Domů » Bleskovky » Samsung si patentoval revoluční mobilní fotoaparát s naklápěcími čočkami

Samsung si patentoval revoluční mobilní fotoaparát s naklápěcími čočkami

Mobilní fotografie se každým rokem zlepšuje, výrobci telefonů lákají na obrovská rozlišení fotočipů, vysoké množství čoček, periskopické přibližovací kamery, apod. Do toho se míchá vlastní kreativita jednotlivých značek, Huawei to zkouší s RYYB senzory, Samsung s proměnlivou clonou nebo Nokia s nepříliš úspěšnou maticí pěti čoček. Další neotřelé řešení pravděpodobně přijde od Samsungu, který si loni v prosinci nechal patentovat šestičočkový mobilní fotoaparát s vyklopnými kamerkami.

Šest fotoaparátů, z toho čtyři výklopné

Samsung v patentové přihlášce počítá s šesti (v jednom řešení s pěti) čočkami seskupenými do matice 3 × 2. Pět snímačů má překrývat optika s klasickou širokoúhlou čočkou (nikoliv s ultraširokou) s ohniskovou vzdáleností 28 mm, šestým prvkem v řadě má být periskopický přibližovací fotoaparát.

samsung 6 cameras 1

Kouzlo celého řešení spočívá ve vyklápěcím mechanismu širokoúhlých fotoaparátů, díky čemuž má být možné dosáhnout širšího záběru při zachování kvality obrazu bez efektu rybího oka. Tímto způsobem by mělo být možné pořizovat panoramatické snímky s rozostřeným pozadím, což zatím žádný současný telefon neumí.

samsung 6 cameras 2

Oproti jednočočkovým ultraširokoúhlým kamerám by také toto řešení mohlo nabídnout lepší výsledky ve zhoršených světelných podmínkách, vyšší dynamický rozsah a díky zapojení více kamer i rychlejší a spolehlivější ostření.

Samsung počítá s tím, že jedna z širokoúhlých kamer bude označena jako hlavní, ostatní s ní budou spolupracovat. V závislosti na úhlu naklonění se bude měnit šíře záběru a také ohnisková vzdálenost; pro přiblížení může Samsung využít informace z překryvů zorného pole všech snímačů pro celkové zvýšení kvality digitálního výřezu. Větší míru přiblížení by pak měla zajišťovat periskopická kamera ve spolupráci s hlavním širokoúhlým snímačem.

samsung 6 cameras 3

Nevýhoda tohoto řešení je zřejmá – mechanicky pohyblivé součásti budou mít nepochybně vliv na tloušťku celého fotomodulu a odolnost zařízení. Jsme zvědaví, zda a kdy Samsung vyklápěcí čočky ve svých telefonech použije.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments