Domů » Bleskovky » SDK pro Windows 10 odhaluje novinky v mobilní verzi systému

SDK pro Windows 10 odhaluje novinky v mobilní verzi systému

Microsoft v pondělí uvolnil sadu nástrojů pro vývojáře aplikací systému Windows 10, tudíž bylo jen otázkou času, kdy emulátor SDK vydá svědectví o nových funkcích mobilního dlaždicového systému. Emulátor aktuálně pracuje s verzí systému 10030, která je ve většině dat pojmenována jako Windows Mobile 10. Zřejmě se však jedná pouze o interní označení, finální verzi bude Microsoft patrně nazývat jednoduše Windows 10.

Na domovské obrazovce se od posledního uvolněného sestavení nic nezměnilo, stále je možné pracovat s dlaždicemi o rozměrech 4 × 4 nebo 2 × 4. Do systému přibyly dvě nové aplikace, Insider Hub známý z počítačových Windows 10, a aplikace Block and Filter, která byla dosud výsadou nastavení telefonů Nokia/Microsoft Lumia a sloužila k blokování nežádoucích telefonních čísel.

Součástí nového sestavení je i kompletně přepracovaná mapová aplikace, která nepochází od Nokie, ale od Microsoftu, přestože mapových podkladů HERE na základě vzájemné dohody využívá.

Aplikace je univerzální, obsahuje hlasovou navigaci a kompletně nový vzhled, na který se můžete podívat na následující animaci.

K testování je připraven i nový editor zpráv SMS, který ale zatím neobsahuje (alespoň tedy v emulátoru) integrovaný Skype. Aplikace zprávy spolupracuje s výše zmíněnou aplikací Block and Filter.

  

Nový design získal číselník pro vytáčení hovorů, ten už jsme ale viděli dříve. Jeho součástí je chytré vytáčení kontaktů na základě vyťukávání písmen na principu našeptávajících slovníků.

Nové sestavení rovněž obsahuje nabídku, v níž lze přidávat nebo odebírat jednotlivým aplikacím oprávnění k přístupu k určitým funkcím telefonu. Tato funkce je například součástí Windows Phone 8.1 GDR2, která je nainstalována na nedávno představených Lumiích 640 a 640 XL.

Součástí systému je také nová systémová aplikace Device Flow, která se zřejmě v budoucnu stane náhradou za aplikace Project My Screen (Zobrazit mou obrazovku) a Nokia Play To.

Klávesnice se více přiblíží té na dotykových zařízeních s Windows, k dispozici bude několik způsobů rozložení, například rozdělení na dvě poloviny při stranách, což ocení zejména majitelé zařízení o velkých úhlopříčkách.

Další novinky jsou spíše kosmetického rázu, systém dostal nové animace a byly zpřeházeny jednotlivé přepínače v centru akcí. Stále však není možnost měnit jejich pozici, ta zřejmě přijde až v dalších sestaveních.

Kdy toto (nebo některé z příštích) sestavení technického preview Windows Mobile 10 bude ke stažení v Insider programu, prozatím nevíme. Určitě se ale můžeme těšit na další skryté novinky, které odhalí SDK.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. V článku chybí obrázky..

 2. Navigace bude konečně umět průjezdní body? Super!!! Možná další důvod dát sbohem tabletu s Androidem a pořídit nějaký levný s Win – akorát nabídka tabletů Win + GPS je zatím docela žalostná…

 3. Martin Alexandr

  Libi se mi přepracovaná HERE, až na to hamburger menu, moznost průjezdu vítám :) škoda že nepřidali vice velikosti dlaždic. Uvidíme co prijde dál

  • kjkszpj (neregistrovaný)

   Hej, tiež mi to hamburger menu udrelo do očí. Otrasné! Príde mi to strašne hlúpe, keď niektoré možnosti sú klasicky dole pod tromi bodkami a niektoré sa presunuli hore do hamburgera. Fakt na figu…

  • shd (neregistrovaný)

   presne tak hamburger je nechutny… navyse ked aj niekre velke nadpisy ostali nezmenene a ine sa jednoducho zmenili v style hamburger menu …. ak sa nebude dat medzi moznostami posuvat z lava do prava ale budem musiet ako debilko klikat na menu hore v rohu telefonu tak nech idu do riti …. nikto nechce mat z W10 hnusny android co nema ani hlavu ani patu …a kazda vec vyzera inak.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).