Domů » Bleskovky » SpaceX svůj satelitní internet nabídne širšímu publiku. Ocení jej cestovatelé i kempaři

SpaceX svůj satelitní internet nabídne širšímu publiku. Ocení jej cestovatelé i kempaři

Kontroverzní projekt společnosti SpaceX zvaný Starlink, v rámci kterého firma vynáší na oběžnou dráhu desítky satelitů, se blíží k dalšímu milníku. K americké Federální komisi pro komunikace (FCC) totiž minulý týden podala žádost o udělení licence, se kterou by mohla vybavit svým přijímačem i větší základnu uživatelů.

jumpstory download20210309 195148

V současné době je Starlink dostupný především obyvatelům v odlehlých částech Spojených států, kteří se nemohou připojit k internetu jinými způsoby. Anténa je aktuálně dostupná za 499 dolarů (11 000 Kč), měsíční paušál je pak 99 dolarů (2 180 Kč) a rychlost připojení se pohybuje mezi 70 a 130 Mb/s.

jumpstory download20210309 195136
Při přízni počasí by se měla zítra brzy ráno našeho času do vesmíru vydat další raketa Falcon 9 s 60 satelity Starlink

Zmíněná licence, pokud ji SpaceX obdrží, by umožnila firmě instalovat své antény i na obytné karavany, nákladní vozy, lodě či letadla. Zakladatel Elon Musk pak na četné dotazy na Twitteru odpověděl, že se nejedná o výbavu pro vozy Tesla, jelikož anténa je stále příliš veliká. Změny se mají týkat pouze způsobu jejich uchycení k výše zmíněným prostředkům.

jumpstory download20210309 195123

Oproti „domácí“ verzi připojení internetu však bude moci přijímač nainstalovat pouze školený technik. Služba by se takto mohla dostat k mnohem většímu počtu zájemců, jejichž rostoucí počet je nutný k tomu, aby společnost mohla generovat kapitál pro naplnění své vize, jíž je osídlení Marsu lidstvem.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

2 komentářů

  1. Pri týchto experimentoch zo strany usa, nie každému môžu a musia vyhovovat. Proti projektu sa uz tvrdo ohradili hvezdary, observatoria. Nehovoria ze prelietavaju nad krajinami kde takýto spôsob prenosu dat nemusi vyhovovat. Ďalšia vec je, budu mat na to monopol? Zas budu mat usa v hrsti všetky krajiny sveta? Nemali by sa na takomto projekte ucastnit všetky krajiny ktoré budu využívať tento druh internetu? Ako to bude s platením? Nebude zisk zas vyvazany bez tesnenia zo statov kde sa bude využívať?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).