TOPlist

Recenze Nomu S30: obrněnec do nepohody se slušnou výbavou

Na českém trhu patří mezi nejprodávanější odolné smartphony ty od značky CAT, nicméně pokud zapátráte pořádně, objevíte i další výrobce telefonů, které vydrží hrubší zacházení a bez problémů přežijí náročný pracovní den na stavbě. Jedním z nich je i novinka v podobě modelu Nomu S30, který kromě stupně krytí IP68 nabízí zpevněné odolné tělo, které telefon uchrání při pádu z výšky až 1,5 metru na beton.

U odolných smartphonů často pokulhává hardwarová výbava. Nomu S30 sice papírově není žádný trhač asfaltu, ale při běžném používání jsou reakce prostředí svižné. Najdeme zde sice starší Android 6.0.1, nicméně ten hospodaří se 4 GB RAM (LPDDR3) a pro vaše data je dostupné 64GB interní úložiště, ze kterého je při prvním spuštění volných okolo 50 GB.

Další prostor lze získat díky slotu na microSD kartu (max. 32 GB), a příjemné je, že pod ochrannou krytkou kromě slotu na paměťovou kartu najdete i dva samostatné sloty na microSIM karty a díky použitému čipsetu nechybí ani kompletní podpora všech evropských LTE pásem. A samozřejmě nechybí ani GPS, NFC či Bluetooth ve verzi 4.0.

V balení kromě telefonu najdete jen nabíječku a microUSB kabel

Výkon dodává osmijádrový čip MediaTek MTK6755 s taktem 2 GHz (GPU Mali-T860 MP2), který nepatří mezi ty nejvýkonnější, ale i tak si na telefonu zahrajete náročnější hry jako Asphalt 8 či Sim City: BuildIt. V AnTuTu benchmarku jsme průměrem tří testů naměřili 53 921 bodů. Pro srovnání, Huawei P9 Lite 2017 získal v AntuTu 57 352 bodů, Samsung Galaxy A3 (2017) 45 590 bodů (více informací).

Obr, který vydrží

Nomu S30 je pocitově velký a těžký telefon, ostatně jeho rozměry jsou 163,1 x 83 x 13,4 mm a hmotnost 277 gramů. Za tyto hodnoty může především odolná konstrukce, které dominují dva kovové prvky na bocích a pogumované rohy. V horní a spodní hraně najdeme pod záslepkou schovaný microUSB konektor a 3,5mm výstup pro připojení sluchátek.

Odolnost telefonu jsme prověřili nejen více než dvouhodinovou koupelí v hloubce zhruba 40 centimetrů (výrobce udává výdrž až 2 hodiny v hloubce pěti metrů), ale také několika pády z výšky jednoho metru na chodník. Voda se do útrob telefonu nedostala, pouze boční hrany si z pádů odnesly drobné oděrky, které ale samozřejmě na funkčnost neměly žádnou vliv. Výrobce rovněž udává, že telefon bez problémů vydrží zacházení v mrazu i ve vysokých teplotách, přesný rozsah se nám ale do vydání recenze nepodařilo zjistit.

Důležité je, že při pádech zůstal ochráněn displej, a to jak při dopadech na rohy, tak i přímo na zobrazovací panel. Tady se sluší dodat, že 5,5″ Full HD IPS panel od Sharpu kryje tvrzené sklo Gorilla Glass 3. generace. K barevnému podání nemám výhrady, stejně jak pozorovací úhly a čitelnost na venkovním sluníčku při maximální úrovni jasu byly v pořádku. Při používání v náročnějších podmínkách tedy nemusíte mít strach, že byste na displej neviděli.

Další velkou devizou je 5000mAh akumulátor, který telefon při běžném používání se dvěma aktivními SIM kartami naprosto bez problémů udrží při životě téměř 2,5 dne. A pokud to příliš nebudete přehánět s maximální úrovní jasu, dostanete se na ještě vyšší hodnotu. Výrobce ve specifikacích zmiňuje podporu rychlého nabíjení, nicméně mě se naměřená hodnota okolo 3 hodin a 10 minut pro nabití z nuly na sto zas tak světoborná nezdála a pod pojmem rychlého nabíjení bych si rozhodně představoval lepší výsledek.

Fotoaparát a záznam videa: tady se šetřilo

Zklamání ve mě naopak vyvolal vestavěný fotoaparát. Výrobce použil starší čip Sony IMX214 se 13Mpx rozlišením a světelností objektivu F/2.0, který i za dobrého světla fotí celkem přijatelně, nicméně s letošními high-endy se rozhodně nemůže srovnávat, a už kvůli nízké ceně zkrátka někde ke kompromisům dojít muselo.

Za dobrého světla budou nenároční fotografové s výsledky spokojení, a stejně tak si optika celkem obstojně poradí s focení makra, textových dokumentů nebo různých náčrtů na papíře, což vzhledem k zaměření telefonu dává smysl. Na můj vkus jsou ale barvy až příliš málo výrazné, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených snímků.

Pozor ale na focení v horším světle nebo šeru. Tady už se začnou detaily celkem výrazně slévat, objeví se vysoké množství digitálního šumu a celková kvalita snímku jde rapidně dolů. A to samé platí i pro záznam videa, které pořídíte maximálně ve Full HD rozlišení při 29 snímcích za vteřinu. Přední selfie kamerka má 5megapixelové rozlišení, ale žádné extrémní výkony od ní nečekejte, a už vůbec ne v šeru nebo ve tmě.

Operační systém: škoda starého Androidu

Na odolný smartphone má Nomu S30 celkem slušnou hardwarovou výbavu a nijak to nepřehání ani s cenou, nicméně někomu by mohla vadit přítomnost starší verze operačního systému Android 6.0.1 Marshmallow, který zde najdeme v téměř čisté podobě. To, zda se v budoucnu dočkáme uvolnění aktualizace na Android 7.x Nougat, nám zatím výrobce nepotvrdil.

Jak jsem již avizoval výše, rychlost systému i celého telefonu je dobrá; chvíli si počkáte maximálně při spouštění náročnějších her a aplikací. Body ale musím strhnout za nekompletní lokalizaci systému. Řekl bych, že do češtiny je přeloženo zhruba 98 procent nabídek, ale čas od času na vás vyskočí notifikace či hláška v angličtině. Alespoň že po čínštině není ani památky.

Nomu S30 je vybavený dvěma sloty na microSIM a jedním na microSD kartu

Příjemná je podpora gest – pokud je displej vypnutý, můžete jej dvojitým poklepáním probudit. Stejně tak si můžete nastavit rychlá gesta pro spuštění fotoaparátu, kalkulačky, přehrávače hudby a dalších aplikací.

Závěrečné hodnocení recenze Nomu S30

Nomu S30 rozhodně mezi odolnými telefony nezapadne. Nabízí nejen odolnost vůči vodě, ale díky robustní konstrukci se nezalekne ani pádu na beton. Chválíme také za kompletní podporu LTE pásem, dva sloty na SIM kartu a samostatný slot na microSD kartu či jemný Full HD displej.

Jen škoda, že výrobce nevsadil na o něco kvalitnější fotoaparát a že ve specifikacích uváděné rychlé nabíjení ve výsledku zase tolik rychlé není. Na druhou stranu, za cenu okolo 230 dolarů, což je v přepočtu zhruba 5 400 Kč. Vzhledem k tomu, že se telefon v České republice oficiálně neprodává a zatím jej nabízejí jen čínské e-shopy, je k výsledné ceně nutné připočítat ještě 21% DPH. Nomu S30 vás tak vyjde na zhruba šest a půl tisíce.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Nomu S30

Nomu S30
7.6

design a zpracování

7.4/10

výkon a optimalizace

8.1/10

hardwarová výbava

7.3/10

kvalita fotografií a videa

6.1/10

výdrž baterie

9.2/10

Klady

  • robustní konstrukce
  • IP68, odolnost vůči pádům a teplotám
  • dobře odladěný systém
  • povedený Full HD displej
  • skvělá výdrž baterie
  • cena

Zápory

  • průměrný fotoaparát
  • pomalé nabíjení
  • chybí čtečka otisků prstů
  • starší verze Androidu 6.0.1
Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku