Domů » Bleskovky » Asus představil robota Zenbo: Umí zachraňovat lidské životy nebo odvyprávět dětem pohádku

Asus představil robota Zenbo: Umí zachraňovat lidské životy nebo odvyprávět dětem pohádku

Společnost Asus na veletrhu Computex 2016 představila kromě nové generace smartphonů Zenfone 3 také zařízení spadající do mladého segmentu domácích asistentů. V porovnání s produkty Google Home či Amazon Echo jde o mnohem propracovanější záležitost, která převádí myšlenku z vědeckofantastických filmů do reálného světa. Asus Zenbo je malý robot, jehož revírem se mají podle Asusu stát běžné domácnosti. Konstrukci tvoří kulovitá základna ukrývající pohonné ústrojí s řídící elektronikou a pohyblivé rameno, na jehož konci se nachází dotykový displej.

asus-zenbo_2

Zenbo se může pochlubit prvky umělé inteligence, která neustále sleduje uživatele a na základě toho upravuje další chování. Ovládání primárně probíhá za pomoci hlasových příkazů a dotykového displeje. Kromě obligátních funkcí zahrnující upozornění na události z kalendáře lze robota využívat k videokomunikaci či ovládání chytrých spotřebičů. Asus už bohužel na tiskové akci neprozradil, s jakými protokoly můžeme počítat. Aby Zenbo zvládal orientaci v prostoru a nepůsobil jako slon v porcelánu, je vybaven řadou ultrazvukových senzorů a kamerou.

Your Smart Little Companion - Full version | Zenbo | ASUS

V propagačních materiálech se výrobce chlubí pokročilými schopnostmi komunikace a interakce s okolím. Pokud například upadnete a přestanete reagovat, Zenbo okamžitě zavolá na předem uložené číslo, pošle fotografii či zahájí videohovor. Uživatelé mohou robůtka také používat při nakupování na internetu, poslechu hudby a vyprávění pohádek.

Snímek obrazovky 2016-05-30 v 19.16.46

Funkční rádius může být pochopitelně daleko širší, vše se bude v konečném důsledku odvíjet od zájmu ze strany vývojářů, které již Asus požádal o podporu při tvorbě aplikací. Co se týče ceny, Zenbo vyjde na 599 dolarů (přibližně 14 500 Kč bez daně), kdy se ovšem objeví na globálním trhu nikdo ze zástupců společnosti zatím neprozradil.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).