Sony chystá další Xperii Pro. Obrázky zad naznačují neobvyklou fotovýbavu – SMARTmania.cz

Sony chystá další Xperii Pro. Obrázky zad naznačují neobvyklou fotovýbavu

Xperia Pro (3)
  • Na internetu se objevilo schéma příští Xperie Pro
  • Telefon bude údajně vybaven dvěma 1″ snímači
  • Jejich funkce je ale v tuto chvíli neznámá

Smartphony od Sony zdaleka nepatří k těm nejprodávanějším, přesto se jejich výroby japonská firma nevzdává – využívá je k vývoji a k demonstraci technologií, které vytváří buď specificky pro telefony, nebo je nasazuje do svých ostatních zařízení. Smartphony v Sony nevnímají jako zdroj obživy, ale jako důležitou součást celého soukolí. Každý rok na trh dorazí pouze hrstka Xperií, které končí v rukách skutečných nadšenců. To bude zřejmě případ i chystané třetí generace Xperie Pro.

Dostane příští Xperia Pro dva 1″ snímače?

První Xperia Pro rozhodně nebyla žádnou masovou záležitostí – v podstatě se jednalo o upravenou Xperii 1 II s tlustším rámečkem a fyzickým HDMI portem, za kterou si výrobce řekl o neskutečných 2499 dolarů (asi 66 600 korun s DPH). Loňský nástupce s označením Xperia Pro-I byl přeci jen „mainstreamovějším“ kouskem, který zaujal působivou sestavou fotoaparátů, jímž vévodila hlavní kamera s 1″ snímačem s proměnlivou clonou. I tak ale cena (na českém trhu 46 990 korun) spoustu zájemců odradila.

Xperia Pro (2)
Údajné schéma příští Xperie Pro

Podle japonských médií je na obzoru třetí generace Xperie Pro, na webu se objevilo schéma jejích zad, které rozhodně vzbuzuje pozornost. Podle obrázku by totiž měla být Xperia Pro-II vybavená pouze dvěma fotoaparáty s velkými čočkami, spekuluje se dokonce o nasazení dvou 1″ snímačů. Otázkou však je, jaký by měla tato technologie přínos.

Sony sice umí díky teleobjektivům s variabilním ohniskem „vymáčknout“ z jednoho snímače více úrovní přiblížení, na druhou stranu tento typ teleobjektivů využívá periskopické konstrukce, kdy je světlo lámáno o 90° přes optický hranol a dopadá na snímač uložený v telefonu napříč. V tomto případě by tak 1″ senzor z prostorových důvodů použít nešel.

Fanouškovský render modelu Xperia Pro-II
Fanouškovský render modelu Xperia Pro-II

Další možností by bylo nasazení dvou 1″ snímačů se stejnou optikou, díky čemuž by bylo možné vytvářet stereoskopické fotografie a videa, ovšem bez možnosti přibližování/oddalování. S tímto konceptem pracoval před lety smartphone HTC Evo 3D, avšak nedokázal tuto technologii masově prosadit.

Některé zdroje dokonce hovoří o tom, že Sony chystá smartphone s dvouvrstvým tranzistorovým skládaným pixelovým snímačem, který má být ještě větší než současné snímače typu 1″. Nechme se tedy překvapit, co si pro nás Sony přichystá – je totiž možné, že zveřejněný obrázek a jeho následné rendery jsou pouze zbožným přáním fanoušků japonské značky, které nemají s budoucí realitou nic společného.

0 %

Trust Meter

Nakolik věříme tomuto úniku?

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku