Domů » Bleskovky » Smartphony Nokia dostávají nový Android jako první. Jak jsou na tom ostatní výrobci?

Smartphony Nokia dostávají nový Android jako první. Jak jsou na tom ostatní výrobci?

Když Google vydá novou verzi systému Android, automaticky ji hned v první den dostanou jeho smartphony Pixel, a poté nastává poměrně dlouhé čekaní na ostatní výrobce. Agentura Counterpoint se podívala na to, která společnost aktualizuje své telefony nejrychleji, a která jich aktualizuje nejvíce. V obou disciplínách poměrně nepřekvapivě vede jedna firma – HMD Global.

nokia andriod 1

Chcete mít zajištěný rychlý přísun aktualizací? Kupte si libovolnou Nokii

Finská společnost vyrábějící smartphony Nokia vydává Android s přehledem nejrychleji ze všech a aktualizace poskytuje pro největší část svého portfolia – po 8 měsících od vydání Androidu 9.0 Pie běžel Android 9 na 80 procentech Nokií, po 11 měsících už to bylo 96 procent. Druhé místo obsadil Samsung, kterému sice vydávání aktualizací poměrně trvá, ale nyní už na Androidu 9.0 běží 89 procent telefonů korejského výrobce prodaných po třetím kvartále loňského roku. Třetí příčka patří Xiaomi, následuje Huawei a pak s velkým odstupem Lenovo.

nokia andriod 2

Bohužel graf neukazuje všechny značky, chybí v něm například na začátku zmíněný Google nebo OnePlus, přitom obě firmy by se rovněž blížily 100 procentům. Nutno podotknout, že tyto značky vydávají pouze jednotky telefonů ročně, zatímco u ostatních firem je to více.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. Tak Nokia podporu slíbila a slib dodržuje, u samsungu určitě zlepšení nebývalo to tak vždy, xiaomi také schopné no a pak je ten zbytek.
  I tohle je jeden z důvodu proč jsem si po roce udělal radost a k Xperii XA1, která dostala pouze Oreo a jiný už nebude (na vině především tw mediatek) a koupil Nokii 7.1.
  Není to žádný trhač asfaltu SD636 ale nejsem náročný, skvěle dílensky a designově zpracovaný stejně jako většina dalších nokii a spokojenost.
  Navíc teď se to i hodí protože u xperie po roce zlobí nabíjecí konektor a den po pořízení nokie se to rapidně zhoršilo a je problém vubec nabít, vnitřek bude asi ošoupaný nečistota tam není a chce to najít tu správnou polohu ve které „cinkne“ a začne se nabíjet, s kabelem pak nesmím pohnout.
  Sony pujde na reklamaci a já tak bez telefonu naštěstí nebudu.

  • Jak s tím souvisí společnost Nokia?

   • Tak trochu mimo toho že na svých stránkách má odkaz na HMD Global která má od nich koupenu licenci na tuto značku a počítám že ty dvě stále tak trochu spolupracují, nechápu proč tohle pořád řešíš a všude zminuješ.
    Mě a ostatním je uplně putna kdo za značkou nokia,motorola,BB volvo,jaguar atd stojí a kdo je vlastník, pokud jsou výrobky kvalitní povedené a ve stejném duchu

   • Nemyslím, že by Nokia hovořila či vydávala prohlášení za HMD. K tomu jistě nemá opevnění. Pevně věřím tomu, že případná slíbená podpora pro telefony Nokia je firmou HMD.

   • Je neskutečně trapné číst o společnosti, co 7 let nevyrobila jediný telefon neustále dokola číst, že je vyrábí…

   • Řešíš úplné nesmysly. Nejsi ty Cardův příbuzný?

   • Přesně uni řeší nesmysly,lidem fakt může být jedno kdo značku vlastní v případě třeba Motoroly čínské Lenovo, nebo má pronajatou v případě Nokie HMD ve které má snad většinový podíl Taiwansky Foxconn.
    Pro dřívější velikány jako Siemens,Alcatel a Nokia nebo Motorola,už prostě výroba mobilů nebyla výhodná a zajímavá, proto se divizi zbavili.
    Není vyloučené a v případě Nokie o tom občas čtu, že až budou mít větší podíl na trhu a hodnotu, odkoupí je zpět,ale to jsou spekulace.

   • Pro mě zůstávají značky Motorola,Nokia a jiné stále těmi condruv,v prvních dvou případech se na návrzích nových přístrojů stále částečně podílejí bývalí zaměstnanci, podpora je příkladná telefony výborné a kdo drží kasu je mi srdečně jedno,beztak s tím nic nesvedu.

   • Uni. Ked sa pise o telefónoch nokia nepíše sa o spolocnosti nokia. Už to pochop konečne. Ked ides kupovať model nokia 7.1 tak v obchode nepitas telefón HMD 7.1 ako by si ty pisal článok o telefónoch nokia? Telefóny HMD dostavajú podporu najnovsieho Androidu? Nebol by v tom zbytočný zmätok?

   • tomas (neregistrovaný): „Tak Nokia podporu slíbila… Tedy | 3. 9. 2019 v 16:46“ bezesporu nebylo myšleno, že se telefon rozhodl poslat nějak e-mailů s daným příslibem, ale že tak udělala společnost. Rozlišuj téma společnost a téma telefon. Takže ano, psalo se o společnosti Nokia. NZ.

   • Menty: však to jsem psal výše, kde udělala tvá máma chybu, že se nemyla? ☺️.
    Nic jsem si s Křížkem nevymyslel s ty to víš.

    AL: Ano jsi. 0. Neuvěřitelné je, že jsem tak zajímavý, že někdo jako ty, mě pravidelně sleduje a ještě k tomu musí použít další z mnoha nicků. Sebral jsi teda odvahu a odhodlal ses napsat? 😂

   • xzeit: Určitě, a něco lepšího než urážky matky neumíš? :) Nevím jak vy v Ostravě, ale u nás se myjí všichni. Ty máš očividně jiné zkušenosti, to je mi tě líto.

    Pardon, s Křížkem jsi to nevymyslel, na to nemáš kapacitu, to vymyslel tvůj pán a tys to jako správný poskok a pejsek přejal :)

   • PS: A je tu zas xzeitova paranoia, jak je všechno jeden člověk :D Vidíš xzeite, některým lidem nestojíš dokonce ani za to, aby se na diskuze s tebou zaregistrovali.

   • No xzeite, zrovna ty něco říkej o něčí mámě, když ta tvoje je vyhlášená tím jak dávala za lahváče v nonstopu a vyhrál jsi v kategorie „otec neznámý“, pravděpodobně výsledek incestu :-D

    A jinak… když sem přijdu a vidím, že jsi napsal, tak si tě potrollím, povodím, vyvolám v tobě paranoiu a je to. Ty to pak jakože okecáš, snažíš se to neobratně a trapně otočit, ale to už je pozdě. Hezký den, odpadku :-D

   • Uni
    Pokud neustále bazíruješ na slovíčkaření nemám se dál s tebou o čem asi bavit….jediný kdo tady tohle zminuje jsi TY a nikdo jiný, duvod znáš také jen TY a mě je vcelku ukradený.

 2. K čemu mít aktualizace nejdřív, když je to bez nadstavby odpad.

  • Nwbýt toho odpadu tedy jak ty nazýváš čistý android, ta nadstavba nemá tak nějak na čem běžet, ale to je detail.
   Nejsem příznivec nadstaveb, jediná která za něco stojí je OneUI a MIUI ale žít bez nich dovedu docela dobře.

  • U mě naopak jsou odpad nadstavby. Výjimkou je Note, který má SW pro S-Pen. Léta používám telefony a tablety Nexus a Pixel a jsem spokojený.

 3. Mimo jiné hezký příklad pro odpůrce Samsungu, kteří mají poslední reálné informace o jejich aktualizacích asi z roku 2014 😂

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).