Domů » Recenze » Samsung Galaxy Nexus: První s Androidem 4.0 a HD displejem (megarecenze)

Samsung Galaxy Nexus: První s Androidem 4.0 a HD displejem (megarecenze)

Galaxy Nexus od Samsungu je vůbec prvním telefonem s Androidem 4.0 a kromě toho láká i na kvalitní hardware, kterému dominuje dvoujádrový procesor a displej s HD rozlišením.

V polovině října Samsung společně s Googlem představili nový telefon Galaxy Nexus, který se stal referenčním modelem pro operační systém Android 4.0 „Ice Cream Sandwich“. Galaxy Nexus nabízí výborný hardware v čele s dvoujádrovým procesorem, 1 GB RAM a velkým displejem s HD rozlišením. Dalším lákadlem je zbrusu nová verze Androidu 4.0, která se snaží sjednotit mezery mezi starší mobilní verzí systému (Android 2.3) a tabletovým Honeycombem (Android 3.2). Čtyřkový Android je skutečně plný vylepšení; základem je nové Holo téma s fontem Roboto, které vypadá velice elegantně. Pojdmě se tedy společně podívat, co nám tahle novinka z dílen korejského giganta může nabídnout.

Klady (+)

– velký Super AMOLED displej s HD rozlišením
– Android 4.0
– dílenské zpracování, design
– informační dioda
– podpora NFC, barometr
– webový prohlížeč
– kvalita fotografií

Zápory (-)

– výdrž baterie
– kvalita záznamu videa
– chybí slot na pam. kartu
– absence FM rádia
– cena

Distribuce aktualizací, označení jednotlivých sérií

Vzhledem k tomu, že se jedná o nový referenční telefon Googlu, mají jeho majitelé zaručeno, že vždy mezi prvními dostanou aktualizaci na novější verzi Androidu, i když v případě Galaxy Nexusu to zatím až tak úplně neplatí. Na testování jsem měl k dispozici finální prodejní balení, telefon obsahoval Android ve verzi 4.0.1 (číslo sestavení ITL41F). Na některá zařízení se už dostala novější aktualizace 4.0.2 (sestavení ICL53F), která přidává podporu klávesnice a myši připojených přes USB Host. Aktuálně je distribuce této aktualizace pozastavena a je možné, že uživatelům bude v následujících týdnech rovnou nabídnut update na Android 4.0.3. Je zajímavé, že starší Google Nexus S už oficiální Android 4.0.3 dostal a Galaxy Nexus na něj stále čeká. Patříte-li mezi nedočkavce, v našem fóru najdete návod, jak ručně vyvolat update na Android 4.0.2 (je potřeba root = ztráta záruky).

Aktulizováno 12. ledna: Google dnes začal uvolňovat aktualizaci na Android 4.0.2. Další informace naleznete zde.

Aby toho nebylo málo, mají jednotlivé kusy ještě interní označení série, které ovlivňuje distribuci aktualizací. Jestliže vaše zařízení patří do série s označením YAKJU, znamená to, že updaty budete dostávat přímo od Googlu v nejbližším možném termínu. Pokud máte Nexus ze série s označením YAKJUXW, pravděpodobně se jedná o zařízení distribuované prostřednictvím operátorů. V tomto případě by měly být updaty zajišťovány Samsungem a je možné, že oproti těm od Googlu mohou mít drobné zpoždění.

- - -

Je velice nepravděpodobné, že byste se setkali s ozačením MYSID; tím se totiž označují Nexusy pro CDMA/LTE sítě. Pokud si chcete zjistit do jaké série váš Galaxy Nexus patří, stáhněte si na Android Marketu tuto bezplatnou utilitu. A abychom označení měli kompletní, pak vězte, že GSM/3G verze Nexusu má kódové označení Maguro a CMDA/LTE varianta Toro.

- - -
Galaxy Nexus v bílé variantě

Samsung Galaxy Nexus se aktuálně prodává pouze v 16GB černé variantě. Na začátku února se ve světě konečně začne prodávat i 32GB varianta, kterou doplní ještě nová bílá edice, respektive verze s bílým zadním krytem a boky – přední část zůstane i nadále černá.

Obsah balení

V prodejním balení se kromě telefonu a akumulátoru nacházejí také špuntová stereo sluchátka, která nabízejí průměrný zvuk s lehce výraznějšími basy. Pro běžný poslech hudby a telefonování zcela postačí, audiofilové však rychle sáhnou po něčem jiném. Na kablíku se nachází malé ovládací centrum s mikrofonem a tlačítkem pro přijetí hovoru.

- - -

Ve výbavě dále najdeme USB kabel s microUSB konektorem, který můžete využít nejen pro nabíjení, ale také pro přenos dat mezi telefonem a počítačem. Oddělěně se dodává napájecí adaptér, do kterého se USB kabel zasouvá. Obsah balení uzavírá záruční list a česká uživatelská příručka, která vám pomůže s prvním nastavením telefonu a seznámí vás s novinkami v Androidum 4.0.

- - -

Vzhled, konstrukce a zpracování

Galaxy Nexus působí velice pevným dojmem a ani po téměř měsíčním používání se nedostavilo žádné opotřebení materiálů nebo skřípání zadního krytu a výrobce si za celkové dílenské zpracování zaslouží pochválit. Nexus není žádný drobeček a svůj podíl na tom má především 4,65″ displej – celkové rozměry telefonu jsou 136 x 67,9 x 8,9 milimetrů, hmotnost včetně akumulátoru je 135 gramů. Pokud se obáváte, že se nevejde do kapsy od kalhot, mohu vás uklidnit, a díky příjemné tloušťce o něm téměř nebudete vědět. K nošení telefonu mám ještě jeden postřeh – při vytahování z kapsy „poslepu“ jsem se občas potýkal s tím, že jsem nevěděl, jakou stranou jsem jej vlastně vytáhl a marně hmatal po tlačítku Power, které zrovna bylo přesně na té druhé straně. Je to dané tím, že Nexus vypadá zespoda i z vrchu téměř stejně; s orientací vám pomůže alespoň výstupek ve spodní části.

- - -

Přední strana není rušena žádnými prvky a nejvíce prostoru zde zabírá prostorný displej. Kdo by čekal ve spodní části senzorová tlačítka, bude zklamán, Nexus totiž žádné klávesy pod displejem nemá. Systémová tlačítka se přestěhovala rovnou na displej, ze kterého ukrajují 96 pixelů. Zpočátku jsem se ovládání skrze virtuální klávesy obával, ale po několika minutách používání jsem si na ně zvykl a ve výsledku mi tohle řešení přirostlo k srdci mnohem více než standardní senzorová tlačítka na jiných telefonech. Stisk virtuálních kláves je doprovázen mírnou vibrací, k nechtěným úklikům prakticky nedochází.

- -
Srovnání s HTC HD7 a ZTE Tania

V prostoru pod displejem je schovaná signalizační dioda, která dokáže svítit šesti barvami. Blikáním vás upozorní na zmeškané hovory, nové zprávy, e-maily, upomínky z kalendáře nebo vybitý akumulátor. V Android Marketu si můžete stáhnout speciální utilitu Galaxy Nexus LED, která umožňuje upravit chování signalizační diody. Při nabíjení například lze využít všech šest stavů (barev), takže dioda bude měnit barvu podle aktuální kapacity baterie až do úplného nabití. Dioda nebude blikat, pokud bude zapnutý displej, respektive odemčený telefon; aktivní začne být vždy až po jeho vypnutí/uzamčení.

-

Nad displejem se nacházíte telefonní reproduktor, 1,3Mpx kamerka pro videohovory, světelné čidlo a proximity senzor. Celá přední strana je chráněna novým typem tvrzeného skla Lotus Glass, za kterým opět stojí společnost Corning (Gorilla Glass). Pokud se na telefon podíváte z profilu, zřejmě nepřehlédnete drobné zaoblení displeje. Prohnutí je ale tak nenápadné, že při běžném pohledu na čelní stranu není téměř patrné a u staršího bratříčka Nexus S bylo podstatně výraznější.

- - -

Levý bok nabízí dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, na pravém se setkáme s tlačítkem Power a trojicí kontaktů, skrze které je možné připojit další příslušenství, například dokovací stanici.

- - -
K Nexusu bude možné přikoupit dokovací stanici nebo držák do automobilu

Spodní hrana disponuje microUSB konektorem, 3,5mm výstupem na sluchátka a mikrofonem. Na těle telefonu najdeme ještě druhý mikrofon (ukrytý je na horní hraně kousek od otvoru pro sejmutí zadního krytu), který se stará o odstranění nežádoucího šumu během hovoru a při nahrávání hlasových poznámek.

- - -

Záda telefonu tvoří tenký odnímatelný kryt z plastu opatřený speciálním povrchem s názvem Hyper Skin, který zabraňuje klouzání prstů, takže by vám Nexus měl dobře držet v ruce. Spodní část zařízení je nepatrně vystouplá a najdeme v ní zabudovaný hlavní systémový reproduktor. Ten je poměrně kvalitní, i když hlasitost by mohla být o něco vyšší. V horní části najdeme objektiv pětimegapixelového fotoaparátu, kterému dělá společnost přisvětlovací dioda. Pod zadním krytem se nachází slot na SIM kartu a Li-Ion baterii o kapacitě 1 750 mAh. Slot na paměťové karty bychom hledali marně, Galaxy Nexus jej nenabízí a vystačit si tak budeme muset pouze s vnitřní pamětí.

- - -

Procesor, paměť a výkon

Samsung nový Nexus vybavil výkoným čipem OMAP 4460 od společnosti Texas Instruments, jehož součástí je dvoujádrový procesor taktovaný na frekvenci 1,2 GHz (ARMv7, Cortex-A9 Harvard Superscalar, 45nm). Je zajímavé, že korejský gigant nevsadil na vlastní čip Exynos 4210, který použil u modelů Galaxy S II a Galaxy Note. O grafickou akceleraci se stará čip PowerVR SGX SGX540 s podporou OpenGL ES 2.0/1.1, OpenVG 1.1 a EGL v1.3, který je v případě Nexusu podtaktovaný na 307 MHz (maximální frekvence je 384 MHz). Při vyšší zátěži se Nexus na zadní straně v oblasti fotoaparátu trochu zahřívá – není to tak výrazné jako u Galaxy S II, který s prvními verzemi ROM topil opravdu slušně, ale při sledování videa, spuštěném benchmarku nebo několika minutách hraní GTA III počítejte s tím, že vaše ruce budou cítit teplo.

- - -
Hodnoty z benchmarkovacích aplikací (CF Bench, SmartBench 2012 a AnTuTu Benchmark)

Nexus je vybavený 1 GB operační paměti RAM (LPDDR2), ze které je po spuštění systému a podpůrných procesů volných zhruba 340 MB. Jak jsem již zmínil v úvodu, v současné době se Nexus prodává s 16GB vnitřní pamětí, ze které je pro vaše data volných 13,33 GB. Další možnost rozšíření už není kvůli absenci slotu na paměťové karty.

- - -
Náročné hry Nexusu nedělají žádný problém, zahrajete si na něm prakticky cokoliv

Rychlý procesor, výkonný grafický akcelerátor a dostatek operační paměti RAM zaručují výbornou svižnost celého zařízení. Android 4.0 v tomto směru prošel poměrně výraznou optimalizací a reakce jsou ve většině případů okamžité. Nexus si snadno poradí s náročnými hrami i přehráváním a střihem videa.

Kromě standardní trojice senzorů – světelný, proximity a pohybový, telefon nabízí i tříosý gyroskop a barometr, díky kterému mohou aplikace pro předpověď počasí zobrazovat aktuální tlak, tedy za předpokladu že autor podporu barometru přidá. Podle vyjádření Googlu barometr rovněž přispívá k rychlejší fixaci pozice při používání GPS.

Připojení k počítači

Operační systém Android 4.0 využívá u Galaxy Nexusu jednotného úložiště, což v praxi znamená, že takové zařízení nelze k počítači připojit jako klasický Mass Storage disk. Google tuto situaci vyřešil tak, že nabízí možnost připojení přes protokoly PTP a MTP. V případě první varianty se se zařízení bude po připojení k počítači tvářit jako fotoaparát. Protokol MTP nabízí více svobody a umožní vám přenášet veškerý multimediální obsah + zapisovat do vyhrazené paměti. V praxi to znamená, že právě touto cestou dostanete do telefonu libovolné soubory. Na Windows vše funguje bez problémů, není ani potřeba instalovat žádné ovladače.

- -

Pokud ale Galaxy Nexus připojíte k počítači se systémem Mac OS X, nic se nestane. Je totiž potřeba nainstalovat speciální aplikaci Android File Transfer, která vám skrze protokol MTP dovolí s telefonem komunikovat.

Wi-Fi: 802.11 b/g/n na 2,4 i 5 GHz

Integrovaný bezdrátový modul má velice dobrou citlivost a s připojením do Wi-Fi sítí nebudete mít žádné problémy. O tom, že je Wi-Fi skutečně citlivá svědčí i fakt, že jsem se s telefonem byl schopný do sítě připojit i v místech, kde notebook přítelkyně signál zachytit nedokázal. Pokud si rozkliknete pokročilá nastavení Wi-Fi, zjistíte, že Nexus kromě pásma 2,4 GHz podporuje i 5 GHz. To oceníte zejména v místech s velkou hustotou bezdrátových sítí s pásmem 2,4 GHz, kde může docházet k rušení. Pokud váš router je schopný fungovat i v pásmu 5 GHz, máte podstatně vyšší šanci na nerušený přenos dat.

- - -

Velice užitečná je v nastavení položka „Ponechat připojení Wi-Fi během spánku„, u které lze vybrat, zda se má bezdrátový modul po uspání displeje vypnout, zůstat aktivní pouze při nabíjení nebo zůstat aktivní neustále, což snižuje celkovou výdrž.

Nexus samozřejmě disponuje funkcí pro vytvoření Wi-Fi hotspotu, jehož prostřednictvím můžete sdílet mobilní data přes Wi-Fi na další zařízení. Kromě toho telefon nabízí možnost tetheringu přes Bluetooth. Poslední novinkou je podpora technologie Wi-Fi Direct, která má ambice nahradit pomalé Bluetooth a umožnuje rychlý přenos dat mezi kompatibilními zařízeními.

NFC: připraveno pro bezkontaktní platby

Galaxy Nexus je vybavený NFC čipem, který slouží pro bezkontaktní přenos dat na krátkou vzdálenost. V praxi je tato technologie schopná nahradit platební karty, ale stejně tak poslouží pro přenos informací mezi kompatibilními telefony. Pro tyto účely v systému najdeme funkci Beam, skrze kterou můžete na jiné zařízení s podporou Android Beam přenášet třeba odkazy na YouTube video, webové stránky, kontakty nebo tipy na Android aplikace. Stačí jen oba telefon přiložit k sobě a inicializovat spojení.

- -

Pokud se o této technologii a jejímu využití chcete dozvědět více, přečtěte si náš článek NFC a budoucnost bezkontaktních plateb v Čechách.

HD displej: radost pohledět

Jedním z hlavních lákadel nového Nexusu je Super AMOLED displej s HD rozlišením (720 x 1280 px), který se může pochlubit velkou úhlopříčkou 4,65″. Díky těmto parametrům má Nexus jeden z největších a zároveň také nejlepších displejů na trhu. Panel je schopný zobrazit až 16 milionů barevných odstínů a jeho celková kresba je výborná; černá je skutečně černá, čemuž napomáhá i PenTile matice a displej tak dokonale navazuje na tmavý rámeček okolo. Velice dobré jsou i pozorovací úhly, v rozptylu 180 stupňů je vše slušně vidět. Taktéž čitelnost na přímém slunečním světle je dobrá, a to ani není nutné nastavovat maximální úroveň jasu.

- -

O tom, že displej skutečně velice jemný, svědčí i hustota bodů na palec, která je v případě Nexusu 316 ppi. Pro srovnání, iPhone 4S má 329 ppi, Nokia Lumia 800 252 ppi, Samsung Galaxy S II  218 ppi a HTC Titan 198 ppi. Při bližším zkoumání displeje nejsou pixely téměř vidět, ovšem při spuštění aplikace nebo nabídky s tmavým pozadím si možná všimnete velice jemného rastru (jako kdyby byl na displeji v určitých místech velice jemný šum). Nejvíce patrné je to při maximálním jasu a jde o strukturu dotykové vrstvy. Pokud si toho náhodou všimnete, pak vězte že je to vlastost technologie displeje a ne závada.

- - -

Jas displeje se reguluje automaticky podle údajů získaných světelným čidlem. Pokud by vám to z nějakého důvodu nevyhovovalo, můžete si v nastavení navolit vlastní hodnotu. Docílit toho můžete také skrze napájecí widget umístěný na hlavní obrazovce. Kromě toho lze v nastavení vypnout automatickou rotaci displeje při natočení telefonu. Tady mne Nexus nepříjemně překvapil – při rotaci systému občas několik vteřin trvalo, než se obraz přetočil. Nestávalo se to vždy, ale u takto vybaveného zařízení by se podobný problém neměl objevit vůbec. Naštěstí nejde o nic, co by nebylo možné softwarově opravit, čehož se snad dočkáme s dalšími aktualizacemi ROM. V nastavení displeje si dále můžete upravit velikost písma (malé, normální, velké a velmi velké), to ocení zejména uživatelé s horším zrakem.

- -

Z diskuzí na internetu vyplývá, že u některých kusů se na displeji objevily nepříjemné šmouhy, jejichž výskyt hlásí i někteří uživatelé na AndroidForum.cz. U redakčního kusu se tento problém neprojevoval, jestliže se ale s podobnými šmouhami setkáte, doporučil bych telefon hned reklamovat. Pokud byste se o PenTile matici, která je u displeje Galaxy Nexusu použita chtěli dozvědět více, doporučuji přečíst tento podrobný článek na blogu EdgeOfTheWorld.cz.

- -

Telefonování a kontakty: Přes kabel to nepůjde

Aplikace pro práci s kontakty je v nové verzi Androidu 4.0 kompletně přepracovaná. Hlavní obrazovka je rozdělena do třech záložek, mezi kterými se můžete přepínat pomocí ikonek v horní části. Výchozí je prostřední záložka s telefonním seznamem, dále můžete zobrazit skupiny a oblíbené kontakty. Před koupí Nexusu byste určitě měli vědět, že bez internetového připojení a Google nebo Exchange účtu se neobejdete. Nově vytvořené kontakty totiž není možné ukládat do vnitřní paměti telefonu, ale pouze do adresáře, který provázaný s Google či Exchange účtem. Stejně tak si nechte zajít chuť na synchronizaci dat přes kabel, tudy cesta nevede a spolehnout se budete muset na synchronizaci se vzdáleným serverem.

- - -

Kromě kontaktů z Googlu a Exchange můžete zobrazit i uživatele z Twitteru a Google+ profilu. Facebook bohužel podporovaný není, ale třeba se to změní v některé z dalších aktualizací. Na druhou stranu je to celkem pochopitelný krok, Google má svoji sociální síť, tak proč propagovat do konkurenční službu. S Facebookem rovněž není možné kontakty sloučit (profilová fotografie, aktualizace stavů), to je možné jen s Twitterem a Google+.

- -

Když si detail kontaktu rozkliknete, uvidíte kromě základních údajů i informace agregované ze sociálních sítí (kromě Facebooku). Do adresáře si dále můžete importovat kontakty ze SIM karty a stejně tak můžete všechny položky exportovat do jednoho souboru (.vcf). Na vysokém rozlišení Nexusu nastává problém s profilovými obrázky u Google kontaktů; ty jsou totiž na serveru uloženy v rozlišení 96×96 px, takže při zobrazení snímku volajícího na displeji je grafika opravdu ošklivá. Částečně se to dá vyřešit tak, že si v telefonu ke kontaktům přiřadíte nové obrázky ve vyšším rozlišení, nicméně při synchronizaci se servery Googlu se stejně zmenší na 96×96 px.

- - -

Samotná telefonní aplikace je rovněž rozdělena do trojice záložek. Na té první najdete telefonní klávesnici, na druhé přehlednou historii hovorů a třetí seskupuje nejčastěji volané kontakty. Android 4.0 podporuje SIP (internetové volání – VoIP); telefonní aplikace vám umožní vybrat, zda se má internetový hovor používat pro všechna volání v případě, že je dostupná datová síť, případně pouze pro internetové hovory nebo se před každým voláním zeptat.

- - -

Kvalita hovorů je velice dobrá – při telefonování jsem druhou stranu vždy slyšel jasně a dostatečně hlasitě a to samé platilo i u volaného. V případě potřeby můžete aktivovat hlasitý odposlech, kdy se zvuk přesměruje do hlavního systémového reproduktoru na zadní straně.

Textové a multimediální zprávy

Společná aplikace pro práci s textovými a multimediálními zprávami je velice přehledná; na základní obrazovce se zobrazují jednotlivé konverzace doplněné o obrázek kontaktu. Na druhém řádku pak vidíte několik prvních slov z poslední zprávy. Při nastavení standardní velikosti písma se na hlavní obrazovce zobrazí sedm posledních konverzací, pro zobrazení dalších už je nutné skrolovat níže. V konverzacích je možné vyhledávat a stejně tak lze jednotlivé zprávy rychle přeposlat nebo odstranit. Detail zpráv se zobrazuje v režimu chatu, kdy na pravé straně vidíte svou ikonku a na levé ikonku osoby, která se konverzace účastní. Při vytváření nové zprávy můžete postupně přidat více příjemců, odeslat text celé skupině však aplikace neumí.

- -

Softwarová klávesnice

Na výchozí softwarové klávesnici se vzhledem k velikosti displeje píše skutečně pohodlně. V portrait režimu máte k dispozici tři řádky pro klávesy a čtvrtý pro mezerník a speciální tlačítka. Pokud chcete napsat sekundární znak nebo písmeno s diakritikou, stačí na tlačítku přidržet prst o něco déle. V pravém rohu naleznete speciální klávesu pro vkládání smajlíků, v levém zase tlačítko pro převod hlasu na text. Tahle fičura funguje opravdu dobře, jen je nutné počítat s tím, že se slova vkládají včetně diakritiky, takže počet znaků pro SMS rychle ubývá. A samozřejmě se neobejdete bez připojení na internet, protože se vstupní data přenáší na servery Googlu, kde dochází k rozpoznávání a převodu na text.

- - -

V landscape režimu (naležato) jsou klávesy ještě větší a psaní je maximálně komfortní a rychlé. V nastavení si můžete aktivovat/vypnout kontrolu pravopisu a případně si přidat vlastní výrazy pro napovídání do osobního slovníku.

E-mailový klient a Gmail

V Androidu 4.0 naleznete klasického e-mailového klienta, do kterého můžete přidat libovolný POP3, IMAP nebo Exchange účet, samozřejmě jich můžete spravovat několik najednou. Na hlavní obrazovce se vám díky prostornému displeji zobrazí sedm náhledů na poslední e-maily, u kterých kromě odesílatele a předmětu uvidíte také několik počátečních slov.

- -

Pokud používáte Google účet, oceníte samostatného Gmail klienta, který nabízí komplexní přístup k vaší poštovní schránce. Obě dvě aplikace jsou velice přehledně zpracované a snadno se v nich zorientujete. U Gmailu potěší podpora štítků a rychlé vyhledávání.

Kalendář

Kalendář nabízí denní, týdenní a měsíční zobrazení + přehlednou agendu. Pokud používáte více kalendářů, můžete je barevně odlišit a případně v nastavení vybrat, které se mají synchronizovat. Novinkou je integrované vyhledávání, po kterém řada uživatelů starších verzí systému dlouho volala. Stejně jako u kontaktů, i zde platí, že se data synchronizují pouze s Google nebo Exchange účtem.

- - -

GPS navigace

Vestavěný dvacetikanálový čip GPS vám spolehlivě poslouží jak při automobilové navigaci, tak třeba i při geocachingu. Stejně jako u jiných zařízení s Androidem, i zde najdete v základu aplikaci Navigace, kterou můžete využít při cestování. Jedinou nevýhodou je fakt, že pro naplánování trasy je nutné být připojený k internetu. Kromě toho máte k dispozici i klasické Google Mapy. Fixace pozice je otázkou několika vteřin, napomáhá tomu i vestavěný barometr. V husté městské zástavbě mě telefon docházal velice rychle zaměřit.

- - -

Z Android Marketu si pro otestování offline navigace můžete stáhnout trial verzi programu Sygic, která je plně funkční po dobu jednoho týdne, pak je nutné zakoupit plnou verzi.

- -

Google Earth

Uživatelé starších verzí systému Android si tuto oblíbenou aplikaci mohou zdarma stáhnout z Marketu, u Ice Cream Sandwiche je už nativní součástí systému. Aplikace nabízí možnost virtuálního cestování po celém světě, jen je nutné počítat se svižným datovým připojením, bez internetu vám Google Earth bude k ničemu.

- - -

Výdrž: jeden den a šup s ním na nabíječku

Galaxy Nexus je vybavený Li-Ion akumulátorem s kapacitou 1 750 mAh. Při běžném používání, kdy jsem protelefonoval zhruba 30 minut, poslal několik zpráv, aktivně reagoval na e-maily a čas od času se podíval na internet, mi telefon vydržel 31 hodin. Wi-Fi jsem nevypínal a stejně tak byla aktivní automatická synchronizace dat se serverem a push notifikace; podsvícení displeje bylo regulováno automaticky.

-

Při jednom z testovacích víkendů jsem v terénu s Nexusem vydržel od pátku do nedělního večera, kdy jsem jej připojoval k nabíječce se zbývajícími 30 % baterie. Omezil jsem se ale na minimální používání, jas jsem stáhl na nejnižší hodnotu, vypnul Wi-Fi, lokační služby i datové přenosy. Vzhledem k tomu, že šlo o víkend, nemusel jsem ani tak často telefonovat a telefon by ještě zvládl další den provozu. Jde však o takové používání-nepoužívání, protože většina funkcí je vypnutá a šlo pouze o to, abych se v případě potřeby dovolal.

Když jsem na Nexusu spustil GTA III, jas nastavil na maximální hodnotu a opřel se do hraní s plně nabitou baterií, po 70 minutách hraní byla baterie z poloviny vybitá. Při sledování filmu jsem se naopak dostal na celkem nadprůměrné hodnoty a zde je znát, že při dekódování videa procesor není tak nenažraný. Při maximálním podsvícení se telefon přihlásil o nabití po 5 hodinách a 45 minutách, s poloviční hodnotou jasu se dostanete až na 7 hodin.

Při cestování vlakem z Českých Budějovic do České Třebové (přes Prahu) se mi při neustálém využívání datových přenosů Nexus podařilo vybít za 3,5 hodiny, jas byl v tomto případě regulován automaticky a polohové služby byly vypnuté. O něco déle vám telefon vydřží při připojení přes Wi-Fi nebo při GPS navigaci. Celkově ale výdrž při normálním používání není příliš dobrá a raději se připravte na to, že je nabíječku dobré mít neustále po ruce.

Fotoaparát, záznam videa a bonusové efekty

Samsung Galaxy Nexus dostal do výbavy 5Mpx fotoaparát, se kterým můžete pořizovat snímky v maximálním rozlišení 2 592 x 1 944 px. Průměrná velikost fotografie je okolo 2 MB. K dispozici jsou i menší rozlišení (3 Mpx, 2 Mpx, 1,3 Mpx, VGA a QVGA). Pokud budete fotit při dostatečném světle, můžete se těšit na slušné snímky s dobrou ostrostí a věrnými barvami, i když občas se objeví přepaly. Celkově jsem byl s pořízenými snímky za dobrého světla spokojený, ale jakmile se podmínky zhorší, klesne rapidně i kvalita – objeví se poměrně výrazný šum a ostrost se téměř vytratí.

- - -

- - -
Další fotografie pořízené Nexusem naleznete v galerii

- - -

Při fotografování blízkých objektů může v horších světelných podmínkách pomoci přisvětlovací dioda, která je účinná zhruba do vzdálenosti dvou metrů. V nastavení můžete vybrat, zda se má dioda používat jen za šera/ve tmě, vždy nebo ji nadobro vypnout. Předdefinováno je také několik nastavení vyvážení bíle barvy (automaticky, zářící, denní světlo, světélkující, zataženo). Upravit dále můžete expozici (+3 až – 3), zvolit některý ze scénických režimů (automatika, akce, noc, západ slunce nebo párty). Dále se nabízí možnost využití osminásobného digitálního zoomu, od kterého nelze čekat žádné zázraky a výslednému snímku spíše ublíží zejména díky nedostatečné ostrosti.

- - -

- - -

Nexus nabízí také speciální režim pro pořizování panoramatických snímků, kdy je ale potřeba mít pevnou ruku a dostatek světla, aby výsledek za něco stál. Samotné pořízení je velice jednoduché – jen pomalu posouváte telefonem a až zaberete celou scénu, software vypočítá výslednou fotografii (rozlišení 3 954 x 680 px, velikost průměrně okolo 2,5 MB).

- - -
Digitální zoom v praxi

S telefonem můžete nahrávat i video, a sice ve fullHD (1080p), HD (720p) nebo SD (480p) rozlišení při 30 snímcích za vteřinu (formát MP4). Při záznamu se opět nabízí využití přisvětlovací diody. Výsledný záznam byl pro mě ve většině případů zklamáním, při nahrávání dochází čas od času k prapodivnému přeostřování, které má za následek chvilkové rozmazání a zvlnění obrazu. Mám pocit, že za to může automatická stabilizace obrazu, která se chová trochu divoce, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených ukázek. Trochu uklidňující je fakt, že při pomalejším pohybu kamerou lze tento nežádoucí efekt eliminovat. Suma sumárum, video pořízené Nexusem je sice plynulé, ale opět málo ostré a občas doplněné o další rušivé elementy. Jde zřejmě jen o softwarový problém, takže je velice pravděpodobné, že jej Google s dalšími aktualizacemi opraví.


Záznam videa v HD rozlišení (720p)


Záznam videa v HD rozlišení (720p)


Záznam videa ve fullHD rozlišení (1080p)


Záznam videa ve fullHD rozlišení, noc (1080p)

Příjemným zpestřením je možnost pořizovat time lapse video, kdy fotoaparát v nastavených časových intervalech pořizuje snímky, ze kterých posléze „slepí“ video. Fotografie můžete snímat v různých časech (1; 1,5; 2; 2,5; 3; 5 a 10 vteřin), bohužel se už ale nedá nastavit snímkovací frekvence, takže výsledné video je vždy hodně zrychlené (nahrávat můžete ve fullHD, HD nebo SD rozlišení). Třeba se s dalšími verzemi tato položka v nastavení objeví, ale do té doby bude jednodušší si z Android Marketu stáhnout nějakou specializovanou aplikaci pro vytváření time lapse videí, například Clayframes.


Time lapse video

Deformace obličeje a vlastní pozadí za scénou

Aplikace pro nahrávání videa nabízí ještě dvě drobné speciality. Tou první je několik režimů pro deformaci obličeje, kdy v reálném čase dochází k „znetvoření“ osoby v záběru. K dispozici je několik efektů „bláznivých tváří“ – zmáčknutý obličej, velké oči, velká ústa, malá ústa, velký nos a malé oči.

- - -

Poslední libůstkou je nastavení vlastního pozadí; vybrat si můžete ze tří předdefinovaných (vesmír, západ slunce nebo disco), případně si nastavit vlastní z obrázku v galerii. Telefon v tomto případě odstraní původní pozadí ze záběru a na jeho místo dosadí vlastní. Výsledek není příliš dobrý, za vaší naklíčovanou postavou je vždy vidět šedivý stín, ale pro pobavení to postačí. Videa pořízena v těchto režimech (deformace a vlastní pozadí) se ukládají jen v rozlišení 480p.

Co nového přináší „Ice Cream Sandwich“?

V polovině října loňského roku Google světu představil zbrusu novou verzi operačního systému Android 4.0 s kódovým označením „Ice Cream Sandwich“ (ve volném překladu ruská zmrzlina nebo zmrzlinový sandwich). Android 4.0 si klade za cíl sjednotit rozdíly mezi tablety a telefony – nyní bude existovat jedna společná verze, což vývojářům podstatně usnadní tvorbu a optimalizaci aplikací. Android 4.0 staví na uživatelském tématu Holo, ve kterém je kladem důraz na jednotnost jednotlivých grafických prvků. Výchozím systémovým písmem se stal font s názvem Roboto. Předěláno bylo úplně vše – nabídka s programy, nastavení, hlavní obrazovka, widgety, notifikační oblast či obrazovka uzamčeného telefonu.

- - -

Android 4.0 je možné ovládat kompletně skrze dotykový displej, hardwarová tlačítka (Domů, Zpět a Přepínání aplikací) již nemusejí být na telefonu fyzicky přítomna. Je pro ně vyhrazena speciální lišta ve spodní části, kde jsou tlačítka stále viditelná, i když při vybraných činnostech (přehrávání videa…) se skrývají a na okraji vidíte pouze tři malé tečky, které se po kliknutí zvětší zpět do podoby klasických tlačítek. Tuhle možnost ovládání už Google nakousl v Androidu 3.x pro tablety. Není však pravidlem, že všechny telefony s Androidem 4.0 nemohou mít fyzická systémová tlačítka, ale u zařízení s HD displejem je pro ně přímo vyhrazený prostor.

 - -

Změn doznala také obrazovka uzamčeného zařízení. Nexus je nyní možné odemknout nejen gestem nebo kódem, ale nově také obličejem skrze přední kamerku, která rozpozná majitele a ostatní uživatele do systému vůbec nepustí. V odemykacím kolečku najdete rychlého zástupce fotoaparátu, takže pořídit snímek je poměrně snadné. I tak je ale škoda, že Nexus nenabízí samostatnou hardwarovou spoušť na boku.

Notifikační obrazovka se také dočkala vylepšení a nově je přístupná i z obrazovky uzamčeného telefonu. Z horní části si jednoduše vytáhnete roletku s aktuálními informacemi (nové zprávy, e-maily, zmeškané hovory, upomínky z kalendáře či upozornění od aplikací třetí stran).

Hlavní obrazovka, nabídka s programy a widgety

Hlavní obrazovka opět vychází z tabletového Androidu 3.x. Do prostoru pěti ploch můžete přidávat zástupce aplikaci, složky a widgety. Vytvoření složky je velice jednoduché a provádí se stejně jako třeba v iOS. Prostě chytnete jednu ikonku a přetáhnete ji na druhou. Složky si můžete pojmenovávat a libovolně přeuspořádávat. Widgety navržené pro Android 4.0 už nemají pevně stanovenou velikosti, takže si sami můžete určit, jak velkou plochu mají zabírat.

- - -

Nabídka s přehledem aplikací je rozdělena do dvou záložek. V té první vidíte právě zástupce jednotlivých programů a her, ve druhé pak samotné widgety. Je prima, že přímo z přehledu zástupců můžete jednotlivé aplikace odinstalovat.

- - -

Úplně nová je nabídka naposledy spuštěných (uspaných) aplikací. Už neuvidíte pouze ikonky, v přehledném seznamu se zobrazují náhledy programů s naposledy uloženým stavem a vejde se jich sem rovnou 19. Pokud se tedy chcete z nějaké aplikace přepnout do jiné, jednoduše stisknete virtuální tlačítko na displeji a přepnete se. Oproti starším verzím Androidu je to trochu odlišné, ale zvyknout byste si měli velice rychle. Chcete-li nějaký program ze seznamu odstranit, stačí přes něj přejet prstem v horizontálním směru.

- -

Přehledněji rozčleněná je také nabídka Nastavení, v Nexusu navíc naleznete speciální vývojářské menu, ve kterém se nachází celá řada zajímavých možností. Například zde můžete zobrazit vytížení procesoru, aktivovat vykreslování pomocí GPU v aplikacích nebo změnit rychlost animace přeměn a dialogových nabídek.

Měřič přenesených dat

Příjemným překvapením ve čtyřkovém Androidu je integrovaný měřič přenesených dat. Ten umí monitorovat jak mobilní přenosy, tak i data přenesená v roamingu nebo přes Wi-Fi. Datovou aktivitu z jednotlivých dnů vidíte v přehledném grafu, nastavit si můžete i přesné zúčtovací období. A abyste zavčas věděli, kdy máte svoji datovou aktivitu omezit, můžete si nastavit po kolika přenesených MB vás má telefon upozornit (oranžová linka). A k dispozici je ještě jeden strop (červená linka), při jehož dosažení dojde k deaktivaci přenosů.

- -

Systém podle vaší předchozí aktivity odhaduje, za kolik dní limitu dosáhnete. Pod grafem dále vidíte seznam aplikací řazených podle množství přenesených dat. A aby toho nebylo málo, můžete jejich činnost omezit a zakázat jim přenášení dat na pozadí. Pro Wi-Fi to neplatí, pouze pro mobilní datové přenosy.

Webový prohlížeč

Prohlížeč webových stránek ve čtyřkovém Androidu doznal mnohých vylepšení a mobilní surfování je tak zase o krůček pohodlnější. Nexus díky prostornému displeji s HD rozlišením k brouzdání po internetu přímo vybízí. Vykreslování stránek je velice rychlé a skrolování naprosto plynulé. V základu si prohlížeč neporadí s Adobe Flash objekty, ale skrze Android Market si Flash player můžete stáhnout a doinstalovat a ani pak k žádnému výraznému zpomalení prohlížeče nedojde. V případě flashových objektů si můžete nastavit, zda se mají zobrazovat vždy, pouze po kliknutí nebo nikdy.

- --

Příjemným překvapením pro mě byla možnost synchronizace záložek s desktopovým Chrome, která fungovala na výbornou. Procházet můžete i historii navštívených stránek, která je pro přehlednost rozčleněna do několika segmentů (dnes, včera, týden, měsíc a nejnavštěvovanější). Webové stránky si navíc můžete uložit do telefonu pro offline prohlížení. Jen je škoda, že si prohlížeč neporadí s RSS, to se ale dá vyřešit stažením bezplatné aplikace Google Reader.

---

V prohlížeči můžete mít najednou otevřených až 16 stránek; v případě potřeby můžete aktivovat anonymní režim nebo vnutit zobrazení plnohodnotného webu v případě, že nechcete číst mobilní verzi (při automatické detekci).

---

V nastavení prohlížeče lze upravit výchozí webovou stránku a zapnout/vypnout automatické vyplňování formulářů (jméno, příjmení, e-mail, adresa). Prohlížeč dále umí ukládat hesla a pracovat s polohou. Celkově je surfování na Nexusu maximálně pohodlné, svižné a nemám k němu žádné připomínky, prohlížeč se Googlu zkrátka povedl.

Galerie: nová verze s lepším sdílením

Nová verze aplikace Galerie vypadá velice pěkně. Ve výchozím zobrazení poskytuje náhled na jednotlivé složky s obrázky, po rozkliknutí se zobrazí pás miniatur jednotlivých fotografií. Pohyb mezi snímky je svižný, a to i když jsou uloženy ve vyšším rozlišení. Snímky v Galerii můžete třídit nejen podle alb, ale také podle data pořízení, lokality a případně i jednotlivých lidí, kteří jsou na fotkách označeni (po provázání s Google+).

---

Jednotlivé snímky můžete přes několik kliknutí sdílet na Facebook, Twitter, Google+, Picasa, nebo jej odeslat skrze Bluetooth, MMS či e-mail. Je prima, že když budete fotky nejčastěji sdílet třeba na Facebook, Galerie do rychlé nabídky sama přidá tlačítko Facebooku, což vám ušetří několik kliknutí a budete jej mít ihned po ruce.

Součástí je jednoduchý editor, ve kterém můžete obrázky otáčet, ořezávat a aplikovat na ně různé efekty (posterizace, lomo, dokument, medailonek, zrnitý film, rybí oko, křížové zpracování) a vylepšení (projasnění, odstranění odlesků, stínů). Nechybí ani možnost změny barevného nádechu (teplo, syté, sépie, černobíle, kresba) nebo doostření, odstranění červených očí a převrácení obrazu. Troufám si tvrdit, že většina uživatelů si s možnostmi výchozí Galerie plně vystačí, protože toho nabízí skutečně hodně. Kromě obrázků zvládne přehrávat i video ve formátu AVI a MP4. Ke sledování filmů doporučuji používat MX Video Player, který je na Android Marketu dostupný zdarma.

Hodiny a budík

Jednoduchá aplikace, která na displeji zobrazí aktuální datum a čas doplněný tapetou na pozadí. Při tapnutí prstu na displej dojde ke snížení podsvícení, při delším přidržení k nastavení černé barvy na pozadí. Skrze tuto utilitu rovněž můžete nastavit neomezený počet upozornění – budíků s možností opakování jen ve vybraných dnech.

--

Hudební přehrávač

Hudební přehrávač v Androidu 4.0 doznal především po grafické stránce celé řady příjemných změn. Jednotlivé skladby můžete řadit podle několika příznaků – nejnovější, interpreti, alba, skladby, seznamy nebo žánry. Seznamy skladeb lze vytvářet a upravovat rovnou v telefonu. Přes ikonku lupy ve spodním řádku je možné ve vaší hudební databázi rychle vyhledávat.

V detailu alba vidíte obrázek a seznam skladeb; obrázek se zobrazuje i při přehrávání. V tomto režimu se ve spodní části zobrazuje panel s ovládacími tlačítky (+ náhodné & opakované přehrávání). Pokud je přehrávač aktivní na pozadí (přehrává skladbu), zobrazuje se v notifikační oblasti ovládací panel. Ten je přístupný i z obrazovky uzamčeného zařízení, takže lze kdykoliv pozastavit přehrávání nebo přeskočit na další skladbu.

---

V nastavení přehrávače můžete aktivovat ekvalizér s několika předdefinovanými režimy. Ten doplňují dva posuvníky – zvýraznění basů a 3D efekt. Jediný záporný bod si přehrávač zaslouží za to, že neumí část přehrávané skladby nastavit jako vyzvánění. V případě, že budete chtít MP3 soubor použít jako vyzvánění, je nutné jej přes třeba přes Astro File Manager (nebo přímo v PC) nahrát do adresáře /Ringtones. Zvuky pro budík, notifikace nebo SMS patří do adresáře /Notifications.

Movie Studio: snadný střih přímo v telefonu

Google do nového Androidu přidal aplikaci Movie Studio, ve které si můžete sestříhat vlastní klip. Videa a fotografie lze doplnit hudbou, nepovedené záběry oříznout a přidat můžete i titulky. Jednotlivé klipy je možné obohatit o přechody, aby výsledek doopravdy stál za to. A světe div se, pokud si se střižnou trochu vyhrajete, dají se vytvořit docela hezká videa. Výstupní formát videa je MP4, exportovat můžete v rozlišení fullHD, HD nebo 848 x 480 px. Vybírat lze ze třech úrovní kvality (nízká, středí a vysoká) a upravit jde i poměr stran (16:9 nebo 4:3). Samotný export videa nějaký čas trvá, desetivteřinový klip v HD rozlišení a maximální kvalitě se bude renderovat zhruba minutu.

---

Závěrečné hodnocení

Galaxy Nexus má v současné době oproti ostatním telefonům obrovskou výhodu, je totiž jediným zařízením na trhu s Androidem 4.0, který je pro mnohé zájemce velkým lákadlem. Jakmile ale výrobci začnou uvolňovat aktualizace na další telefony, bude pozice nového Nexusu ohrožena a takový Samsung Galaxy S II mu bude téměř rovnocenným partnerem. Nexus však nabízí několik dalších trumfů a jedním z nich je jemný HD displej s úhlopříčkou 4,65″, který se perfektně hodí pro sledování filmů, čtení dokumentů a prohlížení webových stránek.

Po hardwarové stránce je Nexus nadprůměrně dobře vybavený; základem je dvoujádrový procesor od Texas Instruments, který společně s 1 GB RAM a grafickým akcelerátorem PowerVR SGX540 spolehlivě postačí pro běh těch nejnáročnějších her. Výkonný hardware a velký displej si svou daň vybírají v celkově nižší výdrži, kdy zejména při aktivním používání budete pozorovat, jak vám procenta baterie doslova mizí před očima. Tohle ale není problém Nexusu, potýkají se s ním i další podobně vybavené smartphony.

Očekával jsem, že Android 4.0 nabídne lepší řízení správy energie, ale kdybych měl výdrž dvoujádrových telefonů na Androidu 4.0 a Androidu 2.3 srovnat, patrně bych moc rozdílů nenašel a subjektivně mám pocit, že  se ani mnoho nezměnilo. Doufejme ale, že se s dalšími aktualizacemi Android naučí vícejádrové procesory využívat efektivněji, aby došlo k úspoře energie a prodloužila se výdrž.

Jelikož je Galaxy Nexus referenčním telefonem Googlu, má do budoucna zajistěný rychlý přísun aktualizací, což můžeme brát za konkurenční výhodu. Celkově se rozhodně jedná o povedený telefon, který se vyplatí si pořídit v případě, že vás láká displej s HD rozlišením a čtyřkový Android. Pokud ale vlastníte hardwarově  podobně vybavený telefon, kterému už výrobce přislíbil aktualizaci na Android 4.0, pak pravděpodobně příliš důvodů k přechodu mít nebudete.

Celkově na mě nový Nexus z dílny korejského giganta udělal velice dobrý dojem a jakožto referenční telefon čtyřkového Androidu rozhodně ostudu nedělá. Pokud máte k zařízení nějaké dotazy, můžete je napsat do komentářů nebo našeho diskuzního fóra, kde má Galaxy Nexus vlastní sekci. Bude-li v mých silách, pokusím se odpovědět. Kompletní galerii fotografii k recenzi naleznete zde, hardwarové parametry jsou k dispozici v našem katalogu a ukázky fotografií pořízených 5Mpx fotoaparátem najdete v galerii.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

82 komentářů

 1. Vynikajuca recenzia vynikajuceho telefonu. Len skoda tej mensej vydrze baterie. Snad na tom v google zapracuju este.

  • M.Daemon (neregistrovaný)

   Moje řeč, takhle pěknou recenzi už jsem dlouho nečetl, good job! Sám mám Galaxy S2 a zatím měnit nebudu, ale to rozlišení displeje je supr.

  • ano recenze zajimava, me z ni vychazi, jde o nepouzitelny mob. a oproti GS2 dost ztraci napr. s temi kontakty, jestli jsem dobre vycetl. myslim, ze S3 tento mob zcela vymaze!!!!

 2. Pěkná recenze, přečtu pečlivěji později. Osobně více vadí absence UMS než slotu na kartu, tu přeci jen běžně vyndavat nepotřebuji (zvláště když je kretensky pod baterií…:-/) Ale tak to prostě u ICS je, bohužel. Tedy u mě mínus nedostatečná kapacita (16GB je prostě málo) a neUMS. Ačkoli aspoň ten USB Host, no…

  • Kdyz je kretensky pod baterii, tak je to fakt na prd, ale svuj VELKY vyznam karta urcite ma nebo muze mit (samozrejme ze jsou lidi, kteri nepouzivaji, ale takovych lidi, kteri neco nepouzivaji jsou mraky a o tech se nebavim). Tech 16GB by urcite stacilo, ALE to by musela byt karta. Mno jo tak zbyva jen cekat na SGS3 a doufat, ze nebude oklesten o tak „zbytecne“ veci jako je karta, radio, vydrz na baterii… jo kdyby se takhle radsi vykaslali na uplne zbytecnosti jako je napr. tloustka, za kterou se vsichni honi jak idioti a vysledek je jen jeden: vydrz na howno.

  • bkf1: jj, sleduji CES s obavami. Po náhradě za Desire Z zatím ani písmenko, to opravdu všichni potřebují přepálené barvičky a mizernou výdrž…?:-/

   Diskuse o 16GB dost/málo je zbytečná, každý má jiné potřeby. Faktem je, že mě vlastně stačí, multimédia mám v iPodu. Ale stejně by mi vadilo, že nemám tu možnost, když potřebuji, tak vyměním kartu.

  • uni: Oprava, schválně jsem se podíval na volný prosto na své GB kartě a ke svému překvapení jsem zjistil, že mám volných 550MB. Takže ano, 16GB je skutečně málo:-D

  • bkf1: “ jo kdyby se takhle radsi vykaslali na uplne zbytecnosti jako je napr. tloustka, za kterou se vsichni honi jak idioti a vysledek je jen jeden: vydrz na howno.“

   Tloustka s tim nema co delat – viz kapacita baterie, ktera rozhodne patri mezi silne nadprumerne.

  • VSA (neregistrovaný)

   niky79: Tak at tam nacpou tu baterii 2x, tloustka buda stale v pohode a vydrz se citelne zlepsi.

 3. YAMATO (neregistrovaný)

  Není zas tak pravda, že MTP funguje ve Windows bezproblémově. Alespoň mě to funguje špatně, neb se mi obsah telefonu neaktualisuje, takže vidím i to, co už z něj je smazáno, a naopak nové věci nevidím. Pomůže jen restart telefonu. Nevíte někdo co s tím?

  • Naopak funguje velice špatně. Jak říkáš, také mi to neaktualizuje (přes plugin v TC je to ještě horší), rádo to padá při přenosu větších souborů a celkově je ten std. takový podivný, mají ho velice „rádi“ např. vývojáři fotografických aplikací pro komunikaci s fotoaparáty. MTP nebo PTP rozhodně není náhrada UMS. Max. nouzovka.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   uni: Ano, ještě to padání. Pěkný zmetek a podle mě krok špatným směrem…

  • Twiks (neregistrovaný)

   Chlapi já přes MTP na Windows 7 64bit láduju data do Nexusu pořád a ještě jsem s tím neměl problém, nahrával sem i filmy v HD rozlišení s velikostí okolo 2GB. Ale jinač souhlas že klasický Mass storage by bylo daleko lepší.

  • Twiks (neregistrovaný): Ano, ale to, že zrovna tobě se nějaký problém neprojeví neznamená, že neexistuje. To je jako s SMS bug, kde je to o to horší, že někteří ani nevědí, že se jim občas projeví…

 4. Mám dotaz na kalendář. Když si u jednotlivé události na webu nastavím jinou barvu, než je barva kalendáře, zobrazí se v té barvě i v telefonu? Vím, že jednotlivé kalendáře se na webu i v telefonu dají barevně odlišit, ale co když změním barvu u jednotlivé události? Kalendář v gingerbreadu to neumí.

  • Twiks (neregistrovaný)

   Nevim jak u Exchange protože nepoužívám, ale u Google se barva nepřenáší, v telefonu si můžeš nastavit vlastní ručně pro každý kalendář.

  • Škoda. Mám v kalendáři škola na webu barevně odlišené přednášky od cvičení, ale v telefonu je vše zelené. Tajně jsem doufal, že to v ICS zobrazit půjde.

  • MatteoGFXS:

   jde barevně odlišit pokud si založíš jiný kalendář pro cvičení a jiný pro přednášky, ale je to hold pakárna hlídat kam co ukládáš

  • Pipa:

   To není špatný nápad, možná to udělám. Nebo se budu ze začátku semestru orientovat podle čísel učeben jako před půl rokem.

  • jirkadus (neregistrovaný)

   Muzu se zeptat, kde v kalendari u Nexusu nastavis barvu kalendare? Marne sem po tom patral… dekuji

 5. JIRI: Prosimte dopln testy Smartbenche 2011. Vysledky z verze 2012 zatim nejsou moc rozsirene a navic verze 2012 je stale ve fazi BETA! Jinak MOC pekna recenze, ostatne na to jsme uz od tebe zvykli ;-)

 6. Hlavis (neregistrovaný)

  Vlastním Galaxy Nexus a je to suprový a nekompromisní telefon :) Jen na jeden menší problém jsem narazil. A to ten, ze se mi kryt baterie pod čočkou fotoaparátu prohýbá. Tak jse chci zeptat autora, ci ostatních jestli je to „normální“ vlastnost, nebo jestli nic takového nepozorujou a mám ho reklamovat. Díky za odpověď.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   To je u všech, stačí kousíček papíru.

  • YAMATO (neregistrovaný): jj, starý dobrý kousíček papíru. Co mi zachránil stylusů na Tréo 650. Ale to bylo před 6ti lety, u Hi-Endu 2011/2012 bych čekal poněkud sofistikovanější přístup k věci.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   uni: To každopádně, také jsem nečekal, že se k této metodě budu ještě vracet…

 7. zamrzí len absencia HDMI… :-( v tomto ma S2 na vrch…

 8. Jirko díky za kvalitní recenzi. Co mě osobně mrzí je max. 16GB paměti. 32GB verze už bude asi stačit, nicméně pro můj osobní dobrý pocit je více prostě více. Jsem sám zvědav, zda ICS zachytí nástup WP?! Svoboda je krásná, ale zase s přílišnou demokracií přichází anarchie.

  • Díky za pochvalu. S tou kapacitou je to podle každého požadavků, já si s 16 GB vystačím naprosto v klidu, ale kdo má v telefonu kupu hudby a filmů, ten bude chtít 32GB verzi. I když tu je zatím problém sehnat, bude až v únoru :)

 9. LukynZ (neregistrovaný)

  Hezky kousek. Jen skoda toho amoledu. Barevne horsi displeje jsem jeste opravdu nevidel.

  • jj, hezký kousek, jen má blbě displej, paměť, baterka a komunikační protokol…sakra, co je na něm vlastně hezkého?:-)

  • marko (neregistrovaný)

   uni: No vidiš, ja som zase lepšie display ako je amoled na mojom SGN ešte nevidel. Dnes je vonku velmi slnecno a na mobile bolo vsetko nadherne vidiet bez vacsich odleskov. Ja mu nemozem nic vytknut. Premna to je naj fon aky moze byt

  • marko (neregistrovaný): suhlasim, sice to nieje SAMOLED + bez Pentile ale urcite bude prijemnejsie pre oci nez hocijake podsvietne TFT(MVA, IPS, Super IPS +, Super PLS) a barvy nemenne pri akomkolvek uhle

  • zipiik (neregistrovaný)

   mino: UNImu je hodne tezke se zavdecit :c) S Nexusem jsem spokojeny. Jsem si vedom much (vydrz na baterii, 32GB flash by bylo fajn), ale ty ma kazdy lidsky vyrobek. Jak me desil AMOLED u pujceneho Samsungu Galaxy S (oproti memu Heru prepalene barvy, cele do modra), tak me displej Nexuse mile prekvapil.

  • zipiik (neregistrovaný): No vidíš, zrovna tebou zmiňované muchy se dají v poho a levně zaplácnout větší kartou a druhou/větší baterií, kdyby to nebyl Nexus…:-)

  • uni: trepes jednu hovadinu za druhou a robis zo seba blbca. Sorry ale najprv si over fakty az potom tu pis. Vacsia (2500mAh) bateria sa da v pohode zohnat v rovnakej velkosti a co sa tyka pamate tak 16GB ti na hry a aplikacie musi bohate stacit. To musi stacit uplne kazdemu pretoze media a ostatne veci sa daju dat do Cloudu …poznas take? :P

  • zipiik (neregistrovaný)

   uni: vetsi baterie se dela original Samsung, takze casem, mozna. Pamet mrzi, ale slot Nexus nema a zas mi nechybi tolik, abych kvuli tomu kupoval neco jineho zase s jinymi problemy (napr. aktualizace a support vyrobce). Na bezny provoz mi staci 16GB a na muziku mam Sony Walkman. Na filmy na dovolenou bude mozna pouzitelny USB master.

  • Uni: Já fakt nevim, jak se ti může na nexusu něco nelíbit. Vždyť má tolik pixelů na foťáku, HD display a velikost, která ti vykompenzuje úplně všecko. Vždyť samotnej google říká jak je nexus skvělej, no tak to přece musí bejt pravda, no ne? A přestaň ze sebe dělat blbce, někteří uživatelé by se mohli začít obávat, že se je snažíš dohnat.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   zipiik (neregistrovaný): No s těmi aktualisacemi a supportem to právě zas taková výhra není, přinejmenším pro lidi s yajkuxw a pp. i některá sestavení. Pěkné šméčko!

   A co se cloudu týče…kolik lidí ho u nás může reálně používat – tj. neomezená data nebo free wifi na každém rohu? Cloud těch ubohých 16 GB fakt neomlouvá…

  • zipiik (neregistrovaný)

   YAMATO (neregistrovaný): Nj, kdyz si operatori naporouceji, ze si sami chteji regulovat OTA aktualizace, jinak telefon prodavat nebudou, to je tezky :c( Muj od Vodafone je nastesti yajku.

  • YAMATO (neregistrovaný): Tak nějak. Navíc streamovat např. hudbu přes 3G solidně vycucne již tak zmučenou baterii. Nehledě na to, že tunelech metra jaksi není a nebude signál:-) nehledě na oblasti „mimo civilizaci“, kde je člověk rád za Edge…

  • YAMATO (neregistrovaný)

   zipiik (neregistrovaný): Jo, kdyby ovšem bylo někde řečeno, že to tak je. To ale nebylo. Mám skoro chuť ho z toho důvodu reklamovat.

  • accettoN (neregistrovaný)

   AMOLED je velice dobry na primem slunci, jinak muzes podsvetleni displaye snizit a tim i usetrit baterii. A ty barvy budou tez vypadat „lepe“…

 10. Google dnes začal uvolňovat Android 4.0.2 pro Galaxy Nexus :) [odkaz]

 11. Dotazy: “ Chcete-li nějaký program ze seznamu odstranit, stačí přes něj přejet prstem v horizontálním směru.“

  Kdyz mam telefon v rezimu na vysku, chapu, jak to funguje. Ale co kdyz mam telefon v rezimu na sirku? Pak aplikaci ukoncim stejne nebo musim udelat pohyb zeshora dolu? Rozhodne to ale neni intuitivni, to tam nemohli dat do praveho horniho rohu krizek? A kde je tlacitko „Ukoncit vse“:-)

  A kam se podelo tlaciko pro zobrazeni „dalsich voleb“? Tady vidim, ze je Zpet/Home/Prepinani aplikaci?

  • V landscape režimu se dělá pohyb odspodu nahoru. Co se týče tlačítka dalších voleb, tak to s Androidem 4.0 tak trochu zmizelo a objevuje se jen u starších aplikací. Jde o to sjednotit vzhled aplikací, což považuji za dobré řešení.

 12. alex (neregistrovaný)

  Chválím pokus o zamazání kontaktů,všechno jde přečíst :DDD

  • tak ono tam stejně nic tajného není :)

  • accettoN (neregistrovaný)

   Jiří Hrma: Obcas se divim, proc jsou lide na to tak haklivi, ze vidi sve jmeno v nejakem seznamu. Ja mam sve svedomi ciste a tak by me to nevadilo :)))

  • Budete se divit, ale už jsem se setkal s tím, že když někdo viděl své jméno na screenshotu v recenzi, dostal jsem hanlivý e-mail, že si to nepřeje. Tak proto alespoň tohle „zamazání“ :)

 13. Petr (neregistrovaný)

  Zdravím, chtěl jsem se zeptat jestli vám to dělá také, když telefon držím normálně displejem nahoru a poklepu na něj z druhé strany v oblasti kolem foťáku, tak slyším podivné zvuky jaky by tam bylo něco uvolněné. Jinak jsem s ním na plno spokojený ale ještě stále čekám na aktualizaci. Díky za odpověď.

  • Není to nějaký segment z optiky fotoaparátu? to by mohlo být v pořádku…

 14. ahoj, myslim, ze v GN jde pouze o marketing………

 15. priznam se, ze jsem si ho dnes chtel jit koupit, ale rekl jsem si jeste si o nem neco prectu, zkusenosti atd… no, tak jsem si precetl recenzi vyse a zustanu u GS2 a pockam si do unora na GS3. pane kolego dekuji za objektivnost recenze……….

 16. pcwifi (neregistrovaný)

  v popisu parametru mate u konektivity chybku : Konektivita: 802.11a/b/g/n, 3.0, microUSB, USB 2.0, u toho 3.0 ma byt zrejme jeste napsano Bluetooth :o))), co se baterie tyce, je to plnohodnotne zmrzaceni, proste vykonejsi HW nemuze mit mensi spotrebu, zere jak tank a dukaz zde mame v praxi.2500mAh bych povazoval za totalni minimum takovemu dělu…

  PW

  • díky, předám to programátorovi, ať to do parsování parametrů z katalogu doplní, ten boxík nám občas trochu zlobí :(

 17. Thomasino (neregistrovaný)

  Dobrý den, moc hezká recenze. Ale chtěl bych se zeptat na ICS říkalo se, že by to měl byt systém ktery už umí využít potencial dvoujader, tak se chci zeptat jestli pocitujete nějaké změny jako je slibované podtaktování a větší výdrž. Děkuji

 18. Jan Jaglař (neregistrovaný)

  Cituji z článku:

  „Panel je schopný zobrazit až 16 milionů barevných odstínů a jeho celková kresba je výborná; černá je skutečně černá, čemuž napomáhá i PenTile matice a displej tak dokonale navazuje na tmavý rámeček okolo.“

  Když už autor v článku uvádí odkaz na vysvětlení pentile matrice: [odkaz]

  tak by si ten odkaz měl taky přečíst :-) Pentile je kvalitativně na horší úrovni, než RGB matrice (menší počet subpixelů), ale s tím, jestli je černá opravdu černá, či zdali na černý displej navazuje černý rámeček to nemá vůbec nic společného :-)

  Za to, že černá je opravdu černá může technologie amoled (a to bez ohledu na to, zdali je to oled, amoled, super amoled, nebo super amoled plus). Panel není podsvětlený diodami a každý subpixel „svítí sám o sobě“. TZN. když má zobrazit zcela černou barvu, tak nesvítí vůbec.

 19. kultus (neregistrovaný)

  Pane redaktore, zajimalo by mne jak napomaha PenTile matice displeje tomu ze je cerna opravdu cerna. Mam SGS2 ktery ma taky cernou opravdu cernou a Pentile matice nastesti nema!!! Takze takove bludy bych radeji vynechal ;) Pentile matice akorat napomaha horsi ostrosti obrazu v porovnani s RGB (SGS2).

 20. vzdhled toho prostředí se mi nelíbí, v telefonu byl lepší andrid 2.3
  grafika nic moc, např náhledy spuštěných aplikací atd, je to nedomrdlé, dozfám že to půjde změnit (o launcher jako takový mi ani nejde)

  procesor taky nic moc, mohli tam dát novější, ne jen starý a přetaktovaný, pak se nedivte že vám to vydrží 1 den a musíte to rvát do nabíječky, pak se pochlubte jestli tam jde napárat nějakej cyanogenmod7 nebo miui s androidem 2.3 nebo vzhled, určitě custom smartphone a podobná kategorie by se tady na tomto fóru hodila, kde by lidi se chlubily tim co tam maji a zároveň by to sloužilo jako návod pro ostatní (návod na instalaci jiný rom a těch doplňků co si tam dávali)
  třeba já moc nechápu jakej je rozdíl mezi stable a night verzema u cyanogenmodu . .

  • Na fóru již je sekce pro Galaxy Nexus a thread pro custom romky. Koukal jsem, že tam toho není moc, ale aspoň něco. Pokud vládneš anglickým jazykem, koukni se na xda developers forum. Je tam už spousta romek, první buildy CyanogenMod9 apod.

   Rozdíl mezi stable a nightly je klasicky jako u jakéhokoliv jiného softwaru… Vývojová vs. stabilní verze. Nightly jsou v podstatě permanentní beta romky a stable by měly být v zásadě bez bugů.

 21. MAXX (neregistrovaný)

  Měl bych dotaz na pana Hrmu či majitele tohoto telefonu:

  Jestli je již v ICS povoleno telefonování za pomocí integrovaného SIP managera i přes 3G síť?

  • Dobrý den, moc rád bych vám na to odpověděl, ale přes 3G jsem to netestoval, jen přes Wi-Fi, takže bude muset poradit někdo jiný, kdo s tím má zkušenost – já už Nexus musel vrátit.

 22. xsarahdi (neregistrovaný)

  AHOJTE.

  Čistý Android nemal smart dialer(inteligentné vyhľadávanie a vytáčanie kontaktov) z klávesnice a na ICS sa to malo zmeniť. Ako je to? Zmienka o tom v článku nieje.

  Ďakujem

  • Nevím jak je to v Galaxy Nexus, ale můj experimentální CM9 build na Samsung Galaxy S II umí v dialeru t9 bez jakýchkoliv obtíží. Nadto vím, že Cyanogen se již dříve vyjádřil proti zásahům do systémových aplikací (údajně to mezi uživateli vyvolalo nevoli), takže předpokládám, že CM9 dialer je skutečně netknutý AOSP.

  • YAMATO (neregistrovaný)

   Dextrosan: Není tomu tak, dialer v ICS tento způsob vyhledávání nemá. Jen přes lupu.

 23. Martin (neregistrovaný)

  Chtěl bych se jenom zeptat, jestli existuje nějaká možnost při psaní sms, aby šlo udělat odřádkování (chybí enter), tato možnost je ve standartu u galaxy s/sII. Instalací jiné klávesnice se tento problém nevyřeší. U psaní emailu „enter“ je, při sms ne.

  Je nějaké rada?

  Děkuji

 24. kolemjdoucí (neregistrovaný)

  Jestliže je toto jediný telefon s Android 4.0.2, tak nehápu proč mi můj Nexus S ukazuje verzi 4.0.3 :-)

  • Jediný, který se s Androidem 4.x prodává – ostatně píšu to hned v první kapitole recenze, že Nexus S už má 4.0.3, zatímco Galaxy Nexus teď teprve dostává verzi 4.0.2 :)

 25. Martin (neregistrovaný)

  Chtěl bych se jenom zeptat, jestli existuje nějaká možnost při psaní sms, aby šlo udělat odřádkování (chybí enter), tato možnost je ve standartu u galaxy s/sII. Instalací jiné klávesnice se tento problém nevyřeší. U psaní emailu „enter“ je, při sms ne.

  Je nějaké rada?

  Děkuji

  • PetrB (neregistrovaný)

   Používám Handcent SMS 3.9.9.9 (zdarma na Android Marketu) a Enter je bez problémů.

 26. marian (neregistrovaný)

  Budu mít možná dotaz jako úplná lama, ale jelikož mám teď možnost vybrat si ho jako služební mobil, zajímá mě hlavně práce s kontakty přes Google, mohl by mi někdo popsat, jak to vlastně celé funguje? Díky!

  • Vcelku jednoduše. Nastavíš si stejný email a heslo v telefonu jako ve webovém prohlížeči. U tohoto účtu pak nastavíš, co se má synchronizovat, tedy i např. ty kontakty. Po té, pokud uděláš jakoukoli změnu ať již na stránkách nebo v telefonu, se promítne na druhou stranu. Buďto automaticky (s nějakou prodlevou, než si to řekne, „aha, je změna“) nebo ťukneš na synchronizovat, pokud toto chceš mít okamžitě. Před jakoukoli operací (resp. když s tím začneš) SI UDĚLEJ ZÁLOHU KONTAKTŮ ZE STRÁNEK DO CSV, kdyby se ti podařilo cokoli zvorat, ať máš odkud obnovovat. Dnešní „supermoderní“ systémy nějak zapomínají na možnost nastavení, kterým směrem má proběhnout přenos (Palm před deseti lety…), takže se snadno dá vyčistit vše, co je na to připojené.

  • marian (neregistrovaný)

   uni: Díky moc za vysvětlení!

  • Já (neregistrovaný)

   uni: Záloha je zbytečná. Google automaticky zálohuje posledních 30 dnů.

 27. Martin (neregistrovaný)

  Baterie: zda se mi, ze to je vec Android ICS, nikoliv telefonu samotneho. Na HD2 jsem mel od WM, WP7, Android 2.3 a ted mam ICS. Vysledny graf, kde 60% vybiti baterie je kvuli displayi mam na ICS take, pritom na 2.3 androidu to nedelalo. Predpokladam, ze to je nejaky problem ICS. Prijde mi, ze bez pouzivani displaye mi telefon vydrzi klidne 2 dny, jak pouzivam display, davam tomu tak 2 hodiny. Krivka jde strme dolu. Snad to opravi.

 28. Hlavis (neregistrovaný)

  Ahoj :) Musel jsem telefon poslat na reklamaci, z toho důvodu, že ldž byl zapnutý, tak se nechtěl nabíjet, nešel připojit k televizi ani k němu nešla připojit klávesnice atd. Navíc ho ani nerozpoznalo PC. Nabít šel jen vypnutý a nebo s MHL adaptérem (psal, že se nabíjí z USB), ale po odpojení tohoto adaptéru zůstal blesk v ikonce s baterií, i když v aplikaci baterie psal vybíjení. Při připojení síťové nabíječky už nepsal vybíjení, ale nenabíjí se. Doufám, že mi reklamaci uznají. Setkal jste se s tím také někdo?

 29. Tom (neregistrovaný)

  Dobrý mobil,akorát mě mrzí absence gorilla glass,protože už ho mám docela dost poškrábaný,ale co se týče samotného telefonu je to bezkonkurenční

  • To te mrzet nemusi,i telefony s Gorilla Glass se celkem snadno a rychle poskrabou.

 30. Ahojte kluci :) prosim o radu :chci koupit priteli,dokovaci stanici a drzak do auta na Samsung Galaxy Nexus,poradite prosim jakou a kde ???

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).