Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Šéfové Microsoftu čelí žalobě: Tajili prý špatné prodeje Surface RT

Šéfové Microsoftu čelí žalobě: Tajili prý špatné prodeje Surface RT

Právníci velkých technologických firem už musejí být zvyklí čelit mnoha žalobám všeho druhu, především pak ve Spojených státech, kde soudnímu systému obzvlášť kvete pšenka. Zatím poslední z nich (PDF, 137 kB), která přistála na stole advokátního oddělení samotného Microsoftu, ale přeci jen vystupuje z řady. Mezi obžalovanými totiž kromě softwarové firmy figurují i její vrcholoví manažeři v čele se Stevem Ballmerem.

Žalující Gail Fialkov zastupovaný právní firmou Robbins Geller Rudman & Dowd je viní z toho, že tajili špatné prodeje tabletu Surface RT a návazný pokles hodnoty uskladněných zásob těchto zařízení v prvním kvartálu letošního roku. V dokumentu se dále píše, že zveřejněné finanční výsledky Microsoftu za dané období uváděly nepravdivé a zavádějící informace, čímž byly porušeny obecné účetní praktiky spolu s vlastní firemní politikou týkající se inventárního účetnictví. Žalobce proto požaduje zatím blíže neurčenou náhradu za způsobenou škodu.

Microsoft nikdy nezveřejnil konkrétní počet prodaných kusů svého historicky prvního tabletu, v nedávném dokumentu určeném pro americké úřady ale uvedl celkové příjmy z prodejů všech zařízení řady Surface (včetně Surface Pro), které ke dni 30. června 2013 činily 853 milionů dolarů. Zároveň ale ve svých finančních výsledcích za fiskální rok 2013 vykázal odpis („inventární uspořádání“) ve výši 900 milionů, který byl výsledkem rapidního snížení tržních cen těchto produktů.

Podle tiskového mluvčího Microsoftu se firma ani její žalovaní představitelé nebudou k celé záležitosti nijak vyjadřovat.

Miroslav Havlíček

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments