Domů » Bleskovky » Špatné zprávy: Populární RSS čtečka Google Reader skončí 1. července

Špatné zprávy: Populární RSS čtečka Google Reader skončí 1. července

Google oznámil své druhé jarní čištění, tentokrát se rozhodl ukončit službu na čtení RSS kanálů – Google Reader. Oficiálně byla spuštěna v roce 2005 a její provoz skončí 1. července 2013. Plánovaný zánik mohly značit dřívější informace o nepoužívání RSS a prakticky žádné aktualizace Readeru v poslední době.  Dále ruší Google Voice pro BlackBerry, od teď budou uživatelé přesměrováni na HTML5 web aplikaci. Společnost nebude prodávat, nebo aktualizovat, desktopovou variantu aplikace Snapseed, která slouží na editaci fotografii, dále řadu vývojářských API. 

  

Zánik Readeru se dotkne nejvíce uživatelů, důvodem pro ukončení služby je podle Google: „Pokles v užívání Google Reader a snaha společnosti soustředit energii na méně produktů.“ Jedná se o jednu z nejpopulárnějších služeb na čtení RSS kanálů, konec bude znamenat výrazný pokles pro RSS protokol samotný, který zažívá propad od nástupu sociálních sítí. 

Další stránkou je široký a fungující ekosystém aplikací a služeb, které jsou na Google Reader napojené. Slouží jako základní zdroj kanálů a umožňuje synchronizaci v různých zařízeních. Aplikace budou muset najít jinou cestu, jak uživatelům zpřístupnit obsah, který si sami zvolí. Rušení populárních služeb, může narušit důvěryhodnost v Google. Reader nemá miliardy uživatelů, ale ve svém segmentu je nejpopulárnější. Může se stát, že Google zruší bez náhrady službu, na které závisí váš každodenní provoz. Máme se teď bát, že služba, která nezobrazuje reklamy na každém rohu, nebo nepřináší tuny dat o uživatelích, zmizí z nabídky Google.

Řadu z nás teď čeká hledání alternativního způsobu, jak zůstat informovaný o oblíbených webech. Máme na to čas do prvního července.

David Podzimek

24 komentářů

 1. Miroslav Havlíček

  Škoda. Jedna z mála služeb Googlu, kterou používám prakticky neustále.

  • David Podzimek

   Přesně tak, měl se vybrané specifické sekce webů, blogy, ne vše je na sociálních sítích a ne vše tam chci mít.

  • Vyjma vyhledávače a Exchange (nebo jak tomu Google říká) používám pak již opravdu jen toto, denně. Teď mě nasr…. hlavně že mají nesmysly jako G+ apod…:-/ Nj, holt z toho nejsou prokliky…

   +1 pro redakci, najít alternativu, popsat, porovnat, navrhnout:-)

  • David Podzimek

   Momentálně se v tom hrabu, alternativa webová je, ale problém je v napojení na na aplikace na telefonu, tabletu apod.

  • Navíc jak lépe může Google zjistit, jakou reklamu na daného uživatele cílit, než právě z toho, co odebírá za weby a o co se zajímá. Ani z obchodního hlediska mi to nedává moc smysl.

 2. MiraS (neregistrovaný)

  Taky dnes tato hlaska na me vybehla a trochu jsem se vydesil. No redakce, mate namet na dalsi clanek nam nejakou alternativu doporucit, diky :-)

 3. MiraS (neregistrovaný)

  Taky dnes tato hlaska na me vybehla a trochu jsem se vydesil. No redakce, mate namet na dalsi clanek nam nejakou alternativu doporucit, diky :-)

 4. MK (neregistrovaný)

  Zatial som premigroval na Netvibes, aj ked nema iOS klienta pokial viem :-(

  • MK (neregistrovaný)

   pozeram ze to ani nefunguje kua, neupdatuje to feedy, narozdiel of GR

 5. Třeba pomůže tlak uživatelů – tady je petice – [odkaz]

 6. Někomu u Googlu fakt pěkně hráblo! ;-) (chtěl jsem napsat něco sprostějšího). Na začátku jsem zkoušel 2 readery, nakonec zůstal u GR. Tohleto nechápu – Google má tendenci zabít i věci, které byly celkem úspěšné, nebo měly potenciál. Mě se třeba líbilo i Wave – s jakou pompou bylo představené jako revoluční, jen aby jej potom utli … Google – věčná betaverze všeho bez jistoty :-)

  • Ach jo, to zase bude promarněný večer s nejistým výsledkem (výhrou bylo aspoň obnovení původní funkčnosti…). Fakt mě G nas***, ale třeba přehodnotí, podle reakce komunity.

  • MK (neregistrovaný)

   netreba nic premarnit, presiel som a nic z toho nieje nahrada za GR

  • MK: Taky mi přišlo, že to jsou spíše jen čtečky, než agregátory…

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Bloglines – alespoň pokud jde o webovou verzi – je docela ekvivalentní náhradou. Bohužel pochybuju o tom, že bude v dohledné době tak silná skupina aplikací pro všechny platformy včetně třeba WP7, které používám.

 7. Najprv sprava,ze konci iGoogle,coz pouzivam ako homepage,teraz Reader…

  Ludstvo je cim dalej sialenejsie.

 8. Tak teď by mohli ještě zavřít mail, ani by mě to nepřekvapilo :-/

  • Spíš zavedou, že než ti dovolí přečíst si příchozí poštu, tak budeš muset shlédnout reklamní video (jako na youtube)

 9. Jsou to HOVADA !

 10. Honza77 (neregistrovaný)

  Prvního dubna bude až půl měsíce. Pokud to myslí vážně a nepřehodnotí to, tak prudce měním názor na Google a používání jeho online služeb. Nechci, aby se situace opakovala. RSS čtečka je velmi nepříjemná, ale kdo ví, co to bude příště. Zkriplená nová verze Androida (to pravda není on-line služba), Gmail, Google Code, Google Docs, Mapy, …?

  Věřím, že to nepřehodnotí, protože už byly téměř jistě kamenováni zaměstnanci Googlu. A nepomohlo to.

 11. dalkal (neregistrovaný)

  Zde je odkaz, kde se řeší náhrady za Google reader, já osobně ve Win používám

  čtečku RSS bandit, je skoro stejná jako GR.

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).