Domů » Bleskovky » Satya Nadella: Xbox ani Bing prodávat rozhodně nebudeme

Satya Nadella: Xbox ani Bing prodávat rozhodně nebudeme

V těchto dnech probíhá v kalifornském městě Rancho Palos Verdes akce s názvem Code Conference, které se v úterý zúčastnil i CEO Microsoftu Satya Nadella. Ten mimo jiné se svými kolegy představil chystanou novinku pro Skype, většinu času ale strávil odpovídáním na dotazy moderátorů. Mezi nimi se objevila i dlouho spekulovaná otázka prodeje vyhledávače Bing a konzolí Xbox s navázanými službami.

 

Divize Bing a Xbox jsou totiž dlouhodobě prodělečné, v uplynulých letech se na celkovém zúčtování Microsoftu podepsaly několikomiliardovými ztrátami. Nadella se jich ale rozhodně zbavovat nechystá. „Nemám v plánu dělat s Xboxem cokoliv jiného, než co děláme dnes,“ reagoval na otázku jednoho z panelistů. Xbox prý navíc pro firmu představuje původ jejího hardwarového know-how.

Také na téma Bingu byla Nadellova odpověď jasná. Užitná hodnota celého Bingu podle něj nespočívá jenom ve vyhledavači na Bing.com. Ten v současnosti drží 18 procent amerického trhu, když se započítá jeho využívání skrze službu Yahoo, tak dokonce 30 procent. „Takový tržní podíl má třeba iPhone a nikdo nespekuluje o jeho prodeji.“

Jako další padla otázka, proč vydávat další Surface, když jsou tato zařízení ztrátová. Nadella kontroval slovy, podle kterých systémy Windows a Windows Server byly také nejdříve ztrátové. Chce to prý trpělivost, Surface Pro 3 vypadá pro Microsoft slibně.

Závěrem ještě padl rýpavý dotaz týkající se jeho původní reakce na koupi Nokie, když ještě nebyl CEO. Podle některých spekulací byl totiž zásadně proti. Na ten ale Nadella odmítl odpovědět.

Miroslav Havlíček

17 komentářů

 1. „Takový tržní podíl má třeba iPhone a nikdo nespekuluje o jeho prodeji.“

  Zase klasické reklamní řeči, tzv. reklamština. Než řekne takový nesmysl, měl by si uvědomit, kolik s takovou uživatelskou základnou vydělá Bing a kolik Apple s iPhone.

  Mrzí mě, že se MS bude svých ztrátových divizí držet zuby nehty. Myslel jsem si, že se díky novému CEO něco změní, ale bohužel ne.

  • Alebo možno vidí trochu viac dopredu ako ty. Naopak rozhodnutie ponechať Bing je úplne logické, na Bing je naviazané všeličo iné – Cortana, mapy, databáza FourSquare, nakoniec aj Siri. Vízia Bingu ako univerzálneho vyhľadávacieho systému naprieč všetkými Windows zariadeniami je výborná.

   Keď si začal o Apple, mal si sa viac zamyslieť. Ani ten nebol vždy ziskový, veď takmer skrachoval. HERE detto – najprv obrovská investícia (Navteq, získavanie podkladov), dlho stratová divízia – a teraz začína získavať spoluprácou s automobilkami.

   Kým začneš niekoho obviňovať, že rozpráva nezmysly, skús si uvedomiť, prečo je ten človek šéfom v jednej z najväčších SW firiem sveta s miliardovými ziskami a prečo ty nie si. Možno ti to dôjde. Aj keď pochybujem.

  • O Apple začal článek, ne já. A výdělek z iPhone je určitě daleko větší než Bingu, za tím si stojím. Nemám rád reklamštinu, ať už z jakýchkoli úst.

  • Ramirez (neregistrovaný)

   Tak hlavně s Bingem je to hodně podobné jako s Xboxem, Microsoft z něj těží mimo přístupu k datům a jejich zpracování hlavně know-how. Navíc v době kdy představuji nové služby, založené (závislé) na Bingu např. Cortanu a je jasně zřetelný směr kterým se MS ubírá v cloudu a dalších službách, by byla asi prodávat něco takového blbost.

   Nicméně abychom si ušetřili flame Bing u nás je jiná písnička …

  • smisekCZ: Take si myslim, ze tak chytry clovek jako je Satya Nadella vi co rika a co ma rikat. Ty ani MS nepracujes a jsi „nejchytrejsi“.

  • Smisek pravděpodobně nepracuje vůbec.

  • steelspace : +1 som sa zasmial :D :D

  • Ano, ti nejchytřejší nic nedělají :D

  • Smisekcz: Když google kupoval youtube, nikdo to nechápal. Ještě drahně let byl YT silně prodělečný projekt a google do něj sypal peníze horem dolem. A jak je to dnes? Vydělává a hlavně, je to strategický produkt, který umožňuje rozvoj i v jiných navazaných službách a přitahuje do sítě google služeb další zákazníky a klienty. Bing je podobně strategická služba, jen je třeba ji nevnímat jako pouhý internetový vyhledávač :-)

 2. smisekCZ: Bing, Xbox a vlastně i WP mají slušný potenciál do budoucna. Jde jen o to, jestli se ho MS podaří využít. Ten má nynhí stále obrovské zisky z počítačového software, tak proč je neinvestovat. A pokud za 10 let uslyšíme třeba jen o Xboxu a MS na něm bude dobře vydělávat, ostatní pokusy včetně nyní extra výdělečných Windows, mohou být klidně zapomenuty. MS na to jde jako každá firma. Chce získat naše prachy a tak to zkouší kde se dá. Otázka je, jak ji to vychází a do budoucna vycházet bude.

  • Já si naopak myslím, že tyto služby/produkty mají potenciál blížící se nule, kvuli politikaření Microsoftu. WP trpí nedostatkem nových zařízení a aplikací, všechny tři ale strašně moc omezuje jejich použití v určitých státech, příkladem i u nás. Bing je nepoužitelnej, WP přineslo k nám (a to nejen k nám) půlku z původních vylepšení a tak dále. Stejně tak Surface – neprodává se tak, jak by měl jenom kvuli politice Microsoftu. Já bych si Surface koupil, kdyby ho tady prodávali, nezajímá mě, že si to můžu koupit z Rakouska nebo odněkud jinud. Až tohle Microsoft pochopí a začne své produkty poskytovat ve všech státech a své služby s maximálním využitím taky(minimálně US + Evropa), tak může podle mě očekávat úspěch.

  • V niečom s tebou súhlasím (regionálna politika MS), ale čo sa týka Bingu, je to už aj u nás v pohode použiteľný vyhľadávač. Na mobile používam už len Bing a vždy nájdem, čo hľadám, na desktope raz Google, raz Bing, ako kliknem. Obrázky hľadám výlučne cez Bing, podľa mojich skúseností nájde Bing relevantnejšie výsledky. A mapy používam HERE.

  • „WP trpí nedostatkem nových zařízení a aplikací, všechny tři ale strašně moc omezuje jejich použití v určitých státech, příkladem i u nás. Bing je nepoužitelnej.“

   Pět let zpátky.

  • Bing v prohlížeči zatím nepoužívám, ale v telefonu jsem s ním velmi spokojen. Přestože mám kvůli Cortaně US region a telefon v angličtině, Bing najde vše co potřebuji a velmi relevantně.

   S aplikacemi na WP nemám absolutní problém. Ano, nových zařízení je málo, ale vzhledem k tomu, že noví a noví výrobci ohlašují nové modely, nebude to trvat dlouho.

   Zatím musí holt člověk sáhnout po Nokii. Ale to není špatná volba.

  • Steelspace: To bylo pred peti lety a vlastne je to porad stejne. Casy se meni, WP zustava. Ja mam WP od Omnie 7 a vim, o cem mluvim. V soucasne dobe – o zarizeni nouze, aktualni highend/middle class neexistuje. Dostupnost Lumie 930 je tragicka. Takze ano, zarizeni nejsou. Aplikace jsou, ale co si budem povidat, mnou neustale zminovany messenger a facebook, to je hruza, oproti iOS nebo Androidu. A to pouziva cca 80 procent lidi, dle meho odhadu. Kdyby na tomhle makali, tak mohlo byt WP jinde. Bud si telefon kvuli dostupnosti ani nekoupite, a kdyz uz, tak kvalita aplikaci nekdy silne pokulhava.

  • petr (neregistrovaný)

   Facebook není nic co by někomu nezbytně chybělo. To jsou jen alibistický kecy! Ano android má appku fb,ale v jaké kvalitě? K čemu mít něco jen protože to tam mám a tudíž to můžu používat,když použitelnost je v mnoha případech velmi tristní. Bohužel my jsme svou velikostí pro většinu výrobců čehokoliv neviditelný trh.

 3. Satya je určitě rozumný muž. Prodat / zrušit bing by byla největší historická chyba. Bing je pro našince, kteří nevidí dál než za humna jen v Čechách špatně použitelný webový vyhledávač, což je samozřejmě zcela mylná představa. Jde o komplexní technologii, jejíž jednou částí je i webový vyhledávač, v hloubce jde o nástroj kombinující informace do logických celků se schopností se neustále učit.

  Budoucnost patří velkým datům, nic než BigData nebude mít cenu. Hardware, software, to vše bude oproti datům mít zanedbatelnou hodnotu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).