TOPlist

Recenze Nokia Lumia 735: Zlatá střední cesta s důrazem na selfie

Microsoft uvedl na trh model Nokia Lumia 730/735, který výbavou míří do střední třídy s cenou okolo 7 000 Kč. Kromě povedeného designu výrobce láká na dobře odladěný systém a kvalitní fotoaparát. Navíc je k dostání i verze se dvěma sloty na SIM kartu.

Microsoft v Berlíně při příležitosti konání veletrhu IFA představil dva, respektive tři nové smartphony. Lumii 830 jsme již testovali a dnes se podíváme na Lumii 730/735. Zatímco první jmenovaná nabídne dva sloty na SIM kartu, dnes testovaný model si musí vystačit s jedním, zato však podporuje LTE. Dual SIM variata (Lumia 730) rovněž vychází o několik stokorun levněji. My jsme na test dostali Lumii 735.

Výbavou novinka míří do střední třídy. To v praxi znamená přítomnost čtyřjádrového procesoru Snapdragon 400, 4,7palcového HD displeje a také 6,7Mpx fotoaparátu s optikou Carl Zeiss. Operačním systémem je pochopitelně Windows Phone 8.1, jenž známe i z ostatních smartphonů řady Lumia. Pohled do specifikací neukazuje žádnou zásadnější chybu a ani cena 7 000 Kč nepůsobí nijak přehnaně. Z teoretického hlediska tak Lumia 735 má potenciál stát se velmi konkurenceschopným zástupcem střední třídy.

Klady (+)

  • kvalita zpracování
  • dobrá ergonomie
  • svižný systém
  • bezdrátové nabíjení
  • nadprůměrný fotoaparát
  • povedený displej

Zápory (-)

  • absence hardwarové spouště fotoaparátu
  • chybějící notifikační dioda (a nabídka Glance Screen)

Obsah balení

Lumia 735 je dodávána v prakticky totožném balení jako všechny ostatní telefony této řady, které jsou aktuálně v prodeji. Jde o relativně malou bílou krabičku s vyobrazením zařízení na přední straně a vysouvacím šuplíčkem, ve kterém naleznete mimo samotný smartphone pouze stručný návod a nabíječku s neoddělitelným, zato však sympaticky dlouhým microUSB kabelem. Je škoda, že výrobce nepřidal alespoň sluchátka či ochranný kryt.

Konstrukce a design: Dělá čest svému jménu

Nokia byla odjakživa synonymem pro bytelný a dobře zpracovaný telefon, který odolá nejednomu pádu. Lumia 735 dělá v tomto ohledu svému jménu čest. Svým designem odkazuje na vůbec první Nokii s Windows Phone, model Lumia 800 (recenze). Horní a spodní okraje jsou tak místo zaoblení zcela rovné a odnímatelný zadní kryt plynule na přední straně navazuje na ochranné sklo displeje.

Výše uvedená skutečnost potvrzuje, že původní designový směr byl velmi nadčasový. Lumia 735 totiž nepůsobí zaostale, ba naopak, mezi často poněkud nudnou konkurencí má z tohoto hlediska rozhodně co nabídnout, čemuž napomáhá i výběr z několika barevných variant. My jsme do redakce obdrželi sytě zelenou, alternativou k ní je oranžová a pro konzervativněji smýšlející jedince je určena šedá nebo bílá varianta.

 

Po uchopení do ruky vás Nokia velmi příjemně překvapí svou bytelností a pochvalu si zaslouží také za ergonomii. Díky zaobleným bokům se skvěle drží a kolébkový ovladač hlasitosti je spolu s tlačítkem zamykání umístěn na takřka ideálním místě na pravé straně, díky čemuž na ně snadno dosáhnete palcem.

  

Kvalita zpracování je na vskutku vysoké úrovni a přestože je zadní kryt odnímatelný, na svém místě drží jako přibitý. Má tak šanci i přežít nějaký ten pád, ačkoliv to jsme z pochopitelných důvodů nezkoušeli. Celkově tedy v této oblasti můžeme hodnotit jen a pouze kladně, jelikož jak z kvalitativního, tak i z ergonomického hlediska je Lumia 735 zvládnutá na jedničku a v ruce z ní budete mít vskutku dobrý pocit.

  

Displej: Prvotřídní AMOLED

Nokia Lumia 735 dostala do vínku 4,7palcový displej s rozlišením 720 x 1280 px, což má za následek jemnost 312 ppi. Pro mnoho uživatelů se jedná o ideální velikost, kdy lze telefon bez větších potíží ovládat jednou rukou a přitom je plocha dostatečně velká pro pohodlné brouzdání po internetu a hraní her. Jedná se samozřejmě o subjektivní záležitost a tak nebudeme polemizovat o tom, zdali jde o správnou volbu či nikoliv.

Samotná kvalita zobrazovacího panelu je nicméně taktéž na velmi slušné úrovni. Obraz je jemný, barevné podání AMOLED panelu velice věrné a nepřišli jsme na žádnou výtku, kterou bychom mohli směrem k displeji vznést – slušná je i čitelnost na venkovním světle. Za zmínku stojí ochranné sklíčko Gorilla Glass 3, jež zabrání nechtěným vlasovým škrábancům a není tak potřeba investovat do fólie na displej. Nechybí ani automatická regulace jasu, k jejíž funkčnosti nemáme výhrady.

Hardwarová výbava: Zažitý standard

Microsoft sáhl po v této cenové kategorii osvědčené volbě v podobě čtyřjádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 400. Ten tiká na frekvenci 1,2 GHz a doplňuje jej grafický akcelerátor Adreno 305 v kombinaci s 1GB operační pamětí. Telefon má díky tomu dostatek síly na plynulý běh operačního systému Windows Phone, přehrávání Full HD videa i náročnější hry, ačkoliv v této oblasti již můžete narazit na jeho limity. Benchmark BaseMark OS II naměřil skóre 468 bodů, na danou cenovou kategorii se tak jedná o solidní standard.

Vnitřní úložiště o velikosti 8 GB nabídne pro uživatelská data 3,57 GB prostoru, slot pro paměťové karty microSD až do velikosti 128 GB je nicméně k dispozici a s nedostatkem místa byste se tak setkat neměli. Vytknout naopak musíme absenci notifikační diody, kvůli čemuž je pro zobrazení zmeškaných událostí nutno rozsvěcet displej.

Reproduktor na zadní straně působí nenápadně, dokáže však vyvinout poměrně velkou hlasitost a kvalita zvuku přitom není vůbec špatná. Pokud není po ruce nic lepšího, pro nouzový poslech bohatě postačí a vyzvánění byste také neměli přeslechnout. Kvalitní je také zvukový výstup, jenž v základu nabídne lehce basovější projev, v nastavení ovšem nechybí ekvalizér a můžete si jej tak přizpůsobit k obrazu svému. Důležité je, že produkovaný zvuk je čistý bez šumu či nežádoucích ruchů.

Baterie a výdrž: Další z řady jednodenních smartphonů

Pod zadním krytem objevíte uživatelsky vyměnitelný 2220mAh akumulátor, což je celkem slušná kapacita, která se v praxi jeví jako zcela dostačující. Při běžném používání, které zahrnuje hodinku a půl brouzdání po internetu, několik sms a telefonátů, hodinu poslouchání hudby a to vše s neustále aktivovanými daty a WiFi a nastavenou automatickou regulací jasu displeje, vám telefon vydrží lehce přes jeden den. Pokud se trochu uskromníte, nebude větší problém vydržet bez nabíječky dva dny a rozhodně nehrozí, že by vám telefon po celonočním nabíjení nevydržel do následujícího večera.

K dispozici je také úsporný režim nazvaný Spořič baterie, který omezí synchronizaci účtů, běh aplikací na pozadí a aktivitu vybraných živých dlaždic. Na oplátku vám znatelně prodlouží životnost baterie. Umí se aktivovat automaticky při nízké úrovni nabití, potažmo jej můžete nechat spuštěný permanentně či pouze do příštího připojení ke zdroji.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, který zahrnuje pouštění videa v HD rozlišení ve smyčce s maximálním jasem a připojenými sluchátky, do nichž proudil zvuk o poloviční hlasitosti. Telefon se vybil po 5 hodinách a 50 minutách, čímž potvrzuje výše uvedené, a to sice skutečnost, že v otázce výdrže spadá do průměru. V této oblasti si tak výrobce neodnese pochvalu, ale nebudeme mu ani nic vyčítat.

Operační systém, bonusové aplikace

Operační systém Windows Phone 8.1 jsme si v našich recenzích představovali již vícekrát a v případě Lumie 735 neprošel žádnými změnami. Základní plocha tak nabídne tři sloupce dlaždic, které mohou sloužit čistě jako zástupce nějaké aplikace nebo i zobrazovat nějakou informaci, například počet zmeškaných událostí či aktuální počasí.

 

Posunem doprava se dostanete do abecedně řazeného seznamu aplikací s možností rychlého vyhledávání podle počátečního písmene. V horní části obrazovky se poté nachází notifikační lišta, jejímž stažením se dostanete do seznamu upozornění a ke čtveřici přepínačů, které si můžete libovolně přizpůsobit v nastavení.

Když už píši o nastavení, jde stále o tentýž poměrně nepřehledný seznam, kde mnohdy pod jednou položkou naleznete pouze jednu volbu. Výrobce by se přitom ani nemusel moc snažit a počet možností by mohl být snížen na polovinu, zatím se k tomu ovšem neodhodlal. Na druhou stranu, po čase si zvyknete a tlačítkem vyhledávání navíc můžete podnabídky prohledávat. Zastavme se podrobněji u některých položek.

Na mysli tím máme především Dětský koutek. U něj vyberete aplikace a soubory, k nimž má být umožněn přístup a posunem zamykací obrazovky doleva se dostanete do sekce, kde jsou k dispozici pouze tato vybraná data. Pokud tak půjčujete telefon například svým dětem, můžete touto cestou zařídit, aby se nedostali k něžádoucímu obsahu.

 

Úplně poslední položkou v nabídce nastavení je Filtr hovorů a SMS. Existuje-li nějaké telefonní číslo, od nějž byste raději nedostávali žádné zprávy ani telefonáty, stačí jej přidat do seznamu a máte po starostech.

Výrobce samozřejmě neopomněl ani několik aplikací nad rámec standardu. V první řadě je to kancelářský balík Office, jenž umožní pracovat z dokumenty, prezentacemi a tabulkovými soubory. Diplomovou práci na Lumii 735 psát asi nebudete, pro čtení či zběžnou úpravu nějakého textu je ovšem aplikace naprosto vyhovující.

 

V souvislosti s kancelářským balíkem zmiňme ještě OneNote. Program je určen pro zapisování jednoduchých i sofistikovanějších poznámek, do nichž můžete stran strohého textu přidávat seznamy, fotografie či zvukové stopy.

Ty, kteří telefon používají jako primární fotoaparát, potěší aplikace Nokia Storyteller. Ta třídí fotografie podle místa a času pořízení a vzniklé události můžete nadále rozšiřovat o popisky a další doplňující údaje. Následně můžete vytvořit časovou osu, kde máte zaznamenány všechny důležité momenty.

S tím souvisí také editor fotografií Lumia Creative Studio. To umožní provádět všechny možné úpravy, jako je například ořezávání a otáčení, korekce barev, rozmazávání pozadí a nechybí zde ani barevné filtry ne nepodobné těm z Instagramu.

Již tradiční součástí softwarové výbavy telefonů řady Lumia je dvojice Inteligentní data a Inteligentní úložiště. První jmenovaná vám umožní sledovat spotřebu dat a to jak celkovou, tak i podle jednotlivých aplikací. Nastavit si můžete také měsíční limit a vestavěný prohlížeč Internet Explorer poté dokáže komprimovat data podle toho, jak moc se k němu blížíte.

Ve druhé jmenované aplikaci naleznete informace o zaplnění úložiště a můžete zde také nastavit, kam se budou ukládat nově příchozí data. Windows Phone již nějakou dobu umí umisťovat na paměťovou kartu i aplikace a nedostatek místa tak téměř nehrozí.

Nechybí samozřejmě hlasová navigace HERE Drive+, která skvěle poslouží pro navigování s i bez připojení k internetu.  Mapové podklady jsou bezplatné a jedná se o vskutku vydařenou záležitost, která byla nedávno uvolněna také pro konkurenční platformy. Spolu s ní nechybí také mapy HERE Maps, v nichž můžete mimo jiné procházet stažené mapové podklady i offline.

Softwarová výbava jako celek je takřka bezchybná, nechybí zde nic podstatného, současně zde ale nejsou téměř žádné nadbytečné programy, které by jen zbytečně zabíraly místo. Stejně tak musíme pochválit optimalizaci systému, jehož rychlost je na jedničku a solidní je i stabilita, ačkoliv s pádem aplikace jsme se během testován výjimečně setkávali.

Telefonování, zprávy, organizace

Telefonování je soustředěno do aplikace rozdělené na několik částí – v jedné naleznete historii hovorů, dále číselník, jenž slouží také k ukládání nových čísel a poté samotný seznam kontaktů řazený podle abecedy. Ani zde nechybí elegantní způsob vyhledávání podle prvního písmene. Kvalita vestavěného sluchátka je na dobré úrovni a totéž platí i o hlasitosti – s volajícím si budete rozumět i v rušnějším prostředí. Nestěžovala si ani protistrana.

 

SMS jsou rozděleny standardně do konverzací, mazat můžete i jednotlivé zprávy a mezi texty lze také vyhledávat. V českém rozložení je klávesnice poněkud natěsnaná a pohodlnější je psát v landscape módu. Zvládá predikci a automatické opravy, psaní tahem v naší mateřštině ovšem stále neumí.

Položky v kalendáři můžete prohlížet po dnech, týdnech, měsících či let. K událostem samotným můžete mimo předmět a místo konání přidávat další podrobnosti, jako třeba účastníky, délku trvání či čas připomenutí. Nechybí ani několik variant opakování, například denně, jednou za měsíc či každou neděli. Mimo synchronizaci s účtem Microsoft můžete využít také účet Google.

Budíky naleznete jako samostatnou aplikaci v hlavní nabídce, žádnými pokročilými nastaveními ale neoplývají. Nastavit si mimo čas můžete dny opakování, vyzvánění a dobu odložení.

Multimédia

Vestavěný hudební přehrávač  má poměrně působivý grafický kabátek, za nabitý funkcemi bychom jej ale neoznačili. Soubory rozděluje podle ID3 tagů, nelze je ovšem procházet po složkách, což trochu zachraňuje alespoň možnost vytvářet playlisty. Pokud máte u aktuálně přehrávaného alba nějaké skladby, které nepatří k vašim oblíbeným, můžete je dočasně vyškrtnout. Jinak nechybí opakované či náhodné přehrávání a v nastavení naleznete také ekvalizér, s nímž si můžete zvuk upravit k obrazu svému.

 

Veškeré obrázkové soubory naleznete v aplikaci Fotky. Zde je můžete procházet buď podle obrázků, nebo po složkách. Snímky také můžete označit jako oblíbené a procházet na samostatné záložce. Prostředí je velice jednoduché, pro účely procházení fotografií nicméně plně postačuje.

Videopřehrávač nabídne vskutku jen tu nejzákladnější sadu funkcí. Poradí si ovšem se záznamem ve Full HD a nechybí ani podpora titulků, ačkoliv potíže nastanou s českými diakritickými znaménky.

Konektivita, prohlížení internetu

Lumia 735 na rozdíl od svého dvojčete v podobě Lumie 730 má ve výbavě i rychlé připojení LTE a tak naplno využijete rozrůstající se pokrytí rychlým internetem. Dále nechybí WiFi a Bluetooth 4.0, přítomno je tak GPS v kombinaci s GLONASS a nutno podotknout, že rychlost získání polohy je na velmi dobré úrovni. K navigování tak Nokia tradičně poslouží na výbornou. Opomenuto nebylo ani NFC a nás tak nenapadá, co bychom v této oblasti mohli výrobci vytknout.

 

K prohlížení internetu je připraven důvěrně známý Internet Explorer. Rychlost načítání stránek je překvapivě obstojná a pohyb po nich bleskový. Prohlížeč nám ovšem během testování občas spadl. Nejedná se sice o častý jev, ale sem tam se to přihodí. Nechybí zde režim úspory dat, který se navíc umí zařídit podle toho, kolik vám ještě zbývá s měsíčního limitu. Nemáte-li tak žádné speciální nároky, vestavěný prohlížeč vám poslouží dobře.

Fotoaparát a video: Nadprůměrných 6,7 Mpx

Nokia, respektive Microsoft, poslední dobou několikrát ukázal, že fotoaparáty opravdu umí a ani Lumia  735 není v tomto ohledu výjimkou. Na zadní straně naleznete čočku 6,7Mpx fotoaparátu s optikou Carl Zeiss (se slušnou světelností f/1,9), který doplňuje ještě malá přisvětlovací dioda. Druhý snímač s rozlišením 5Mpx a světelností f/2,4 se nachází vpředu nad obrazovkou a potěší především příznivce selfie. Ostatně Nokia samotná tento model propagovala jako selfie telefon, a v tomto ohledu vás 735ka rozhodně nezklame.

Za dobrého světla podává přední kamerka více než uspokojivé výsledky. V šeru ale raději službu přenechejte té hlavní na zadní straně. Má totiž navíc i přisvětlovací diodu, která v takových podmínkách výrazně pomůže. Pro fotografování autoportérů je rovněž připravena speciální aplikace Lumia Selfie.

Za dobrého světla umí Lumia 735 pořizovat celkem povedené fotografie, které vypadají solidně nejen na obrazovce telefonu, ale také na počítači. Snímky vynikají obstojným barevným podáním, dobrou úrovní detailů a ostrostí  a nemají ani nadprůměrné sklony k přepalům. Za tmy je to už ale o něco horší a objevuje se především velká dávka šumu, která je důsledkem nutnosti nastavit vyšší citlivost ISO. Situace není ideální ani v hůře osvětlených interiérech, avšak ve své cenové kategorii Lumia 735 stále patří k nadprůměru.

-

- - -

- - -

Na obstojné úrovni je také video zaznamenávané ve Full HD rozlišení. Opět můžeme vyzdvihnout dobré barevné podání i solidní detail, špatný není ani zaznamenávaný zvuk, ačkoliv na špici se také neřadí. Trochu pomalejší je přeostřování, avšak nejedná se o žádnou tragédii. Celkově tak můžeme fotografické schopnosti Nokie zhodnotit vskutku kladně, přesuňme se proto k softwaru.

-

K dispozici je standardní aplikace Fotoaparát známá ze všech telefonů s Windows Phone. Ta sice nenabídne bůhvíjak široké možnosti nastavení, její součástí však je několik scénických režimů, které by mohly začínajícím uživatelům zjednodušit život.

Výrazně zajímavější je ovšem aplikace Lumia Camera pocházející od samotné Nokie. Ta dostala do vínku vskutku široké portfolio možností. Nastavovat si můžete jednak standardní parametry v podobě vyvážení bílé, citlivosti ISO a výchylku expozice, ale také třeba rychlost závěrky. Skvělým prvkem je možnost manuálně ostřit, díky čemuž získá vaše kreativita při fotografování znatelně větší prostor.

Někomu by mohly chybět různé režimy, které známe namátkou ze zařízení od Sony, konkrétně máme na mysli třeba HDR mód (ačkoliv ten je vyvážen přítomností bracketingu, tedy pořízení tří snímků, z nichž jeden je exponovaný správně, další podexponovaný a třetí naopak přeexponovaný) nebo panoramatického módu, osobně bych si ale dovolil tvrdit, že mnohem důležitější jsou samotné fotografické schopnosti, se kterými je na tom Nokia nad očekávání dobře.

Konkurence

V cenové kategorii okolo sedmi tisíc korun rozhodně není místa nazbyt a Nokia se tak musí potýkat s tvrdou konkurencí. Z několika zástupců uveďme jako první LG G3s. Jedná se o notně odlehčenou verzi vlajkové lodi LG G3 (recenze), která si zachovala design s tlačítky na zádech, její výbava je ovšem o několik tříd níže. Uvnitř naleznete tentýž hardware jako v případě Lumie, displej je ovšem o 0,3 palce větší a totéž platí i o baterii, jež nabídne působivou kapacitu 2540 mAh. Po stránce softwarové výbavy či konektivity jsou na tom obě zařízení srovnatelně a cena je v případě LG vyšší pouze o několik málo stokorun.

 

Svého zástupce se do boje rozhodl vyslat také Acer, konkrétně mluvíme o modelu Acer Liquid Jade. Stejně jako LG G3s, i on vsadil na operační systém Android, konkrétně ve verzi 4.4 KitKat. Ve výbavě nalezneme čtyřjádrový procesor od MediaTeku, jenž za konkurenčním Qualcommem drobně zaostává, avšak stále nabídne pro běžné úkony dostatek výkonu. Displej má shodně HD rozlišení, je však o 0,3 palce větší, ve výsledky tedy nabídne úhlopříčku pět palců. Za zmínku stojí tloušťka poměrně působivých 7,5 mm. Fotoaparát se chlubí rozlišením 13 Mpx, v této oblasti ovšem Nokia rozhodně strádat nebude. Obejít se naopak musíte bez LTE, jenž není, stejně jako v případě sesterské a o pár stokorun levnější Lumie 730 k dispozici.

 

Třetí alternativou je HTC Desire 610. Jeho 4,7palcový displej je stejně velký jako v případě Lumie 735, rozlišení se ovšem zastavilo na hodnotě qHD. Uvnitř naleznete prakticky shodný hardware, ani v případě HTC se nezapomnělo na LTE a po stránce konektivity si tak s Nokií nemá co vyčítat. Prohrává v oblasti předního fotoaparátu, jenž má rozlišení pouhých 1,3 Mpx, zatímco Lumia 735 nabídne plných pět megapixelů. Potěší naopak stereoreproduktory na přední straně, které HTC, jak již několikrát v minulosti dokázalo, zkrátka umí. Tchajwanský souputník vede i v oblasti ceny, ačkoliv jeho náskok činí pouze několik stovek korun a sesterská Lumia 730 je již k dostání levněji.

 

Posledním z řad konkurentů, kterého dnes zmíníme, je Motorola Moto G 2. generace. V jejím případě se můžeme těšit na výborně optimalizovaný čistý Android a to dokonce v nejnovější verzi 5.0 Lollipop. Stran toho nabídne pětipalcový HD displej a osmimegapixelový fotoaparát, uvnitř poté naleznete totéž čtyřjádro od Qualcommu, po jakém sáhla i Nokia. Je však nutno počítat s vyššími rozměry a hmotností a opomenuto bylo jak NFC, tak i LTE. Cena v případě Motoroly ovšem nepřekročí šest tisíc korun a to je vzhledem k výbavě solidní nabídka.

 

Závěr: Rozumná volba ve střední třídě s mobilními Windows

Nokia Lumia 730/735 je v podstatě ztělesněním toho, co někdejší světová jednička uměla vždy skvěle. Zaprvé je to velmi dobrá konstrukce, která v ruce působí vskutku bytelně a určitě odolá i trochu hrubšímu zacházení. Poté mluvíme také o fotoaparátu, jehož výsledky dokazují, že více megapixelů rozhodně neznamená kvalitnější snímky – 6,7Mpx snímač totiž na danou cenovou kategorii podává vskutku obstojné výkony, a použitelný je dokonce i v horších světelných podmínkách.

Nokia potěší také v mnoha dalších ohledech. Plynulé prostředí je doplněno dobrou softwarovou výbavou bez zbytetčného balastu a pochválit musíme také nadprůměrný AMOLED displej. Potěší také plná datová výbava, kde nechybí ani čím dál rozšířenější LTE. Výrobce se nedopustil mnoha chyb a žádná z nich není sama o sobě důvodem, proč by Lumia 735 zaostávala za konkurencí. Konkrétně máme na mysli chudší obsah balení, kde naleznete pouze nabíječku a to navíc bez oddělitelného kabelu. Je také škoda, že Nokia vynechala hardwarovou spoušť fotoaparátu a absenci notifikační diody považujeme za vskutku zbytečný prohřešek.

Sečteno podtrženo, Lumia 730/735 je velmi vyvážený telefon střední třídy bez zásadních ústupků ve výbavě, který vás nezklame prakticky v žádném ohledu. Doufejme, že takto nastavenou laťku si smartphony s označením Lumia udrží i pod vedením Microsoftu, je totiž opět důkaze toho, že Nokia telefony zkrátka a jednoduše umí.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku