Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy K Zoom: Fotoaparát mobilem

Recenze Samsung Galaxy K Zoom: Fotoaparát mobilem

Samsung uvedl na trh třetí generaci chytrého telefonu s funkcemi digitálního fotoaparátu. Galaxy K Zoom dospěl ve všech směrech, ale stále si s sebou nese řadu dětských nemocí.

Když Samsung v roce 2012 uvedl na trh Galaxy Cameru, jednalo se v podstatě o fotoaparát s Androidem. Galaxy S4 Zoom o rok později už byl kříženec mobilu a fotoaparátu. Zavolali jste si, mohli jste fotit, ale příliš praktické to nebylo. Nyní Samsung zkouší to samé potřetí. Povedlo se?


A hned na začátek mohu prozradit jedno. Částečně ano, částečně ne. Je zajímavé sledovat, jak se technologie vyvíjí, a přesto zůstává stejná. A Samsung Galaxy K Zoom je toho nejlepším příkladem. Výkon z pohledu mobilu vzrostl oproti předchozí generaci znatelně, fotografické kvality z pohledu fotoaparátu ale téměř vůbec. Z jedné strany dostáváte do ruky normální mobilní telefon, z druhé strany klasický kompaktní fotoaparát. Jedna část tohoto přístroje ale ovlivňuje tu druhou. Pozitivně, ale i negativně. Přesto musím uznat jedno. Samsung si jde za svým.


Samsung Galaxy K Zoom na oficiálním snímku. Seženete jej v elegantní modré a bílé verzi.  

Tato jihokorejská společnost v podstatě chrlí jeden mobilní telefon za druhým ve snaze podchytit každý kousek trhu a nabídnout uživatelům smartphone vlastní výroby v libovolném segmentu. Je proto obdivuhodné, jak Samsung hledá další a další cesty, i přes to, že má pokrytý celý trh.

Jednou z nich má být nová série K Zoom, která přidává do mobilu optický zoom a další vlastnosti známé z digitálních fotoaparátů. Samsung na to jde ale zcela jinak než Nokia se svojí řadou PureView, kde se Finové pokoušejí přinášet určité inovace. K Zoom tak působí po technické stránce až příliš jednoduchým dojmem. Není ale přesně tohle tím, co uživatelé hledají?

  

Klady (+)

 • originální koncept
 • konstrukční pokrok proti předchozím modelům
 • téměř klasický smartphone
 • skvěle čitelný displej
 • výborné softwarové možnosti fotoaparátu
 • optická stabilizace obrazu
 • xenonový blesk
 • výdrž baterie
 • manuální ovládání fotoaparátu
 • slušný hrubý výkon

Zápory (-)

 • z pohledu mobilu příliš silný a těžký
 • objektiv může někdy překážet
 • špatná světelnost objektivu
 • z pohledu fotoaparátu nejistý úchop
 • horší optimalizace prostředí TouchWiz
 • nepříliš kvalitní kresba fotoaparátu v rozích snímku
 • chybějící notifikační dioda

Obsah balení

V obyčejné bílé krabičce naleznete pouze mobilní telefon s nabíječkou a oddělitelným microUSB kabelem. Adaptér do zásuvky je malý a je tak ideální na cestování. Kromě výše vypsaného naleznete v balení ještě manuál a špuntová sluchátka. Nehrají špatně, přesto, pokud máte hudbu rádi, je velmi rychle vyměníte. Obsah balení se tak nijak neliší od konkurence a je zcela standardní.

Konstrukce a design: Silný odkaz Galaxy S5

Na Galaxy K Zoom se je potřeba podívat ze dvou pohledů. Z hlediska fotoaparátu je příjemně tenký. Z hlediska mobilního telefonu je příliš silný. Z hlediska mobilu má příliš vysokou hmotnost a z pohledu fotoaparátu má málo ovládacích prvků.

  

Z přední strany je to zcela typický Samsung, a pokud jsem komukoli mobil ukazoval a úmyslně ho držel tak, aby dotyčný vnímal pouze přední plochu, většinou jsem se dočkal slov typu „Samsung. A co?“ Velmi podobně vypadaly i předchůdci dnes recenzovaného modelu. Rozdíl, a to zcela zásadní, je tloušťka. Samsung Galaxy K Zoom má totiž v pase 16,6 mm, a to je z pohledu mobilního telefonu opravdu velmi mnoho. Při pohledu na zadní stranu se nicméně neubráníte pocitu, že vlastně ani mobilní telefon v ruce nedržíte. Xenonový blesk, výsuvný objektiv s desetinásobným zoomem, přisvětlovací dioda. V danou chvíli už není necelých 17 mm tloušťky tak mnoho.

 
„Mobilní erekce“ aneb vysunutí objektivu v praxi :-)

Čím mě Samsung Galaxy K Zoom velmi pozitivně překvapil, jsou boky přístroje. Ten levý kromě slotu na microSD kartu nenese pro Samsung typickou kolébku hlasitosti. Ta je umístěná na pravé části, kde je výborně dosažitelná i během telefonního hovoru. Tlačítko pro probuzení přístroje je na stále stejném místě, tedy taktéž na pravém boku – uprostřed.

Jelikož je K Zoom braný také jako fotoaparát, je na pravém boku ještě dvoupolohová spoušť. Proč o tom takto detailně píšu? Protože takto bych si představoval rozmístěné klávesy u každého mobilu. U Xperií jsem si na to velmi rychle zvykl a na K Zoom taktéž. Vzít poté do ruky například Galaxy S5 a lovit kolébku hlasitosti v místě, kam člověk nemá šanci běžně dosáhnout, je doslova studená sprcha.

  

  

Vzhledem ke konstrukci Galaxy K Zoom musíme vzít v potaz silnější tělo, než je u ostatních smartphonů obvyklé. Při běžném používání se vám, poté, co si zvyknete na tloušťku, bude K Zoom držet příjemně. Přispívá k tomu dobré tvarování zad a velmi příjemný povrch. Ten navíc neklouže a nezachytává otisky prstů. Přesto budete s tloušťkou přístroje bojovat.

  

Pokud budete brát Galaxy K Zoom především jako smartphone, velmi brzy zjistíte, že těsné rifle a tento mobilní telefon nejdou příliš dohromady. Měl jsem někdy problém testovaný kousek dát do kapsy, stejně jako jej poté vyndat ven. Také lehké a volné kalhoty na léto si s K Zoom netykají. Váha 200 gramů je už někdy prostě příliš. Proto je dobré k Galaxy K Zoom přistupovat nejenom jako k smartphonu, ale taktéž jako k fotoaparátu. Nejvíce to tak testovanému přístroji sluší v menším pouzdře na zápěstí či v příruční tašce nebo kabelce.

Připravte se také na problémy při umístění zařízení do automobilového držáku. Vyzkoušeli jsme dva a ani do jednoho se nám přístroj nepodařilo umístit tak, aby nevypadával. Může za to odlišná konstrukce a mírně vystouplý objektiv. Atypicky tvar zadní strany zkrátka nedovolí Galaxy K Zoom do držáku pohodlně umístit. 

Hardware a zvuk: Lepší než čekáte

Galaxy K Zoom přichází na trh s šestijádrovým procesorem vlastní výroby. Exynos 5260 disponuje čtyřmi úspornými jádry Cortex A7, která jsou taktovaná na frekvenci 1,3 GHz. Další dvě jádra jsou výkonné Cortexy A15 na vyšší frekvenci 1,7 GHz. Grafický výkon dodává mobilu čip Mali-T624 a toto duo je zastřešené operační pamětí o velikosti 2 GB. 

 

Vnitřní úložiště má papírovou kapacitu 8 GB, nicméně uživatel se dočká kapacity 4,9 GB. Zbytek je vyhrazen pro systém. Telefon naštěstí umožňuje přesun části dat aplikací na SD kartu. Poté je nicméně bezproblémová funkčnost podmíněná právě zasunutou kartou v mobilu. Maximální kapacita vložené microSD karty je 64 GB.

Výkon jsme změřili pomocí tří benchmarků s následujícími výsledky:

 •       AnTuTu: 31 863 bodů
 •       Quadrant: 15 176 bodů
 •       3D Mark Ice Storm: 10 456 bodů
 •       3D Mark Ice Strom Extreme: 6 626 bodů

V kostce lze říct, že s žádným současným titulem nebudete mít na K Zoom problém. Cokoli jsem vyzkoušel, vše běželo zcela bez problémů. Hrubý výkon, dle našich interních měření, odpovídá Samsungu Galaxy S4.

Zvukový výstup modelu K Zoom je vzhledem k zaměření na fotografické funkce velmi dobrý. Dokonce ani dodávané špunty nehrají zrovna nejhůře, byť každý, kdo se v hudbě vyžívá, je velmi rychle vymění za svá kvalitnější sluchátka. Z hlediska hudby tak budete řešit spíše rozměry a hmotnost přístroje než zvukový výstup. 

Displej: Klasický Samsung

Displej modelu Galaxy K Zoom je zcela v duchu všech ostatních Samsung telefonů. Využívá tedy technologii Super AMOLED, díky které má displej špičkové pozorovací úhly a výborné barevné podání. Bohužel chybí možnost nastavit sytost barev jako u modelů řady Galaxy Sx. Pro někoho tedy mohou být barvy příliš syté, bez možnosti úpravy.

Rozlišení displeje je nižší, 1280 × 720 pixelů, což při úhlopříčce 4,8″ znamená jemnost displeje 306 ppi. Při běžném používání je nicméně toto rozlišení zcela dostačující a troufám si tvrdit, že pro cílovou skupinu tohoto přístroje je HD rozlišení akorát.

  

Čitelnost na přímém slunečním světle není zrovna nejlepší, přesto si zprávu či e-mail přečíst zvládnete. Naopak čitelnost pod umělým osvětlením je fantastická. Taktéž musím Samsung pochválit za podsvícení ve tmě. Galaxy K Zoom totiž, stejně jako modely série S, dokáže ztlumit podsvícení více než většina konkurence. Ve tmě vám tak mobilní telefon nebude nepříjemně zářit do očí, kdykoli jej rozsvítíte. A počítejte, že kontrolovat displej budete velmi často. Ze zcela nepochopitelných důvodů totiž chybí notifikační dioda. Pokud neuslyšíte zvuk oznámení, nejste tak nijak informováni o zmeškané zprávě a kontrola displeje se stane běžnou rutinou. 

Baterie a výdrž: Den při velké zátěži není problém

Odnímatelná Li-Ion baterie má kapacitu 2 430 mAh. V mém nejnáročnějším dni za poslední dobu se K Zoom držel statečně a mobil se na hranu pěti procent dostal až v půl desáté večer. Do té doby zastával krátkodobě úlohu GPS navigace, fotoaparátu, masivně mobilního telefonu a vyřídil spousty hangoutů. Ujel za tu dobu 490 kilometrů, byl neustále online. Žádnou úspornou funkci jsem aktivní neměl a tak, vzhledem ke skutečnosti, že se mobil musel neustále přehlašovat z vysílače na vysílač, považuji takovou výdrž za velmi slušnou.

  

Při běžném používání mi Galaxy K Zoom vydržel den a půl spolehlivě. Pokud má někdo ve zvyku vypínat data a obecně méně mobilní telefon používá, dosáhne na dva dny zcela bez problémů. Rychlost nabíjení je taktéž přijatelná a zcela prázdnou baterii nabijete v čase těsně pod dvě hodiny.

Galaxy K Zoom má k dispozici, stejně jako model Galaxy S5, dva druhy úsporného režimu. Ten první jednoduše vypíná data na pozadí, pokud mobilní telefon nepoužíváte, a taktéž dokáže omezit výkon procesoru. V době, kdy spousta lidí místo SMS zpráv používá Hangouty či aplikace typu WhatsApp, Viber apod., je ale tato funkce vlastně nepoužitelná. Mobil v takovém režimu dokáže používat pouze SMS, MMS a hlasové hovory. Veškerá data se obnoví a donačtou až poté, co mobil vezmete do ruky a zapnete jej.

 

Druhá volba je podstatně zajímavější. Ultra úsporný režim jde ještě dále a kromě vypnutí dat na pozadí rovnou zakáže veškeré aplikace kromě několika základních, jako jsou textové zprávy či klasické hovory. Taktéž je vám k dispozici například kalkulačka či kalendář. Všechny ostatní aplikace jsou bez milosti ukončeny, mobilní telefon se přepne do jednoduchého prostředí a stane se tak opravdu pouze základním přístrojem na komunikaci. Nicméně výdrž v takovém režimu vzroste několikanásobně.

Operační systém a uživatelské prostředí

Galaxy K Zoom jde na trh s operačním systémem Android 4.4.2 KitKat a s uživatelskou nadstavbou TouchWiz. Ta je mnohými proklínaná za svoji nabobtnalost a neohrabanost, nicméně právě díky TouchWiz má uživatel Galaxy K Zoom k dispozici skvělý ultra úsporný režim či výbornou notifikační lištu. Ta v sobě integruje kromě jezdce pro ovládání jasu displeje či jeho korekci v rámci automatiky taktéž sadu rychlých přepínačů. Kromě zobrazení různých událostí si na její vrchol můžete podle libosti umístit přepínače bezdrátových sítí, konektivity a dalších více či méně důležitých zkratek, jež vám poté mohou usnadnit ovládání mobilu.

 
Hlavní plocha a obrazovka uzamčeného zařízení

Prostředí

Veškerá logika ovládání je u Samsungu léta pilována k jednotnosti napříč jednotlivými řadami této jihokorejské značky. V ovládání tedy nehledejte vůči Galaxy S5 a jiným současným modelům žádný rozdíl. TouchWiz za léta prorostl systémem doslova skrz naskrz, stále si ale zachovává základní stavební kameny klasického Androidu. Například nabídka aplikací je stále oddělená od pohotovostních obrazovek, což už dnes ne vždy bývá zvykem. Z této nabídky lze aplikace různě třídit, odebírat či seskupovat do složek. Velmi viditelná změna se odehrála v nastavení, které dokonale zmate každého, kdo nějakou dobu smartphony s Androidem používá.

 
Notifikační oblast a přizpůsobení přepínačů v horní části

To, co vypadá na první pohled jako dětské omalovánky, je ale opravdu nastavení systému. Naštěstí lze globální nastavení mobilu přepnout do tradičnějšího zobrazení a uživatel se tak nebude cítit jako pokusný subjekt jihokorejských návrhářů systémového rozhraní. Pro nováčky to nicméně může být naopak přehlednější a jednodušší. Široké možnosti TouchWiz tedy potěší, občasné zadrhnutí  při procházení v menu již ne.

 
Nabídka Nastavení nabízí několik stylů zobrazení. Ani jeden nám ale vzhledem k množství položek nepřišel příliš přehledný.

Telefonování a organizace

Stejně jako u Galaxy S5 musím u Galaxy K Zoom vyzdvihnout plovoucí okno příchozích hovorů. Ať jste v libovolné aplikaci, například ve hře, příchozí hovor vám aplikaci neshodí, ale zobrazí se formou plovoucího okna a vy tak máte možnost rozhodnout se přijmout, či odmítnout a zavolat zpět později.

 

Samotná aplikace pro telefonování je rozdělená tradičně na 4 karty. Kromě klasického seznamu kontaktů tak máte k dispozici číselník na vytáčení hovorů, výpis volání a samozřejmě kartu s oblíbenými položkami. Osobně mám rád na Samsung telefonech tmavé prostředí celé aplikace s kontakty. Práce v noci je tak usnadněná, přičemž práce přes den není nijak v nevýhodě.

 

SMS zprávy sice v používání ustupují aplikaci Hangouts, přesto Samsung svoji aplikaci pro SMS silně provázal s ostatními funkcemi, jako je S Plánovač či diktafon. Do zpráv tak lze vkládat pozvánky, schůzky, kontakty a další položky. Vše přehledně a velmi jednoduše. Samotné zprávy jsou celé zahalené též do tmavého hávu a platí zde to samé, co u kontaktů. Ve dne bez problémů použitelné, v noci balzám na oči.

Klávesnice Samsung, kterou výrobce do telefonu předinstaloval, je nicméně menší katastrofa, a poté, co jsem v rámci testování vypustil používání SwiftKey, uvědomil jsem si, jak moc je tato klávesnice skvělá. S klávesnicí od Samsungu jsem dělal jeden překlep za druhým a navíc mi našeptávač kolikrát radil nesmysly. Nicméně vytrval jsem a po týdnu používání se již klávesnice s naučenými výrazy dala používat. Proti kvalitním klávesnicím z Google Play to stále bylo ale velmi špatné. 

Multimédia

Hudební přehrávač od Samsungu nikdy nedosahoval nejvyšších kvalit a například proti Walkmanu u Xperií je to slabší odvar. Svoji službu přesto plní dobře. V době Google Hudba Naplno, Spotify, Deezer a dalších služeb na streamování a ukládání hudby vyhledává čistě offline přehrávač stále méně uživatelů. Samsung přehrávač navíc neumožňuje například mezi jednotlivými listy, oddělující alba či interprety, přecházet jednoduchým táhnutím do stran, ale je nutný dotyk přímo na hlavičku daného listu. Podobných chyb najdeme více. Nastavení přehrávače je naopak poměrně bohaté a lze využívat služeb sedmipásmového ekvalizéru či funkce Adapt Sound, která po sérii testů vyladí zvuk přesně dle vašeho sluchu.

 

Videopřehrávač si velmi dobře poradí se soubory MP4 včetně Full HD rozlišení. Populární formát MKV je pro něj ale velký problém a většinu videí mi vůbec nepřehrál. Pro bezproblémové používání je tedy velmi těžko použitelný. Zde doporučuji instalaci MX Playeru či VLC Playeru. 

Bonusové aplikace

Je otázka, čemu všemu se dá říkat ještě bonusové aplikace, a co již označujeme jako bloatware, tedy zbytečný software, který nechceme, a přesto nejde odinstalovat. Samsung nicméně svým uživatelům připravil Flipboard, což je velmi kvalitní čtečka obsahu na internetu, či jednoduchý prohlížeč souborů nazvaný jednoduše Moje soubory. Poznámky vám umožní psaní jednoduchých poznámek, které jsou sice synchronizované, ale pouze přes Samsung účet. Záznamník není nic jiného než diktafon. Samozřejmě sem ještě musíme počítat vlastní galerii obrázků a vlastní přehrávače hudby a videa.

  

Zmínit je třeba taktéž obchod s aplikacemi přímo od Samsungu, kde se občas můžete dočkat slevové akce. Velmi zajímavě, byť tak trochu zbytečně, působí aplikace Pro Suggest Market. Jedná se o speciální obchod, kde můžete dokupovat režimy do fotoaparátu. Stáhnout si tak můžete módy s názvy Větrný den, Deštivý den, Jasné ráno či mód Klidný. Popis tohoto speciálního módu zní: Tento efekt je doporučován pro statické obrázky. V jeho popisu se dále dozvíte, že všechny funkce budou v nastavení automatiky. Nevím, jak moc Samsung považuje své uživatele za hloupé, ale vše by mělo mít své hranice. Abych ale Samsungu nekřivdil, stáhnout si můžete například módy HDR, Sport a další, které již smysl mají.

Fotoaparát a video: To je to, oč tu běží

Pokud si bude kdokoli kupovat Galaxy K Zoom, bude rozhodně brát fotoaparát jako jednu z hlavních součástí svého nového mobilního telefonu. Nebo fotoaparátu? Jak jsem psal na začátku, záleží na úhlu pohledu. Je ale z hlediska fotografování tak dobrý, jak se tváří? 


Základní nastavení fotoaparátu

Samsung totiž již na první pohled upoutává výsuvným objektivem, který dosahuje desetinásobného optického zoomu. Světelnost objektivu je v rozsahu f/3.1–6.3. Na nejširším ohnisku je tedy světelnost spíše špatná. Na opačné straně, tedy při maximálním zoomu, je špatná již zcela určitě. Toto je nicméně daň za relativně široký rozsah zoomu a běžné kompaktní fotoaparáty nemají v tomto ohledu bohužel o nic lepší parametry. 

 
V
ýběr režimů a prostředí pro focení/záznam videa

Snímač, který Samsung použil, dosahuje rozlišení 20 Mpx a fyzické velikosti 1/2.3″. Jednotlivé pixely v takovém počtu a na tak malé ploše dosahují velikosti 1,12 mikronů, což značí problémy se světlem. Jednoduše řečeno, pixely jsou velmi malé a mají kvůli tomu zhoršenou schopnost příjmu světla. V kombinaci s objektivem se špatnou světelností nezní tato informace příliš dobře.

  

  
Další fotografie (v plném rozlišení) najdete v této galerii

Focení v praxi

S Galaxy K Zoom jsem nicméně strávil něco přes týden a tak mohu říct, že pokud budete fotografovat při dostatku světla a nejste na kvalitu fotografií příliš nároční, nemělo by se dostavit výraznější zklamání. I při fotografování v místnosti s horším osvětlením můžete být spokojení, pokud tedy rádi používáte blesk. Ten je totiž v Galaxy K Zoom xenonový a dosahuje překvapivého výkonu. Směrné číslo se mi bohužel zjistit nepodařilo, běžně velkou místnost ale osvítí zcela bez problémů.


Další fotografie (v plném rozlišení) najdete v této galerii

  

Fotografování bez blesku v horších světelných podmínkách, což je právě typicky i klasická obytná místnost, není s Galaxy K Zoom příliš reálné, jelikož díky špatné světelnosti objektivu a příliš malým pixelům potřebuje K Zoom k zisku světla delší časy. Ty sice bez problémů nastaví, nicméně cokoliv pohyblivého se vám na snímku rozmaže. Pokud naopak budete snímat statické scény, jistě oceníte integrovaný optický stabilizátor obrazu. Ten dosahuje poměrně dobré účinnosti na nejširším ohnisku. S použitím zoomu jeho účinek rychle slábne.


Takhle Galaxy K Zoom fotí při využití desetinásobného optického zoomu

 
Využití 10x zoomu

  
Půlená fotografie ukazuje kresbu fotoaparátu na krátkém a dlouhém ohnisku. Pravá část půlené fotografie je vykreslená viditelně hůře, což ukazuje horší kresbu při maximálním přiblížení.

Jak tedy Galaxy K Zoom fotografuje? Kresba objektivu je na širokém ohnisku poměrně slušná a K Zoom dokáže vykreslit překvapivě detaily, které bych od zařízení podobného typu nečekal. Na dlouhém ohnisku je kresba o mnoho horší, pokud ale nebudete fotografie zvětšovat či dělat velké ořezy, budete spokojeni. Bohužel levný objektiv s širokým rozsahem poměrně trpí na rohovou neostrost. Na některých snímcích se tento neduh projevuje dost viditelně.

 
Vlevo fotografie s využitím HDR, vpravo klasický snímek na automatiku

Ani kresba v protisvětle nepatří mezi silné stránky Galaxy K Zoom a snímky mají tendenci k přepalům ve světlých částech. Pochválit naopak musím na mobil velmi rychlé ostření. Při rychlém porovnání se Sony Xperia Z1 se jevil K Zoom rychlejší, lépe vybavený po stránce ovládání a s lepší drobnokresbou. Naopak Xperia Z1 předvedla ostřejší kresbu až do rohů, lépe zvládala protisvětlo a měla navrch podstatně kompaktnějším tělem. 

 
S focením makra si optika příliš příkladně neporadí

Laicky řečeno. Samsung Galaxy K Zoom fotografuje jako běžný průměrný kompakt, se všemi pozitivy i neduhy. Z hlediska fotoaparátu je malý, příjemně skladný, poměrně pohotový. K dobrému výsledku ale potřebuje hodně světla, při použití zoomu a nedostatku osvětlení jeho kvality poměrně rychle klesají a veškeré ovládání na displeji není příliš pohodlné. 

 
Na druhé fotografii jsme nastavili ISO 3200. V tomto případě je digitální šum velmi výrazný.

Z hlediska mobilního telefonu vyniká především velkým optickým zoomem, který ho staví do pozice favorita všech, kteří hledají slušné možnosti přiblížení. Mezi mobilními telefony je taktéž velmi rychlý v ostření, k čemuž velkou vahou pomáhá přisvětlovací dioda.


Rozdíl při focení s různými hodnotami ISO je patrný na první pohled

Ovládání je samozřejmě řešeno na displeji, což je z hlediska fotoaparátu nepohodlné. Pro jednoduché volby zde nemám větších výhrad, pokud ale potřebujete nastavit ISO, čas či clonu, již se to příliš nehodí. Menu fotoaparátu je ale přehledné a Samsungu patří dík za možnost použít manuální ovládání. Kromě výše vypsaného můžete využívat při statických snímcích například bracketingu či při natáčení videa větrného filtru. Pokud si chcete s fotografií pohrát, máte tak skvělou možnost. Stejně tak můžete nechat vše na automatice. 


3x srovnání: Galaxy K Zoom vs. Xperia Z1 (vpravo)


Další fotografie (v plném rozlišení) najdete v této galerii

Pozor na vybitou baterii

Problém a evidentní známka špatného testování produktu je chyba, která se na Galaxy K Zoom projeví, pokud se vám baterie dostane pod hranici 5 procent. Jako u ostatních Samsung smartphonů při takto vybité baterii nemůžete používat fotoaparát. Pokud vám baterie na tuto hranu klesne během fotografování s K Zoom, aplikace fotoaparát se ukončí s lakonickou hláškou o slabé baterii. Objektiv se ale již nezasune. K tomu dojde automaticky až po zhruba třech minutách. A jelikož se bavíme stále o mobilním telefonu, dokud k tomu nedojde, budete mít s jeho uskladněním problémy. 


Srovnání: Snímek bez a s optickou stabilizací (48mm, čas 1/8)

Také je zde určitá nedomyšlenost, pokud používáte sociální síť Google+. V jednom z posledních updatů Google šikovně vymyslel při vytváření nového příspěvku malé náhledové okno fotoaparátu, abyste mohli okamžitě sdílet aktuální scénu před sebou. Galaxy K Zoom díky tomu při psaní každého příspěvku vysune objektiv. Zde není chyba ani tak na straně Samsungu, ale projevuje se zde fakt, že Google při vymyšlení této funkce nepočítal se zoom objektivy. Psaní příspěvků na Google+ je tak s K Zoom nepohodlné. Vždy vám totiž pod prsty vyjede objektiv. 

Konektivita, GPS a prohlížení internetu

Z hlediska dat nechybí nic zásadního. Najdete zde jak NFC pro snadné párování s dalšími zařízeními, tak samozřejmě LTE pro rychlá data. Bezdrátové lokální sítě jsou zastoupeny Wi-Fi s bezproblémovým příjmem a Bluetooth 4.0. Přenos zvuku do bezdrátových sluchátek či komunikace se Sony Smartwatch 2 byla po celou dobu testování stabilní a bez výpadků. Mobil jsem několikrát používal jako navigaci a s příjmem signálu nebyl sebemenší problém. I ve městě nalezlo satelity během několika vteřin a i průjezd mezi vysokými budovami se obešel beze ztráty signálu.

 
Chrome a prohlížeč od Samsungu. My jednoznačně doporučujeme používat první zmíněný.

Jako internetový prohlížeč připravil uživatelům Samsung své vlastní řešení, které je spíše jednoduššího rázu. Nainstalován je samozřejmě i Chrome, který běhá zcela bez problémů, a volba prohlížeče je tak poměrně jasná. 

Závěr: Chcete-li zoom, jasná volba 

Samsung Galaxy K Zoom je na první pohled mobilní telefon bez konkurence. Žádný jiný výrobce nenabízí na trhu mobilní telefon s 10x optickým zoomem. Pokud se budeme chtít podívat po jiném kousku, musíme zabrousit opět do řad série Galaxy. Nejbližším konkurentem je tak Galaxy S4 Zoom. Ten je ale téměř ve všech parametrech horší, a to hlavně z pohledu mobilního telefonu. Z pohledu fotoaparátu je S4 Zoom zajímavý použitým nižším rozlišením, a tím pádem menší pixelovou hustotou. Teoreticky by měl mít lepší kresbu, nicméně mobily jsem neměl možnost napřímo porovnat, a tak se zde bavíme pouze v teoretické rovině.

Pokud bych měl Samsung Galaxy K Zoom hodnotit jako celek, jsem na vážkách. Chcete-li levný kompaktní fotoaparát s větším zoomem a nevadí vám silnější tělo u smartphonu, kupte si Galaxy K Zoom. Pokud nejste na kvalitu fotografií příliš nároční, budete spokojeni. V jakémkoli jiném případě logiku investice do K Zoom nevidím. Dnešní špičkové smartphony mají minimálně srovnatelnou, v některých případech dokonce vyšší kvalitu snímků a disponují podstatně příjemnějším a lehčím tělem. A že neobsahují 10x optický zoom? Troufám si tvrdit, většinu majitelů tohle nijak netrápí.

Pokud by Samsung místo velkého zoomu použil kvalitnější snímač s menším rozlišením a k tomu přidal světelný objektiv s lepší kresbou, byl bych jeden z prvních, kdo by o takový přístroj projevili zájem. V současnosti je tak K Zoom těžký a silný mobilní telefon s unikátním 10x optickým zoomem. Je tohle to, co hledáte?

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

14 komentářů

 1. Dash (neregistrovaný)

  Nápad na jedničku, ale koukám že ani u týhle generace se Sung nenaučil udělat pořádnou optiku. Kdyby to dobře fotilo skočím po něm hned, aj ta cena mi příjde good, ale kvalita fotek mě fakt nepřesvědčila.

 2. Jirka (neregistrovaný)

  Ten design mi přijde náhodou super a oproti starším předchůdcům je tady vidět posun kupředu. Už jsem koukal na zahraniční recenze a ta kvalita fotek fakt není nic moc. Zahrnoval jsem ho do výběru mezi Lumii 1020 a G3. Co byste mi poradili na dobrý fotky? Dost se bojím Windows phonu.

  • Majko (neregistrovaný)

   1.G3

   2.iPhone 6/6S

   3.S5

   4.K Zoom

  • 1020 pořád na své stáří s přehledem vede.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Majko: a co Lumie 1020? Ta bych podle recenzí a fotek řekl že fotí pořád nejlépe a hlavně v noci. Na novej iPhone je ještě brzo ne, tam těžko můžeš vědět jak bude fotit.

  • Majko, iphone 6? 6S? No podla mna foti lepsie galaxy S6, a lumia 1030

  • David Šantora

   Dobrý večer,

   zcela na rovinu. Na dobré fotky radím rozhodně dobrý fotoaparát. Pokud se ale budeme držet toho, že chcete fotit mobilem, z hlediska kvality snímků bych volil Lumii 1020, která občas dokáže na mobil opravdu kouzla. Pouze pozor na poměrně dlouhé ukládání (přepočítávání) snímků. Na rychlé a akční fotografování je tento mobil proto nevhodný.

   Z Android telefonů je výborný model LG G3. Optický stabilizátor a laserové zaměřování dělají hodně a například v šeru podává G3 o poznání lepší snímky než S5 od Samsungu.

 3. Srub (neregistrovaný)

  Nepísal tento autor v minulosti aj pre mobilizujeme?

 4. Pekna recenze, akorát si dovolila vas upozornit na hrubku ve vete „Velmi podobně vypadaly i předchůdci dnes recenzovaného modelu“.

 5. pepik (neregistrovaný)

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli nevíte někdo o svítilně pro tento telefon s foťákem (samsung galaxy k zoom sm c115) Děkuji za všechny možné odpovědi????

  • Steelspace (neregistrovaný)

   17.7.2014 :D Tohle je prostě nějakej elaborate trolling :D všichni se tu najednou na něco ptaj a všechno to jsou ženy :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).