Domů » Bleskovky » Skintrack: Nositelná elektronika ovládaná „dotekovým“ předloktím a zápěstím

Skintrack: Nositelná elektronika ovládaná „dotekovým“ předloktím a zápěstím

Co si budeme povídat, ovládat chytré hodinky a náramky skrze titěrný dotekový displej nemusí být vždy nejpohodlnější cesta. Tým vědců Carnegie Mellon University si aktuálně pohrává s technologií, která udělá dotekovou plochu z vašeho předloktí, či zápěstí; zkrátka k ovládání chytré elektroniky využije pokožku ruky v okolí hodinek.

skintrack_story

Princip je záložen na snímání polohy prstu vůči poloze náramku či hodinek. Polohu prstu určuje nasazený prsten, který je snímán několika speciálními elektrodami zabudovaných na zařízení. Pro sledování pohybu na jedné ose jsou zapotřebí dvě elektrody, pro snímání prstu na ploše jsou zapotřebí minimálně čtyři. Ovládání funguje jak na holé kůži, tak přes oblečení.

SkinTrack: Using the Body as an Electrical Waveguide for Continuous Finger Tracking on the Skin

Bohužel ani na kůži, ani na oblečení, se nezobrazují žádné ovládací prvky, takže je nutné spolehnout se na vlastní intuici, případně využít „kurzoru“, který se při přelétání prstu nad pokožkou objevuje na displeji hodinek. Možností využití se nabízí celá řada, například je možné na hodinkých poměrně přesně písmenka, používat gesta, ovládat aplikace; dokonce má být možné si na ruku odkládat zástupce oblíbených aplikací. Toto konkrétní řešení je však zatím pouze ve fázi konceptu, a musel by se jej chytit nějaký silný hráč.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).