Domů » Bleskovky » Satya Nadella vůbec poprvé od zvolení do čela Microsoftu zavítal do Evropy. Byli jsme u toho

Satya Nadella vůbec poprvé od zvolení do čela Microsoftu zavítal do Evropy. Byli jsme u toho

Satya Nadella 12. listopadu zavítal do švýcarského Curychu, v rámci své vůbec první cesty do Evropy od zvolení do čela Microsoftu. Moje maličkost a fanoušci společnosti měli možnost Nadellu vidět během ranního vystoupení v místním kině Corso při příležitosti konání akce Moble First. Cloud First. Samotná událost probíhala ve formě rozhovoru s vrchní manažerkou Microsoftu pro Švýcarsko Petrou Jenner a primárně byla cílena právě na tamní trh. Nadella sice není tak dobrý showman jako jeho předchůzce Steve Ballmer, ale pobavila nás alespoň historka, ve které Nadella vyprávěl, jak je jeho dcera šťastná, že tatínek koupil Minecraft.

Ostatní řečníci vyzdvihovali význam Švýcarska pro Microsoft, kde už 25 let působí. K dispozici od roku 2003 je například Office v rétorománštině, což je jazyk, kterým mluví méně než jedno procento Švýcarů a v jiných zemích se nepoužívá. Dále byly představeny některé švýcarské aplikace pro Windows Store, ze kterých nás zaujala například Deep Zoom Zermatt, která umožňuje detailní zobrazování fotografií švýcarských alp. Microsoft si také nezapomněl rýpnout do konkurenčního Applu, který před časem čelil kauze týkající se okopírování hodin švýcarského vlakového dopravce SBB, a představil oficiální SBB hodiny pro Windows 8.

Dále byly předvedeny již známé funkce z Windows 10 Developer Preview ale i vize některých nových funkcí, které se zatím nestihly naimplementovat. Z těch nás zaujala zejména možnost automatické změny dotykového rozhraní na klasickou nabídku Start, pokud je k tabletu připojena klávesnice.

S příchodem Windows 10 bychom se měli dočkat i ještě většího sblížení nejen počítačových a telefonních Windows, ale i konzole Xbox a nově i na kategorii senzorů nazvanou „Windows on Devices“. Právě na senzory a internet věcí se Microsoft hodlá v budoucnu zaměřit. Náramek Microsoft Band byl pravděpodobně první vlaštovkou v tomto směru.

Jiří Danihelka

4 komentářů

 1. „Dále byly předvedeny již známé funkce z Windows 10 Developer Preview“

  Dávejte si prosím pozor na terminologii. Windows 10 Developer Preview neexistují!!! Jsou to Windows TECHNICAL Preview!

  Bohužel se to ale u vás stává nepsaným pravidlem, že tyto termíny motáte dohromady :-(

  • Robey (neregistrovaný)

   Vojto nemáš pravdu, mají to napsané správně.

  • OK tak mi pošli link, kde je tento název oficiálně uveden, a já se rád omluvím.

   Ale projel jsem si teď „z rychlíku“ net a Windows 10 developer preview ani slovo. Dokonce i komunita, v rámci které je možné technical preview získat se jmenuje Windows Insider Program.

  • ach ty cizi termity… :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).