SpaceX získala certifikaci pro pravidelné lety k ISS, první mise odstartuje v pondělí

SpaceX Crew 1 Commercial Crew nahled

Jak si asi vzpomínáte, začátkem léta na Mezinárodní vesmírnou stanici poprvé v historii odletěla dvojice astronautů na palubě lodi Crew Dragon vynášené raketou Falcon 9. Astronauti na ISS strávili asi dva měsíce a v pořádku se vrátili na Zem. Od té doby běžel velký audit, v němž NASA vyhodnocovala veškerá získaná data a informace o misi Demo-2.

V úterý byl dlouhý proces završen tím, na čem ve SpaceX několik let pracovali: získáním certifikace pro pravidelný provoz letů na ISS. Stalo se tak jen několik dnů před tím, než odletí první z pravidelných misí Crew-1.

Certifikace není jen tak

Získat certifikaci, je náročnější, než by se mohlo zdát. NASA nehodnotí pouze loď a raketu jako takovou. Hodnotí se úplně všechno, co nějakým způsobem s letem souvisí. Požadavky tak musí splnit veškeré procedury prováděné před startem, pozemní operace, řízení mise, bezpečnostní postupy a podobně. Hodnotí se zkrátka celý „produkt“.

Lety Commercial Crew totiž pro NASA SpaceX (a v budoucnu další společnosti) zajišťuje v podstatě „na klíč“. S trochou nadsázky lze říct, že NASA koupí astronautům letenku, a o zbytek už se postará dodavatel. To je zásadní koncepční změna oproti časům, kdy si NASA vše zajišťovala sama.

Již zmiňovaná první pravidelná mise by měla odstartovat v pondělí v 1:27 našeho času. Datum bylo už třikrát odložené – jednou kvůli lepší synchronizaci se zásobovacími misemi a rotacemi na ISS, podruhé kvůli drobnému problému s jedním z motorů Merlin 1D zaznamenanému před startem nesouvisející mise. Poslední jednodenní posun pak zapříčinilo špatné počasí očekávané na Floridě v neděli.

Posádku budou oproti dvoučlenné misi Demo-2 tvořit čtyři astronauti. Američané Shannon Walker, Victor Glover a Michael Hopkins, které doplní Soichi Noguchi z japonské JAXA.

SpaceX Crew 1 Commercial Crew Portrait
Oficiální „plakát“ k misi Crew-1

Očekává se, že posádka na ISS stráví přibližně 180 dní a vrátí se tedy někdy v červnu příštího roku. Pokud vše půjde podle plánu, měl by být Crew Dragon pokřtěný Resilience („Nezdolnost“) renovován a později použit pro další mise.

Celá událost bude již tradičně živě přenášena na YouTube kanálech SpaceX a NASA. Stream zpravidla začíná asi tři hodiny před startem.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku