Domů » Bleskovky » Samsung vyhlašuje válku nudným počítačům: Přivítejte futuristický ArtPC

Samsung vyhlašuje válku nudným počítačům: Přivítejte futuristický ArtPC

Trh se stolními počítači zažívá již několik let po sobě pokles, jelikož notebooky dokáží zastat stejnou práci s dostačujícím výkonem a jejich benefitem je mobilita. Výrobci počítačů však nehází flintu do žita a snaží se nabídnout zařízení různých podob a čím dál menších rozměrů. Nový ArtPC od Samsungu vsází právě na neotřelý design.

artpc-1

První pohled na toto zařízení dává vzpomenout na tři roky starý Mac Pro, který si díky dutému válcovitému tvaru vysloužil nelichotivou přezdívku popelnice. Samsung ArtPC je sice také válcový, nikoliv však dutý, jeho tělo je vyrobeno z hliníku. Spodní část obsahuje veškerý hardware a čelní panel s ovládacími tlačítky a porty, v horní se pak nachází 360° reproduktor od značky Harman Kardon s ambientním podsvícením. Podstava válce má průměr 14 cm, výška pak činí 27,2 cm, počítač váží 3,4 kg.

artpc-4

Hardwarová výbava: Výkon dodá Core i5/i7

A jakou zařízení nabízí výbavu? V nabídce jsou dvě konfigurace – jednu pohání procesor Intel Core i5, druhou Intel Core i7 (oba šesté generace). První model disponuje 8 GB RAM a 256GB SSD úložištěm, druhý má 16 GB RAM, 256 GB SSD a přídavný modul s 1TB harddiskem; tento modul je možné dokoupit i k prvnímu modelu. Grafickou kartou je v obou případech AMD Radeon RX 460 se 2 GB vlastní paměti. Portová výbava artPC je následující – 5 × USB 3.0 (4 × USB-A, 1 × USB-C), HDMI 1.4, 3,5mm audio jack, LAN konektor a čtečka karet formátu SD. Bezdrátovou konektivitu má pod palcem Bluetooth a Wi-Fi. Počítač pohání systém Windows 10.

Ve světě se začne prodávat na konci října

Samsung ArtPC se již nyní začíná prodávat na americkém Amazonu, první kusy mají majitelům přijít 28. října. Levnější konfigurace s Intel Core i5 přijde na 1 200 dolarů (29 000 korun bez DPH), za vyšší model zaplatíte 1 600 dolarů (38 800 korun bez DPH). Dostupnost na našem trhu zatím potvrzenou nemáme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Podle tvaru to vypadá, že v sobě ukrývá i hasicí přístroj. To se může hodit :)

 2. Jak se nálož proboha deaktivuje?

 3. Huh, ten napájecí konektor, a z toho plynoucí nutnost vést ten hnusný tlustý kabel zepředu, je jak pěst na oko :-/ To fakt ničemu nebude překážet :-(

  • Ono vůbec vytáhnout systémové konektory (LAN, HDMI) na přední stranu zařízení, to musel vymyslet fakt dobrý „designér“ :-)

  • To napájanie od predu som tiež nepochopil. Niekto bol asi opitý keď to navrhoval….
   Každopádne mne je šumafuk ako PC vyzerá z vonku podstatné je čo je dnuka.

 4. Samsung dělá do všeho možného, u všeho má X produktových řad, Y linií a Z modelů a pak to vypadá jak to vypadá.
  Existuje krásné české přísloví „devatero řemsel, desátá bída“; volně přeloženo, dělej jen to, co umíš dobře, toho se drž a jinam nefušuj.

 5. Jen pro jistotu upozorním na chybu v článku, MAC Pro válcovitého tvaru není starý 7 let, vyšel na konci roku 2013, viz [odkaz]

 6. Tak dostupnost na našem trhu je vcelku jasná, PC divize v Evropě nepůsobí.

  • Na druhou stranu Samsung je schopen říkat tabletu s Windows Galaxy a ne Ativ a k Galaxy Tab A dávat SPen, takže v chování Samsungu hledat nějakou logiku je vcelku zbytečné…

 7. Nemůžu si ten komentář odpustit, ten fakt vypadá jako bomba s některých filmů :D

 8. Jednak to fakt vypadá jako bomba a jednak si nedovedu představit jak vypadá moherboard.. že by taky nějaký zahnutý design?

 9. Velice slušné a designově povedené zařízení.
  Proč mít doma nevzhlednou, odpornou bednu, když lze koupit designově vydařený kousek.

  • Designově povedené? Ovládací prvky na stejné straně jako kabely? No nevím :D

   • Zvláště ta čtečka karet mezi napájením a data/obraz je velmi vypečená. Datům je to ještě jedno, RJ45 má fixaci, ale šachovat se kolem HDMI….:)
    No asi to dělal nějaký student na letní brigádě nebo stážista, ale udělat z toho produkt za 40-50k???
    Po řekněme pěkném minulém roce (finanční výsledky, S7, Galaxy A/J řada) je zdá se Samsung opět na tobogánu dolů….

   • Přesně to mi napadlo, že to dělal nějaký syn někono z rady…

    Vůbec nechápu jak někoho napadne zdrojový kabel vyvést dopředu. Stejně tak jediný port na displej. Lézt ke čtečce karet přes kabely je taky dobrej fór :D

   • To bude tím že ty konektory nejsou v předu, ale vzadu.
    Ne každý potřebuje co pět minut něco zapojovat.
    Přední strana je bez konektoru.

   • Bary: Aha.. a power cudlik taky vlastne vubec nepouzivas.. uz se vidim, jak pokazde lezu pod stul, abych si zapl kompl :D

 10. „Přivítejte futuristický ArtPC“ vs „dává vzpomenout na tři roky starý Mac Pro“, LOL.
  Je poněkud smutné, že se Samsung skutečně neumí vymanit z vlivu Apple. Přitom zrovna design PC je tak variabilní. Jak ukazují Asus, MSI, Dell (Alienware) atd.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).