Domů » Články » SmartMania.cz doporučuje: Tipy na aplikace pro úpravu obrázků

SmartMania.cz doporučuje: Tipy na aplikace pro úpravu obrázků

Nejste-li spokojeni s fotkou, pořízenou pomocí vašeho mobilního telefonu, můžete ji vylepšit v některém grafickém editoru. Dnes vám doporučíme některé z nich.

V minulém týdnu jsme přinesli několik tipů na aplikace pro vytváření snímků skrze fotoaparáty chytrých telefonů. Většina z nich přinášela rozšířené možnosti pro fotografování jakou je široká paleta manuálního nastavení, používání filtrů přímo při snímání, možnost tvorby panoramat nebo obrázků s možností pozdějšího zaostření. Samozřejmě fotoaparát mobilního telefonu není zrcadlovka a slouží spíše k zachycení momentek, což vyžaduje nápad a pohotovost a v takových chvílích není prostor k manuálnímu nastavování desítek funkcí. Jednodušší je pořídit snímek a upravit jej následně v některém grafickém editoru. A právě o nich bude dnešní díl.

 

Android a iOS

Adobe Photoshop Touch
A začneme rovnou kanónem na vrabce, známým ze světa počítačů. Photoshop se stal synonymem pro program na úpravu obrázků a tak není divu, že se v Adobe rozhodli přivést tuto ikonu i na tablety a telefony s operačními systémy Android nebo iOS. Oproti jiným grafickým editorům nabídne množství dospělých funkcí, jako práci ve vrstvách, inteligentní označování objektů prsty s možností jejich výřezu, který lze přidat do jiných obrázků. Upravovat lze fotografie do velikosti 12 Mpx, přidávat do nich efekty nebo text, hrát si s ostřením nebo naopak rozmazáváním určitých oblastí obrázku, přidávat barevné přechody nebo využít funkce Camera fill, která vyřízne pozadí vybraného objektu s možností jeho nahrazení díky fotoaparátu přímo v reálném čase.

   

S Adobe Photoshop Touch samozřejmě nemusíte grafiku jen upravovat, ale rovnou vytvářet. K tomu slouží známé funkce jako paleta štětců, klonovací razítko, guma, retušovací náplasti a další. Výběr lze provádět pomocí kouzelné hůlky, magnetem nebo podle odstínu barvy. Obrázky lze transformovat do různých velikostí, ať už zmenšením nebo ořezem. Výsledky pak lze synchronizovat na úložiště Adobe Creative Cloud, na němž s koupí aplikace dostanete 2 GB volného prostoru. Lze tak začít s úpravou fotografie na tabletu a dokončit ji na PC. K profesionálnímu ovládnutí tohoto programu je pro vás přímo v aplikaci připravena řada tutoriálů. Verze pro mobilní telefony stojí cca 100 Kč, verze pro tablety necelý dvojnásobek. 

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store 
Verze pro telefon (cca 100 Kč)

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store 
Verze pro tablet (cca 180 Kč)

Snapseed
Aplikaci Snapseed vytvořila společnost Nik Software, která po akvizici skončila pod křídly Googlu. Tento editor fotografií existoval nejprve pro zařízení s iOS, v loňském roce si našel cestu i do obchodu Google Play. Při editaci si můžete vybrat ze snímků ve vaší galerii nebo se stiskem virtuálního tlačítka dostat do prostředí fotoaparátu a pořídit snímek přímo. Se snímkem lze pracovat pomocí několika nástrojů. Auto correct dokáže vylepšit jas a barvy, prstem si v reálném čase vyberete míru úpravy, automaticky lze měnit i kontrast nebo sytost barev. Volbou Tune image již výše zmíněné parametry upravujete zcela manuálně, možnost Selective adjust vám umožní upravit libovolnou oblast obrázku.

   

Nezbytnou funkcí každého editoru fotografií je ořez a otočení, v případě Snapseed nejen o 90°, ale v takřka libovolném úhlu. Na snímek lze aplikovat několik barevných filtrů, které poslouží k obohacení snímku o efekty jako Drama, Vintage Film nebo Black and white, stejně tak můžete rozmazávat libovolná místa obrázku nebo mu přidat jeden z několika typů rámečků. Během úprav se lze kdykoliv vrátit o několik kroků zpět nebo porovnat upravovanou fotografii s jejím původním vzhledem. Výsledek lze sdílet na sociální sítě, zaslat emailem nebo uložit do své galerie. Aplikace je zdarma pro zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.

 Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Repix
Aplikace Repix je další z kreativních aplikací pro úpravu vašich fotografií pro systémy Android a iOS. Tento nástroj v sobě slučuje prvky aplikace pro úpravu obrázků s mnoha nástroji pro tvorbu obrázků vlastních. Pomocí této aplikace budete schopní vytvořit z jakékoliv fotografie obraz, pořízený doslova libovolnou technikou. Po spuštění si vyberete některý snímek z vaší galerie v zařízení nebo z Facebooku. Na něj pak aplikujete některé z nástrojů, kterými dodáte snímku falešný efekt, že byl vytvořen olejomalbou, škrábáním nebo kresbou. Jiné nástroje vám umožní přidat obrázku lesk, sluneční odraz či jiný zdroj světla. Obrázek lze libovolně deformovat, přidávat do něj texty nebo z něj rovnou vyrobit plakát.

   

Aplikaci lze ovládat pohodlně prsty nebo přesněji stylusem. Při úpravě lze obrázek libovolně přibližovat a upravovat ty nejdetailnější části těmi nejjemnějšími štětci. Každý krok můžete vrátit zpět, takže budete schopní vytvořit vskutku působivé a bezchybné dílo. Zastoupeny jsou zde i přednastavené nenásilné filtry, stejně tak tradiční možnosti úpravy jasu, kontrastu, saturace barev, ořezu a otočení a další nezbytné funkce grafického editoru. Tyto možnosti lze aplikovat nejen na celý obrázek, ale i na jeho dílčí části. Možností je skutečně velké množství a po jejich vyzkoušení se z vás může stát velmi šikovný malíř. Své výsledky můžete nasdílet na některou ze sociálních sítí. Aplikaci s omezenou sadou nástrojů si můžete pro Android a iOS stáhnout zdarma, veškeré dostupné nástroje je možné dokoupit přímo v aplikaci, celková cena všech nástrojů je cca 150 Kč.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Pixlr Express
Další aplikací pro úpravu fotografií je Pixlr Express od společnosti Autodesk, která je známá především PC programem AutoCAD pro 2D a 3D projektování. Po spuštění aplikace lze vybrat snímek z vlastní galerie nebo se přepnout do režimu fotoaparátu a pořídit si snímek nový. S ním je možné provádět široké množství úprav, jako je rotace, ořez, rozostření nebo naopak rozmazání, úprava kontrastu, sytosti barev, snížení šumu anebo využít spoustu dalších tradičních nástrojů.

   

 Z těch méně obvyklých jmenujme kupříkladu korekci červených očí, retušování záplatami nebo inteligentní automatická oprava snímku. Do obrázku lze také vložit text nebo jiný obrázek, případně si z široké nabídky přidat efekt, filtr nebo rámeček. Ovládání aplikace je velmi intuitivní a přesto, že je v angličtině, naučíte se s ní pracovat velmi rychle. Aplikace ukládá vytvořené fotografie v původním rozlišení, samozřejmostí je jejich sdílení na sociální sítě nebo uložení přímo do vašeho zařízení. Aplikace je pro Android a iOS zdarma, její funkce si můžete vyzkoušet přímo na webové verzi aplikace

 Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Androd, iOS a Windows Phone

Photo Editor by Aviary
Další z oblíbených editorů fotografií je k dispozici jak pro Android a iOS, tak i pro Windows Phone. Třetí z nich se od ostatních odlišuje grafickým prostředím aplikace, které je stvořeno tak, aby maximálně zapadalo do dlaždicového operačního systému. Pomocí této aplikace lze pohodlně nejen snímky ořezávat, rozmazávat, ostřit na určité místo a upravovat barvy, ale také například bělit zuby, mazat šmouhy nebo stvořit černobílý obrázek a následně vybrat část, která zůstane barevná.

   

 Rovněž lze přidávat do obrázků text, nálepky (brýle, knír, pokrývka hlavy) nebo obrázek upravit vlastním grafickým uměním, díky jednoduché sadě pro kreslení. Také lze aplikovat některý z přednastavených filtrů nebo rámečků. Pokud si nevystačíte se základní sadou, je možné nové sady dokoupit přímo v aplikaci. Jinak je aplikace pro všechny platformy zdarma a české uživatele potěší i její lokalizace do mateřského jazyka. Existuje rovněž ve verzi pro Windows 8.

 Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

PhotoGrid
Na rozdíl od předchozích aplikací, s jejichž pomocí lze fotografie všemožně upravovat k obrazu svému, tato aplikace vám z nich vytvoří libovolnou koláž. Po spuštění si vyberete požadovanou formu koláže, ať už konzervativní mřížku, fotografie umístěné volně do prostoru nebo filmový pás. Následně si zvolíte, které fotografie do své koláže umístíte a aplikace je poskládá podle vámi zvolené formy.

   

 Vytvořená koláž jde upravovat pomocí několika funkcí, fotografie lze otáčet, přibližovat, zaoblovat jim okraje nebo jednoduše využít jednu z přednastavených šablon a nechat vše na automatice. Ve finále lze pod fotografie umístit libovolnou texturu, opatřit je popiskem a výsledný obrázek nasdílet na sociální sítě nebo zaslat emailem. Aplikace zdarma a je k dispozici pro zařízení s operačním systémem Android, iOS nebo Windows Phone. 

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Windows Phone

Nokia Creative Studio
Tento nástroj je určený speciálně telefonům Nokia s operačním systémem Windows Phone, proto také svým vzhledem bezchybně do tohoto systému zapadá. Aplikace nabízí sadu funkcí pro práci s obrázky, jako ostření a rozmazávání vybraných objektů, vyvažování a zvýrazňování barev, úpravy jasu a sytosti, možnost fotografie otáčet a ořezávat nebo odstraňovat portrétům červené oči. Na obrázky lze aplikovat jeden z přednastavených filtrů.

   

Creative studio také nabízí jednoduchý editor pro vytváření koláží, bohužel forma koláže je jednotná a nelze ji jakkoliv měnit. Upravovat lze fotografie z galerie nebo z propojených sociálních sítí, případně ze Skydrive. Stejnou cestou lze i upravené snímky sdílet. Aplikace je na Windows Phone Store zdarma.

 Odkaz na WP katalog

Fantasia Painter Free
Opravdu mocný nástroj k úpravě fotografií na Windows Phone. Po spuštění si zvolíte, kterou fotografii chcete editovat, upravíte jí rozměry podle přednastavených poměrů stran a můžete se pustit do její editace. K dispozici je sada 32 štětců (duha, make-up, tužka a další), které vaším tahům dají profesionální vzhled. Díky množství efektů můžete fotografie retušovat, přibarvovat, zaměňovat obličeje, přidávat svalovou hmotu, měnit tvar těla a další.

   

 Aplikace nabízí přes stovku efektů, od tónování odstínů, vytváření černobílých obrázků s možností volby barevných míst, překrývání obrázků, přidávání nálepek, symbolů nebo komiksových bublin a dalších. Samozřejmostí jsou filtry, které vašim fotkám dodají například starodávný nádech. Možností je skutečně nepřeberné množství a aplikace stojí za to vyzkoušet. Na Windows Phone Store je k dispozici ve verzi s reklamami, která je zdarma, nebo bez reklam za 42 Kč. 

Odkaz na WP katalog       Odkaz na WP katalog 
verze s reklamami zdarma    /    verze bez reklam za 42 Kč

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. fero (neregistrovaný)

  Adobe ma vytocilo tym, ze na Jablku to podporuje aj RAW, na Androide nie !

 2. Halapurna (neregistrovaný)

  Super, jeste by to chtelo podobny clanek o videoeditorech :)

  • Jakub Karásek

   Díky za tip, je vysoce pravděpodobné, že ho v brzku napíšeme ;)

 3. ▌FOTO▐ ☺ (neregistrovaný)

  Nerozumím tomu, proč má někdo potřebu dodatečně mrvit fotky, navíc komplikovaně, neergonomicky, nepřesně – v mobilu.

  Fotoaplikace třetích stran podle mne mají smysl jen tehdy, když přinášejí něaké zlepšení oproti vestavěné fotoaplikaci.

  Zejméně tehdy, když přinášejí vyšší kvalitu fotek (nižší komprese, RAW, …), nebo zlepšují jiné funkce (burst, hdr, … , případně ergonomii ovládání).

  Docela bych ocenil článek, seriózně porovnávající takové aplikace a to právě z tohoto pohledu (ne možnost co nejvíce fotku zmrvit).

 4. KARASEK:

  Skvely clanek ;-) Jen vice takovych ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).