Domů » Bleskovky » Spartan a Cortana budou nerozlučná dvojka: Podívejte se na jejich spolupráci na videu

Spartan a Cortana budou nerozlučná dvojka: Podívejte se na jejich spolupráci na videu

Nový univerzální internetový prohlížeč pro Windows 10 se dosud objevil pouze na několika screenshotech a ukázkových videích, na jeho vyzkoušení si ale budeme muset počkat do příštího sestavení technického preview systému. Jeho funkce jsou nám známy již delší dobu, dnes se díky serveru WinBeta můžeme podívat, jak je vyřešena integrace personální asistenky Cortany do nového internetového prohlížeče.

Cortana bude součástí adresního řádku a dá o sobě vědět kdykoliv, kdy vycítí možnost být nápomocná. Otevřete stránky oblíbené restaurace a Cortana vám okamžitě nabídne adresu, otevírací dobu, hodnocení hostů a další informace, aniž byste je museli hledat na stránce restaurace. Je-li součástí nalezených výsledků adresa, personální asistentka vám nabídne navigaci. Tato funkce bude velmi užitečná zejména na mobilních telefonech, neboť se uživatel okamžitě dostane k relevantním informacím.

 

Cortana vám pomůže i s vybraným textem kdekoliv na stránce, ať už hledáte význam slova ve slovníku nebo recept na označené jídlo. Uživatelské prostředí prohlížeče se dá přirovnat v podstatě k jakémukoliv jinému internetovému prohlížeči pro Windows, na jeho nabídky nebo nastavení se můžete podívat na následujících screenshotech.

    

Spartan si budeme moci vyzkoušet již v příštím sestavení Windows 10, bohužel integrace Cortany se bude týkat pouze anglického prostředí a na její českou lokalizaci si budeme muset nechat zajít chuť. Doufejme, že ne navždy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Hlavně, když to půjde vypnout, s Cortanou si fakt povídat nechci a ani o její pomoc nebudu mít/nemám zájem.

  • Taky v to doufám, ale zase to třeba ocení samotáři nebo Ti, co mají imaginárního přítele(Wilsné) :D

  • No, podle videa to ale vypadá, že povídat si s ní nebudeš muset a pokud jí nevyvoláš kliknutím, tak se s ní ani nesetkáš. Já teda doufám, že k dispozici spíš bude, to vyhledávání vypadá super, než že k dispozici nebude. Nepoužívat se dá vždycky, používat pokud není dostupná, těžko.

  • Tak jako zrovna ty příklady ve videu se jeví jako velmi užitečné, nechápu, proč by to někdo dobrovolně vypínal. Vsadím se, že kdyby se to nejmenovalo cortana, ale třeba smartbrowsing, všichni z vás by tomu zatleskali..

   A taky mne zaráží, že mají všichni pocit, že se na Cortanu musí mluvit.

  • Kašli na pocity, vždyť je víkend ;-) Jinak by taky mohli v MS zamakat na tom, aby si dalo s Cortanou hádat(bude hodně chytrá-online). Dotyčný by si ji pojmenoval podle svého-třeba Deži :D a myslím, že by to očistilo i některé hádavé typy v diskuzích :-)

  • rtzuzt (neregistrovaný)

   Je tam ve W10 možnost vypnout vypnout a zapnout Cortanu. Stejně jako dneska na WP.

  • Mimonaut – nechci rýpat, ale mam takový pocit, že jí nechtějí, protože jí ani mít nemohou, trochu to na mě tak působí, že je to jednodušší označit jako zbytečnost, než si postesknout nad tím, že to stejně mít nebudem.

 2. gorilag (neregistrovaný)

  Tu by to nemal byť až taký OT ale keď používam win 10 na Pc a mal som český región a prepol som ho na americký ako môžem „zapnúť“ cortanu pretože stále mi funguje bing vyhladavanie aj keď mám americky región a keď chcem zapnúť cortanu tak mi vypíše že neni dostupná prenmoj región. Ďakujem za odpoveď.

  P.S. Používam aj americké jazykové rozhranie takže v tom to nebude.

  • slivamichal (neregistrovaný)

   Předpokládám, že jste přihlášen přes svůj MS účet (email). Není možné že je to právě tím? Účet máte pro ČR a proto bere region ČR, nikoliv ameriku.

  • rtzuzt (neregistrovaný)

   Mě se to právě podařilo. Region jazyk a klávesnic ma US a jede

  • Mě třeba COrtana funguje napůl. Tváří se jako spuštěná, ale jakmilekliknu na mikrofon dostanu hlášku – Sorry speech failed to start. Please try again later.

  • adf (neregistrovaný)

   odebrer a znova přidej MS účet, pak se spustí, je to nějaká chyba

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).