Cena:

Samsung Galaxy S III: První dojmy z testování, videopohled

Otestovali jsme novou vlajkovou loď Samsungu a naše první dojmy jsou velice pozitivní. Model Galaxy S III se rozhodně povedl, cena by ale mohla být nižší (+videopohled).

Samsung Galaxy S III byl jedním z nejsledovanějších telefonů letošního roku a troufám si tvrdit, že stejná pozornost bude věnována snad jen novému iPhonu. Oficiální premiéry nové vlajkové lodi jsme se dočkali 3. května v Londýně, kde nechyběla ani naše redakce (článek s dojmy, reportáž). Už na tiskové konferenci jsme se dozvěděli, že Galaxy S III zamíří na český trh na začátku června, konkrétně by se tak mělo stát 4. 6. 2012.

- - -

- - -

Do České republiky naštěstí dorazilo několik kusů s předstihem, a nám se jeden z nich podařilo ukořistit, proto jsme pro vás připravili tento článek s prvními dojmy, zkušenostmi a dalšími postřehy, na které jsme během prvních hodin testování narazili.

Graf ceny produktu Samsung Galaxy S III (16GB verze) poskytuje server Heureka.cz

Videopohled

Samsung Galaxy S III: Videopohled, obsah balení & první dojmy

Tip: Zajímá vás, jak to vypadalo na tiskové konferenci v Londýně? Přečtěte si naši reportáž

Design a dílenské zpracování

Galaxy S III není žádný drobeček a svůj podíl na tom má především displej s úhlopříčkou 4,8″. Pocitově jsem ale nějak nedospěl k závěru, že by to bylo zas takové „pádlo“. Bude to zřejmě kvůli sympatické tloušťce 8,6 mm. Hmotnost včetně akumulátoru je přijatelných 133 gramů. Tělo „estrojky“ je vyrobeno z plastu, zadní kryt z polykarbonátu, díky čemuž má několikanásobně větší pevnost a pružnost, a zároveň je odolnější vůči poškrábání.

- - - 
Základní obsah balení: nic nadstandardního v krabičce nečekejte

- - - 

Přiznám se, že když Samsung telefon představil, byl jsem z designu trochu zklamaný; čekal jsem něco originálního a ne jen další „plasťáček“. Po dalším osahání a seznámení se mé prvotní zklamání začalo pomalu vytrácet a i když na telefonu nenajdeme žádné výraznější prvky, které by zvýraznily design, není to ve výsledku zas tak špatné… Výraznější inovace ale chybí.

- - - 
Součástí balení jsou špuntová sluchátka se slušným basovým základem

- - -

Galaxy S III se bude prodávat ve dvou barevných variantách – bíle a tmavě modré.  Subjektivně se mi více líbí právě bílá verze, která vedle modré vypadá elegantněji. Zase ale bude náchylnější na zašpinění, proto zhodnocení barevné varianty nechám na každém z vás. Nejprve se na trh dostane 16GB varianta, kterou bude následovat verze s 32 GB vnitřní pamětí a později se dočkáme ještě nejvyšší, 64GB verze.

- - -

- - - 

Na přední straně najdeme kromě prostorného HD displeje také několik senzorů, telefonní reproduktor a kamerku pro videohovory (v horní části). Vespod se nachází hardwarové tlačítko, které vás po stisknutí navrátí na hlavní obrazovku a při delším přidržení zobrazí seznam naposledy spuštěných programů. Vedle něj se nachází senzorová klávesa Zpět a tlačítko pro vyvolání kontextové nabídky. Ve tmě je u nich patrné jemně bílé podsvícení, na světle naopak nejsou téměř vidět. 

- - -
Galaxy S III není žádný drobeček; s nošením v kapse ale problémy mít nebudete

- - -

- - -

Zadní kryt je odnímatelný a najdete pod ním slot na microSIM kartu, otvor pro vložení paměťové karty microSD(xc) – až 64 GB, a samozřejmě i vyjmutelný Li-Ion akumulátor s kapacitou 2 100 mAh. Kryt po docvaknutí k tělu telefonu dobře přiléhá a ani při silnějším promačkání se neobjevuje žádné nepříjemné vrzání. Je dobře, že se Galaxy S III při vyšší zátěži v oblasti zadního krytu nezahřívá, u předchůdce Galaxy S II bylo zahřívání v oblasti fotoaparátu poměrně dost výrazné, zejména s prvními verzemi ROM.

- - - 
Zadní kryt je velice pružný, otestovali jsme to i ve videu

- - -

Displej: Jemné rozlišení a spousta prostoru

Jedním z největších lákadel je bezesporu displej. 4,8″ panel s HD rozlišením (720 x 1280 px) nabízí dostatečně jemný obraz a perfektní zpracování barev. Ve srovnání s Galaxy S II není kontrast tak vysoký a barvy působí přirozeněji. Při výrobě byla použita technologie Super AMOLED. Telefonu často bývá vytýkána přítomnost Pentile matice, nicméně ve srovnání s Galaxy Nexusem není tak viditelná, takže bych to nebral jako výrazné mínus. Samsung navíc nedávno upřesnil, proč použil právě Pentile – informovali jsme vás o tom v tomto článku

- - -

Čitelnost na přímém sluníčku je poměrně dobrá a ve srovnání s iPhonem 4S má Galaxy S III navrch. Bílá je dostatečně bílá a stejné je to i u černé barvy, takže co se týče celkového podání barev, nemám S III co vytknout. Podsvícení displeje je rovněž rovnoměrné a Samsung se navíc může pochlubit zajímavou funkcí SmartStay, která prostřednictvím přední kamery hlídá, když se díváte na displej a nedovolí, aby došlo k jeho vypnutí. Pokud by vám tahle vlastnost nevyhovovala, můžete ji v nastavení telefonu vypnout. Ve tmě jsme ji zatím nezkoušeli, zaměříme se na to až v recenzi.

- - -

- - -

V levém horním rohu je umístěna signalizační dioda, která se rozbliká v případě zmeškané události (hovor, zpráva, e-mail, upomínka, nabíjení). Jsem rád, že Samsung na notifikační diodu nezapomněl – u telefonu ji považuji za velice užitečného pomocníka.

- -  -

- - - 
Srovnání s Nokia Lumia 800, Sony Xperia Sola a Apple iPhone 4S

Výkonu má na rozdávání, uvnitř tepe čtyřjádrový procesor

Srdcem telefonu je čtyřjádrový procesor Samsung Exynos 4212 (1,4 GHz pro každé jádro, 4x ARM Cortex-A9 MPcore, 32 nm, minimální frekvence 200 MHz), tedy alespoň u verze určené pro Evropu. V USA se bude prodávat varianta s názvem Galaxy S III LTE, kterou bude pohánět dvoujádrový Snapdragon S4 (MSM8960, 1,5 GHz pro každé jádro). Kromě rychlého procesoru je k dispozici také 1 GB operační paměti RAM, ze které po odečtení systémových prostředků zůstane volných zhruba 550 MB. Vnitřní paměť má u základní verze kapacitu 16 GB a uživatelsky přístupných je 11,35 GB.

 - - - 
Tip: Další porci fotografí Samsungu Galaxy S III si můžete prohlédnout v naší galerii

Už z přiloženého videa je patrné, že reakce telefonu jsou svižné; plynulé je i samotné uživatelské prostředí TouchWiz UX (4. generace), i když je škoda, že jej není možné vypnout a dát uživateli možnost volby používat čistý Android 4.0. Na druhou stranu tohle rozhodnutí Samsungu chápu – právě nadstavba a bonusový balíček aplikací má pomoci v odlišení se od konkurence.

- - - 
AnTuTu Benchmark, CF-Bench a Nenamark2

- - 
Quadrant Benchmark a SmartBench 2012

Na telefonu jsem spustil několik benchmarků, naměřené hodnoty si můžete prohlédnout na screenshotech. Přiznám se, že pro mě bodové výsledky až tak důležité nejsou a navíc většina testů stejně ani pro quad-core CPU není optimalizována. Mnohem větší váhu má to, zda telefon po zapnutí ihned reaguje a nedochází k nepříjemnému lagování při spouštění aplikací nebo zpomalení během procházení systémových nabídek. A v tomhle směru mě Galaxy S III příjemně překvapila a pokud bych měl srovnat reakce v systému (a uživatelském prostředí) s HTC One X, pak by „estrojka“ vyšla jako vítěž. Tím samozřejmě nemyslím, že model One X je pomalý, ale reakce na dítku od Samsungu jsou přece jenom svižnější.

- - -

Další střípky z testování…

Podrobně si Galaxy S III rozebereme v připravované recenzi, ale nyní alespoň stručně zmíním některé funkce, které mě zaujaly. A začnu třeba Dropboxem – pokud se do aplikace přihlásíte, dostanete od Samsungu 50 GB prostoru na tomto cloudovém úložišti, který budete moci využívat po dobu dvou let.

 

Animace na uzamčené obrazovce působí neskutečně věrohodně. Vykreslovat vlnící se vodu musí být docela náročné na výkon, ale na Samsungu to není téměř znát. Překvapilo mě, že ukazatel stavu baterie neubývá zas tak výrazně rychle, jak bych očekával. Telefonu jsem v prvních hodinách dával celkem dost zabrat (nečekaně :-) ) a žádné drastické vybíjení jsem nezaznamenal. Příjemné je, že si v nastavení můžete aktivovat, zda chcete ve stavové liště zobrazovat klasickou ikonku baterie nebo stav v procentech.

- - -

- - - 

Telefon rovněž reaguje na celou řadu gest. kompletní seznam najdete v nastavení a pokud vám některá nebudou vyhovovat, jednoduše je vypnete. Líbí se mi například vytváření screenshotů, kdy stačí čtyřmi prsty přejet přes displej. V případě, že někomu píšete zprávu a najednou se rozhodnete, že informaci raději zavoláte, stačí telefon přiložit k uchu a automaticky dojde k uskutečnění hovoru. Podobných fičurek je v systému celá řada a je vidět, že Samsung se snaží odlišit od konkurence a nabízet přidanou hodnotu.

- - -

- - -

Hlasový asistent S Voice má konkurovat Siri od Applu. Na svém iPhonu 4S Siri čas od času použiji a už jsem si ji „vytrénoval“ do takové podoby, že je schopná na mé dotazy poskytovat relevantní výsledky. S nástrojem S Voice jsem musel trochu bojovat a přišlo mi, že čas od času pochybí a dotaz správně nezpracuje; možná to ale chce větší trénink. Zapomeňte také na to, že byste si s telefonem povídali v češtině, ta podporována není. I přesto si můžete v nastavení namluvit příkazy vlastní, které pak použijete třeba pro probuzení telefonu (ukázku opět najdete ve videu výše).

Samsung i9300 Galaxy S III 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pokud máte k telefonu nějaké dotazy, využijte prostoru v komentářích. Bude-li v mých silách, pokusím se na ně odpovědět a případně je zohlednit v chystané recenzi.

Galerie: Jak Galaxy S III fotí a nahrává video?

- - -
Takhle vypadá aplikace pro ovládání fotoaparátu a záznam videa

- - -
Fotografie v plném rozlišení si můžete stáhnout z tohoto odkazu

- - -

- - -

- - -

- - - 
Další snímky najdete v naší galerii  

Samsung Galaxy S III: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (exteriér)

video ve fullHD rozlišení – exteriér za dobrých světelných podmínek

Samsung Galaxy S III: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (metro)

video ve fullHD rozlišení – příjezd metra

Samsung Galaxy S III: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (exteriér)

video v HD rozlišení (720p, exteriér)

Screenshoty z operačního systému

- - - 
Měření přenesených dat, nastavení tapety na pozadí

- - - 
Informace o paměti, využití baterie a notifikační oblast

- - - 
Úložiště, vývojářský režim a informace o systému

- - - 
Nabídka s programy a widgety

- - -

- - - 
V seznamu aplikací lze ikonky nejen přesouvat, ale i skrývat

- - - 
Takhle vypadá webový prohlížeč

- - -

- - -

 - - - 
Psaní na softwarové klávesnici, ukázka jednoho z gest v adresáři

- - - 
Aplikace telefon a uskutečnění hovoru 

- - - 
Vytvoření nového kontaktu, zobrazení obsahu složky a informace o počasí

- - - 
Aplikace kalendář od Samsungu a propracovaný správce poznámek

- - - 
Ještě jednou kreslené poznámky, hlasový asistent S Voice a jeho nastavení

- - - 
Galerie fotek a videa, GMail klient a vestavěný správce souborů

- - - 
Hudební přehrávač, záznamník a galerie

 - - - 
Hlavní obrazovka, náhled na všechny plochy, multimediální widgety

- - - 
Na hlavní obrazovce landscape režim nefunguje, v nastavení už ano…

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.