Smartphone do každé rodiny. Chytrý telefon už vlastní 4 miliardy lidí – SMARTmania.cz

Smartphone do každé rodiny. Chytrý telefon už vlastní 4 miliardy lidí

Smartphony

Chytré telefony se postupem času stávají standardní výbavou každého z nás, stejně jako například peněženka či klíče. Analytická společnost Strategy Analytics zveřejnila údaje, ze kterých lze vyčíst dramatický nárůst počtu chytrých telefonů v rámci celého světa.

Trend pochopitelně začal v letech 2007–2008, kdy světlo světa spatřily první smartphony od Applu, respektive Googlu ve spolupráci s HTC. Největší skok ale započal až v letech 2010–2011, kdy se celosvětově začala masivně rozšiřovat síť 3G, která odhalila skutečné výhody smartphonů ve spojení s tehdy rychlým mobilním internetem. Zároveň ceny chytrých telefonů začaly klesat a jejich nabídka se dostatečně rozrostla.

graf smartphone 2
Růst počtu chytrých telefonů v rámci celosvětové populace

Zlomovým se stal rok 2016, kdy se celosvětový trh začal saturovat a prodeje chytrých telefonů postupně zpomalovaly. V letošním roce vlastní po celém světě smartphone doslova každý druhý, tedy zhruba 4 miliardy lidí. Nejrychlejší růst aktuálně probíhá v rozvojových zemích, kde chytrý telefon stále ještě není běžnou součástí života. Momentálně má smartphone zhruba každý pátý obyvatel méně rozvinutých zemí, zatímco ve vyspělém světě vlastní chytrý telefon 4 z 5 obyvatel.

graf smartphone 1
Podíl chytrých telefonů v různě rozvinutých zemích

Je až k nevíře, jak rychle se smartphony staly běžnou součástí každodenního života. Stačilo pouhých 14 let k tomu, aby se technologie pro nadšence a manažery proměnila v naprostou nezbytnost. Největší otázkou zůstává, co bude příslovečná „další velká věc“, která změní naše životy.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku