Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Recenze » Recenze Sony WI-C200: cenově dostupná bezdrátová sluchátka s kvalitním zvukem

Recenze Sony WI-C200: cenově dostupná bezdrátová sluchátka s kvalitním zvukem

Sony na začátku tohoto roku představilo cenově dostupné modely sluchátek s označením WI-C200 a WI-C310. Jedná se o bezdrátové náhlavní soupravy, které by měly zaujmout cenou a technologií Bluetooth 5.0. Samotná sluchátka se nesnaží zařadit do segmentu prémiových modelů, ale právě do kategorie s velmi dobrým poměrem ceny & výkonu. Sony má v oblasti bezdrátových sluchátek velmi dobré jméno i díky modelu Sony WF-1000XM3, který se řadí mezi to nejlepší, co se dá na trhu zakoupit.

V balení jen to nejnutnější

V balení najdeme samotná sluchátka, několik manuálů k produktu, krátký USB-C kabel a dva páry nástavců do uší. S ohledem na cenu bychom více příslušenství v balení neočekávali.

Sluchátka jsou lehká, váží přibližně 19 gramů, takže po nasazení na krk není cítit žádná velká zátěž. Vyrobená jsou z plastu a zpracování je velmi slušné. Je vidět, že za cenu pohybující se okolo 800 Kč se Sony snažilo o co nejlepší možný výsledek. Na kabelu nalezneme dva moduly, v pravém je umístěna baterie a v levém jsou ovládací tlačítka, dioda a zdířka na kabel USB-C.

Předchozí model Sony WI- C300 měl bateriový modul ve středu délky kabelu, ale to se tento rok změnilo a moduly jsou naproti sobě. Spojené jsou plochým silnějším kabelem a až ke konci směrem ke špuntům je kabel tenčí a kulatý. Na straně špuntů jsou magnetky pro uchycení, takže po poslechu můžete mít sluchátka pověšená na krku a nemusíte se bát, že vám spadnou.

Sony WI C200 01

K dispozici jsou dvě barevné varianty – černá a bílá. U mnou testované černé verze je při bližším zkoumání vidět na bateriovém modulu hnědý text o typu modelu sluchátek, logo Bluetooth a číslo. Dále se na špuntech nachází červené a šedé označení pro pravou a levou stranu. Nejsou to však žádné výrazné designové prvky, a tak lze považovat černá i bílá sluchátka za jednobarevná.

Parametry sluchátek

Jedná se o typ uzavřených dynamických sluchátek s 9mm reproduktorem a frekvenčním rozsahem 20 Hz – 20 000 Hz. Co velmi potěší, je Bluetooth ve verzi 5.0 s dosahem na přímou vzdálenost přibližně 10 metrů a frekvenčním rozsahem pro pásmo 2,4 GHz.

Sony WI C200 03

Sluchátka samozřejmě disponují profilem A2DP (pokročilý profil distribuce zvuku), AVRCP (profil dálkového ovládání audio videa), HFP (profil handsfree) a HSP (profil sluchátek). Podporované zvukové formáty jsou SBC, AAC a ochrana obsahu
SCMS-T. Chybí funkce NFC a možnost potlačení okolního ruchu, což s přihlédnutím na cenu lze
tolerovat.

Výdrž baterie je skvělá

Výdrž baterie byla u tohoto modelu navýšena na 15 hodin, což je skoro o polovinu větší výdrž, než u předchozí generace. Na cesty tedy ideální společník. Sám jsem tento produkt testoval a reálná výdrž je nad 14 hodin přehrávání hudby (hodně záleží na tom, jakou úroveň hlasitosti používáte). Baterie je schovaná v modulu na pravé straně.

Nabíjení je velice pohodlné, stačí vytáhnout krytku zdířky. Napájecí kabel je USB-C, to lze považovat za velikou výhodu, protože celý proces dodání energie se tím výrazně urychlí. Stačí 10 minut na nabíječcce a máte energii na 60 minut přehrávání. Plné dobití pak zabere přibližně 3 hodiny.

Kvalita zvuku

Sluchátka svým zvukovým podáním velice překvapila. Nejde samozřejmě o to nejlepší, ale dokážou zaujmout širokou škálu posluchačů hudby. Jedná se o univerzální sluchátka, která zvládnou převážnou část žánrů od klasiky, přes rock, pop, rap, až po akustické záležitosti. Pro náročnější posluchače je samozřejmě lepší sáhnout po větších sluchátkách přes hlavu. Hodí se nejen pro běžné nošení, ale i pro sport.

Sony WI C200 10

Stejně tak složitější skladby, které mají více nástrojů, zní z těchto sluchátek hůře. Sluchátka jsou stvořena pro každodenní i občasný poslech, kdy nelpíte na nejlepší kvalitě. Je také dobré zmínit, že izolace hluku je u tohoto modelu spíše průměrná. V místnosti nebo i venku jsou při poslechu slyšet okolní hluk.

Můžete je ovládat hlasem

Sluchátka disponují funkcí hlasového asistenta. Používání je velice pohodlné – stačí zmáčknout tlačítko pro vypnutí dvakrát za sebou a můžete mluvit. Sluchátka automaticky přepnou na mikrofon a zapnou hlasového asistenta.

Sony WI C200 05

Tato funkce se hodí, pokud se chcete rychle dozvědět informace o počasí nebo nastavit připomínku, a chcete mít sluchátka stále na uších. Při testování hlasový asistent obstál i v anglickém jazyce a neměl, až na drobné výjimky, u angličtiny problém s hlasovým vyhledáváním. Čeština samozřejmě podporovaná není.

Srovnání s předchozím modelem Sony WI-C300

Bylo by dobré se také poohlédnout zpětně a porovnat starší model WI-C300 s recenzovanými sluchátky WI-C200. Pokud začneme u konstrukce, tak starší model má jinak řešené pozice modulů; ten bateriový je při nasazení na krk vzadu, a modul s ovládacími tlačítky je blíže k levému sluchátku. Výdrž baterie z 8 hodin narostla na 15 hodin. Došlo také k výměně konektorů z microUSB na USB-C pro rychlejší nabíjení. Na druhou stranu, starší model disponoval funkcí NFC pro rychlé spárování. Posledním rozdílem je pak cena, která je o pár stovek vyšší.

Vyplatí se je pořídit?

V této cenové kategorii se sluchátka od Sony určitě neztratí. Jejich velkým tahákem je vysoká výdrž, Bluetooth 5.0 a USB-C. Zvukové podání je velmi slušné, a co se vzhledu týče, tak to ostudu rozhodně neudělají. Jeho konkurenti vesměs mají nižší výdrž na baterii nebo horší zvukové podání. S cenou kolem 1000 je to ta nejlepší možná varianta, co se týče poměru cena/výkon. Velmi slušnou výdrž nabízejí například sluchátka Huawei FreeLace, nicméně jejich cena je jednou taková.

Sony WI-C200

8.3

Design a zpracování

7.2/10

Kvalita zvuku

8.2/10

Pohodlnost nošení

8.4/10

Výdrž baterie

9.3/10

Klady (+)

  • dobrý poměr cena & výkon
  • výdrž až 15 hodin
  • rychlé dobíjení skrze USB-C
  • podpora hlasového ovládání

Zápory (–)

  • horší izolace zvuku
  • dílenské zpracování by mohlo být lepší

Tomáš Nový

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments