, jak uživatelům zpřístupnit obsah, který si sami zvolí. Rušení populárních služeb, může narušit důvěryhodnost v Google. Reader nemá miliardy uživatelů, ale ve svém segmentu je nejpopulárnější. Může se stát, že Google zruší bez náhrady službu, na které závisí váš každodenní provoz. Máme se teď bát, že služba, která nezobrazuje reklamy na každém rohu, nebo nepřináší tuny dat o uživatelích, zmizí z nabídky Google.

Řadu z nás teď čeká hledání alternativního způsobu, jak zůstat informovaný o oblíbených webech. Máme na to čas do prvního července.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku