Recenze Samsung Galaxy S III mini: Můj brácha má prima bráchu

Samsung se snaží z úspěchu Galaxy S III vytěžit maximum. Pro méně náročné uživatele proto připravil zmenšenou verzi s přídomkem Mini, kterou vám v dnešní recenzi představíme (+ video).

Samsungu se daří a lví podíl na tom má letos představený model Galaxy S III. Výrobce si je toho vědom a všechny telefony představené po něm jako by mu z oka vypadly. Vlastně se dá napsat, že kdo chce zvětšený Galaxy S III, může sáhnout po tabletofonu Galaxy Note II, kdo chce naopak kompaktnější zařízení, má k dispozici Samsung Galaxy S III mini.

  

Telefon se dodává v nevelké krabičce, jen o málo větší než je půdorys zařízení. Kromě samotného přístroje v balení najdete cestovní nabíječku, synchronizační USB kabel, průměrně hrající špuntová sluchátka a uživatelskou příručku.


Samsung Galaxy S III a Galaxy S III mini

Samsung Galaxy SIII mini se na českém trhu prodává v bílé a v námi testované modré barvě. Hned na úvod je třeba upozornit, že námi testovaný telefon neměl k dispozici NFC, tato technologie bude dostupná až u později dodávaných kusů z další série (objevit by se měla na začátku tohoto roku). Je tedy možné, že nějaký čas budou na trhu modely s/bez NFC a bude potřeba si na to při koupi dát pozor, zejména pokud budete chtít model s touto technologií.

- - -

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Klady (+)

– Android 4.1 a prostředí TouchWiz
– design a zpracování
– slušný fotoaparát 

Zápory (-)

– vyšší cena vzhledem k výbavě
– absence automatické regulace jasu
– NFC verze přijde později

Samsung i8190 Galaxy S III mini lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Design a zpracování: Klony útočí

Design telefonu je až na pár detailů a milimetrů identický s větším Galaxy S III. Konkrétní rozměry jsou 121,55 x 63 x 9,9 mm a hmotnost 120 gramů. Přední stranu z velké části tvoří displej, nad ním je logo výrobce spolu se stříbrnou mřížkou reproduktoru. Vlevo od ní se nacházejí čidla a VGA kamerka pro video chat.

- - -

Pod displejem je uprostřed hardwarové tlačítko Domů a po stranách senzorové klávesy Menu a Zpět. Kolem čelní strany je polomatný rámeček, který se na bocích rozšiřuje a vytváří jakousi vlnu, která vyvolává dojem, že je telefon prohnutý. Jedná se však pouze o optický klam.

- - -

Na pravém boku je tlačítko Power, na levém se nachází kolébkový ovladač hlasitosti. Na horní hraně najdeme konektor pro připojení sluchátek, na spodní potom microUSB konektor. Rámeček je na vrchní a spodní straně hodně úzký a tak oba konektory zasahují do zadního krytu. Ten je z tenkého plastu a v jeho horní časti je modul fotoaparátu s přisvětlovací diodou a hlavní systémový reproduktor. Po odstranění krytu získáte přístup k baterii a slotu pro SIM kartu standardních rozměrů. Místo pro vložení paměťové microSD karty najdete až po vyjmutí baterie.

- - -

- - -

Telefon je celý vyroben z plastu, to ostatně v této kategorii není nic neobvyklého. Zpracování je ale precizní, nikde nic nevrže a kryt působí pevně. Díky kompaktním rozměrům a oblým tvarům se drží dobře a zároveň jistě v ruce. U námi testované modré varianty je zadní kryt magnetem na otisky prstů, bílá verze na tom bude určitě lépe. Je sice také lesklá, ale otisky nebudou tolik vidět. Přední strana je na umatlání náchylná podstatně méně.

 - - -

Videopohled

Samsung Galaxy S III mini

Hardwarová výbava: Zvládné i náročnější hry

Telefon pohání dvoujádrový procesor od společnosti ST-Ericsson – NovaThor s taktem 1 GHz na každé jádro. Grafický výkon má na starosti poměrně výkonný čip Mali-400. Galaxy S III mini je osazen 1 GB operační paměti RAM a 8 GB vnitřní paměti, ze které jsou uživatelsky dostupné necelé 4 GB. V prodeji bude také varianta s úložištěm o velikosti 16 GB. Prostor pro vaše data můžete rozšířit pomocí paměťové microSD karty do kapacity 32 GB.

  

Konektivita zahrnuje samozřejmě podporu 2G i 3G sítí, WiFi standardu 802.11a/b/g/n na 2,4 nebo 5 GHz, Bluetooth 4.0 a USB 2.0. Zjišťování polohy zajišťuje nejen GPS čip, ale zastoupena je zde i technologie GLONASS. Během testování jsem nezaznamenal žádné problémy, ať už s příjmem signálu GSM, citlivostí WiFi, nebo s připojením k handfree sadě v autě prostřednictvím Bluetooth. Zaměření polohy proběhlo vždy během několika sekund.

- - -

O zobrazování se stará čtyřpalcový Super AMOLED displej s WVGA rozlišením (480 x 800 bodů). Toto rozlišení je na použité úhlopříčce rozumně zvoleným kompromisem, vyšší by zbytečně zvyšovalo cenu a nižší pro změnu uživatelský komfort. Barvy jsou sice více saturované, ale u starších modelů výrobce to bylo o poznání horší. Zřejmě v rámci úspor chybí automatická regulace jasu displeje. Slabou náplastí je přítomnost lišty pro seřízení intenzity podsvícení displeje přímo v notifikační liště.

Nepotěší ani absence LED diody na přední straně, zmeškané události je třeba kontrolovat na displeji. Zvuk hlasitého reproduktoru je dostatečně hlasitý i kvalitní, také zvukový výstup do sluchátek je na slušné úrovni. Dodávaná špuntová sluchátka nehrají špatně, mohly by mít trochu výraznější basy, ale spoustě uživatelů budou stačit a ti náročnější připojí svá kvalitnější sluchátka.

   

Galaxy S III mini se výkonem nemůže rovnat současným high-end modely se čtyřmi jádry a ani to nemá v úmyslu. Není to ale žádné ořezávátko, bez problémů si poradí s náročnými 3D hrami a jediné, na čem můžete pozorovat nižší výkon, je jejich delší načítání. Při spouštění hardwarově náročné hry zkrátka budete čekat o něco déle než třeba u HTC One X+ či Galaxy S III. Nezaznamenal jsem žádnou nekompatibilitu ani u her od Gameloftu, které slabší hardware často nepodporují. Čtyřpalcový displej je vhodný spíše pro příležitostné hraní, pařani sáhnou asi po větší úhlopříčce.

  

Baterie a výdrž: Slušný průměr

S výkonem úzce souvisí baterie a doba, po jakou je schopná dodávat telefonu energii. V Galaxy S III mini je vyměnitelný akumulátor s průměrnou kapacitou 1 500 mAh, což není hodnota, která by nás posadila na zadek. A výsledky tomu odpovídají, při běžném provozu zvládne telefon bez problémů jeden den, při slabším zatížení se výdrž natáhne na dva dny.

   

Slušné výdrže jsme dosáhli při přehrávání HD videa (720p), kdy byl telefon na příjmu, měl zapnutou WiFi a notifikace, jas a hlasitost byly nastaveny na 50 % a o nabíječku se přihlásil po 6,5 hodinách. Nabíjení zpět na 100 % kapacity baterie trvá přibližně 2,5 hodiny. Při cyklickém načítání webové stránky v prohlížeči (připojeno přes WiFi) jsme se dostali na 7 hodin a 5 minut provozu.

Operační systém

Samsung Galaxy S III mini se prodává s operačním systémem Android ve verzi 4.1.1 „Jelly Bean“. Ten je sice skrytý za nadstavbou TouchWiz, ale výrobce si dal záležet na odladění systému a procházení po domovských obrazovkách a nabídkách je rychlé a plynulé.

   
Čistý Android 4.1 v tomto případě překrývá uživatelské prostředí TouchWiz

Výtku mám ke klávesnici od Samsungu, u ní se mě klávesy zdály příliš malé a často jsem kvůli tomu při psaní dělal překlepy. Postupem času jsem si zvykl a psaní bylo pohodlnější, ale stále to nebylo ideální. Systémová klávesnice není k dispozici, pokud tedy budete chtít tu od výrobce nahradit, je třeba se podívat do obchodu Google Play.

   

Uživatelské prostředí TouchWiz

Na obrazovce uzamčeného telefonu se zobrazuje datum a čas, lze si přidat informace o počasí v rámci vaší aktuální polohy, informace ze sociálních sítí, cen akcií nebo zpráv. Do spodní části je možné přidat trojici zástupců aplikací pro rychlý přístup. Najdete zde i upozornění na zmeškané hovory a nové textové zprávy. Telefon v základním nastavení odemknete přejetím po displeji, ale vybrat si můžete jiný způsob, podle požadované úrovně zabezpečení (pohyb, obličej, obličej a hlas, znak, PIN nebo heslo).

   

Ve spodní části domovské obrazovky je prostor pro pět zástupců; čtyři vedou k často používaným volbám (Telefon, Kontakty, Zprávy, Internet) a lze si je změnit, pátý vede do nabídky aplikací a nástrojů na plochu (widgety). Gestem „pinch to zoom“ na domovské obrazovce se dostanete k nastavení počtu a pořadí ploch. Volit můžete od jedné do sedmi a kteroukoliv nastavit jako výchozí (pro stisk tlačítka Domů).

  

Na plochy máte možnost umístít zástupce aplikací nebo widgety. Pokud chcete vytvořit složku, nestačí přetáhnout ikony aplikací přes sebe, ale musíte pomocí nabídky kontextového tlačítka Menu složku vytvořit a pojmenovat, a až potom do ní umístit zástupce aplikací. Druhá možnost, jak vytvořit složku je přetáhnout zástupce aplikace do horní časti domovské obrazovky na ikonu Vytvořit složku. Více než trochu krkolomné vytváření složek mi vadila skutečnost, že pokud otevřete složku s aplikacemi a některou vyberete, po jejím ukončení a návratu na domovskou obrazovku zůstane složka otevřená a je jedno zda použijete tlačítko Domů nebo Zpět – vždy je třeba ho zmáčknout ještě jednou, abyste se dostali na základní plochu.

   

Galaxy S III mini navíc nabízí některé možnosti nastavení, které operační systém Android standardně neobsahuje. Méně zkušení uživatelé ocení možnost nastavit si režim domovské obrazovky na Základní nebo Snadný, ve kterém se na plochy umístí widgety s oblíbenými aplikacemi a nastavením, takže je není potřeba hledat složitě v menu telefonu. Toto nastavení se hodí také pro lidi se slabším zrakem, protože díky většímu displeji jsou ikony a popisky dobře čitelné.

   

Položka Režim blokování umožní vypnout oznamování některých událostí, jako jsou příchozí hovory, notifikace nebo budík. Máte také na výběr, zda má být režim aktivní stále nebo jen v určitou dobu a lze povolit kontakty, na které bude telefon upozorňovat i při aktivním režimu blokování.

   

V nabídce Zobrazit si kromě pozadí, jasu, automatického otočení a časového limitu displeje můžete nastavit Chytrý pohotovostní stav, kdy telefon hlídá, zda se díváte na displej a pokud ano, tak jej nezhasne ani po uplynutí nastaveného časového limitu. Tato funkce využívá přední kamery, je tedy potřeba počítat s vyšší spotřebou energie a nižší spolehlivostí při nízké úrovni okolního světla. Kromě toho se zde nastavuje styl a velikost písma a doba podsvícení tlačítek Menu a Zpět.

   

V Nastavení najdeme také položku Pohyb, ve které můžete aktivovat ovládání některých funkcí telefonu specifickými pohyby za pomoci gyroskopu. Některé položky zde na rozdíl od vybavenějších modelů výrobce chybí. Může za to absence některých čidel a slabší hardware. Šikovné je i Přímé volání, kdy telefon po přiložení k uchu automaticky vytočí kontakt, který máte na displeji (zprávu, kontaktní informace, detail protokolu o volání). Nepřítomnost notifikační LED diody může z části nahradit pohyb Inteligentní upozornění, kdy v případě zmeškané události telefon po zvednutí zavibruje.

Fotoaparát a záznam videa

Přední fotoaparát má pouze VGA rozlišení, což pro odemykání zařízení nebo videochat plně postačuje. Hlavní kamera má rozlišení 5 megapixelů, automatické ostření a přisvětlovací LED diodu. To nejsou nijak oslnivé hodnoty, ve střední třídě najdeme konkurenty s většími čipy, ale ne vždy si velikost rozlišení rozumí s výslednou kvalitou snímků.

   
Prostředí aplikace pro ovládání fotoaparátu je přehledné a nabízí spousty nastavení

V menu fotoaparátu si můžete nastavit všechny obvyklé hodnoty, různé filtry, režimy a scény. Těžko se dalo očekávat, že by menší Galaxy S III mini překonala většího bráchu, přesto výsledná kvalita snímků patří k lepšímu průměru v této kategorii. Samozřejmě jsou základním předpokladem dobré světelné podmínky.

- - -

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

Video Galaxy S III mini pořizuje maximálně v rozlišení 720p při rychlosti 30 snímků za sekundu. Také zde je široká možnost nastavení. Výsledná kvalita hodně záleží na tom, jak máte pevnou ruku, protože fotoaparát nemá žádnou stabilizaci obrazu, ale za dobrého světla nenatáčí vůbec špatně.

Samsung Galaxy S III mini: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

Hudba, filmy a software

Pro přehrávání hudby připravil Samsung aplikaci Hudební přehrávač; ta umožňuje řadit skladby podle obvyklých kritérií jako jsou alba, interpreti nebo složky. Podobně jako u Galaxy S III, i zde najdete kartu Hudební ráj, kde si můžete ve čtverci s maticí 5 x 5 vybírat skladby podle vaší nálady. K dispozici je ekvalizér s přednastavenými profily a jedním pro vlastní nastavení. Zvukový výstup je kvalitní a to jak v připojených sluchátkách, tak v hlasitém reproduktoru. Přítomné je i FM rádio, pro jeho příjem je třeba mít připojená sluchátka, která slouží jako anténa. Kontextové stránky, které nabízí Galaxy Note II zde nenajdeme, ale pokud k telefonu připojíte sluchátka, signalizuje jejich přítomnost stavovou ikonkou v horní liště, v notifikační liště se navíc objeví zástupci aplikací, které mají s hudbou něco společného.

 

Filmy telefon přehraje v základní aplikaci Videopřehrávač. Podporuje standardy H.264, MPEG-4, H.263, VC-1, WMV7, WMV8, Sorenson Spark, MP43, VP8 a mimo jiné také titulky. Najdete zde i funkci Pop up Play, kdy si lze přepnout přehrávání videa do plovoucího okna a ovládat na pozadí další aplikace.

   

Pro brouzdání na internetu můžete využít nativní androidí prohlížeč nebo nainstalovaný Chrome. S procházením a navigací na stránkách nemá Galaxy S III mini problém, stejně jako s vestavěnou Google navigací.

   

V systému jsou přítomné základní aplikace od společnosti Google, ale nativní Kalendář nahradil Samsung aplikací S-plánovač, která s Google kalendářem bez problémů spolupracuje a má líbivější grafiku zapadající do prostředí telefonu. Pokud raději používáte oficiální kalendář, můžete si ho stáhnout z obchodu Play, kde byl nedávno uvolněn. Za zmínku stojí také jednoduchá a funkční aplikace Poznámka a jednoduchý správce souborů Moje Soubory. Ze sociálních služeb zde najdete pouze Google+, další si budete muset doinstalovat.

   

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy S III mini je sympatický telefon, který zpracováním i výkonem může uspokojit širokou skupinu zákazníků. Jeho cena v české distribuci se v současné době pohybuje od osmi do devíti tisíc korun, a to není rozhodně málo. Ve střední třídě je tvrdá konkurence a vzhledem k vyšší ceně to tenhle „prcek“ nebude míc příliš jednoduché. Navíc Samsung má v této kategorii sám několik modelů, které si konkurují navzájem.

Velmi podobné hardwarové parametry má Galaxy S Advance, boduje ale nižší cenou, naopak bývalý top model Galaxy S II není cenově příliš vzdálený, ale disponuje o něco lepší výbavou. Z ostatní konkurence s operačním systémem Android stojí za zmínku HTC Desire X, LG Optimus L9, Sony Xperia P, Huawei Ascend G600 a Ascend P1. S konkurenčním systémem Windows Phone 8 se u nás ještě moc telefonů neprodává, ale například HTC 8S (Windows Phone 8S by HTC) je dostupný za velmi zajímavou cenu, případně lze vybírat mezi modely Lumia od Nokie se starším systémem Windows Phone 7.x.

Graf ceny produktu Samsung i8190 Galaxy S III mini poskytuje server Heureka.cz

Galaxy S III mini se Samsungu povedl a jeho sílá tkví především ve velmi dobré optimalizaci systému a množství bonusových funkcí spojených se softwarovou nadstavbou TouchWiz, které doposud mohli využívat jen majitelé výkonnějších a dražších modelů Galaxy S III a Galaxy Note II. Pokud je pro vás klíčové využití NFC a jste pro koupi „mini“ varianty již rozhodnuti, vyčkejte ještě několik týdnů, kdy na náš trh dorazí upravená verze s NFC na palube. U aktuálně prodávaných kusů není NFC čip fyzicky přítomný v těle telefonu.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku