Domů » Bleskovky » Spartan bude výchozím prohlížečem Windows 10, na ostatní platformy se zatím nechystá

Spartan bude výchozím prohlížečem Windows 10, na ostatní platformy se zatím nechystá

Microsoft dal v minulém týdnu poprvé veřejnosti ochutnat svůj nový internetový prohlížeč nazvaný Project Spartan, prozatím pouze ve Windows pro počítače, v příštím sestavení ale nemá chybět ani na mobilních telefonech. Tým, který má vývoj nového prohlížeče na starosti (Internet Explorer Developer Team), se v minulém týdnu zúčastnil otevřeného chatu s uživateli a fanoušky systému Windows na Twitteru. Přinášíme vám nejzajímavější odpovědi na otázky.

 
Project Spartan pro smartphy  

Díky všemožným únikům víme, že se adresní řádek v mobilním prohlížeči Spartan nachází při horním okraji displeje, což je pro ovládání značně nepohodlné. Podle IE Dev však vzhled prohlížeče není finální a jeho členové si uvědomují, že pozice adresního řádku je velmi horké téma. Vzhledem k tomu, že Adobe ukončilo podporu Flash Playeru pro mobilní zařízení, nebude jej podporovat ani Spartan. Microsoft aktuálně neplánuje přidat do prohlížeče možnost stahovat soubory na pozadí, i to je však předmětem jednání.

V základních věcech má být Spartan velmi podobný současnému Internet Exploreru. Stále bude možné připínat stránky jako živé dlaždice na domovskou obrazovku nebo synchronizovat oblíbené položky v rámci několika zařízení. V budoucnu bude možné importovat záložky nejen z Internet Exploreru, ale i z dalších dvou prohlížečů. Kvůli jednoduchosti nebude Spartan obsahovat tlačítko domovské stránky. Na počítačích s Windows bude existovat pouze jedna verze, která se díky prostředí Continuum přizpůsobí pro ovládání klávesnicí a myší nebo dotykem. Verze pro počítače se také naučí přesouvat taby mezi jednotlivými okny nebo je připínat podobně, jako to umí Google Chrome.

  

Zda bude Spartan obsahovat vlastní obchod s doplňky a webovými aplikacemi zatím tým IE Dev neproradil, za to však uvedl, že Microsoft aktuálně nemá v plánu vydávat Spartan na konkurenční platformy. Spartan bude ve Windows 10 výchozí prohlížeč (a to i na Xboxu), Internet Explorer ale bude stále přítomen. Nebude však připnutý na hlavním panelu a zájemce si jej bude muset najít mezi ostatními programy. Jak dlouho bude trvat přechodné období, v Microsoftu prozatím nevědí. Starší verze systému Windows nedostanou možnost prohlížeč Spartan nainstalovat.

   

Podle blogu Microsoftu nebude mít Spartan ve výchozím nastavení zapnutou volbu „Do not Track“, která oznamuje internetovým stránkám, že si uživatel nepřeje, aby byl jeho pohyb sledován například pro účely cílené reklamy. Důvodem vypnutí této funkce jsou údajně nejnovější normy World Wide Web Consortiom (WC3), funkci však bude možné v nastavení zapnout.

  

Tým IE Dev se bude stejně jako Spartan v budoucnu přejmenovávat, v Microsoftu je údajně zvažována celá řada názvů, na odhalení toho finálního si však budeme muset počkat. IE Dev během práce na Spartanu sbírají zpětnou vazbu na stránkách User Voice, kam můžete přidat svůj návrh pro budoucí vývoj nebo podpořit některý z návrhů vystavených.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  „Podle blogu Microsoftu nebude mít Spartan ve výchozím nastavení zapnutou volbu „Do not Track“, která znemožňuje internetovým stránkám sledovat uživatelův pohyb na internetu a nabízet mu cílenou reklamu.“

  Znemožňuje? A od kdy? Toto nastavení je pouze jakousi žádostí o nesledování. Zda to bude webová stránka dodržovat nebo ne je jen na ní.

  V textu si to prosím opravte.

  • to same jsem chtel napsat. je to asi stejne, jako kdybych ja pri prepadeni banky „znemoznil“ zlodeji kradnout tim, ze ho o to pozadam :-)

 2. Konecne se i MS prizpusobuje standardum a doporucenim W3C. Jeste by meli zacit pouzivat Blink a doba temna bude za nami :-)

  • To nepomůže, protože především Chrome nyní naprosto nedodržuje standardy.

  • Martin II (neregistrovaný)

   AARON: Dobre rano, MS uz davno patri medzi tych co standardy W3C dodrzuje. Google s Chrome je ten co si zavadza vlastne riesenia, este horsie ako MS s IE v minulosti.

  • lerion (neregistrovaný)

   MS čas od času nějaký standard ignoruje nebo si ho vyloží po svém. Určitě ne dobré řešení, ale tisíckrát lepší jak Google a jeho styl vytváření si svých vlastních standardů, které jsou proti všemu ostatnímu…

  • Petr (neregistrovaný)

   Spellshaper: Tady vidim pr4esny opak toho, co tvrdis: [odkaz]

  • lerion (neregistrovaný)

   Petr: Tvůj odkaz je ale asolutně nesouvisející.

  • Petr (neregistrovaný)

   mceza: zkus se rozepsat proc je nesouvisejici. At se pobavime.

  • lerion (neregistrovaný)

   Nevím, co na tom bude zábavného, ale máš to mít…

   Tebou uvedený odkaz obsahuje hodnocení prohlížečů na základě bodového zisku za implementaci určitých funkcí. Některé jsou součástí W3C standardu, některé nejsou. Ostatně je to popsáno v About: [odkaz]

   Takže to, že Chrome získal více bodů ještě automaticky neznamená, že lépe podporuje standardy W3C.

   Proto to s tím, o čem se tu bavíme, nesouvisí.

  • Petr (neregistrovaný)

   mceza, pokud najdes relevantnejsi odkaz, hod ho sem. Z vyssiho skore se da dovodit, ze lepe odpovida standardum W3C. Obzvlaste pokud maximalni skore je 555, Chrome ma 501 a IE pouze 396 a v celkovem skore tvori testy, ktere nejsou soucasti standardu ani ne 20 procent. Ale logika nikdy nebyla tvou silnou strankou.

  • Jak psal Lerion, ten test nehodnotí HTML5 standard, ale HTML5 funkce. A přesně jak je uvedeno v tom odkaze, jednotlivé prohlížeče udělali z HTML5 akorát bordel, takže ten test se snaží zahrnout všechno, co existuje i když to se standardem nemá nic společného.

   On celý HTML5 je velmi nepovedený koncept. Nejlepší standard byl XHTML…

  • lerion (neregistrovaný)

   Petr: Odkaz ti zjevně nestačil. Tak tedy citace:

   „HTML5 means different things to different people. You could argue that HTML5 only includes features that are defined in the W3C HTML5 specification. Or you could argue that it includes every specification, draft or experimental feature that is added to browsers in the last couple of years. We decided to take the middle ground and split the test into three parts: the official HTML5 specification, specifications that are related to HTML5 and some experimental new features that are extensions of HTML5.“

   Takže dosažené skóre neříká nic o dodržování specifikací W3C.

  • Petr (neregistrovaný)

   mceza: koukam, ze ani neumis cist. Precti si ten text, co jsi sem postnul poradne a pak si projdi skorovaci tabulku a spocitej, kolik bodu z acelkveho skore tvori oficialni HTML5 specifikace podle W3C a kolik zbytek testu. Opravdu se skvele bavim…

  • Honza (neregistrovaný)

   Slo by nejak konkretneji v cem je google tisickrat horsi nez MS s IE v dobach jejich nejvetsi (ne)slavy? Hod sem treba 3 takove pripady. Diik

  • Honza (neregistrovaný): Tak z pohledu soukromí….:)

  • Honza (neregistrovaný)

   Tak tema bylo na podporu W3C standardu. Nevybavuju si, ze by chrome neco nejak prasil, tak jsem chtel byt poucen

   Ono i z hlediska soukromi by me zajimalo v cem je chrome tak dramaticky „osklivejsi“ nez treba ms prohlizece?

 3. Spartan je strašnej a to jsem ho ještě ani nemusel používat. MS očividně pořád nechápe, jak by měl na mobilním zařízení prohlížeč vypadat. A vůbec mi nevadí adresní řádek nahoře, ale to, že by se všechny prvky měly skrývat, nějak opravit tu hrůzostrašnou nabídku dole + teda samozřejmě přecházení mezi jednotlivými kartami.

  • lerion (neregistrovaný)

   „Spartan je strašnej a to jsem ho ještě ani nemusel používat.“

   :D To je jízda :D

  • Chápu, že ty MCEZO onanuješ nad vším, co MS vypustí a už podle screenů je to úžasný, já vidim, že to bude děs, na to ho nemusim vůbec ani používat. Jelikož jediná velká změna oproti IE, co je tam ted, je přesunutí adress baru nahoru, tak mam zhruba představu. A IE, co je ve WP teď, to je jedním slovem katastrofa. Navíc, co jiného jsem od tebe mohl čekat, než že zas vytrhneš něco z kontextu.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jo, jo. Jen mě obviň, že onanuju nad všim od MS… Paráda. Co mám dělat? Hlásat, že MS je zlo a že všechno od nich je naprosto strašný a to tak moc, že to nemusím před tímhle tvrzením ani zkusit?

   Nezlob se na mě, ale nebudu se chovat jako idiot (jako ty) a hodnocení si nechám, až to vyzkouším.

  • Tak to jsi neřekl Lerione, to je vtip měsíce. Ty si ani nepamatuješ, že jsi tady brečel, jak je to ošklivé a jak to zruinovali (nutno podoknout, že jsi teda nebyl sám, bylo tady nabrečíno, že by to zvedlo hladinu řek tak o dva metry) a teď mi tady budeš tvrdit tohle, že si hodnocení necháš na potom. Jeď prosimtě do Dobřan do cvokárny, když si nepamatuješ to, co jsi tvrdil pár dní zpátky, tak to v zájmu tvého zdraví udělej, není asi něco vpořádku.

  • lerion (neregistrovaný)

   Máš nějakou zamplženou paměť. Vyjadřoval jsem se k prvním leakům Windows Phone a tam jsem říkal, že se mi vůbec nelíbí a že doufám, že ve finální verzi to bude jiné. NIKDE JSEM NEBREČEL, NIKDE JSEM NEMLUVIL O NĚJAKÉM RUINOVÁNÍ A ROZHODNĚ SE NECHOVÁM JAKO TY, ABYCH O NĚČEM PSAL, ŽE JE TO STRAŠNÉ A ŽE TO ANI NEMUSÍM POUŽÍT.

   Takže se chlapečku uklidni, mohla by ti prasknout žilka a smartmania by měla zas o jednoho šaška méně a kde bych pak trávil sváteční odpoledne…

  • René (neregistrovaný)

   Chlapci, prohlížeč nebude zdaleka ve finální verzi a mnohé se v něm změní, takže bych počkal na finální počin MS a pak konverzoval na téma jestli se prohlížeč povedl, nebo je to shitka.

  • Mcezo mcezo, tobě měli dát tenkrát ban, když jsi tu brečel, ať ti smažou účet, jak jsou na tebe lidí oškliví a zlí. A ty jsi přilezl zpátky a pokračuješ svým veledílem dál. Tvůj přínos se zde rovná nule, pokud si ani nepamatuješ, co si jednou tvrdil, je mi tě opravdu ale opravdu líto. Navíc, pokud někdo nesdílí tvůj ubrečený názor, tak je hned dement. Diskuzní forum slouží k diskuzi, to, co zde ale předvádíš ty, to s diskuzí nemá co společného.

  • lerion (neregistrovaný)

   Ještě jsem si nevšiml, že bys tu diskutoval. Zatím jsem tě ale vždy viděl jen přilézt, prohlásil blábol typu „Spartan je strašnej a to jsem ho ještě ani nemusel používat“ a kdokoli vyjádří s tvým přihlouplým tvrzením nesouhlas je napadán…

   Pokud tvoje jednostranné soudy, kecy o onanování a urážení ostatních jsou podle tebe pro toto fórum přínosem, tak v tom případě bude přínosem i fotografie toho, co se mi dneska podařilo vytvořit do záchodové mísy… To je totiž alespoň pokaždé trochu jiné. Tvé kecy jsou jeden jak druhý…

   Když se podíváš v těchto vláknech výše, uvidíš, že diskutuji. Mám znalosti, mám zkušenosti a rád si je vyměňuji s jinými. Ty jne příjdeš se svým „Spartan je strašnej“ a myslíš si, jaký jsi king…

  • LERION: Amen! A palec nahoru. Myslím si totéž.

 4. Doufám, že ve finální verzi udělají ty nabídky alespoň trochu oddělené. T ošedé pozadí a na tom černý text odskákaný enterem, to je prostě hnus.

  • Těžko, v rámci sjednocování s Material designem, který toto nemá ani na klávesnici to asi očekávat nelze.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).