SpaceX svůj satelitní internet nabídne širšímu publiku. Ocení jej cestovatelé i kempaři

jumpstory download20210309 195136

Kontroverzní projekt společnosti SpaceX zvaný Starlink, v rámci kterého firma vynáší na oběžnou dráhu desítky satelitů, se blíží k dalšímu milníku. K americké Federální komisi pro komunikace (FCC) totiž minulý týden podala žádost o udělení licence, se kterou by mohla vybavit svým přijímačem i větší základnu uživatelů.

jumpstory download20210309 195148

V současné době je Starlink dostupný především obyvatelům v odlehlých částech Spojených států, kteří se nemohou připojit k internetu jinými způsoby. Anténa je aktuálně dostupná za 499 dolarů (11 000 Kč), měsíční paušál je pak 99 dolarů (2 180 Kč) a rychlost připojení se pohybuje mezi 70 a 130 Mb/s.

Zmíněná licence, pokud ji SpaceX obdrží, by umožnila firmě instalovat své antény i na obytné karavany, nákladní vozy, lodě či letadla. Zakladatel Elon Musk pak na četné dotazy na Twitteru odpověděl, že se nejedná o výbavu pro vozy Tesla, jelikož anténa je stále příliš veliká. Změny se mají týkat pouze způsobu jejich uchycení k výše zmíněným prostředkům.

jumpstory download20210309 195123

Oproti „domácí“ verzi připojení internetu však bude moci přijímač nainstalovat pouze školený technik. Služba by se takto mohla dostat k mnohem většímu počtu zájemců, jejichž rostoucí počet je nutný k tomu, aby společnost mohla generovat kapitál pro naplnění své vize, jíž je osídlení Marsu lidstvem.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku