Domů » Články » Samsung, LG, HTC a další: Kam se poděly slibované novinky s Windows Phone?

Samsung, LG, HTC a další: Kam se poděly slibované novinky s Windows Phone?

Spousta partnerů, nízké hardwarové požadavky, referenční platforma, licence zdarma. Postavit telefon se systémem Windows Phone musí dnes zvládnout úplně každý. Tak proč se systému od Microsoftu výrobci vyhýbají obloukem?

Microsoft letos na Mobile World Congressu představil řadu novinek, které měly za cíl dostat systém Windows Phone na co nejširší spektrum zařízení – snížil hardwarové požadavky systému, ustoupil od nutnosti implementace hardwarové spouště fotoaparátu nebo senzorových tlačítek pod displejem a také ve spolupráci s Qualcommem vytvořil referenční platformu pro výrobce telefonů. Rovněž představil celou řadu nových a staronových partnerů pro výrobu telefonů s Windows Phone a následně ještě snížil cenu za licencování Windows Phone na nula. Dalo by se říci, vytvořil pro výrobce hardwaru ideální podmínky. Tak kdepak jsou ty telefony?


  

Referenční platforma od Qualcommu se ujala u značek, které na evropském trhu svá zařízení neprodávají. Tím, že se jedná o naprostý základ, nás to ani mrzet nemusí. Své kousky představily společnosti Karbonn, Micromax, Hisense, Blu, Cherry Mobile, Fly, Yezz, Q-Smart a několik dalších. Z těch zajímavějších u nás neznámých kousků můžeme jmenovat Yezz Billy 4.7, který je s tloušťkou 7,2 mm nejtenčím telefonem s Windows Phone nebo NGM Harley-Davidson se zády vyvedenými v imitaci kůže.

  

Pomineme-li Lumie od Microsoftu, seženeme na našem trhu dva modely od společnosti Prestigio (MultiPhone 8400 a 8500), ale ty svým výkonem díru do světa neudělají. Jinak je na poli konkurence zcela prázdno, pokud tedy nechcete kupovat výprodejové modely. Přitom v seznamu partnerů Microsoftu, který ukázal na MWC, nechybí takoví velikáni jako Samsung, HTC, LG, Huawei, ZTE nebo Lenovo, jejichž telefony s Androidem jsou na našem trhu k mání.

  
Na papíře má Microsoft partnerů dost

Samsung představil v dubnu pouze model ATIV SE, jehož dostupnost se oproti jeho předchůdci omezila pouze na americký trh. Jednalo se spíše o překrytovaný Galaxy S4 s dlaždicovým systémem, HTC svou vlajkovou loď One (M8) ani nepřekrytovalo a rovnou na něj nainstalovalo Windows Phone. Bohužel opět je možné tento model pořídit pouze v zámoří.

  
Samsung ATIV SE a HTC One (M8) for WIndows: V Evropě je neseženete

A to je vše. Ostatní velké značky nepřišly s žádným modelem, přitom by patrně nebyl problém naportovat Windows Phone na libovolný model s Androidem, který pohání čipset od Qualcommu. Strach z neúspěchu je zřejmě silnější než odvaha vyzkoušet něco nového. Ostatně výkonný ředitel Huawei Richard Yu v srpnu prozradil, že čínská společnost na systému Windows Phone dva roky prodělávala, viceprezident Alcatel OneTouch je zase přesvědčen, že budoucnost Windows Phone je pouze v low-endových zařízeních.

 
LG Uni ožil pouze na jednom renderu

A zatím to tak skutečně vypadá. Asijské značky si prodávají na svém písečku u nás nedostupné modely (otázkou je, jaký s nimi slaví úspěch) a zbytku světa „vládne“ Microsoft, kterému patří nejen samotný operační systém, ale i majoritní většina telefonů s ním. Lenovo v létě svůj Windows Phone nepředstavilo, spekulovaný LG Uni také světlo světa nespatřil a ZTE Nubia W5 také zatím oficiálně neexistuje.

  

Veškeré spekulace o chystaných zařízeních navíc utichly a měsíc před Vánoci již zřejmě žádné jiné zařízení s Windows Phone nepřijde. Microsoft se sice snaží poptávku pokrýt poměrně ucelenou řadou Lumií, konkurence mu však rozhodně schází. Jsme zvědaví, zdali se příští rok někteří výrobci osmělí a vkročí do riskantních vod Windows Phone nebo budeme svědky stejné písničky od Microsoftu s malým doprovodem výrobců z Asie za zády. Lámat chleba budou patrně mobilní Windows 10, ačkoliv v případě jejich neúspěchu má Microsoft alespoň jedno malé eso v rukávu – široké portfolio vlastních aplikací na konkurenčních platformách.Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jettero
Uživatel
Jettero

No moc se nedivím, že se jim do toho nechce. Není to pro ně moc výdělečné.

Tyler (neregistrovaný)
Anonym
Tyler (neregistrovaný)

Nikdo nerad roztahuje vozejk. Zvláště v případě, kdy odvážlivec skončil s četnými zraněníni a zotavuje se po amputaci části těla. Mám MS rád a používám jejich výrobky (Surface, Lumia), ale mít zodpovědnost za tisíce zaměstnanců, taky bych si dvakrát rozmyslel, než bych do toho šel.

WhiteRabbit
Uživatel
WhiteRabbit

„…NGM Harley-Davidson se zády vyvedenými v imitaci falešné kůže…“ . tak z čeho jsou vlastně ta záda? :)

fe (neregistrovaný)
Anonym
fe (neregistrovaný)

No „falešná imitace kůže“ = ještě horší než imitace. Takže asi prostě jen plast s vytlačeným vzorem kůže :D

Velda
Uživatel
Velda

Autor si jen spletl slovosled a má to být imitace falešné kůže, čili kůže, která má vypadat jako imitace. ;-D