Samsung Galaxy S4: První dojmy a videopohled

V sídle českého Samsungu jsme dostali možnost krátce si otestovat Galaxy S4 ve čtyřjádrové variantě s procesorem Snapdragon 600. Jaké jsou naše dojmy?

Díky českému zastoupení společnosti Samsung jsme dostali možnost krátce si otestovat očekávaný smartphone Galaxy S4, který byl představen 15. března v New Yorku. Telefon by se měl v České republice začít prodávat 26. dubna, nicméně stoprocentně tento termín ještě potvrzený není a některé zdroje nám prozradili, že se uvedení může posunout na první květnový týden. U nás bude prodávat 16GB varianta (černá a bílá) za doporučenou koncovou cenu 16 990 Kč.

Videopohled

Design: Mírná, ale vydařená inovace

Samsung u svých modelů téměř výhradně používá plasty a Galaxy S4 se této tradice drží. Dílenské zpracování je na příkladné úrovni a jednotlivé díly do sebe výborně lícují. Zadní kryt je stejně jako u předchozí generace odnímatelný, a opět je velmi tenký. Doufejme, že se na něm nebudou objevovat nepříjemné praskliny jako tomu bylo u prvních kusů Galaxy S III. Rozměry „es-čtyřky“ jsou téměř totožné s předchozí generací, hmotnost se ještě snížila o tři gramy. Příjemná je rovněž tloušťka 7,9 mm a rozhodně se nemusíte strachovat, že by se telefon nevešel do kapsy.

- - -
Galaxy S4 ve světlé a tmavé variantě

- - -
Srovnání se Samsungem Galaxy SIII a HTC One

V rukou se díky zaobleným hranám drží velmi dobře a subjektivně je uchopení o něco jistější než v případě Galaxy S III. Pod displejem se nachází hardwarové tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku a dvě senzorová pro krok zpět a vyvolání kontextové nabídky.

- - 
Zadní kryt je opět velmi tenký a pružný

- -

Na plastovém těle je u obou variant patrné mírné tečkování, na bílé verzi je méně výrazné, na tmavé variantě naopak poměrně hodně. Galaxy S4 rozhodně nepříchází s žádným revolučním designem, ale podobně jako u iPhone jsme se dočkali zdařilé evoluce. Samsungu se navíc podařilo do stejného těla vtěsnat o dvě desetiny palce větší displej.

Výkonný hardware a jemný fullHD displej

Výkon telefonu dodává quad-core procesor Snapdragon 600 s taktem 1,9 GHz pro každé jádro. Ve světě se bude prodávat ještě verze s octa-core procesorem Exynos 5410, která nabídne čtyři výkonná (1,6 GHz) a čtyři úsporná jádra, nicméně podle posledních informací má Samsung s výrobou tohoto čipu problémy a dodávky se opozdí, respektive budou nahrazeny právě verzí se Snapdragonem. V České republice ani na Slovensku nás to ale příliš trápit nemusí, protože pro tyto regiony je určena právě varianta s řešením od Qualcommu.

Velkým lákadlem bude bezesporu 4,99″ fullHD Super AMOLED displej. Barvy jsou ve srovnání s konkurencí o něco výraznější, ale rozhodně ne přepálené. Velmi dobré jsou i pozorovací úhly, čitelnost na přímém sluníčku jsme zatím neměli možnost vyzkoušet. Vzhledem k přítomnosti fullHD rozlišení a jemnosti 441 ppi nejsou jednotlivé pixely na displeji pozorovatelné a obraz je velmi jemný. Zobrazovací panel Galaxy S4 patří k těm nejlepším, které dnes u mobilních zařízení můžete nalézt. Stejně jako v případě Lumie 920 jej můžete ovládat i v rukavicích.

Galaxy S4 má výpočetního výkonu opravdu na rozdávání a hravě si poradí se všemi nejnáročnějšími aplikacemi i hrami. Reakce v operačním systému a nabídkách uživatelského prostředí TouchWiz jsou většinou okamžité. Drobné záseky u zkoušeného modelu přisuzujeme vývojové verzi software a jak nás zástupci Samsungu ujistili, ve finální ROM by měly být odstraněny.

V další výbavě narazíme na 2 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 16, 32 a 64 GB pro systém a uživatelská data. Jak jsme uváděli v úvodu, v ČR se oficiálně bude prodávat pouze 16GB varianta. To ale ničemu nevadí, jelikož velikost úložiště půjde dále rozšířit díky přítomnosti slotu na paměťové microSDXC až do kapacity 64 GB. Ostatní hardwarové parametry zahrnují Bluetooth 4.0, WiFi (802.11 a/b/g/n), NFC, GPS & Glonass, dvojici mikrofonů, čidlo teploty a vlhkosti, infraport, a uživatelsky vyměnitelný akumulátor se slušnou kapacitou 2600 mAh. Vzhledem k tomu, že jsme si s telefonem hráli necelou hodinu, nemohli jsme výdrž pořádně otestovat – to si necháme až do samotné recenze, kterou pro vás začneme připravovat, jakmile nám do redakce dorazí prodejní balení.

Baterii lze dobíjet nejen prostřednictvím microUSB konektoru, ale také skrze bezdrátovou nabíječku standardu Qi. Bohužel její přítomnosti se ve standardním balení nedočkáme, společně se speciálním zadním krytem je nutné ji dokoupit (1 439 Kč s DPH za nabíjecí podložka a 949 Kč za kryt). Na zádech se nachází čočka 13Mpx fotoaparátu s BSI senzorem, kterou doplňuje přisvětlovací LED dioda pro pořizování snímků za zhoršených světelných podmínek. Hardwarová spoušť i tentokrát chybí a snímání tedy probíhá skrze softwarové tlačítko na displeji. Videonahrávky lze pořizovat ve fullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a vhod přijde i funkce HDR. Výrobce se též pochlubil možností volby Drama Shot pro vytváření multiexpozičních snímků.

Vzhledem k tomu, že jsme zkoušeli testovací verzi telefonu, nemohli jsme do článku použít žádné ukázkové fotky. Snímky, které byly během testování pořízeny však při prohlížení nevypadaly vůbec špatně a Galaxy S4 se tak zřejmě za fotoaparát nebude muset stydět. Už Galaxy S III fotil velice slušně, takže se určitě máme na co těšit a to samé platí i pro záznam videa.

Uživatelské prostředí, chytré funkce

Galaxy S4 dorazí na pulty obchodů s Androidem ve verzi 4.2.2. Výrobce se i tentokrát držel v zajetých kolejích a na systém navlékl své vlastní uživatelské rozhraní TouchWiz UX. Ve srovnání s TouchWiz na Galaxy S III jsou zde patrné drobné změny a vylepšení, navíc přibyly i další „smart“ funkce.

Graf ceny produktu Samsung i9505 Galaxy S 4 16GB poskytuje server Heureka.cz

Smart Scroll oceníte především při surfování na internetu, kdy přední senzor analyzuje pohyb a v případě provedení určitých gest (mávnutí rukou nad displejem), obsah stránky posune.  Smart Pause zase oceníte při sledování videa, kdy přední kamerka  sleduje váš zrak a za předpokladu, že se přestanete dívat na displej, pozastaví přehrávání. V dalším výčtu chytrých funkcí samozřejmě nechybí ani Smart Stay či inteligentní otáčení displeje. Není žádným tajemstvím, že tyto funkce by později měl obdržet také Galaxy S III. Nechybí ani bezdotykové ovládání, které využijete například v galerii obrázků.

  
K Samsungu Galaxy S4 bude možné pořídit celou řadu bonusového příslušenství

Uživatelé si k telefonu budou moci přikoupit i celou řadu bonusového příslušenství. Chybět nebudou různé ochranné kryty, sportovní doplňky či speciální kryt pro bezdrátové nabíjení (kompletní přehled najdete v tomto článku).

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku