Domů » Recenze » Recenze BlackBerry Bold 9900: Ostružina pro pisálky

Recenze BlackBerry Bold 9900: Ostružina pro pisálky

V dnešní uživatelské recenzi se podíváme na BlackBerry Bold 9900 s dotykovým VGA displejem a kvalitní hardwarovou klávesnicí, kterou ocení zejména příznivci textové komunikace.

Když kanadská firma Research in Motion přišla se svým novým kouskem z rodiny Bold, začaly se krátce po uvedení na trh šířit pozitivní recenze. Pojďme se teď na tento telefon podívat očima běžného uživatele a vytvořit si trochu obsáhlejší rozbor jednotlivých funkcí. V této recenzi se pokusím popsat pokud možno všechny možnosti tohoto modelu, pokud byste měli nápad na doplnění nebo jakýkoliv dotaz, využijte komentářů pod recenzí. A teď už se do toho pusťme.


  

Klady (+)

– design a zpracování, klávesnice
– kancelářské funkce
bezpečnost a nenáročnost datových procesů
– multimédia a sociální sítě
– podpora NFC
– standardně dodávané příslušenství

Zápory (-)

– výdrž baterie
– cena
– průměrný fotoaparát, absence autofocusu
– nutnost služeb BlackBerry pro plnohodnotnou funkčnost

Design a dílenské zpracování

BlackBerry Bold 9900 je na první pohled naprosto klasickým kouskem tohoto výrobce. Černé tělo (k dispozici je i bílá varianta), QWERTZ / QWERTY klávesnice, konzervativní barevné a designové provedení. Kde kdo by si mohl říci, že je to prostě klasický telefon a svým vzhledem nic nového nepřináší. Opak je pravdou – Bold 9900 má perfektní šířku (66 mm) díky které perfektně padne do dlaně a pohodlně se ovládá i jednou rukou. Tělo přístroje rámuje kompaktní pás z ušlechtilé oceli, na němž jsou umístěny na pravé straně funkční tlačítka na ovládání hlasitosti a hudby, spoušť fotoaparátu, vespod se nachází dva nenápadné kontakty pro připojení k dokovací stanici. Na levé straně najdeme konektor microUSB a 3,5 mm jack na sluchátka a na vršku telefonu jedno tlačítko sloužící k zamknutí telefonu.

- - -

- - -

Na zádech pak najdeme čočku 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou, nápis Bold a logo BlackBerry. Pod krytem z leštěného plastu s imitací karbonu se skrývá baterie s kapacitou 1230 mAh a v krytu samotném čeká na své využití anténa technologie NFC (Near Field Communication). Celý telefon tak působí kompaktním a solidním dojmem, přístroj je ale zároveň dostatečně lehký (133 gramů). 

- - -

Ihned po odemčení se nám rozsvítí displej s rozlišením 640 x 480, který je poprvé v historii BlackBerry použit jako dotykový a přitom přímo umístěn nad klávesnicí. Ačkoliv se toto rozlišení může na dnešní poměry zdát malé, na takto malé ploše je obraz dostatečně jemný a pixely rozhodně neuvidíte. Displej perfektně reaguje na každý úkon a ač někoho ze začátku možná překvapí označení položky při posouvání se v menu či aplikaci, velice rychle si na to zvykne a při listování seznamem napsaným drobnějším písmem to spíše ocení kvůli zlepšení přehlednosti. 

- -

Ve velké většině chytrých telefonů dnes nenaleznete ať už klasickou, či QWERTY klávesnici, což je z mého pohledu škoda. Vhodná by byla mnohdy i jen vysouvací klávesnice, ale to by mnohým smartphonům přidalo značně na tloušťce. Pokud se podíváme blíže na klávesnici na Boldu, musíme objektivně uznat, že v současném světě mobilních zařízení prostě nemá konkurenci. Velké klávesy, nízký zdvih, jasná odezva a jistý stisk dělají z této části telefonu výkonného pomocníka při psaní jak krátkých emailů, tak dlouhých textů. RIM si na kvalitní klávesnici zakládá a zde založil nový rozměr.

- - -

Zkusil jsem mnoho předchozích modelů (8800, 9000, 8520) a i když měly velice kvalitní klávesy, u nejnovějšího Boldu RIM opět posunul laťku o úroveň výš. Mám-li to srovnat i s telefony ostatních značek, které jsem možnost dostat do ruky (Nokia E61i, iPhone 3GS, iPhone 4s a Samsung Galaxy Ace), nikde se mi nepsalo tak pohodlně jako zde. Jsem člověk, který jedním palcem překryje skoro 3 tlačítka na displeji iPhone (i když je v landscape modu), a ač se výrobci zařízení s dotykovým displejem snaží co možná nejvíce zachytávat uživatelův styl psaní a to, kde „mačká“ jednotlivá písmena, QWERTY klávesnice na Boldu je pro mě pořád bezkonkurenční.

- -

Operační systém 

Musím uznat, že systém BlackBerry OS 7.1 se výrobci více než podařil. Je nejen svižný, ale i přehledný a funkční s množstvím různých úprav a nastavení. K těm základním patří například možnost přidat si do záložky “Oblíbené” na domácí obrazovce celou řadu aplikací, které používáte nejraději a potřebujete k nim rychlejší přístup. V záložce “Časté” pak najdete aplikace, které telefon automaticky vyhodnotí jako ty, které spouštíte nejčastěji. Další záložka “Média” pak obsahuje přehrávač hudby, prohlížeč obrázků a videa nebo funkci “Videokamera” k natáčení HD videa v rozlišení 1280 x 720 pixelů a aplikaci pro poslech podcastů. Můžete si do ní samozřejmě přidat jakékoliv vlastní aplikace, například Photo Studio či PixMix k úpravě fotek. Další tab “Stažené” obsahuje stažené aplikace a nakonec záložka “Všechny” sloužící jako kompletní menu. Oproti předchozí verzi OS 6 máte nově možnost si nastavit, které záložky chcete používat, případně je zcela zrušit a používat jen jeden hlavní panel.

   

Nad tímto základním menu, ve kterém rolujete nejen nahoru a dolu, ale právě i do stran se nachází lišta s možností nastavení profilu, lišty obsahující kalendář, historii hovorů a celou řadu upozornění na emaily, SMS zprávy, událostí ze sociálních sítí a zpráv z různých IM messengerů jako je BlackBerry Messenger, Viber či WhatsApp

   

Již na hlavní obrazovce můžete využít klávesnici buďto k zadání výrazu do univerzálního vyhledávače, nebo si aktivovat klávesové zkratky, díky kterým velice rychle spustíte některé aplikace aniž byste museli otevírat hlavní menu. Univerzální vyhledávaní musím pochválit, jelikož nejen že funguje na principu okamžitého vyhledávání – při psaní už rovnou vyhledává a zobrazuje výsledky nejen z kompletně celého telefonu (opravdu zahrne i názvy příloh v emailech atd.), ale rovnou vám nabídne i výsledky vyhledávání z internetu prostřednictvím vyhledávače Bing.

   

Co možná chybí je možnost změnit si poskytovatele vyhledávání, tak jak je to například v prohlížeči internetu. Poté vám také nabídne možnosti rozšířeného vyhledávání na YouTube, BlackBerry App World (obchod s aplikacemi), v BlackBerry Maps, na Google a Google Local Search a nakonec i na Twitteru a Facebooku. Ve všech těchto umístěních můžete vyhledávat také na základě hlasových pokynů (české rozpoznávaní hlasu zatím bobhužel není podporováno). 

Ve vrchní části displeje najdete poslední lištu, která vám ukazuje stav baterie, datum, den a čas, název aktuálního připojení k síti, stav signálu operátora a Wi-Fi sítě. Po kliknutí nebo klepnutí na tuto oblast vám vyjede podrobnější možnost zapnutí, vypnutí a nastavení jednotlivých možností připojení jako je mobilní síť, wi-fi, mobile hotspot (sdílení svého připojení), Bluetooth a technologie NFC. Za tuto možnost přístupu k základním nastavením konektivity zařízení dávám výrobci jedničku. Notifikační lišta a možnost rychlého přístupu k připojením mi na starších verzích BlackBerry OS (5 a níže) chyběla. 

   

Jak jsem již zmínil, operační systém je velice rychlý a stabilní, i při 11 spuštěných aplikacích fungoval při mém testování naprosto perfektně a bez sebemenšího zpomalení. RIM tak dokazuje, že jejich telefony umí multitasking na výbornou. Tuto funkci vyvoláte podržením BlackBerry tlačítka.

   

Kancelářské funkce 

BlackBerry je jednoznačně telefon, který je určen primárně jako plnohodnotná mobilní kancelář a v této kategorii musíme uznat, že nemá konkurenci. Funkce email je díky rychlému nastavení velice funkční a profesionální aplikací a psaní na QWERTZ klávesnici to jen podtrhuje. Možností jak pracovat s emaily efektivně je zde celá řada díky možnosti nastavení přeposílání, filtrů, připomenutí… Práce s přílohami je také velice jednoduchou záležitostí, a ačkoliv mnoho uživatelů považuje tuto funkci za samozřejmost, například platforma iOS v tomto směru velmi výrazně pokulhává. 

  

Na klasickém tarifu BIS (BlackBerry Internet Service – více později) je možnost mít v telefonu až 10 emailových schránek. Telefon standardně podporuje protokoly POP, IMAP a SMTP, takže účty, které máte prakticky u kteréhokoli poskytovatele, můžete mít stále u sebe. Mezi výhody tohoto speciálního tarifu patří i technologie Push, díky níž vám emaily do telefonu dorazí prakticky okamžitě jakmile se objeví na serveru. Opadá tak cyklické kontrolování schránek jako například na Androidu. Co je na technologii Push ještě zajímavé, že jelikož celý systém BlackBerry používá vysoké zabezpečení spojení, je datový přenos nejen šifrován, ale i komprimován. Pro uživatele to znamená nejen vysokou úroveň zabezpečení, ale i nízkou datovou náročnost jednotlivých přenosů. 

  

Adresář se také vylepšil a oproti předchozím verzím operačního systému podporuje i možnost přiřazení kontaktu z protokolu hovorů k již existujícímu kontaktu. Jsme rádi, že si výrobce uvědomil tuto slabinu a napravil jí. Adresář je samozřejmě vícepoložkový s hodně dlouhým výčtem možností přidání detailů a poznámek. 

   

Kalendář je možné zobrazit v režimech denního, týdenního, měsíčního zobrazení a tzv. agendy, která ukazuje chronologicky váš program na jednotlivé dny. Jeho zajímavou funkcí pro uživatele, kteří v telefonu mají svůj Gmail účet, je možnost synchronizace událostí a kontaktů s těmito službami, které nabízí Google. Aplikace „Úkoly“ plní svou funkci výborně a dovedená do detailu svou jednoduchostí jsou i nastavení všech potřebných informací ke každé přidané události.

   

Standardem samozřejmě zůstává i synchronizace s počítačem (Mac i PC), kdy telefon po nainstalování programu BlackBerry Desktop Software automaticky synchronizuje vaše kontakty, kalendář, úkoly a poznámky s vaším Outlookem. Před každým provedením změn si ještě můžete vybrat, zda pro jejich použití zvolíte data z telefonu, nebo z počítače. Synchronizace nemusí probíhat jen přes kabel, ale i přes technologii Bluetooth. Při použití „modrého zubu“, ale odpadá možnost synchronizovat fotografie, hudbu a videa – to je možné pouze při připojení přes kabel. Přes stejné rozhraní funguje i komplexní zálohování telefonu, mnozí uživatelé však preferují bezdrátové řešení s názvem BlackBerry Protect. Tato aplikace vám navíc pomůže najít svůj ztracený telefon pomocí GPS, dálkově spustit hlasitý alarm (i když je aktivní tichý profil) či zařízení dálkově vymazat nebo zamknout na heslo v případě krádeže.

   

Firemní uživatele jistě potěší podpora Exchange, kde se při použití tarifu BES nebo BES Express (více o těchto tarifech dále) dočkají plnohodnotné synchronizace kalendáře, kontaktů, úkolů, poznámek a dokumentů s firemním serverem. To vše při zachování vysokých bezpečnostních standardů. A v neposlední řadě nesmíme opomenout ani na kancelářský balík. RIM v minulém roce koupil společnost vyvíjející populární sadu Documents To Go, v aktuálním BlackBerry OS tak dostanete v základu plnou verzi těchto aplikací, přitom například na iOS byste za prémiovou verzi zaplatili přibližně 325 Kč.

Fotoaparát a multimédia 

Ač výrobce primárně necílil na zábavu a práci s multimediálními soubory, rozhodně se nedá říci, že by tuto část nějak ošidil. Fotoaparát s rozlišením 5 Mpx a přisvětlovací LED diodou bohužel není nejsilnější stránkou zařízení a výsledné snímky mají spíše průměrnou kvalitu. Za dobrého světla je to ještě celkem přijatelné, ale s jeho úbytkem se na snímcích objevuje výrazný šum a kvalita jde prudce dolů.

- - -

U fotoaparátu dále zamrzí je absence autofocusu, takže focení dokumentů zblízka či makro jsou dost těžko proveditelné záležitosti pokud focený text potřebujete ještě později přečíst. Videokamera si poradí s nahráváním videa v HD rozlišení (1280 x 720) rychlostí 30 snímků za sekundu, kvalita je opět  pouze průměrná a rozhodně bychom očekávali lepší výsledky.

- - -

Prohlížeč fotografií a obrázků výborně těží z dotykového displeje a umožňuje tak klasické možnosti procházení, zvětšování/zmenšování jednoduchými gesty. Zároveň si v základní verzi prohlížeče můžete fotografii nejen přetočit, přiřadit jí ke kontaktu ale i rovnou poslat emailem, jako MMS, pomocí Bluetooth ale také pomocí některého z IM komunikátorů, popřípadě rovnou sdílet na některou ze sociálních sítí. 

- - -

K pokročilejší práci s fotografiemi doporučuji stáhnout některou aplikace z BlackBerry App World, která vám umožní přidání rámečku či použití některého z mnoha filtrů. Osobně používám PixMix, která je velice příjemná na používání a poskytuje dostačující možnosti úprav. 

blackberry bold 9900 camera test

Poslech hudby je velice jednoduše a funkčně zpracován a už v základním menu vám nabídne možnost vybrání hudby dle jednotlivých kritérií jako je umělec, album atd. Příjemné  je i grafické rozhraní hudebního přehrávače a hudební knihovny, na své si přijdou hlavně uživatelé, kteří si potrpí na obaly jednotlivých alb. Bold 9900 podporuje dostatek různých mediálních formátů, konkrétně se jedná o tyto: mp4, .m4a, .3gp, .m4v, .avi, .asf, .wma, .mp3, .flac, .ogg, .aac, .amr, .wav a .mid. Kvalita zvuku při poslechu z jednoho reproduktoru ve spodní části krytu (na rozdíl od předchůdce 9000, který měl kvalitní stereo reproduktory) je srovnatelná s ostatními telefony. Poslech ze standardně dodávaných sluchátek vám také nevyrazí dech. Pokud jste hudební fanda, doporučuji koupit dražší sluchátka, která hudbu reprodukují lépe, ta základní jsou vhodná spíše jako headset pro hovory.

Co ale určitě potěší všechny hudební fandy, je možnost ovládat přehrávač pomocí tlačítek hlasitosti – kromě základní funkce můžete jejich podržením přeskočit na následující nebo předchozí skladbu, prostřední tlačítko pak slouží pro pozastavení hudby či videa a také pro rychlé vypnutí vyzvánění při příchozím hovoru. Příjemná je i přítomnost několika nenápadných funkcí, jako je okamžité zastavení přehrávaní při nechtěném vysmyknutí sluchátek z konektoru, nebo pozastavení při příchozím hovoru a opětovné spuštění hudby po jeho ukončení.

Vzhledem k interní paměti 8 GB, kdy máte k dispozici celkem 6,2 GB pro vlastní účely, se nemusíte bát, že byste své soubory neměli kam dát. Tato interní paměť je již dnes prakticky standard, možnost přidání microSD karet až do kapacity 32 GB je však příjemnou třešničkou na dortu. 

Komunikace, e-maily a textové zprávy 

Jak již bylo řečeno, telefon umožňuje díky dodatečným aplikacím integraci nejrůznějších sociálních sítí a IM komunikátorů, přičemž aplikace Facebook, Twitter, Google Talk, Windows Live Messenger a BlackBerry Messenger najdete již předinstalované. Osobně používám Twitter a Facebook, LinkedIn aplikace pro OS 7.1 ještě není. K tomu vestavěný BlackBerry Messenger a dále WhatsApp a Viber. Tvůrci Viberu umožnili alespoň možnost chatování, plnou funkci včetně telefonování slibují uvést již brzy. V dnešní době již mnoho lidí právě tyto multiplatformní (vyjma BlackBerry Messengeru) aplikace využívá a tak nacházíte rychlé a úsporné řešení komunikace se svými přáteli. 

BlackBerry Messenger však skrývá více výhod než ostatní komunikační nástroje. Nejenže s jeho využitím můžete chatovat a posílat dokumenty, obrázky a hudbu, ale jedná se (jak je u BlackBerry zvykem) o jednu z nejbezpečnějších možností komunikace. Je stejně jako všechny datové přenosy, šifrována pomocí 3DES nebo AES. Tím pádem se nemusíte obávat odchycení svých dat během datových přenosů. Toto nejvíce ocení firemní zákazníci, pro které je bezpečnost informací ve smartphonech zaměstnanců mnohdy otázkou číslo jedna při výběru firemních telefonů. Komunikace také disponuje nízkou datovou náročností. 

Všechny tyto aplikace mi připadají velice stabilní a svižné. Prohlížení vašich profilů se tak stane hračkou a párkrát jsem se přistihl, že pro přístup a ovládání používám telefon častěji než PC. 

BIS a BES 

Tyto dva názvy jsem v recenzi zmiňoval poměrně často, pokusím se tedy teď osvětlit, co vlastně znamenají.

BlackBerry Enterprise Server (BES) je klíčovou možností nasazení korporátní bezdrátové sítě, kde BES je softwarová služba umožňující využívat maximum funkcí, které platforma BlackBerry poskytuje.

Tato služba podporuje systém posílání rychlých zpráv v rámci sítě BlackBerry, navázaní korporátních e-mailových systémů (Microsoft Exchange ServerIBM Lotus Domino) a přístup do lokální podnikové sítě

Důležitým předpokladem je přítomnost vlastního poštovního serveru ve firemní infrastruktuře. BES pak funguje jako spojovací článek, který zprostředkovává komunikaci pro distribuci e-mailů. Zároveň podporuje synchronizaci kontaktů, kalendářů a přenos informačních zpráv mezi stanicemi, mobily a servery.

BES je zpravidla nasazován a spravován síťovými administrátory v rámci společnosti, případně pověřeným IT odborníkem zvaným BlackBerry nebo BES administrátor. V České republice můžou firmy využít nabídek tuzemských mobilních operátorů, kteří nabízejí kompletní infrastrukturní a administrativní prostředí pro nasazení BlackBerry Enterprise Server.

BlackBerry Enterprise Server Express, zkráceně BESx, vám umožní využívat téměř celý potenciál platformy BlackBerry ve vašem firemním řešení. Jedná se o bezplatnou verzi klasického BES, od kterého se liší několika drobnostmi:

 • BESx je zdarma
 • BESx má omezený počet funkcí a IT politik
 • BESx můžete provozovat s tarifem BES, ale také BIS

BlackBerry Internet Service (neboli BIS) je pak řešením pro jednotlivce, kteří zjednodušeně řečeno využívají hostingových služeb svého operátora, jenž provozuje BES nebo BESx a platí měsíční poplatek, který se pohybuje od 199 do 299 Kč. Uživatel, který si toto řešení od operátora „pronajme“, tak získává prémiové funkcionality systému BlackBerry, může se tak těšit z plnohodnotné práce se svými emaily a navíc nemusí být žádným IT odborníkem.

Co také jistě potěší při využívání těchto tarifů je již zmiňovaná datová nenáročnost, využívající komprimaci dat (oproti ostatním platformám až osminásobná). V Čechách si možná pomyslíte, že to tak nepotřebujete, ale zkuste si na to vzpomenout na dovolené, až budete hledat kavárnu s WiFi, abyste si stáhli své emaily. S BlackBerry toto nezažijete. 

Závěrečné hodnocení

BlackBerry Bold 9900 patří mezi velice povedené „ostružiny“ a rozhodně jeho výrobci RIM nedělá ostudu. U BlackBerry se zatím nehraje na vícejádrové procesory a displeje s HD rozlišením, tahle platforma jde trochu jinou cestou a přesto uživateli nabízí veškerý komfort. Na příchod supervýkonných chytrých telefonů se však můžete již brzy těšit s příchodem zcela nové platformy BlackBerry 10.

Graf ceny produktu BlackBerry 9900 Bold poskytuje server Heureka.cz

Pokud hledáte dobře zpracované zařízení s pěkným designem a hardwarovou klávesnicí pro rychlé psaní, určitě byste Bolda 9900 neměli opomíjet. Je pravda, že by si zasloužil o něco lepší výdrž (respektive baterii s vyšší kapacitou) a výrobce mohl zapracovat i na fotoaparátu, který je jedním ze slabších článků zařízení, i tak se však jedná o užitečného pomocníka, kterého oceníte zejména v případě, že potřebujete být neustále ve spojení se zbytkem světa. E-mailovou, textovou i IM komunikaci tahle ostružina zvládá na výbornou.

Lukáš Blažek

26 komentářů

 1. dusan (neregistrovaný)

  Ako mozete dat do zaporov toto: nutnost služeb BlackBerry pro plnohodnotnou funkčnost ked sa jedna o zariadenie Blackberry preboha??? To keby testujete auta tak date do zaporov ze ma volant???

  • No keď budú testovať Android fón napíšu do záporov, že pre plnohodnotnú funkčnosť fónu potrebujete GMAIL účet :)

  • GMail ale nic nestojí…

  • BIS sice něco stojí, ale není to tak, že by si člověk musel ke klasickému datovému tarifu platit navíc i nějakou BlackBerry službu, bez které by mu telefon nefungoval. Je to jenom specifický datový tarif, který má výhody v zabezpečení a absenci FUP, takže dé facto si za 300 Kč (průměrná cena) platíte neomezený datový tarif, což podle mě zas tak nevýhodné není. Hlavním záporem, který zřejmě měl na mysli i autor recenze, je fakt, že BlackBerry Internet Service jednak nelze použít na jiných telefonech, což je pro některé jedince omezující a jednak někteří uživatelé si z různých důvodů nemohou pořídit BIS. Souhlasím ale, že se BIS nedá jednoznačně považovat za nevýhodu, jelikož má i své nezanedbatelné výhody.

  • Nestojí, ale nie každý má rád Google a nutnosť ich účtu, rovnako ako nie každý má rád Microsoft a ich Outlook účet pre WP fón. I keď vo Windowsoch môžeš mať na výber z viacero prípon za „@“

   Samozrejme chápem čo mal na mysli autor.

 2. Již týden jsem majitelem tohoto telefonu, ale i přesto jsem si rád přečetl tuto recenzi. Zatím pořád přemýšlím, jestli si aktivovat BIS ( již v tarifu mám 600MB klasický internet). Vím že bez BIS/BES nevyuzivam BB na 100% ale naštěstí se mi alespoň pár základních věcí podařilo obejít. Na GTalk, F chat atd pouzivam IM+ a email se mi podaril rozchodit pomoci aplikace LogicMail. Nicméně bych se rád zeptal, zda-li je nejaka moznost aby klavesnice byla QWERTY a ne QWERTZ???? je to hrozny nezvyk a kazí to jinak dokonalou klávesnici.

  Díky za recenzi

  • Ruslan Botsyurko

   Ad klávesnice: V systému to změnit nejde, RIM vyrábí i všech modelů obě verze, tudíž si rovnou přikoupi můžete vybrat buďto QWERTY nebo QWERTZ. BIS bych jednoznačně doporučoval, nevím kolik platíte za svůj stávající datový tarif, ale BIS stojí u operátorů průměrně 300 Kč, O2 má pro nové zákazníky snad i nějakou akci za 199,- Kč a v této ceně získáte neomezený internet + spoustu dosud blokovaných funkcí v BlackBerry jako je App World, BBM, mnohem lepší interní emailový klient než je LogicMail atd. Zároveň bych doporučil při pořízení BIS si klasický tarif zrušit a nechat si u operátora výslovně zablokovat APN na ta jejich data, protože už několika lidem se stalo, že i když měli aktivovaný pouze BIS, tak jim pak na konci měsíce přišla tučná faktura za čerpání datového tarifu od operátora.

 3. Hmm, docela fail, timto zapocit novou rubriku ;) Neni to precijen moc mlady kousek? Vsak je stary pouze rok! Podle me by v rubrice Retro meli byt starsi kousky… Doporucuji pro priste treba Nokii 7650, Siemens SX1, nebo Treo 650 ;)

 4. Parádní recenze.Díky

 5. Nebylo by moznr doplnit clanek o funkcnost bez BB sluzeb? U nekterych modelu pak pry treba nesel internet pres wifi a tak. Dekuji.

  PS: Nez mi tu nekdo vytkne, ze BB bez sluzeb nema cenu kupovat, odpovim ze ma. Nebo snad vite o soucasne prodavanem mobilu s poradnou nevysuvnou klavesnici, pametovou kartou, kabelovou synchronizaci a bez radia?

  • Jeste jsme se zapomel zeptat, zda je mozne LED pouzivat jako svitilnu. Diky.

  • Co znamené funkčnost bez BB služeb? Znamená to s klasickým int. tarifem, nebo plně bez internetu? BB bez internetu je v tu chvíli pouhý telefon na volání a sms, ale s klasickým int. v mobilu ( jako mám prozatím já) se dejmetomu dá používat, i když omezeněji. Je to trochu googlení ale zpousta programu a služeb se dá nahradit. Nejsou tak pohodlné a tak integrované do systému, ale i tak jsou super. Co se týče LED svítilny, tak jsem žádný program nehledal, ale věřím, že nějáký existuje.

  • Ad LED – přisvětlovací dioda fotoaparátu jde používat jako svítilna. V App World je na to ke stažení spousta různých aplikací, ale jinak stačí jen spustit kameru a stisknout mezerník.

  • Ano, blesk by jako svítilna měl jít použít (stejně tak i notifikační dioda), nebo to alespoň bylo u modelů které mi prošli rukou. Doporučuji kouknout na appworld, případně googl :) Mimochodem doporučil bych zkusit více aplikací, jelikož některé fungují tak, že zapnou kameru (na pozadí) + blesk, takže je pomalejší spuštění a větší spotřeba baterie, kdežto některé aplikace to „obchází“ a dají pouze příkaz, aby se rozsvítil blesk…

  • No nejlepe samozrejme oboji. Jak internet pres bezny tarif, tak pouze pres wifi. Za LED dekuji vsem.

 6. Petr (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  může mě někdo vysvětlit rozdíl mezi…..“BlackBerry se může pyšnit využívaním technologie Push, díky níž vám emaily do telefonu dorazí prakticky okamžitě. Opadá tak cyklické kontrolování schránek jako například na Androidu.“…..mám tomu rozumět tak, že na telefony s Androidem emaily nepřijdou automaticky (jako třeba SMS), ale člověk vždy musí otevřít emailového klienta a poštu stáhnout?

  • Taky nechápu, tohle má snad každá platforma(iOS a WP určitě)

  • MoB (neregistrovaný)

   Android to samozřejmě umí pro vlastní GMail, ale už ne pro obecnou (POP3, IMAP) poštu. To vychází z vlastností těch protokolů, které umí polling, ale už ne push.

 7. Jde o to že se dá ,,pouze´´´nastavit synchronizace po X minutách.

  Jinak k tomu BIS: Já mám například Internet od Vodafone za 315Kč a Bis mám aktivované k tarifu.Když používám jiný telefon než BB tak stejně mám internet aktivovaný,takže stejně internet si platím :-)

  • Ruslan Botsyurko

   Ano, Vodafone jako jediný prodává svým zákazníkům rovnou „koktejl“ BIS s klasickým tarifem, díky za upozornění.

 8. Neni zač rád pomůžu :-)

 9. Ant (neregistrovaný)

  Ono ne vsude je BIS za penize, zde ve Velke Britanii na O2 mam BIS totalne zadarmo. Myslim, ze to je vse urcene mistni politikou… Takze jako zapor bych to rozhodne neuvadel (jiz nekdo zminil auto, u nejz byste jako zapor uvedli nutnost dolevat benzin, ktery tedy zadarmo neni)…

  Jinak uzasna recenze! Telefon mam od te doby, co prisel na trh (anglicky) a naprosta spokojenost – ovsem krome baterky a AF… to uz snad priste… Diky!

 10. fero (neregistrovaný)

  pekny den prajem ,mam samsung galaxy s2 a pouzivam gmail ucet ,v najblizsej dobe budem mat BB 9900 ,da sa aj tam pouzivat g mail ucet ? dakujem za radu

 11. Zdeněk (neregistrovaný)

  No mohu k tomu jenom říci, že jsem ještě neviděl na trhu telefon , pro který by byly nutností datové poplatky, pro jeho plnou funkčnost. V anglii to máme zadarmo, v německu také, nechápu české operátory. zajímalo by mě, zda o tom producent blackberry ví, protože to je značné znevýhodnění na trhu. V čechách ho nedoporučuji kupovat, má polovinu funkcí, oproti těm ze zahraniční. operátoři jsou zde pacholci.

 12. Veronika (neregistrovaný)

  Ahoj.

  Zrovna jsem si v Anglii pořídila Blackberry 9320 Curve a jelikož se vracím do Čech zjišťuji možnosti spokení BIS a tarifu. Všechny co mají strach z této funkce Blackberry bych chtěla potěšit tím, že Vodafone nabízí službu BIS zcela zdarma k daným běžným tarifům. Toto zjištění bylo pro mě velice příjemné.

 13. john (neregistrovaný)

  mohu požádat o radu ?… mám blackberry bold 9900 nevím jak jsem to udělal ale pokaždé když chci změnit tapetu tak mi tam znova skočí zpět jiná… podle příručky jsem se k ničemu nedopracoval.. Předem děkuji za odpověd

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).