K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Recenze » Recenze Motorola Moto E: Levný oblázek, který skvěle padne do ruky

Recenze Motorola Moto E: Levný oblázek, který skvěle padne do ruky

Moto E je levný telefon pro méně náročné uživatele, kterým nabízí stabilní a svižný systém, slušnou výdrž baterie a povedený displej. Pro mnohé ale může být překážkou absence české lokalizace.

Úspěšný model Motorola Moto G (recenze) nám předvedl, že levné smartphony s Androidem nemusí být jen zasekané telefony, na nichž výrobce šetřil. Naopak se jedná o svižné zařízení s kvalitním displejem a obstojnou hardwarovou výbavou, což v kombinaci s příznivou cenou mělo za následek to, že se jedná o nejlépe prodávaný smartphone od Motoroly všech dob.


Motorola Moto E (vlevo) a Motorola Moto G

Pro někoho ale může být 159 EUR za 8GB variantu, respektive 199 EUR za 16GB verzi, příliš vysoká částka, a právě pro ty je určena nová Motorola Moto E, kterou z německého Amazonu můžete pořídit již za 119 EUR (cca 3 300 Kč), potažmo za necelé čtyři tisíce korun od některého z českých e-shopů.

Opět se setkáváme se dvěma velmi pozitivními vlastnostmi, kterými je svižný systém a dobrá ergonomie. Mimo to je k dispozici 4,3palcový qHD displej (neplést s QHD), dvoujádrový procesor a 1GB operační paměť RAM. Vzhledem k ceně je samozřejmě nutné počítat s kompromisy; nikdo ale za takovou částku nemůže očekávat bezchybný a perfektně vybavený smartphone. Hlavní otázkou tak zůstává, zda je model Moto E navzdory některým ústupkům dobře použitelným a kvalitním zařízením tak, jako zmiňovaná Moto G.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu CZC.cz, kde si telefon můžete zakoupit

Klady (+)

 • kvalitní displej
 • výborná ergonomie
 • optimalizace systému
 • nízká cena (zejména při objednání ze zahraničí)
 • 1 GB RAM
 • slot na microSD kartu
 • slušná výdrž baterie

Zápory (-)

 • špatný fotoaparát
 • malá kapacita interní paměti
 • absence české lokalizace v systému
 • vůle krytu a praskání v oblasti konektoru pro sluchátka
 • chudý obsah balení


Padla vám Moto E do oka? Mrkněte se, kde ji seženete nejlevněji

Obsah balení

Že cena Motoroly Moto E není zrovna vysoká, poznáte už u balení, jelikož to doslova zeje prázdnotou. Mimo samotný telefon zde totiž naleznete pouze bílý USB kabel pro připojení k počítači a tím nedlouhý výčet končí. Že chybí sluchátka či jiné příslušenství můžeme s přimhouřením oka odpustit, alespoň adaptér do zásuvky by však měl být naprostou samozřejmostí.


V balení nenajdete ani to nejnutnější – chybí dokonce i adaptér nabíječky

Konstrukce, design a dílenské zpracování

Do redakce nám dorazilo černé provedení, avšak je zde možnost ze zahraničí objednat barevné zadní kryty, které mohou mít integrovaný „flip“ na ochranu displeje. Standardní zadní kryt na svém místě drží pevně, i když po několika dnech používání se u něj objevila drobná vůle, která pravděpodobně s přibývajícím časem bude ještě narůstat.

  
Moto E opět působí kompaktním dojmem

 

Opět se opakuje problém známý z Moto G, kdy je část krytu mezi sluchátkovým konektorem a rámečkem displeje natolik malá, že vám při jakémkoliv pokusu o sundání jednoduše praskne. Tato plastová část má na výšku něco přes milimetr, a to je zkrátka málo. Při běžném používání prasklina ničemu nevadí, ale čekali bychom, že se Motorola z tohoto problému dokáže poučit.


V oblasti nad 3,5mm výstupem pro sluchátka si můžete všimnout malé prasklinky

Z hlediska vzhledu se nejedná o nic extravagantního, zakulacené rohy a lehce vypouklá záda však působí poměrně elegantně, obzvláště s některým z barevných krytů. Záda ozvláštňuje důlek s logem výrobce pod čočkou fotoaparátu, vpředu pak zaujme systémový reproduktor v oblasti pod displejem, který umí být dostatečně hlasitý.

  

V čem ovšem tkví hlavní přednost designu, je ergonomie, jež je díky ještě o trochu menším rozměrům než u Moto G opravdu výtečná. Telefon padne do ruky jako ulitý a můžete jej bez obav ovládat jednou rukou. Odemykací tlačítko a kolébkový ovladač hlasitosti našly své útočiště na pravém boku, kde jsou velmi snadno dosažitelné palcem, v případě leváků ukazováčkem. Za zmínku stojí také notifikační dioda nad obrazovkou, blikat však umí pouze bíle.

  

Tloušťka 12,4 mm je v dnešní době nadprůměrná, na druhou stranu pomáhá pohodlnému držení. Rámeček okolo displeje mohl být taktéž o trochu menší, v porovnání s pětipalcovými smartphony však Moto E stále působí kompaktně. Hmotnost 142 gramů je o něco vyšší, než bychom čekali, nicméně nejde o nijak zásadní nedostatek. Suma sumárum, až na drobný problém s praskající částí zadního krytu u jacku na sluchátka, se z konstrukčního hlediska jedná o velmi vydařené zařízení.


Sestry v akci: Vlevo Moto E, vpravo Moto G se žlutým krytem

          

Displej: Parádní podívaná

Displej o úhlopříčce 4,3 palce nabídne rozlišení 540 x 960 px, což má za následek jemnost 256 ppi. Nejedná se tak o nejjemnější zobrazovač na trhu, avšak IPS panel podává překvapivě dobré výsledky. Rastr zpozorujete pouze při bližším zkoumání a barevné podání je na velmi slušné úrovni.

  

Čitelnost na přímém světle je také slušná, ale pouze za maximální úrovně jasu. Nechybí ani skvěle fungující automatická regulace podsvícení. Za zmínku stojí také krycí sklíčko Gorilla Glass 3, díky kterému se nemusíte starat o případné škrábance. V této oblasti tak můžeme jen a pouze chválit.

Hardwarová výbava a zvuk

Uvnitř novinky tepe dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 doplněný o grafický akcelerátor Adreno 302 a 1 GB RAM. Tato kombinace bohatě postačuje nejen pro naprosto plynulý běh Androidu 4.4, ale také pro nejrůznější 3D hry (testovali jsme Real Racing 3, Asphalt 8, Fifa 14…) či filmy v HD rozlišení.

 

Výrobce si zaslouží pochvalu za dostatečně velkou operační paměť, díky čemuž nehrozí problémy s multitaskingem. Interní úložiště sice s kapacitou 4 GB neláme rekordy (uživatelsky přístupné jsou navíc pouze 2 GB), situaci ovšem zachraňuje přítomnost slotu pro paměťové karty (limit 32 GB), na které lze přesouvat i aplikace.

Výkon jsme změřili pomocí benchmarků a zde jsou výsledky:

 • AnTuTu: 12 809 bodů
 • Quadrant Standart: 5 163 bodů
 • 3DMark IceStorm: 4 014 bodů

Oproti stájovým kolegům se reproduktor přesunul na přední stranu pod obrazovku, kde zaujímá mimo jiné i roli asi nejvýraznějšího designového prvku na těle zařízení. Kvalita jeho zvukového projevu spadá do lepšího nadprůměru, takže pokud nebudete čekat audiofilský zážitek, dočkáte se relativně přijatelného zvuku a solidní hlasitosti, což přijde vhod především pro účely vyzvánění. Výstup do sluchátek běžnému uživateli naprosto postačí. Po prvním zapojení byl velmi přebasovaný, stačí však jít do nastavení a zde je možné si zvukový výstup trochu upravit k obrazu svému, byť plnohodnotný ekvalizér chybí.

 

Baterie a výdrž

I když má Moto E odnímatelný zadní kryt, akumulátor není uživatelsky přístupný. Kapacita 1980 mAh na první pohled také nepůsobí jako úplně dostačující, ale vzhledem k malému tělu je to pochopitelné. Celková výdrž telefonu při běžném používání nás ale příjemně překvapila – při klasickém provozu čítajícím zhruba 25 minut hovorů denně, 20 textových zpráv, občasné prohlížení internetu a poslechu hudby, aktivní kontrole e-mailu a nastaveném jasu na automatickou regulaci mi na jedno nabití vydržela zhruba 1,5 dne, což není vůbec špatný výsledek.

 

Samozřejmě, pokud budete aktivně používat GPS navigaci či hrát hry, připravte se na výdrž v jednotkách hodin. Velkou roli hraje také úroveň podsvícení – na maximální hodnotě procenta při aktivním používání mizí velice rychle. Automatika ale funguje spolehlivě a tak není důvod ji nevěřit. Při testu přehrávání HD videa s maximální úrovní jasu, připojením do Wi-Fi, aktivní SIM kartou a hlasitostí do sluchátek nastavenou na 50 %, se Moto E přihlásila o dobití po 5 hodinách a 40 minutách. Dobití z nuly na sto zvládnete zhruba za 1 hodinu a 45 minut.

Operační systém & bonusový software

U takto levných smartphonů málokdy vídáme tu nejaktuálnější verzi Androidu, Moto E je však výjimkou a ihned po vybalení z krabice je na ní nainstalován nejnovější Android 4.4 „KitKat“ v takřka čisté podobě (testovali jsme s verzí 4.4.2, novější v době psaní recenze nebyla dostupná). Pokud čekáte, že nastanou problémy s jeho rychlostí, pak jste na velkém omylu. Odladění je totiž naprosto perfektní, systém je svižný a stabilní. S pády aplikací jsme se setkávali jen výjimečně a čekat na provedení nějakého úkonu nebylo třeba.

 

Na češtinu zapomeňte

Pro českého uživatele je zde však jedna nevýhoda – absence českého jazyka v operačním systému. Menu i aplikace jsou v angličtině (potažmo v jiném z rozšířenějších jazyků, který si vyberete v nastavení, například je k dispozici němčina, španělština). Jediné místo v systému, kde je k dispozici náš mateřský jazyk, je klávesnice a slovník slov. Pokud si tak nejste jisti svými jazykovými schopnostmi, nákup raději dvakrát zvažte.


Čeština mezi podporovanými jazyky jednoduše chybí. Stejná situace panovala už u Moto G.

Android v čisté podobě jsme již měli k dispozici na spoustě zařízení, stručně si tak popišme jeho základní rysy. Obrazovku odemknete tažením zámečku libovolným směrem, popřípadě si můžete nastavit unikátní gesto či heslo tak, aby se k vašim datům nedostal nikdo nežádoucí. Posunem doprava se pak rychle dostanete do aplikace Fotoaparát, v případě Motoroly Moto E ale není oč stát.

 
Nabídka aplikací a správce naposledy spuštěných programů

K dispozici je pět pohotovostních obrazovek, jejichž počet je neměnný. Můžete na ně libovolně umístit widgety, zástupce aplikací, záložky z prohlížeče a další prvky. V horní části se na každé z nich zobrazuje vyhledávací Google okénko, což je vzhledem k možnosti kdykoliv otevřít Google Now tažením domečku směrem nahoru poněkud zbytečné.

 

Nijak nevybočuje ani notifikační lišta – po stažení jedním prstem se dostanete do nabídky upozornění, dvěma prsty pak otevřete rychlé přepínače a ukazatele některých funkcí. Klepnutím na hodiny s datem se přenesete do jejich nastavení, ikonkou vpravo nahoře pak přepínáte mezi jednotlivými lištami. V levém horním rohu se poněkud neprakticky zobrazuje celý název operátora, který zbytečně zabírá místo pro upozornění.

Nabídka nastavení je zcela standardní, rozdělená na několik kategorií. Těch je sice více než dost, avšak jednotlivé položky jsou logicky roztříděny a je otázkou chvilky, kdy si na rozložení zvyknete.

 

Android v Moto E oproti čistému doznal jen drobných změn – softwarová výbava tak není nejbohatší, pro základní potřeby ale postačí a k dispozici je Obchod Play, který případné nedostatky pomůže vyřešit. Za zmínku z předinstalovaných aplikací slouží Assist. Ten umožňuje nastavit si například čas, kdy má být aktivní tichý režim, nebo v případě vaší nedostupnosti automaticky odpoví kontaktům ze sekce Oblíbené. Možností je více, ale škoda, že si nelze vytvářet vlastní profily a je třeba si vystačit pouze se dvěma vestavěnými.

 

Pro přenášení dat ze starého telefonu (Androidu i iPhonu) je k dispozici Motorola Migrate, potěší také přítomnost plnohodnotného kancelářského balíku QuickOffice, který umožní dokumenty nejen číst, ale i upravovat a vytvářet.

Multimédia

Důvěrně známý je přehrávač Hudba Play. Ten nabídne třídění pomocí ID3 tagů, soubory bohužel nelze procházet po složkách. Plnohodnotný ekvalizér přítomen není, zvukový projev se však dá do určité míry přizpůsobit v příslušném nastavení. Google nabízí také hudební předplatné za 149 Kč na měsíc, což je za přístup k rozsáhlé knihovně solidní cena (více informací), ačkoliv konkurence je v tomto odvětví veliká (Spotify, Deezer…).

  

Základní videopřehrávač příliš za řeč nestojí, vzhledem k hardwarovým limitům si poradí s videem pouze v HD rozlišení, jeho funkčnost je ale velmi základní a nerozumí si ani s titulky. Pokud tak plánujete telefon používat ke sledování filmů, doporučujeme sáhnout po alternativě z Obchodu Play, například oblíbeném MX Playeru.

Konektivita a prohlíženíinternetu

Motorola Moto E nabídne standardní výbavu obsahující WiFi a Bluetooth 4.0 LE. Navigoval lze díky GPS/Glonassu, přičemž určování lokace a případné navigování funguje bez větších problémů i v hustší městské zástavbě. Absenci LTE vzhledem k ceně promineme, NFC by ale chybět nemuselo.

 

K prohlížení internetu je připraven Google Chrome, který funguje vcelku rychle a stabilně. Nabídne i několik užitečných funkcí, jako třeba synchronizaci s vaším počítačem, uložení stránky do offline režimu či anonymní prohlížení. Alternativy z Obchodu Play tak přinesou především ještě o chlup větší plynulost, potažmo některé pokročilejší funkce, běžnému uživateli ale základní prohlížeč postačí.

Telefonování, zprávy a kalendář

Spuštěním aplikace pro telefonování se dostanete na obrazovku s vyhledáváním, nejpoužívanějšími kontakty a číselníkem. Můžete odsud přepnout na výpis hovorů, potažmo do samotného seznamu kontaktů. Ten se nachází v menu pod položkou „People“ (Lidé), přičemž jednotlivé položky lze umisťovat do skupin. Samotná kvalita hovorů je naprosto odpovídající, dobře slyšitelná protistrana si nestěžovala a hlasitost vyzvánění je dostatečná.

 

Zprávy jsou tradičně rozděleny do konverzací, přičemž je možné mazat jednotlivé sms či celé položky. Standardní Google klávesnice naštěstí na rozdíl od systému nepostrádá Češtinu a je tak naprosto dostačující i v případě, že si potrpíte na predikci či automatické opravy.

Budík naleznete v aplikaci „Clock“ (hodiny), kde jsou mimo něj ještě stopky, světový čas a časovač. Nabídne opakování, možnost nastavení délky odložení i použití ovladače hlasitosti k jeho ukončení či odkladu. Nic podstatného tak nechybí.

 

Důvěrně známý kalendář od Googlu má denní, týdenní i měsíční přehled. U jednotlivých událostí můžete vyplnit spoustu detailů, jako třeba místo konání, hosty či vícero upozornění. Nechybí ani možnost opakování a samozřejmostí je synchronizace s vaším Google účtem.

Fotoaparát a video: Zklamání na plné čáře

Už při pohledu na specifikace je jasné, že pokud patříte mezi náruživé mobilní fotografy, pak Motorola Moto E nebude zařízením pro vás. Rozlišení 5 Mpx je v této cenové kategorii naprostým standardem, kam se poděl autofocus je nám ovšem záhadou. Ve výsledku tak snímač nelze použít ani jako obrazový zápisník, jelikož veškeré pokusy vyfotit zblízka text skončí neúspěšně. Tragickou situaci podtrhuje absence přisvětlovací diody i přední kamerky.

-
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Jestliže odstavec výše působí velmi negativně, při hodnocení samotných fotografií se nám na jazyk derou slova, která by bylo potřeba cenzurovat. Barevné podání je mdlé, digitálního šumu přehršel a ke krajům se znatelně vytrácí ostrost (teda ne že by zbytke snímku byl nějak ostrý). Veškeré detaily se slévají do celků, které působí spíše jako hodně nekvalitní barevné fleky (krásně je to patrné na korunách stromů) a celkově jsme nenašli absolutně nic, za co bychom mohli snímač u Motoroly Moto E pochválit. Napadá mě snad jen rychlost focení, ale ta se vzhledem k výsledkům jeví jako celkem bezpředmětná. Chápeme, že bylo nutné levnější model nějak odlišit od dražší Moto G, v tomto případě ale fotoaparát takřka hraničí s nepoužitelnosti.

-
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

A o nic lepší situace není ani u videa, které je navíc zaznamenáváno pouze v rozlišení 854 x 480 px. Detaily jsou opět velkou neznámou, u objektů vzdálenějších od objektivu budete mít problém je vůbec pojmenovat a kvalita zaznamenávaného zvuku taktéž spadá do podprůměru.

Prostředí fotoaparátu plně odpovídá jeho schopnostem. Snímek pořídíte klepnutím kdekoliv na obrazovce nebo stisknutím některého z tlačítek pro regulaci hlasitosti, přičemž podržením začnete snímat v rychlém sledu za sebou. Čtyřnásobný digitální zoom lze ovládat tažením ve vertikálním směru. Nechybí HDR mód, ačkoliv kvalita výsledků je po jeho aktivaci naprosto tristní. Chválíme za možnost vypnout zvuk spouště, z možností zmiňme ještě přidávání místa pořízení a panoramatický mód.

Suma sumárum, chcete-li svůj telefon používat k focení, poohlédněte se raději jinde, namátkou u Nokie Lumie 630, která za takřka stejné peníze pořizuje nesrovnatelně lepší fotografie.

Konkurence

Poněkud netradičně začneme zařízením z vlastní stáje, kterým není nic jiného než Motorola Moto G (recenze). Za příplatek 40 EUR (cca 1100 Kč) dostanete kvalitnější displej, výkonnější hardware a lepší fotoaparát. Bohužel, na německém Amazonu ještě není k dostání vylepšená verze s LTE a slotem na microSD karty, přičemž necelých 6 GB místa dostupných u 8GB varianty je zkrátka málo. Pokud si Moto G 4G LTE udrží tuto cenu, příplatek bude dávat větší smysl.


Motorola Moto G

O necelých 500 Kč dráže v případě nákupu z českého obchodu pořídíte již trochu starší Sony Xperii L (recenze). U té nebylo opomenuto NFC, nabízí výrazně lepší 8Mpx fotoaparát a o chlup výkonnější hardware. Na druhou stranu má horší displej a starší Android, ačkoliv i zde je rychlost/optimalizace na solidní úrovni.

Jako zajímavá volba se může jevit LG L70. Ten má totožný procesor a o 0,2 palce větší displej, avšak s horším rozlišením. I zde se setkáváme s Androidem v nejnovější verzi 4.4 KitKat, potenciál pro budoucí updaty však na rozdíl od Motoroly chybí. Výhodou je lepší fotoaparát (rozlišení je nicméně stejné) a o trochu větší baterie, což v kombinaci s nižším rozlišením displeje znamená o něco lepší výdrž.

 

Na závěr zmiňme Nokii Lumii 630 (recenze), která se liší především přítomností operačního systému Windows Phone 8.1. Pokud pro vás tato skutečnost nepředstavuje problém, odvděčí se vám Lumia výrazně lepším fotoaparátem a ještě o ždibec svižnějším operačním systémem. O něco výkonnější je také procesor, paměť RAM má ale kapacitu jen 512 MB.

Závěrečné hodnocení

Celkově vzato v nás Motorola Moto E zanechala dobrý dojem. Jde o solidně zpracované zařízení (až na praskající kryt u konektoru na sluchátka) s plynulým systémem, obstojným hardwarem a kvalitním displejem. V kombinaci s velmi dobrou ergonomií je tak běžné používání velmi pohodlné a pokud si vystačíte s nabídkou jazyků, kde chybí čeština, pak byste neměli narazit na zásadnější potíže. Tedy alespoň do chvíle, než spustíte fotoaparát. Ten totiž produkuje snímky velmi podprůměrné kvality a kvůli chybějícímu autofocusu nelze ani použít jako obrazový zápisník.

Padla vám Moto E do oka? Mrkněte se, kde ji seženete nejlevněji

Za 120 EUR (necelé 3 300 Kč) i s poštou z německého Amazonu se jedná o doporučeníhodnou koupi; i v případě nákupu z německého Amazonu je k dispozici dvouletá záruka. Rozhodnutí, zda se vám vyplatí připlatit 700 Kč za nákup u některého z českých e-shopů, je tedy čistě na vás. I za tuto částku se však jedná o povedený smartphone a pokud překousnete výše uvedené nedostatky (lokalizace & fotoaparát), nebudete jeho koupě litovat.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.

13 komentářů

 1. knizmi1 (neregistrovaný)

  > z českých e-shopů, kde navíc získáte dvouletou záruku

  Tím chcete říct, že na Amazonu dvouletou záruku nedostanete? Kdybyste si nevymýšleli… Jediné, co v českém eshopu získáte navíc, je cena navýšená o marži toho eshopu.

  > problém známý z Moto G, kdy je část krytu mezi sluchátkovým konektorem a rámečkem displeje natolik malá, že vám při jakémkoliv pokusu o sundání jednoduše praskne

  Kryt jsem na mé Moto G měl dole spoustukrát a nikdy mi na něm nic neprasklo. Jestli to nebude rukama :-)

  > je na ní nainstalován nejnovější Android 4.4 „KitKat“ v takřka čisté podobě

  Možná by se hodilo zmínit, že Moto E dostane minimálně i update na příští verzi systému (Android L) a to velmi rychle od uvedení (ne jako HTC, které přislíbilo pro vlajkové lodě vydat L do 90 dnů od uvedení).

  > i přes starší procesor je systém svižný a stabilní.

  Procesor není starší, je to prostě low-end.

  > Menu i aplikace jsou v angličtině

  Aplikace lze přepnout do češtiny a anglicky tak zůstává pouze menu.

  > z německého Amazonu se jedná o doporučeníhodnou koupi; je však třeba mít na paměti, že v ceně je pouze roční záruka

  To má Německo výjimku a nemusí tak poskytovat dvouletou záruku, jako zbytek EU? Nebo si autor vymýšlí?

  A ještě bych zmínil, že Moto E už dostalo update na 4.4.3 (a brzy bude nejspíš i .4), takže některé obrázky (třeba dialer) jsou trochu neaktuální.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Btw, proč mi to s nickem bez jedničky neprošlo antispamovou kontrolou?

  • Manik (neregistrovaný)

   S tou dvouletou zárukou to mají blbě ale jinak píšeš nesmysly. Kupoval jsem dceři a manželce Motorku E z amazonu.de a kryt praskl u obou modelů ihned po sundání. Android je zatím dostupný 4.4.2, novější mi telefon nenabízí takže update nedostalo. Aplikace lze přepnout do češtiny – to sice jo ale přes speciální appku, v základu ne.

   Z podobných chytráků jako si ty musí mít redakce radost. Vědí všechna moudra světa a všude byli aspoň 3x. Nebo seš ten typ člověka co má Moto E a je to pro něj nejlepší telefon na světě takže se na něj nesmí napsat nic negativního?

  • knizmi (neregistrovaný)

   Ne, mám Moto G.

   U krytu jsem reagoval především na „problém známý z Moto G“, protože simkarty měním poměrně často a fakt prasklý není. Na XDA, které navštěvuju téměř denně, si na to nikdo taky nestěžuje a že tam lidi píšou dneska každou blbost. Pokud je to problém Moto E, tak ok, ale u Moto G to problém fakt není.

   K 4.4.2 – jakou variantu ROMky máš? Možná němci nebo britové 4.4.3 dostat nestihli a podobně jako u některých variant Moto G se čeká rovnou na 4.4.4, ale minimálně některé varianty 4.4.3 mají.

   Aplikace lze přepnout do češtiny. Tečka. Nikde jsem nepsal o tom, že to telefon umí v základu.

   Ne, Moto E a ani Moto G nejsou nej telefony na světě, ale za ty peníze jsou to jedny z telefonů s nejlepším poměrem cena/výkon.

  • Martin Pavlović (neregistrovaný)

   – Za záruku se omlouvám, dohledal jsem si špatné info

   – Oba kryty od Moto G mám na tomto místě prasklé a u Moto E se tato závada objevila při prvním sundavání krytu (což šlo dost ztěžka), vycházím tedy ze svých zkušeností a myslím, že tak nestandardně s telefonem nezacházím

   – Oficiální stanovisko o Androidu L prozatím není k dispozici (vždyť byl oznámen teprve včera večer). Až bude, určitě se o tom na SmartManii dočtete. Update na Android 4.4.3/4 nám během testování telefon nenabídl, to samé u mojí Moto G

   – Starší procesor je chybka, co se vloudila při korekci, teď už je odstraněna

   – S češtinou je to složitější, viz níže, rozhodně to nepovažuji za něco, co zvládne každý uživatel

  • knizmi (neregistrovaný)

   Oficiální stanovisko o Android L vyšlo na oficiálním blogu k příležitosti vydání 4.4.3 – [odkaz]

   „For Moto E users, you are still up for the next major Android update as well. Consider this the cherry on top.“

  • knizmi (neregistrovaný)

   Jinak k tomu krytu – měl jsem ho dole snad 50x a nic. Sundávám ho tak, že strčím nějaký plochý předmět (ideálně obalený kusem látky, abych předešel škrábancům) na místo nabíjecího konektoru, pootočím s ním, kryt se uvolní a lehce ho sundám.

 2. Peteers (neregistrovaný)

  Knizmi, si snědl všechny moudra světa ne? MotoE mám od minulýho pátku a taky mám zatím 442 android. Někde jsem četl, že novější verze vydali jen pro US a pro zbytek to zatím zastavili. A jestli přepnutím aplikací do češtiny myslíš tenhle hardcore návod [odkaz] tak to určitě bude pro začínající uživatele jak dělaný :-D :-D jinak baterka mi taky vydrží něco přes den a to ji nešetřím. Za ty prachy dobrej kup i od českýho prodejce.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Tenhle návod přidá jazyky i do systému a to jsem fakt nemyslel. Přes Morelocale2 stačí přehodit locale, podle kterého se řídí aplikace, a máte je česky. Není k tomu potřeba ani root. Než začneš příště psát něco o moudrech, tak si pls aspoň přečti, co jsem psal já a co sem postuješ ty.

  • Martin Pavlović (neregistrovaný)

   U svojí Moto G jsem musel pro fungování MoreLocale použít Android SDK, což není zrovna uživatelsky přívětivá záležitost.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Jsem čekal, že to někdo vytáhne :-D Stáhnout si z netu ADB (není potřeba celé SDK) a zkopírovat jeden příkaz do příkazové řádky mi nepřijde jako hardcore.

 3. Jakuba (neregistrovaný)

  Moto E mám a ten zadní kryt je docela věda sundat. Nejlíp to jde přes horní levý roh na straně tlačítek a postupně jej odzámkuji do poloviny, pak jde nádherně vyjmout. Bez poškození (používejte jen nehty, žádné nože ani šroubováky). Bohužel nevim jestli jsem jej sám takto vytahal nebo už byl volnější od výroby, ale musel jsem jej vypodložit toaleťákem. Telefon v krytu plaval. Jinak nic nemění na tom, že foťák je neuvěřitelná bída a 4.4.3 ještě nenabídl, je z O2 GB.

  • Martin Pavlović (neregistrovaný)

   Přesně tam jsem ho sundaval a přesně tak došlo k poškození krytu. Nemusí se to stát každému, ale určitě nebudu sám, když se mi to stalo i u Moto G. S tím, že by telefon v krytu plaval, jsem se ovšem u námi testovaného kousku nesetkal, foťák se bohužel opravdu nepovedl :( Jinak je to ale povedený stroj, ať slouží :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *