Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 530: Ve stínu svého předchůdce

Recenze Nokia Lumia 530: Ve stínu svého předchůdce

Poté, co Nokia pod taktovkou Microsoftu ukončila výrobu hloupých telefonů řady Asha, přichází s jejich náhradou v podobě modelu Lumia 530. Ten nabídne 4″ displej, Windows Phone 8.1, quad-core procesor, volitelně dual SIM a příznivou cenu. Stačí to ale na neustále se zlepšující konkurenci?

Když Nokia uvedla na trh model Lumia 520, výrazně tím posílila prodejní čísla systému Windows Phone. Šlo o dobře zpracovaný, kompaktní smartphone, který nabízel svižný systém a skvělý poměr cena/výkon.  Jednalo se o vskutku velký prodejní úspěch a tak není divu, že se výrobce snaží jej zopakovat. Jako plnohodnotného nástupce Lumie 520 bychom ale označili spíše model Lumia 630, zatímco dnes recenzovaná Lumia 530 je jakousi náhradou „hloupých“ telefonů řady Asha, jež nedávno zanikla. Oproti svému populárnímu sourozenci totiž z hlediska výbavy spíše strádá.

Na prvním místě je tedy cena, která činí necelé tři tisíce korun. A co že za své peníze dostanete? Jednoduchý smartphone se čtyřpalcovým displejem, čtyřjádrovým procesorem od Qualcommu a pětimegapixelovým fotoaparátem. Operačním systémem je pochopitelně Windows Phone 8.1, což napovídá, že ve své cenové kategorii se Lumia 530 zařadí k těm rychlejším zařízením. Zakoupit ji můžete také ve verzi pro dvě SIM karty, my jsme ovšem testovali standardní variantu.

 

Podle specifikací se tak jedná o sympatický, jednoduchý a kompaktní smartphone bez závažnějších nedostatků,  skutečnost už nicméně tak růžová není.  Co se nám na Lumii 530 líbilo a co se naopak nepovedlo? To vám prozradí naše recenze.

Podívejte se, kde Lumii 530 seženete za nejlepší cenu

Klady (+)

 • přiměřeně výkonný hardware
 • dobrá ergonomie
 • svižný systém
 • kvalitní zvukový výstup
 • příznivá cena

Zápory

 • podprůměrný displej
 • otřesný fotoaparát
 • chybějící čidlo automatické regulace jasu
 • absence notifikační a přisvětlovací diody

Obsah balení

Pohybujeme se v cenové kategorii, kde čekat balení nabité příslušenstvím může asi jen ten největší optimista. Realita je taková, že v kvádrové krabici naleznete mimo samotný telefon pouze microUSB nabíječku s neoddělitelným kabelem a stručný návod. Nic víc zde nehledejte, na druhou stranu, taková Motorola Moto E (recenze) je na tom ještě o chlup hůře.

 

Konstrukce a design: Barevný cvalík

Úhlopříčka obrazovky čtyři palce dává výrobci možnost přinést vskutku kompaktní zařízení, u Lumie 530 jsme se však nemohli ubránit dojmu, že mohla být ještě o chlup menší. Za to mohou především široké okraje okolo obrazovky a také tloušťka 11,7 mm, což je i v této kategorii nadprůměrná hodnota. Vyloženě nízká není ani hmotnost 129 gramů, avšak mez únosnosti tato hodnota nepřekvapuje.

Na druhou stranu, telefon se dobře drží v ruce, tlačítka hlasitosti a odemykání jsou správně umístěna tak, že na ně při držení v pravé  ruce dosáhnete palcem a prstem dosáhnete všude po obrazovce – ergonomie je tak zvládnutá na jedničku a výše uvedený nedostatek můžeme pominout.

 

  

Samotná kvalita zpracování je taktéž na dobré úrovni, což se u zařízení řady Lumia ostatně dá označit za pravidlo. Zadní kryt má pouze lehkou vůli ve spodní části, k jeho uvolnění nicméně rozhodně nedojde a zprvu si toho ani nevšimente.

   

Z designového hlediska Lumii 530 trochu škodí větší tloušťka, jinak ale není co vytknout. Na trhu rozhodně najdete zajímavější a extravagantnější smartphony, Nokia vsází na naprostou jednoduchost a minimalistické tvary. Jediným ozvláštněním jsou pastelově barevné kryty, přičemž námi recenzovaný kus byl v křiklavě zeleném provedení. Dále seženete ještě oranžovou a umírněnější bílou a černou.

  

Displej: Návrat do minulosti

Jestliže se někde opravdu šetřilo, pak je to u displeje. Ten má úhlopříčku čtyři palce a rozlišení 480 x 800 px, což znamená jemnost 245 ppi. To určitě není nedostatečná hodnota, větším problémem je však kvalita samotného TFT panelu. Barvy jsou totiž velice mdlé, pozorovací úhly bídné a o čitelnosti na přímém světle škoda mluvit. Neoslnila nás ani ostrost písma a prvků v systému, u Lumie 630 (recenze) s nižší jemností jsme přitom obdobný problém nepozorovali.

  

Chybí také automatická regulace jasu, který si můžete nastavovat ve třech krocích. Rozumíme samozřejmě tomu, že od telefonu za 3000 Kč není radno čekat zázraky. Pokud bychom však Lumii 530 postavili namátkou vedle již více než tři roky starého Huawei Ascend G300, čínský low-end vyhraje v oblasti displeje na plné čáře, ačkoliv jeho úhlopříčka a rozlišení jsou totožné. Na displeji Nokia opravdu šetřila, ostatně podívejte se na první fotografii displeje a zaměřte se na zelenou barvu…

Hardware a zvuk: Čtyři jádra za pár korun

Lumii 530 pohání čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 na frekvenci 1,2 GHz. Doplňuje ho 512 MB operační paměti a grafický akcelerátor Adreno 302. V porovnání s Lumií 520 se sice jedná o dvě jádra více, avšak starší model má výkonnější grafický akcelerátor (Adreno 305). Na danou cenovou kategorii se nicméně v každém případě jedná o solidní hardware. Při používání telefon občas trochu zaváhá, v porovnání s konkurencí ovšem z hlediska výkonu nezaostává. Zahrajete si i náročnější hry jako třeba Subway Surfers nebo Asphalt 8. V benchmarku AnTuTu jsme naměřili 11 657 bodů.

 

Výrobce se rozhodně nepředal u interní paměti, té jsou totiž pouze 4 GB, přičemž k dispozici pro uživatelská data je jen 1,04 GB. Na druhou stranu, Windows Phone 8.1 umí ukládat aplikace na paměťovou kartu, které Lumia 530 samozřejmě podporuje. Problém tak lze poměrně snadno vyřešit.


Nokia Lumia 530 a Samsung Galaxy S5

Příjemným překvapením byl zvukový výstup, jenž nabídne hutný zvuk s dobrým vyvážením a v kombinaci s dobrými sluchátky tak zařízení skvěle nahradí MP3 přehrávač. Reproduktor na zadní straně nabídne dostatečnou hlasitost, kvalitou projevu nicméně neoslní.

Baterie a výdrž: Malá baterie příjemně překvapila

Pod zadním krytem Lumie 530 se skrývá 1430mAh baterie. To není nijak oslnivá hodnota, ale v kombinaci s nenáročným displejem a energeticky šetrným hardwarem zcela dostačující. Při běžném používání (hodina brouzdání po internetu střídavě přes WiFi/3G, několik hovorů a SMS, jas na střední – vysoké úrovni dle okolností a hodina poslouchání hudby) není problém vydržet bez nabíječky dva dny. Pokud tak budete zařízení používat intenzivněji, stále se vám nestane, že se po dobití přes noc nedožije dalšího večera.

 
Lumia 530 je dostupná nejen ve verzi s jedním slotem na SIM, ale také v dual SIM variantě 

Provedli jsme také test výdrže, který zahrnoval přehrávání videa ve VGA rozlišení (s HD si základní přehrávač neporadil) s maximálním jasem, připojením na WiFi a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Telefon se vybil po 4 hodinách a 55 minutách, což je na danou cenovou kategorii přijatelný výsledek.

 

Systém, bonusové aplikace: Nic nového pod sluncem

Začněme u odemykací obrazovky. Na té si můžete nastavit rychlá upozornění vybraných aplikací, u jedné pak mohou být i podrobnější. Nechybí ani možnost nastavit si číselný kód pro odemčení, gesta známá z Androidu už ale ano. Po odsunutí nahoru se dostanete na důvěrně známou obrazovku s dlaždicemi, u nichž si můžete přizpůsobit barvu a nebo nastavit tzv. paralaxní tapetu. Ta se promítá na pozadí jednotlivých dlaždic, avšak některé z nich nedisponují průhledností a jsou tedy vyplněny barvou, což má za následek určitou nekonzistentnost. Tapeta může být vidět i pod navigační lištou s ovládacími tlačítky (Zpět, Domů, Lupa), kterou můžete obléci i do barev odpovídajících motivu.

 
Hlavní obrazovka ve Windows Phone může mít díky živým dlaždicím mnoho podob 

K  dispozici je volba rozložení tří sloupců dlaždic místo dvou, na takto malém displeji to však poněkud pozbývá smyslu. Samostatnou kapitolu si zaslouží nabídka Nastavení. Microsoft musíme pokárat za její nepřehlednost, jelikož sekce jsou místy poněkud nelogicky rozřazeny a nabídek je zde opravdu velký počet, navíc seřazený bez jakéhokoliv systému. Příkladem budiž položka Jas, která obsahuje jen volbu tří různých intenzit jasu displeje. Příklad z praxe – proč nemůže být sdružena spolu s nastavením otáčení obrazovky do jedné podnabídky Zobrazení, která je mimochodem také přítomna?

 

Stažením stavové lišty otevřete centrum akcí, ve kterém se seskupují notifikace a najdete zde také prostor pro několik systémových přepínačů. V nastavení této nabídky lze měnit čtyři přepínače nacházející se v horní části a můžete zde také spravovat, jaké aplikace mají na co upozorňovat.

Zmiňme ještě Dětský koutek. Na ten se po aktivaci dostanete odsunutím odemykací obrazovky doleva, přičemž jde o oddělené plochy bez přístupu k telefonním funkcím, na které můžete přidat zástupce hudebních alb, videí či aplikací. Užitečná je také funkce Najít můj telefon. Prostřednictvím stránky WindowsPhone.com můžete po spárování s Microsoft účtem sledovat polohu telefonu a k dispozici je také volba zaznamenávání poloh pro případ, že by se později vybila baterie.

 

Snad až na přehlednost nabídky Nastavení je prostředí intuitivní a naučí se s nim i někdo, kdo dosud nemá s chytrým telefonem dosud zkušenosti. Optimalizace je na solidní úrovni a při běžných úkonech vás zdržovat nebude. Pokud budete náročnější, můžete se občas setkat s nějakým tím zaváháním či výjimečně pádem aplikace, relativně často se také budete setkávat s nápisem Načítám… Telefonu obvykle několik vteřin trvalo, než zaregistroval otočení a změnil podle toho orientaci displeje. I tak ovšem s přihlédnutím k ceně hodnotíme celkové odladění systému kladně, byť zcela perfektní není.

 

Nokia výrazně osekala nabídku předinstalovaných aplikací a tak si mnoho z nich nyní musíte stáhnout z Windows Phone Store. To platí i pro navigaci HERE Drive+. Nad rámec standardu tak v základu naleznete plnohodnotný kancelářský balík Office, pomocí něhož můžete prohlížet dokumenty, tabulkové soubory či prezentace. První dvě jmenované položky lze také vytvářet, vzhledem k velikosti displeje je to ale krajně nepohodlné.

 

Aplikace Inteligentní data umožní sledovat průtok dat a to skrze WiFi i mobilní data. Nechybí ani možnost nastavit si limit, po jehož překročení se připojení přes operátora automaticky deaktivuje. Inteligentní úložiště slouží k přehledu volného místa a můžete zde také zvolit, kam se budou ukládat nové soubory. Lumia Cinemagraph umožní rozpohybovat určité části fotografie a dají se zde tvořit poměrně úsměvné kreace.

Jako poslední zmiňme Spořič baterie, kde naleznete informace o přibližném zbývajícím času do vybití a také o využití dle jednotlivých aplikací. Zapnout můžete také úsporný režim, v němž jsou omezeny některé funkce (synchronizace e-mailu, aktualizování některých dlaždic, běh aplikací na pozadí). Odměnou vám bude výrazně vyšší výdrž a pokud máte málo nabitý telefon, můžete takto získat cenné chvíle navíc.

Multimédia

Vestavěný hudební přehrávač nabídne jednoduché, avšak přehledné prostředí, v němž se poměrně snadno zorientují i méně zkušení uživatelé. Hudbu můžete procházet podle umělců, alb, skladeb a žánrů. Dohromady si můžete dávat také vlastní playlisty. K dispozici je ještě opakování či náhodné přehrávání, výrobce bohužel opomněl ekvalizér.

 

Obrázky naleznete v aplikaci Fotky. Roztříděny jsou buď podle data pořízení nebo složek, případně můžete vybrat oblíbené položky na zvláštní kartu. Práce s galerií je rychlá a jednoduchá, nemáme k ní tak žádných výhrad.

Přehrávač videa si neporadil s videem ve větším rozlišení, než VGA a odmítal nám také zobrazit titulky. Využití si tak najde třeba v případě přehrávání záznamů z fotoaparátu, pro filmy ale doporučujeme sáhnout spíše po přehrávači Moliplayer, který si poradí s většinou používaných formátů a nabídne daleko širší škálu funkcí. Budete pro něj ovšem muset obětovat šedesát korun.

Telefonování, zprávy, organizace

Telefonní aplikace nabídne celkem standardní rozdělení na historii volání, číselník a seznam kontaktů. Vhod může přijít sekce blokované hovory, v níž můžete zvolit čísla, ze kterých vám následně nebudou zobrazovány příchozí telefonáty a zprávy.

 

Potěšila mne kvalita hovorů, protistrana byla vždy slyšet naprosto zřetelně a na maximální hlasitost sluchátko jen tak nepřeslechnete. Stížnosti nepadly ani na kvalitu z mé strany. Problémem je chybějící proximity senzor hlídající přiblížení telefonu k uchu – asi dvakrát se mi podařilo típnout takto nechtěně hovor.

Revoluce se nekoná ani v oblasti textových zpráv. Ty jsou rozděleny do konverzací s možností mazat jednotlivé položky nebo konverzace hromadně. Klávesnice ve Windows Phone 8.1 umožní mimo jiné i psaní tahem prstu po písmenkách, avšak pouze s anglickou klávesnicí. S českou můžete využít pro urychlení alespoň doplňování slov a automatické opravy.

 

Standardní rozložení je tradiční s jednou kartou pro písmena a druhou pro symboly. V případě, že přepnete na českou klávesnici, se bohužel vpravo objeví ještě symbol háčku, čárky a ů, přičemž se tím zmenší prostor okolo kláves, trochu pozmění rozvržení (písmena jsou takto rovně pod sebou) a pokud nejste zvyklí, budete s psaním dost bojovat. Přepnutí na anglickou verzi s vypnutím automatických oprav tak pro některé z nás je schůdnějším řešením.

Za zmínku stojí také vestavěný Kalendář. Ten nabídne přehled po dnech, týdnech, měsících či letech, přičemž nechybí ani pokročilejší nastavení událostí jako třeba opakování připomenutí či synchronizace s Microsoft či Google účtem. Budíky si vysloužily samostatnou položku v menu, jejich nastavení je pak omezeno na základní položky v podobě opakování, vyzvánění a popisku.

Konektivita, prohlížení internetu

V otázce konektivity vskutku nenajdete nic revolučního. K dispozici je pochopitelně WiFi, jejíž citlivost řadíme spíše do průměru. Samozřejmostí je Bluetooth 4.0, stejně tak i GPS, která funguje rychle a spolehlivě. Ačkoliv NFC pomalu začíná vstupovat i do světa levných zařízení, u Lumie 530 bohužel chybí. Stejně tak je nutno počítat s absencí LTE a HSPA+.

 

K prohlížení internetu poslouží Internet Explorer. Ten nabídne relativně přívětivé uživatelské prostředí, rychlost je poté průměrná. Během testování se párkrát stalo, že aplikace spadla, avšak nejednalo se o příliš častý jev. Na jednotlivých stránkách můžete vyhledávat a nechybí ani anonymní režim, další pokročilé funkce zde ale nehledejte.

Fotoaparát a video: Tak takhle tedy ne

Nokia zvolila v této kategorii standardní rozlišení pět megapixelů. Nic jiného bychom ani nečekali, přesto se jedná o ukázkový příklad toho, jak tento parametr sám o sobě mnoho nevypovídá. Výrobce totiž vypustil autofocus a tak má fotoaparát pevné zaostření na vzdálenost 60 cm. Na fotografování detailů či textů tak můžete rovnou zapomenout, snímač je kvůli tomu vhodný spíše na fotografování objektů či scenérií. I když, vzhledem k výsledné kvalitě fotografií bychom i s tímto tvrzením byli opatrní.

-

- - -  

Snímky trpí silnou neostrostí, sléváním detailů a velkou mírou šumu. Barvy jsou velmi mdlé a s jakýmkoliv větším výkyvem světla si fotoaparát neporadí. V součtu se tak fotoaparát hodí opravdu jen pro nouzové použití, kdy není nic jiného po ruce, kvalita výsledků je totiž doopravdy tristní. Nedá mi to nevzpomenout si na svůj Sony Ericsson K790i, který ač představen začátkem roku 2006, fotil se svým třímegapixelovým fotoaparátem nesrovnatelně lépe.

- - -

Situaci nezlepšuje ani video v rozlišení 848 x 480 px, u něhož se detaily téměř slévají do celků a nelze pochválit opravdu v žádném ohledu, zvuk nevyjímaje. V rámci úspor byl totiž vypuštěn druhý mikrofon a na kvalitě záznamu je to znát. Náruživí mobilní fotografové by tak na Lumii 530 měli rovnou zapomenout, jejich potřeby doopravdy neuspokojí.

Nokia Lumia 530: Camera demo

Prostředí fotoaparátu přitom můžeme s klidným svědomím hodnotit kladně. Aplikace Nokia Camera totiž nabídne přehledné rozvržení s rychlým přístupem k veškerému potřebnému nastavení a nabídne dokonce i možnost manuálně regulovat rychlost závěrky. Současně zde můžete měnit ISO, vyvážení bílé a další možnosti ovlivňující výsledné fotografie.

Konkurence

V cenové kategorii pod tři a půl tisíce naleznete spoustu zařízení, pojďme se tedy podívat na některé z nich. První alternativou je Motorola Moto E (recenze). Při nákupu přes český e-shop sice připlatíte nějakých 700 Kč, odměnou vám ale bude větší baterie, výrazně povedenější displej a přítomnost čidla pro automatickou regulaci jasu. V základu bohužel chybí čeština a nepomůžete si ani v oblasti fotoaparátu, útěchou vám může být alespoň větší nabídka aplikací.

 

Za zmínku dále stojí novinka v podobě LG L65. Opět je bohužel potřeba přidat asi pět set korun navíc, dostanete ale lepší displej, větší baterii a NFC. Procesoru v tomto případě chybí dvě jádra, nicméně výkon by v praxi měl být na podobné úrovni. I tentokrát se u fotoaparátu zapomnělo na autofocus. 

  

Do třetice ze světa Androidu zmiňme Sony Xperia E1 (recenze). I tu můžete v případě zájmu zakoupit v DualSIM variantě, hardwarová výbava je poté podobná jako u Nokie. Displej má totožné parametry, kvalitativně je ale o chlup výše. Procesor opět přišel o dvě jádra, rozdíly ve výkonu by nicméně neměly být zásadní. Fotoaparát je i v tomto případě tragický, Sony si tak s Nokií nemá v tomto ohledu co vyčítat. Jinak se ale jedná o dobře odladěný telefon, který je pro Lumii 530 důstojným konkurentem.

 

A na závěr černý kůň v podobě postarší Nokie Lumie 520. Ačkoliv byla představena již nějaký ten čas zpátky, v praxi svého novějšího stájového kolegu v mnoha ohledech poráží. Má lepší displej, větší interní paměť, obdobně výkonný hardware a povedenější fotoaparát, který nepostrádá autofocus. Pokud tak nevyžadujete dualSIM, neexistuje jediný důvod, proč volit novější model.

 

Závěrečné hodnocení

Nakolik mohla recenze v některých bodech vyznít negativně, za cenu 2 900 Kč Lumia 530 není vůbec špatným telefonem a důstojně nahrazuje řadu Asha. Největší výtky směřují ke vskutku nepovedenému displeji a mizernému fotoaparátu – ani v jednom případě bychom neočekávali nějaké špičkové parametry, takto do očí bijící nekvalita je ovšem na pováženou. Navíc když uvážíme, jak skvělý levný smartphone v podobě Lumie 520 Nokia umí vyrobit.

Jinak za své peníze ale dostanete svižné a relativně kompaktní zařízení, které pro základní komunikaci stačí a spustíte na něm také náročnější hry. Pokud tak nevyžadujete od telefonu dobré fotografické schopnosti a přenesete se přes vskutku nepovedený displej, může vám Lumia 530 být dobrým společníkem. Vybírat navíc můžete mezi klasickou a dual SIM variantou, které se cenově liší jen minimálně.


Podívejte se, kde Lumii 530 seženete za nejlepší cenu

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

68 komentářů

 1. Přesně jak jsem psal po představení telefonu. Lumia 530 si nezaslouží nést označení tvářící se, jakože jde o nástupce Lumie 520. Nesahá ji totiž ani po kotníky.

  • Hapy (neregistrovaný)

   To je v pořádku, značení se posouvá, 530 bude nejnižší a nejlevnější, nástupci jsou 630. Cílem bylo asi udělat velmi cenově dostupné smartphony – řada 500.

  • Presne tak Lumia 530 je nástupcom rady ASHA. Ci ze si psal hlouposti.

  • Radeczek (neregistrovaný)

   Jasně krakena, 530 není nástupce 520, vždyť je to z označení jasně poznat :) a že si nyní píšeme pod článkem „ve stínu svého předchůdce“ tu logiku jen podtrhuje

  • borix (neregistrovaný)

   MS, resp. ještě Nokia, se rozhodl, že trošku překope označení. Většina telefonů Lx30 nahrazuje Lx20 o třídu níže. Pravděpodobně chtěli nechat čísla od 5 do 9 s tím, že předchozí L720 byl trochu duplicitní model. Reálně tedy L530 nahrazuje fiktivní L420, L630 – L520, L730 – L620, L830 je jakýsi mezikus po L720 a L820 a L930 zůstává na svém místě. S velikostmi displejů si pohráli dle současných trendů.

   Tady si neodpustím malé postesknutí, že opět zapomněli vydat něco, co není úplný lowend s menším displejem. Několik lidí v mém okolí si koupilo L620 hlavně kvůli rozumné velikosti. Myslím si, že nějaký mezikus s HW někde mezi L630 a L730 a displejem pod 4´´ by mohl být úspěšný.

  • Nokia mela vzdy v oznaceni bordel a chaos, ktery se kazdym rokem menil.Microsoft v tom zdarne pokracuje.

  • Vojta (neregistrovaný)

   Je až neuvěřitelný, jak dokáže tak velká společnost pos*at tak jednoduchou věc. Mají 6 řad 5xx, 6xx, 7xx, 8xx, 9xx, 10xx, ale vzájemně se ty telefony prolínají a jednou je lepší 9xx, pak 10xx, je v tom chaos.

   Měli si vybrat 4 (klidně 3) řady a pevně jim určit, kam směřují. Low end, Mid end, High end. Začít celou číslicí 600 a nástupce s lepším HW by měl vyšší číslo třeba po 10 (5). Takhle by mohli mít třeba 20 telefonů pro každou řadu a navíc y mohli klidně vydávat jen lehký upgrade, kdy by z telefonu 610 bylo 611. Achjo

  • HtcJirka, opäť s tebou nesúhlasím, naopak to číslovanie má konečne zmysel. Rady x20 boli chaos – úplne zbytočný model 720, 820 s rovnakými črevami ako 920 ale oveľa horším displejom…teraz to je plynulo odstupňované.

  • Pristi rok az vyjdou nove modely zase nebude znaceni korespondovat s dnesnimi modely.Je to u Nokie, dnes u Microsoftu takovy standard.

  • To zhodnotíme budúci rok, až naozaj vyjdú, hm?

  • Muzeme uz nyni zhodnotit, je to kazdy rok stejné.

  • Ale MS svoje vlastné telefóny vyvíja ešte len niekoľko mesiacov, takže by som aj tak radšej počkal, až keď vzniknú úplne pod ich taktovkou.

 2. MADEIN CHINA (neregistrovaný)

  Ved tento telefon nie je dobry ani pre dochodcov, oni potrebuju dobre citatelny displej. Dizajn stale to iste dokola, plastove farbičky pre deti od Matela. Este nech na nove telefony daju napis Microsoft a o par rokov mozu telefonnu diviziu predat do Číny.

  • vlada (neregistrovaný)

   Displej meli pouzit AMOLED aby aspon ti duchodci dobre videli.

  • vlada (neregistrovaný): Tak pomineme, že AMOLED v této cenové relaci je asi utopie, spíše mě zaujalo, čím by měla tato technologie zajišťovat lepší čitelnost pro důchodce než LCD?

  • vlada (neregistrovaný)

   Pen-tile 854×480 AMOLED uz bude levny a ma lepsi citelnost i svitivost nez TN.

  • st (neregistrovaný)

   Souhlas amoled 800×480 použitý třeba u L800 by byl lepší řešení. Jeho pozorovcí úhly a čitelnost na slunci byly dobré. Až na tu viditelnost jednotlivých bodů…

 3. 530 je na tom hure nez 520 a mela by to byt spise rada 430.

  • Cena stejně brzy padne pod hranici 2 000 Kč a tam už je to opravdu jedno jaký má fotoaparát a displej. To ovšem MS neomlouvá, displej je opravdu strašný.

 4. Martin (neregistrovaný)

  Co se dalo čekat za 2500 …

 5. Tak to je fakt nářez. Se někdo v MS uhodil na hlavy ne?

  • Hapy (neregistrovaný)

   Ne, pospují naprosto v pořádku. Je to náhrada za Ashu.

 6. fuck (neregistrovaný)

  ROZHODNE NEKUPOVAT.

  ked uz, tak starsiu generaciu.. nova generacia lumii stoji za hovno.

  • Hapy (neregistrovaný)

   To je jasné, že to nebude bůhví jaký telefon, když to má být nejlevnější Lumia. Kvalita odpovídá ceně. Prostě smartphone, který si může dovolit i člověk, co chce co nejmíň utratit. 530 ani není nástupcem 520! Tím je 630.

  • borix (neregistrovaný)

   Je to pro lidi, co používají telefon hlavně k účelu, pro který byl původně určen.

 7. Áno, telefón za 90 eur nebude mať vlastnosti telefónu za 450 eur.

  Aké prekvapivé.

  Ako náhrada Ashy je to úplne v pohode. Aj keď si myslím, že by MS mal vyrobiť ešte lacnejšie Lumie (50 – 60 eur).

 8. shd (neregistrovaný)

  najlepsie su tie telefony co redaktor udava ako konurencia a kazdy stoji o 700 kc viac ..ved to je pomaly 30 eur pri telefone za 70 eur to uz nie je konkurencia, to je telefon o radu vyssie ked uz tak…

  inak chcel by som vidiet ako dobre su tie konkurencne sunky s androidom odladene… mama ma lumiu 520 a je sviznejsia ako 80% vsetkych zalagovanych androidov … sorry ale nech je to akokolvek zly telefon tak v tej cenovej relacii konkureciu od androidu nema…

 9. Marat (neregistrovaný)

  Muze mi nekdo vysvetlit, jak muze mobil s WP8.1 lagovat a obcas i padat? To tam maji nejake sw kurvitko, kdyz jinak ten system jede i na nejslabsim hw naprosto plynule a bez zaseku?

  • fuck (neregistrovaný)

   To je len mytus od tunajsich WP fanusikov. WP samozrejme sa sem tam sekne, loading obrazovka trva viac nez sekundu a dalsir problemy.

   Kto hovori se WP nelaguje klame seba, nie inych.

  • Fuck your self, trollo.

  • FUCK (NEREGISTROVANÝ): ,,WP samozrejme sa sem tam sekne, loading obrazovka trva viac nez sekundu a dalsir problemy.“

   Tak ty si iný trolko :D Že viac ako sekundu na hlavnú obrazovku… Dobre si pobavil :D

   Tvoja prezývka úplne vystihuje úroveň tvojich príspevkov ;)

  • fuck (neregistrovaný)

   Fuck yourself, troll.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Fuck: Podla tvojho prispevku to vyzera na tvoju samohanu…

  • Ma uplnu pravdu. Daval som sem dokonca video L920 (mojej) kde sa to deje.

 10. Nikto ti tu nič nebude vysvetľovať keď nevieme aký máš mobil a čo za problém. Na to je tu WP Forum. Ale keď si si chcel len kopnúť tak nech sa páči.

 11. Za mizerný display nemůže TFT, ale pravděpodobně TN matrice. Jste technologický web dopr….

 12. TFT vs TN, častý problém webových magazínů. Ten telefon je hrozný křáp. Smartphone dnešní doby je prakticky placka s displejem a oni na tom displeji šetří, nepochopím.

  BTW : Nevím, co kde MS po*ral, ale WP8.1 na L520 laguje přímo nechutně. WP8 ničím takovým netrpěl.

  • LUBOFM: No mamina L520 ide s WP8.1 ako hodinky a to som po aktualizacii nerobil hard reset…

  • borix (neregistrovaný)

   Dcera má L520 a běhá v pohodě.

  • Kolegyňa má tiež 520 s WP8.1 a taktiež žiadne lagovanie ani nič podobné, ide tak ako keď mala iba WP8. Netvrdím, že to nemôže byť, skús HR.

  • Kolega má také 520 a laguje, i přes HR a prázdnou pam. kartu. Očividně je něco špatně. Podstatnější je existence problému než jeho neexistence, to nic neřeší:)

  • borix (neregistrovaný)

   UNI: Neber to osobně, ale čakám, že se tady každou chvilku objeví FUCK, AARON a podobní, kteří budou tvrdit, že znají spoustu majitelů L520 a všem to laguje, padá, někdy se úplně kousnou atd.

   Nic, proti, ale tyhle zdroje, včetně tebe, neberu jako důvěryhodné.

   A zamysli se nad větou „Podstatnější je existence problému než jeho neexistence“ – vzhledem k tomu, že v tomto ohledu je zde vše podmíněné, tak jako obecný text jsi napsal neuvěřitelnou hovadinu.

  • borix (neregistrovaný): Nejsem uživatelem toho zařízení, ani zdrojem postřehů nebo zkušeností, jen tlumočím + to, co jsem viděl a viděl, že před tím mu to běhalo svižněji. Nic, prodávám jak jsem nakoupil.

   Ad hovadina, dobře, nejsem žádný lingvista:) Pointa měla být, jak plno lidí má problém uzavřený tím, že oni se s tím nesetkali, tedy není. Já jsem také nikdy na vlastní oči neviděl odvrácenou stranu měsíce, přesto existuje.

  • UNI: Ale veď jeho problém nikto neuzatvára tvrdením, že jemu to nerobí. On sa na možnosť riešenia tohto problému nepýtal a tým že sme mu tu ďalší napísali, že sme sa s týmto problémom po aktualizácii nestretli, tak sme utvorili určitý obraz a množstve výskytu takéhoto problému a na druhej strane si on sám môže s toho vydedukovať, že asi nebude v poriadku to, že tá kokrétna 520 ide po aktualizácii pomaly a môže tam byť nejaký problém :-)

  • Žena taky nemá s WP8.1 na lumii 920 sebemenší problém. Dokonce se zdá, že telefon je mnohdy rychlejší než na WP8..

   Věřil bych tomu s DP verzí + GDR1 provedené s obnovou přes OTA, ale normální „ofigo“ OTA aktualizace jede na 520 parádně.

  • Kubajzl (neregistrovaný)

   přesně tak mám kole sebe 3 L520 na dvou je 8.1 a jedou perfektně a jedné 8.1 GDR1 a tam někdy problém nastane, ale to způsobuje novější systém než firmware

 13. Bezcenný šunt, až bude za 1000,-Kč tak jako na navigace na 4kolku ….

  Ps.: Lagující Nokii máme doma, L720 , stále tam běhá 5 teček :D :D

  • Tak to bude chyba u vás, máme v práci tři 720 a když to porovnám s jinými firemními telefony za stejnou cenu, šlapou jak hodinky.

 14. Petr (neregistrovaný)

  Muzu dotaz? Co doporucujete? Lumia 630 nebo 520?

  • lerion (neregistrovaný)

   630, ale jen kvůli novějším komponentům. Zda je celkově lepší je otázka…

  • Petr (neregistrovaný)

   Díky, právě jsem se bál jak by na 520 jela 8.1

  • No to je ťažšia otázka… Pokiaľ ide o 8.1 na L520, doma jednu máme a šlape ako hodinky, rýchlo ako aj pred aktualizáciou. Na druhej strane, asi by som sa rozhodol pre L630 už len kôly dizajnu :-)

  • L630, má mnohem lepší displej a SensorCore.

  • STEELSPACE: To áno, ale čo ma napadá tak nemá napr. senzor priblíženia, senzor automatickej regulácie jasu, vysokú citlivosť displeja, prebudenie dvojitým poklepaním po displeji (náviková vec). A ten displej na L520 zase nie je ako tak zlý, ale problém je v exteriéry, lebo má nejaké blbé tie antireflexné vrstvy :-)

 15. Pokud chápu, Nokia (MS také, ale asi už ne…) dost stavěla marketing na tom, že jejich přístroje fotí lépe, než většina konkurence (v daném segmentu). Dle vyznění recenze se zdá, že zde to rozhodně neplatí.

  Zdá se, že pod taktovkou MS se nabírá nový směr, který asi nebude pro uživatele až tak dobrý…

  Resp. MS bude jistě více tlačit na provozní zisk z výroby a jaksi se ukáže holá pravda, že dosavadní ceny telefonů nebyly úplně zdravé (Nokii to bylo jedno, MS nemohl ovlivnit).

  Nyní dochází k narovnání a aura „levnější a lepší“ mizí. Vítejte v tržním prostředí:)

  • „dost stavěla marketing na tom, že jejich přístroje fotí lépe, než většina konkurence (v daném segmentu).“

   Ale zejmena u vyssich modelu a pureview fotomodulu, nikoliv u low endu.Tam nikdy marketing ala foceni nestavela.

  • No nevím, když kouknu na prezentaci L520 na Nokia webu, v letmým pohledu na prvním místě zmínka o MPx fotoaparátu a mezi dalšími 6ti položkami je „Sílení fotografií:…..“, nic o rozlišení/technologii displeje, kapacita, frekvence sítí, dostupné bezdráty…., 5 řádků z 10ti o fotkách.

   Tedy očividně důraz na fotoaparát.

  • UNI: V tomto musím žiaľ s tebou súhlasiť. Mám obavy s toho, ako MS domrví Lumie po kvalitatívnej stránke …

  • lerion (neregistrovaný)

   Lumia 520 je dle mé osobní zkušenosti jeden z nejlépe fotících lowendů na trhu.

   Kvalit lepších telefonů to často nedosahuje, ale vzhledem k ceně telefonu jsou fotografie výborné.

  • Lerion: no neviem, možno za jasného slnečného dňa, ale inak sú tie fotky z L520 úbohé. L530 na tom je očividne ešte horšie. Ale neviem, ja som možno rozmaznaný, vždy som mal dobre fotiace telefóny (N8, L800, 820, 920).

  • Ja mam 920, myslel som si ze ten telefon robi kvalitne fotky, ale po porovnani so 5s za denneho svetla, iPhone nechava Lumiu, za sebou, 920 tie fotky zbytocne presvetluje.

  • MCJOBS: Tak porovnaj tie fotky za horších svetelných podmienok a tam sa napríklad 5s nebude ani zďaleka chytať :-) Asi bol pri L920 ústupok trošičku horšej kvality sa dobrého svetla pre výborné fotky z minimom svetla…

  • Veď preto som povedal za denného svetla, ak to je fotomobil, čo je, tak to má fotiť bezkonkurenčne za každých svetelných podmienok

 16. Radin (neregistrovaný)

  uniká mi něco? porovnání s o 20% dražšíma modelama bez češtiny, hlavěn že to má čidlo jasu :)) nebo bez dvou jader ale naopak s nenažraným androjdem? No přístroj nic moc ale pro děti aby si to osahaly myslím OK, pro běžného uživatele androjda za 3k je to naprostý a nepředstavitelný luxus :-) .

  • Bohužel máš pravdu a Microsoft na to dost spoléhá, takže HW výbavu osekal oproti loňskému modelu na minimum.

 17. grco (neregistrovaný)

  A proc ne, fajn foun. Spíše jsem zvědavej na Mumii 730tku

 18. Ondra (neregistrovaný)

  Nevím…obecně má spíše smysl vzít Lumii 630, cenový rozdíl není tak velký, ale zážitek bude díly displeji, foťáku…jinde. Mám teď 930, ale i s 630 jsem byl velice spokojen. Snad jen spoušť foťáku a číslo jasu mě občas iritovaly.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).