Domů » Bleskovky » Seznam.cz představuje zbrusu nové turistické mapy včetně plánovače

Seznam.cz představuje zbrusu nové turistické mapy včetně plánovače

Seznam.cz na letní sezónu připravil speciální dárek pro všechny milovníky výletů a cest po ČR – zbrusu nové turistické mapy s měřítkem až 1 : 5 000. Nejpodrobnější on-line turistické mapy na českém trhu nabízí i plánovač, který usnadní výběr té správné cesty.

Cestovatele a výletníky potěší sada podrobných turistických map celé České republiky. Protože se jedná o on-line mapy, může si každý turista vybrat měřítko, které mu vyhovuje, a to až do úrovně 1 : 5 000. V tomto největším přiblížení, na které jsou uživatelé již de facto zvyklí z obecné mapy na Mapy.cz, tak není problém najít zaznačené množství detailů, jako jsou všemožné lesní cesty a pěšinky, okótované podrobné vrstevnice, turistické rozcestníky, studánky či například památné a významné stromy. Podrobné turistické mapy lze nejen vytisknout, ale rovněž si v nich nechat naplánovat výlet s přesnosti na metry a minuty. Stejně jako v plánovači pro automobily nebo cyklisty lze i v plánovači pro pěší zvolit místa, přes která má cesta vést, a také vybrat, zda chcete jít po turistických značkách, či potřebujete nejkratší cestu.

 

Nové turistické mapy jsme na server Mapy.cz nasadili spolu s plánovačem tras pro pěší  a turisty. Ten má všechny funkcionality, na které jsou naši uživatelé již zvyklí z běžného plánovače, navíc však dává pro pěší chůzi na výběr, zda navigovat po turistických značkách, či například ve městech hledat nejkratší cestu v místních uličkách a po chodnících,“ objasňuje nové funkcionality plánovače tras Adam Chvaja, produktový manažer služby Mapy.cz ze Seznam.cz.

Současnou turistickou mapu nepovažujeme za hotovou a dokončenou. Práce na Mapy.cz rozhodně nekončí. Všem našim stávajícím 2,5 milionům uživatelů můžeme slíbit, že budeme i nadále sbírat data a budeme je postupně do turistických map doplňovat. Nyní se například soustředíme na to, abychom rozšířili data v příhraničních oblastech a nachystali je nejpozději na příští turistickou sezónu,“ dodává Adam Chvaja, produktový manažer služby Mapy.cz, Seznam.cz. „Ještě letos ale chceme zrealizovat jinou zásadní inovaci – přejít na super rychlé aktualizace dat, abychom dokázali do map zanášet jakékoli změny v řádu několika málo dnů. Pro uživatele chystáme přímo do Mapy.cz nástroj, díky němuž bude každý moci nahlásit jakoukoli chybu či nepřesnost v mapě. Naše kartografická redakce je po prověření zadaných informací rovnou zanese do databáze a změna se pak velmi rychle objeví na Mapy.cz. Uživatelé se tak budou moci již letos osobně podílet na kvalitě našeho mapového díla,“ uzavírá Adam Chvaja.

 

Nové mapové dílo vznikalo déle než jeden rok. Seznam.cz pro vykreslení vrstevnic a stínů terénu využil data od společnosti Geodis, dlouhodobého partnera serveru Mapy.cz. Podkladová data k turistickým mapám sbírala a stále sbírá kartografická redakce společnosti Mapy.cz, s.r.o., která vznikla po akvizici digitální divize společnosti PLANstudio. Díky této spolupráci došlo k plnému nahrazení původních podkladů turistické mapy v  měřítku 1 : 50 000, které už je pro současné uživatele on-line map nedostatečné.

Seznam.cz nám potvrdil, že avizované změny se právě integrují do mobilních aplikací pro Android, iOS a Windows Phone a funkční budou v nejbližších hodinách. Integrace plánovače pěších test bude přidána později.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

8 komentářů

 1. Super, chválím.

 2. Mapy jsou jako obvykle super a naprosto bezkonkurenční – zvlášť to malé měřítko. Plánovač je ale použitelný jen na silnici, pro polní cesty už ne, takže pro turistiku (cykloturistiku), kde je potřeba ručně plánovat cestu po polních a lesních cestách, je stále lepší využívat jinou aplikaci umožňující ruční plánování, která ale umí s turistickými mapami od Seznamu pracovat – např. [odkaz]

 3. Scapino: Routing obsahuje „99%“ značených turistických a cyklistických tras, snažíme se mít postihnuté i cyklo stezky. Jsou to data, která vznikla relativně nedávno a pravděpodobně jsme v tomto nejdále. Plánování (routing) mimo tyto komunikace jednou bude možné, ale jedná se hudbu budoucnosti, v tuto chvíli je třeba si vystačit s kresbou v mapě. Nicméně do tohoto vstupují takové proměnné, jako např. soukromé pozemky, atd.

  • Scapino (neregistrovaný)

   Osobně si myslím, že routing mimo silnice není nutný – trasu pro kolo i pro pěšárnu si chci plánovat sám podle sebe a nenechávat to na nějakém více či méně hloupém stroji. Co se týká ručního kreslení tras, to tam sice je, ale bez možnosti exportu do GPX, takže je to vcelku k ničemu.

 4. Tak to je naprosto super!! Díky moc :)

  Nicméně stejně si dovolím pár poznámek, co by to chtělo vychytat:

  a) Dovolte ještě větší přiblížení v Mapy.cz pro Android (mobil) – mám na dnešní dobu už poměrně malý displej (3,7″) a ještě o chlup větší přiblížení by to sneslo (co teprve na menších displejích). Resp. nemyslím teď mapové podklady samotné, ale texty (možnost nastavení velikosti textu v menu) – jsou to fakt blechy. Vidím dobře, ale tohle v kombinaci s ostrým letním sluníčkem a displejem telefonu = fakt „luštitelský oříšek“.

  b) udělejte už konečně verzi pro iPad. Je to taková obrovská škoda na iPadu prohlížet mapy v rámečku velikosti 3,5″. To přece nemůže být velký problém, obzvláště, když podklady máte výborné :)

  c) Tohle měřítko by se mi šiklo v sobotu – to jsme lezli mimojiné na zříceninu hradu Dub a mapka to byla přecejen nepodrobná. Nicméně tak jako tak – zrušte hrad Dub (u Tasova) z databáze a zelenou (i modrou) turistickou trasu k němu taky. Je zrušená a k hradu se nově nedá dostat přes soukromé pozemky :(

  A z připomínky c) mám dotaz – jak časté jsou aktualizace turistické mapy? Měl jsem sebou i klasickou papírovou mapu – že tam to bylo neaktuální je jasné (tuším rok 2007 nebo 2004 SHOCart), ovšem po mobilu jsem sáhl pro ověření, jestli daná trasa existuje nebo ne. Ten mě utvrdil v tom, že trasa existuje a je aktuální, což bohužel není pravda..

 5. KATO:

  a) b) spadá do kompetence společnosti Seznam.

  c) děkujeme za upozornění, prověříme, napravíme.

  Jak zmiňuje článek:„Ještě letos ale chceme zrealizovat jinou zásadní inovaci – přejít na super rychlé aktualizace dat, abychom dokázali do map zanášet jakékoli změny v řádu několika málo dnů.“, což lze přeložit, že každý týden by měli být dostupné aktualizované online podklady ze serveru mapy.cz.

 6. Vase mapy radim to top3 aplikaci na WP7. Diky za ne. Bude navigace offline i pro tuto platformu, nebo uz jen pro WP8? Diky za odpoved :-)

 7. hroch (neregistrovaný)

  Na WP naprosto skvělá aplikace. Jediný nedostatek vidím v načítání mapy tam, kde není dostupná 3G síť. Při EDGE a GPRS se mi mapa nenačte a mám černou obrazovku, což zamrzí v terénu na cyklotrasách atd, tam musím sáhnout po aplikaci od konkurence.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).