- Otestovali jsme chytré hodinky Google Pixel Watch 3 s cenou začínající na hranici deseti tisíc
- Největší smysl dávají v kombinaci s telefonem Pixel a dalšími službami od Googlu
- Nově jsou k dispozici ve dvou velikostech a několika barvách
Google na nedávné akci Made by Google odhalil celou řadu zařízení. Kromě čtveřice nových smartphonů a sluchátek ukázal také novou generaci chytrých hodinek Pixel Watch 3. Ty přináší řadu vylepšení a také poměrně sebevědomou cenu 9 990 korun, respektive 10 990 korun za větší verzi. Google na vybraných trzích nabízí i variantu s podporou LTE, nicméně ta u nás zatím není dostupná.
Proč můžete důvěřovat SMARTmanii? Každý produkt nebo službu, kterou testujeme, prověřujeme v reálném provozu po dobu minimálně jednoho až dvou týdnů. Přípravě recenze věnujeme maximální pozornost a snažíme se v ní vždy objektivně zhodnotit všechny klady a zápory daného produktu.
Design, varianty a balení
Už z prvního odstavce je zřejmé, že nově hodinky přichází ve dvou velikostech. Průměr 41 mm nejspíše vyhoví především ženskému pohlaví a 45mm varianta potěší především urostlejší jedince s širším zápěstím. Na druhou stranu ani ona subtilnější verze na mužském zápěstí nepůsobí nijak nepatřičně, sám jsem ji totiž testoval. K dispozici je celá řada barevných variant. Obě velikosti můžete na webu výrobce předobjednat v černém, šedém i béžovém provedení (Porcelain) a u menší velikosti se nabízí i růžová varianta. Řemínky jsou ale jednoduše vyměnitelné, takže se dá očekávat řada dalších barevných možností.

Součástí balení je kromě hodinek samotných i dvojice řemínků různé délky, takže i ten můžete přizpůsobit obvodu vaši ruky. U 41mm varianty se jedná o řemínek pro obvod 130–175 mm a 165–210 mm. U 45mm potom najdeme řemínky pro 150–185 mm a 165–215 mm. Nedílnou součástí je také nabíjecí kabel s USB-C koncovkou na jedné straně a magnetickým pukem na straně druhé. Kromě papírových manuálů už je snad výčet obsahu balení kompletní.
Design hodinek se zásadně nezměnil, můžeme se ale radovat z užšího rámečku displeje i vyšší svítivosti. Hliníkové tělo zůstalo zachováno a také řemínky jsou i nadále fluoroelastomerové. Krytí IP68 zajistí voděodolnost až do 50 metrů a praktické uchycení řemínků umožní také jednoduchou výměnu. Tělo hodinek v podobě oblázku je z horní poloviny celé černé, obvodový pásek je ale z lesklého hliníku. Na pravé straně vidíme otočnou korunku s možností stisku a nad ní také jediné funkční tlačítko. Levá strana ukrývá pouze úzký otvor reproduktoru. Zadní lesklá strana pak nabízí tradiční sestavu senzorů.
Hodinky i řemínek působí na první pohled velmi solidním dojmem a jejich nasazení probíhá bez problému. Taktéž manipulace s ovládacími prvky je již léty ověřená a v tomto ohledu tedy není co vytknout. Přesuneme se raději k technickým specifikacím, kde se událo větší množství změn.
Vylepšený displej
Google hodinky osadil Actua displejem s technologií AMOLED LTPO, svítivostí až 2000 nitů a rozlišením 320 ppi. Ochranu zajišťuje 3D Corning Gorilla Glass 5 a zmínit musím také funkci always-on, tedy možnost neustálého zobrazování ciferníku. Čitelnost je výborná i v slunečném prostředí a taktéž dotykové ovládání reaguje bezproblémově. Obnovovací frekvence se nyní dynamicky mění od 1 Hz do 60 Hz, dochází tedy k úspoře elektrické energie.

Slušná hardwarová výbava
Co se týče procesoru, Pixel Watch 3 pracují s dual-chipset architekturou, která přináší lepší efektivitu i výkon, zásadní je ale přítomnost podpory UWB. Konkrétně se jedná o procesor Qualcomm SW5100, kterému vypomáhá koprocesor Cortex M33, 2 GB SDRAM a 32 GB flash paměti eMMC.
Konstrukce
Systém, procesor a paměť
Displej, konektivita a baterie
V rámci konektivity zde najdeme Bluetooth ve verzi 5.3, NFC nebo Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax. Jak jsem nakousl v úvodu, Google vyrábí i LTE variantu s eSIM, nicméně ta na našem trhu není oficiálně dostupná ani skrze Google Store. Na těle hodinek najdeme mikrofon i reproduktor a samozřejmě nechybí geolokační systémy GPS, Galileo, Glonass a další. Široká je také senzorová výbava, která čítá: vícecestný optický monitor srdečního tepu, tříosý akcelerometr, gyroskop, snímač okolního světla, elektrický snímač pro měření vodivosti kůže, senzor teploty kůže, barometr, kompas, výškoměr nebo červené a infračervené senzory k monitorování saturace kyslíkem.
Systém a nové funkce
Operačním systémem je Wear OS 5.0, který dává největší smysl v propojení s širším ekosystémem Googlu. Zatímco telefony Pixel se pyšní sedmiletou softwarovou podporou, u hodinek je tento interval jen tříletý. Pixel Watch 3 tak mají garantované aktualizace Wear OS do října 2027.
Pomocí Google Home je nyní možné na hodinkách zobrazit záznam z kamer Nest nebo slyšet zvonění domovního zvonku. Nabízí se i ovládání Google TV pomocí hodinek a další možnosti využití. Díky aplikaci Recorder je možné nahrávat zvuk, který se synchronizuje přímo do Pixel telefonu. Celkově je rozhraní velmi intuitivní a i přes velké množství funkcí a aplikací se v něm neztrácím. Odezva je svižná a celý systém je kompletně lokalizován do češtiny. Samozřejmostí je velký výběr ciferníků i možnost jejich úpravy dle vašich potřeb a přání. Taktéž karty pro rychlý přehled je možné jednoduše měnit.

Spolupráce s Fitbitem
Stejně jako u předchozí generace se Google z hlediska sportovních metrik a zdravotních funkcí spoléhá na aplikaci Fitbit. I nyní je pro některé funkce potřeba zaplatit předplatné Fitbit Premium, i bez předplatného ale máte k dispozici celou řadu údajů. Při koupi hodinek sice máte nárok na půlroční bezplatné užívání prémiové verze aplikace, i bez ní ale zjistíte například vaše Daily Readiness Score, které je v aplikaci překládáno jako Každodenní připravenost.
Ranní přehled
Novinkou je ranní přehled informací, které jsou koncipovány tak, abyste si hned po probuzení udělali jasný obraz o vašem stavu a dalších okolnostech, jako je počasí a podobně. Hned ráno vás tedy čeká zjednodušené shrnutí spánku nebo vaše skóre připravenosti. Během používání jsem si na tuto vychytávku docela zvykl a ačkoliv se jedná o drobnost, během pár sekund se dozvíte řadu informací.

Ultra-wideband
Jednou z na první pohled méně zajímavých novinek je bezdrátová komunikace Ultra-wideband, která zatím nemá tak široké využití, do budoucna by ale mohla zamíchat kartami. Nyní je díky možné odemknout smartphone Pixel nebo některé vozy BMW jen na základě přiblížení hodinek k předmětu na vzdálenost pár centimetrů. UWB už mají například Apple Watch Ultra, u ostatní konkurence ale zatím není.
Detekce ztráty pulzu
Ačkoliv mnohé chytré hodinky už umí různé SOS funkce a zavolají vám pomoc v případě pádu, Pixel Watch jdou nyní ještě dál a zavádí detekci ztráty pulzu. Na základě kombinace dat z několika senzorů pak hodinky poznají, že jste si jen nesundali hodinky z ruky ale opravdu jde o ztrátu srdečního tepu. Poté se zeptají, zdali jste v pořádku a případně zavolají pomoc.
Sportovní měření
Co se týče sportu, vyzkoušel jsem s hodinkami běh, turistiku, cyklistiku i cvičení a patrně největší orientace je zde na běh. Kromě záznamu v mapě, který ukazuje i tempo nebo zóny srdečního tepu je vidět množství dat, jako je kardiovaskulární zátěž, vzdálenost, trvání běhu, průměrné tempo nebo zdolané převýšení a spálená energie. Tempo na jednotlivé kilometry je pak níže k dispozici v přehledné grafice a zobrazuje se také průběh srdečního tepu. Naznačené jsou i jednotlivé zóny.
Níže pak vidíme vizualizaci zdolaného převýšení a pak následuje celá sekce analýzy techniky běhu. Přičemž při uběhnutí deseti běhů hodinky vygenerují osobní rozsahy a můžete pak aktuální běh srovnávat s vašim průměrem. Najdete zde délku kroku, frekvenci kroku, dobu kontaktu se zemí, vertikální poměr, vertikální oscilaci. Až na analýzu techniky jsou pak podobné metriky k dispozici i při běhu nebo turistice. Před během můžete zařadit rozcvičku a nebo si celý trénink naplánujete kompletně dle vašich preferencí. S přípravou personalizovaného tréninku pak pomáhá AI. Využít můžete i některý z připravených programů pro jógu nebo regeneraci. Nabídka je široká.
Měření kvality spánku
Spánek se v aplikaci zobrazuje v jednoduchém grafickém schématu. Hodinky určí primárně celkovou délku vašeho spánku a poté jej ohodnotí bodovým skóre. To poslouží především v momentě, kdy se vám nechce zkoumat detailní data, ale zajímá vás jen hrubý přehled. Dále je pak k dispozici časová osa spánku, která se dělí na čtyři úrovně: bdění, REM, lehký a hluboký spánek. U každé úrovně můžete vidět celkový čas v ní strávený a také grafické zobrazení na časové ose.
Praktická je také možnost zobrazení srovnání s běžnými hodnotami, jaké byste měli mít i váš průměr za poslední měsíc. Dále je zde informace ohledně kolísání kyslíku i o průměrném srdečním tepu. K měření spánku je nyní nutno dodat, že už není nutno manuálně hodinky přepínat do režimu spánku, ale od třetí generace už samy zjistí, kdy jste ulehli do postele a je potřeba změnit fungování snímačů.
Baterie a nabíjení
Výdrž Pixel Watch nové generace není nijak zázračná. Menší verze hodinek je vybavena baterií o kapacitě 307 mAh, větší varianta pak má 420 mAh. I tak ale s aktivovanou funkcí always-on docílíte výdrže 24 hodin, jak udává výrobce. Tím mám na mysli jeden běžný den a noc plus možná ještě nějakou hodinu navíc z dalšího rána. Rozhodně se ale nedá bavit o plnohodnotné dvoudenní nebo třídenní výdrži. V režimu šetření baterie už je to o něco lepší, dostanete se totiž až na 36 hodin, ale budete si muset odpustit režim always-on a také oznámení budou chodit s jistým zpožděním. Tím pak funkce chytrých hodinek částečně postrádají svůj smysl.

Jak již bylo řečeno v úvodu, součástí balení je krátký USB-C kabel s dobíjecím magnetickým pukem. Ten je opatřen i čtyřmi drobnými fyzickými kontakty, které se připojí k zadní části těla hodinek. Díky magnetu je připojení jednoduché, i tak ale nikdy pozici čtyř spojů netrefím na první pokus. Jak je již nabíječka připojena, hodinky u ní drží spolehlivě. Pro 41mm hodinky Google uvádí dobu dobíjení 24 minut pro 50 % kapacitu baterie, do plna pak dobijete zhruba za hodinu, což potvrzuje i má reálná zkušenost.
Závěrečné hodnocení
Google Pixel Watch třetí generace přinášejí řadu novinek například v podobě lepšího displeje, možnosti volby ze dvou velikostí, UWB a další. Některé z nich ale využijí pouze uživatelé smartphonů Pixel a taktéž pro některé softwarové funkce je nutné zaplatit prémiové předplatné aplikace Fitbit. I bezplatně je ale nově k dispozici větší množství dat, než tomu bylo u předchozí generace.

Z hlediska designu a pohodlí nošení hodinkám nemám co vytknout, bohužel konkurenci stále nepřevyšují výdrží na baterii. Hodinky nabízejí množství údajů pro běžce a také sledování spánku funguje výborně. Užitečné je především srovnávání metrik s vlastními průměry, což má často mnohem větší smysl než se snažit směřovat k nějakým teoretickým ideálním hodnotám. Taktéž uživatelské rozhraní obou aplikací poslouží danému účelu na jedničku.
Pixel Watch 3 jdou na trh s cenou začínající na deseti tisících, což určitě není málo. Na druhou stranu pokud využíváte ekosystém Google na plno, hodinky vám usnadní život v mnoha dalších ohledech a poslouží také jako sportovní trenér i spánkový kontrolor. Navíc nevypadají vůbec špatně.
Google Pixel Watch 3

Klady
- elegantní design
- lepší displej s menším rámečkem
- dvě délky řemínku v balení
- dostupné ve dvou velikostech
- UWB a další nové funkce
- rychlejší nabíjení oproti předchozí generaci
- praktické denní přehledy
Zápory
- výdrž baterie
- nutnost instalace dvou aplikací
- vyšší cena
- některé funkce stále placené
- stále jen tříletá softwarová podpora