Domů » Bleskovky » Šéfové Microsoftu čelí žalobě: Tajili prý špatné prodeje Surface RT

Šéfové Microsoftu čelí žalobě: Tajili prý špatné prodeje Surface RT

Právníci velkých technologických firem už musejí být zvyklí čelit mnoha žalobám všeho druhu, především pak ve Spojených státech, kde soudnímu systému obzvlášť kvete pšenka. Zatím poslední z nich (PDF, 137 kB), která přistála na stole advokátního oddělení samotného Microsoftu, ale přeci jen vystupuje z řady. Mezi obžalovanými totiž kromě softwarové firmy figurují i její vrcholoví manažeři v čele se Stevem Ballmerem.

Žalující Gail Fialkov zastupovaný právní firmou Robbins Geller Rudman & Dowd je viní z toho, že tajili špatné prodeje tabletu Surface RT a návazný pokles hodnoty uskladněných zásob těchto zařízení v prvním kvartálu letošního roku. V dokumentu se dále píše, že zveřejněné finanční výsledky Microsoftu za dané období uváděly nepravdivé a zavádějící informace, čímž byly porušeny obecné účetní praktiky spolu s vlastní firemní politikou týkající se inventárního účetnictví. Žalobce proto požaduje zatím blíže neurčenou náhradu za způsobenou škodu.

Microsoft nikdy nezveřejnil konkrétní počet prodaných kusů svého historicky prvního tabletu, v nedávném dokumentu určeném pro americké úřady ale uvedl celkové příjmy z prodejů všech zařízení řady Surface (včetně Surface Pro), které ke dni 30. června 2013 činily 853 milionů dolarů. Zároveň ale ve svých finančních výsledcích za fiskální rok 2013 vykázal odpis („inventární uspořádání“) ve výši 900 milionů, který byl výsledkem rapidního snížení tržních cen těchto produktů.

Podle tiskového mluvčího Microsoftu se firma ani její žalovaní představitelé nebudou k celé záležitosti nijak vyjadřovat.

Miroslav Havlíček

12 komentářů

 1. MS si môže sám zato že je Surface RT prúser. A to kombináciou šialená cena + „čudný“ spôsob predaja. Alebo videl tu niekto do 50 km od svojho bydliska na živo už Surface RT ? Tak ako napríklad Ipad nini alebo Nexus 7. V každom elektro predajni ich je na kg.

  • David Podzimek

   Neprodával se ani v US, kde také zvolil špatnou formu distribuce. Hlavně, nedokázal správně komunikovat podstatu Windows RT. Ani nemluvím o tom, že na začátku Surface RT nepatřil mezi rychlá zařízení, tohle se napraví až s Windows 8.1.

  • Aloha (neregistrovaný)

   Já jsem teda viděl obě verze. 2x RT a 1x PRO. Já bych si to RT klidně objednal z DE nebo UK, ale tak za 10tis s touchcoverem a 64GB variantu. Já fakt nechápu jak mohl MS nasadit úplnně nový produkt takhle předražený ( ne jen MS, ale i ostatní výobci) a druhá věc pak je i ta dostupnost. Proto doufám, že u Surface RT 2 zvolí MS mnohem agresivnější cenovou politiku, když už se na to ostatní výrobci vykašlali a nebudou tak už brečet a i dostupnost bude lepší. Pak si to klidně koupím.

 2. Jirka (neregistrovaný)

  Sakra, a to si jich Radek Hulán koupil hned deset… asi to nestačilo…

 3. fore (neregistrovaný)

  A žaloba 2.0 už je na cestě :D

 4. T.Z. (neregistrovaný)

  Zrovna včera sem se po dlouhý době koukal na záznam z konference jak zfetovaný Ballmer křepčí. Tahle firma je už hodně dlouho k smíchu. A podle mě tam zůstane dokud tam Ballmer bude sedět. Doteď těží jen a jen z toho co dokázal Gates..

 5. Surface RT je dobre zarizeni, skoda ze pri uvedeni nebyl zolen lepsi marketing a cenova politika a dale dosupnost na vsech trzich.

  Klidne bych si RT koupil, kdyby stal 6000,- a byl by dostupny u nas.

  • Tiez by som sa RT nebranil, ale pre mna je 7-8″ idealny rozmer pre tablet, takze kym nebude Surface (RT alebo Pro) v tomto rozmere a za priaznivu cenu, dovtedy budem doma trpiet N7.

  • fero (neregistrovaný)

   Prej 6 tis :D

  • tak v USA ho uz MS zlacnel na 350, este pol roka a bude sa vypredavat za 200

 6. akoze komu bola sposobena skoda? ta najdolezitejsia informacia v clanku chyba…niekto si vsimol nejaku technicku politicku nezrovnalost, naklusal do nejakej pochybnej advokatskej kancelarie a splodili primitivnu zalobu zalozenu na com? na tom ze autor niecoho nepovedal vsetky informacie?? je to jeho vec jeho peniaze jeho strata, preco by mal byt niekym zalovany?? a to ms zduse nenavidim ale toto je uplne chore a primitivne…

  • policak (neregistrovaný)

   Minimalne zpusobili skodu akcionarum, kteri se rozhodovali na zaklade podvrzenych falesnych udaju. Tvoje vec a tvoje ztrata nejsou ani ovce, ktere pases, i ty patri nekomu jinemu. Mozna nejsi chory, ale primitivni budes.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).