Smartphone do každé rodiny. Chytrý telefon už vlastní 4 miliardy lidí

smartphones

Chytré telefony se postupem času stávají standardní výbavou každého z nás, stejně jako například peněženka či klíče. Analytická společnost Strategy Analytics zveřejnila údaje, ze kterých lze vyčíst dramatický nárůst počtu chytrých telefonů v rámci celého světa.

Trend pochopitelně začal v letech 2007–2008, kdy světlo světa spatřily první smartphony od Applu, respektive Googlu ve spolupráci s HTC. Největší skok ale započal až v letech 2010–2011, kdy se celosvětově začala masivně rozšiřovat síť 3G, která odhalila skutečné výhody smartphonů ve spojení s tehdy rychlým mobilním internetem. Zároveň ceny chytrých telefonů začaly klesat a jejich nabídka se dostatečně rozrostla.

graf smartphone 2
Růst počtu chytrých telefonů v rámci celosvětové populace

Zlomovým se stal rok 2016, kdy se celosvětový trh začal saturovat a prodeje chytrých telefonů postupně zpomalovaly. V letošním roce vlastní po celém světě smartphone doslova každý druhý, tedy zhruba 4 miliardy lidí. Nejrychlejší růst aktuálně probíhá v rozvojových zemích, kde chytrý telefon stále ještě není běžnou součástí života. Momentálně má smartphone zhruba každý pátý obyvatel méně rozvinutých zemí, zatímco ve vyspělém světě vlastní chytrý telefon 4 z 5 obyvatel.

graf smartphone 1
Podíl chytrých telefonů v různě rozvinutých zemích

Je až k nevíře, jak rychle se smartphony staly běžnou součástí každodenního života. Stačilo pouhých 14 let k tomu, aby se technologie pro nadšence a manažery proměnila v naprostou nezbytnost. Největší otázkou zůstává, co bude příslovečná „další velká věc“, která změní naše životy.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku