Recenze Acer Iconia W510P: Šikovný hybrid s Windows 8 pro práci i zábavu

Desetipalcovým netbookům už prý odzvonilo. Jak to ale dopadne, když se spojí výhody tabletu a PC? Dokážou vyvážit vyšší cenu hybridního přístroje?

Ještě před několika lety, před nástupem tabletů a ultrabooků, se těšily velké oblibě veřejnosti právě zmíněné netbooky. Měly dlouhou výdrž akumulátoru, byly lehké, dobře přenosné a hlavně levné. Pokud chtěl člověk hrát náročné hry nebo sledovat video ve vysokém rozlišení, měl smůlu, ale ke psaní poznámek ve škole nebo pro příležitostný Solitaire ve vlaku sloužily skvěle.

   
Acer Iconia W510P na oficiálních snímcích

Společnost Acer nyní zkouší vyextrahovat osvědčené prvky historie a současnosti a spojit je do jednoho kompaktního přístroje, který by nabídl pohodlí a dotykový displej tabletů pro čas odpočinku a praktičnost spojenou s odnímatelnou hardwarovou QWERTZ klávesnicí netbooku. V případě námi testovaného modelu Acer Iconia W5 (varianta W510P-27602G06iss, x86) se tak teoreticky jedná o ideálního pomocníka pro studenty a pracovníky na cestách, který ale není nejlevnější.

Klady (+)

  • kvalitní IPS displej
  • plnohodnotný systém Windows 8 Pro
  • výdrž akumulátorů
  • SSD disk, NFC
  • kvalita fotografií, fullHD video
  • dock klávesnice lze využít jako stojánek (po přetočení)

Zápory (-)

  • vůle tabletu v základně
  • touchpad bez podpory skrolování a gest
  • ve srovnání s PC slabší výkon
Acer Iconia Tab W510P NT.L0SEC.001 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

V úhledné šedé krabici nalezneme tradiční sadu příslušenství, kterou bychom v podobném případě čekali. Vedle samotného přístroje se v ní nachází bílý napájecí kabel s nestandardní koncovkou na straně tabletu a s odnímatelnou vidlicí na straně adapteru (pro využití v různých oblastech s odlišnými tvary elektrických zásuvek). Dále je tu bílá redukce z microUSB na klasické USB a nezbytná sada uživatelských příruček. Potěšila mě i drobnost v podobě bílého hadříku z mikrovlákna na čištění displeje.

- -

Celé balení funguje jako promyšlená skládanka, ze které se postupně vytahují menší pouzdra s různým obsahem. Samotné zařízení je v něm uloženo ve dvou částech s oddělenou tabletovou částí a klávesnicovým dokem, přičemž druhá zmíněná část byla v krabici tak důkladně uložená, že nebylo vůbec jednoduché ji z ní beze strachu z poškození dostat, ale po několika pokusech se zadařilo.

- -

Design a zpracování, konstrukce

Jak už jsem zmínil v předchozí kapitole, Acer Iconia W5 se skládá ze dvou částí – samotného tabletu a odnímatelného doku s klávesnicí. Zacvakávací mechanismus pracuje spolehlivě a pohodlně, při opakovaném oddělování a následném spojování obou dílů jsem nezaznamenal žádné potíže. Posuvné tlačítku pro uvolnění zámku se nachází na otočném kloubu základny a díky propracované konstrukci je dostupné v zavřeném i otevřeném stavu.

- - -

Kloub samotný je poměrně tuhý, takže dobře drží prakticky v jakékoliv pozici, což ale zároveň znamená, že pro jeho odklopení budete potřebovat obě ruce. Zajímavostí je jeho otevírací úhel, který činí úctyhodných 295 stupňů. Základnu tak lze mít položenou na stole klávesami dolů a displej při tom využít třeba ke sledování filmů. Při přetočení klávesnice do tohoto „stavu“ dojde v systému k automatické deaktivaci kláves, aby po položení nedošlo k jejich nechtěnnému stisknutí.


Klávesnici můžete využít také jako stojánek, tlačítka jsou v tomto režimu neaktivní

Trochu zamrzí zhruba dvoucentimetrová vůle zamykacího mechanismu (výkyv u horní hrany displeje), díky které se tablet v základně znatelně viklá. Na pevné podložce to sice nijak zvlášť nevadí, v pohybujícím se vlaku či autobuse na klíně už to ale může být problém.

-  - -

Co se týče použitých povrchových materiálů, sází W5 na plast, který mu tak podstatně ubírá na hmotnosti. Zadní část tabletu a většinu základny pokrývá šedostříbrný lak s polomatnou úpravou, který tak působí kovově a elegantně, navíc na něm nejsou příliš znatelné otisky prstů. Kloub a klávesy na doku, boční a částečně i přední strana tabletu jsou vyvedeny bíle. A aby těch barviček ještě nebylo málo, rámeček displeje je téměř celý černý.

- - -

Zmíněný displej má úhlopříčku 10,1 palců, rozlišení 1366 x 768 px a poměr stran 16:9, který nemusí každému vyhovovat. Na druhou stranu ale chválím použití technologie IPS, díky které dokáže nabídnout výborné pozorovací úhly a navíc podat velice věrné barvy. Kapacitní vrstva funguje svižně a bez problémů, omezením v některých případech může být rozeznání maximálně pěti dotyků prstů současně, ale při běžném používání to stejně až tak řešit nebudete.

- -

Nad displejem nalezneme čočku megapixelové webkamery, pod ním senzorové tlačítko s logem Windows, které jsem ale osobně příliš nevyužil. Vzhledem k obvyklému držení oběma rukama pro mne bylo pohodlnější využití gesta pravým palcem pro vyvolání nabídky Charms.

- - -

Na levé hraně tabletu kromě výdechu jednoho z dvojice stereo reproduktorů žádné další prvky nenajdeme. To důležité se totiž odehrává na pravém boku, kde se kromě druhého reproduktoru nachází také slot na microSDXC karty, porty microUSB a microHDMI, kolébkové dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti a úplně nahoře vestavěný mikrofon.

-  -

Na horní straně nalezneme 3,5mm audio výstup, posuvný zámek rotace displeje a vypínací/uspávací tlačítko. Vespod našly své místo dva otvory pro zacvakávací zobáčky základny a dobíjecí port. Na zadní straně se pak nachází už jen čočka 8Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou a výrazné logo společnosti Acer. Zhruba v levé horní čtvrtině se pod krytem ještě skrývá čidlo párovací technologie NFC.

Externí klávesnice: Užitečný pomocník

Základna je po konektorové výbavě výrazně chudší. Nabídne pouze jeden plnohodnotný port USB na pravé straně a zdířku pro napájecí kabel na levé. Její dominantou je klávesnice s bílými tlačítky s šedými popisky. Píše se na ní na poměry netbooků relativně pohodlně, ale drobným překlepům jsem vyhnout nedokázal. Vadilo mi mírné vyboulení tlačítek, ze kterých mi tak měly prsty tendenci sklouzávat. Část této recenze jsem si schválně zkusil napsat přímo na Iconii a zas takový problém to opravdu nebyl a při troše zvykání jej můžete využít i na psaní delších textů.

- - -

Rozložení kláves je vzhledem k prostorovému omezení příkladné. Potěšila přítomnost pravého tlačítka Fn, díky kterému lze blízko umístěné kurzorové šipky přepnout na jejich náhradní funkce (PgUp, PgDn, Home, End) i za použití pouze jedné ruky. Na druhou stranu mě ale zklamal touchpad tvořený jednolitou plochou skrývající také tradiční dvojici ovládacích tlačítek, protože nepodporuje ani multitouch, gesta či jednoduché rolování stránek za pomoci posouvání prstu u jeho boční hrany.

- - -

Celé zařízení váží díky plastové konstrukci přijatelných 1,2 kilogramů, samotný tablet pak zhruba 560 gramů, což je při dané velikosti velice slušná hodnota. Vzhledem k podobné hmotnosti obou částí má netbook při větším úhlu rozevření sníženou stabilitu a tendenci i při menším vyosení přepadávat dozadu. Zpracování je ale jinak na dobré úrovni, kromě zmíněné vůle zacvakávacího mechanismu se nikde nic neprohýbá ani nevrže. Za tohle zaslouží Acer určitě pochvalu.

Hardware a výkon

Acer Iconia W510P skrývá pod kapotou dvoujádrový Intel Atom Z2760 s taktem 1,8 GHz a 2 GB operační paměti. Ty se společně s rychlým SSD diskem (eMMC) starají o dostatečný výkon nejen pro běh všech aplikací v novém uživatelském rozhraní Windows 8, ale i desktopového kancelářského softwaru, webového prohlížeče či multimediálního přehrávače. Rozhodně ale nečekejte plynulý běh moderních her, pro ně zkrátka zařízení určené není.

Potvrzuje to i systémový index uživatelských zkušeností s Windows, který má v tomto případě hodnotu pouhých 3,2 bodů a ve kterém to nejvíce „schytalo“ právě hodnocení výkonu pro 3D aplikace a hry. Nijak oslnivý tedy pochopitelně nemůže být ani výsledek benchmarku PCMark 7, ve kterém tablet získal 1 435 bodů.

Jak už jsem zmínil výše, pro ukládání dat slouží rychlé SSD, které se v různých modelech řady Iconia W5 dodává buď ve 32GB nebo 64GB variantě. Námi testovaný kus disponoval vyšší kapacitou a případným zájemcům bych rozhodně doporučil právě ten. Pořádný podíl gigabajtů si totiž ukousne skrytý oddíl se zálohou a disk C: tak hlásí velikost pouze 47,5 GB. Odečtěte si ještě nainstalovaný systém a rázem se volná kapacita pohybuje těsně kolem 40 GB. S menším úložištěm by vám tak pro vaše data zbylo zhruba 8 GB, a to opravdu není mnoho.

Akumulátory a výdrž

Jak samotný tablet, tak i základna s klávesnicí v sobě ukrývají vlastní akumulátory s kapacitou 60 wH (2 x 30 wH). Ty se starají o nadprůměrnou výdrž, která činí více než deset, respektive dvacet hodin kancelářské práce. Výrobce navíc slibuje až tři týdny výdrže v pohotovostním režimu, při dlouhých cestách či náročných pracovních dnech tedy nouzi o energii rozhodně mít nebudete. My jsme se při běžném používání zařízení (při využití obou baterií) dostali na výdrž okolo 21 hodin, a to je opravdu slušný výsledek. S Acerem Iconia W510P se tak rozhodně nemusíte bát vyrazit na cesty.

Operační systém

Acer Iconia W5 je vybaven operačním systémem Windows 8 Pro, který oproti standardní verzi nabízí možnost šifrování pomocí funkce BitLocker, funkci připojení ke vzdálené ploše a připojení k podnikové doméně. Je tedy plně připraven pro nasazení ve firemním prostředí.

O samotném systému Windows 8 už toho bylo řečeno mnoho, pokusím se být tedy stručný. K dispozici jsou dvě uživatelská rozhraní, desktopové Aero (tentokrát už bez průhledných oken) známé z Windows 7 a nové Modern UI (dříve Metro), které si svoji inspiraci vzalo z mobilního systému Windows Phone.

  
Systém Windows 8: Nabídka Start , Nastavení uživatelský účtů, Plocha

Každé z nich se má starat o pohodlné používání vašeho zařízení v závislosti na tom, zda jej zrovna chcete ovládat klávesnicí a myší, nebo za pomoci dotykového displeje. Bohužel ale ani jedno z obou prostředí nedokáže ve Windows 8 fungovat zcela samostatně, a tak jste odkázáni na neustálé více či méně dobrovolné přepínání mezi nimi.

Pokud tedy chcete například vytvořit nový uživatelský účet, musíte to udělat v novém rozhraní. Chcete-li ale potom změnit typ tohoto účtu ze standardního na správcovský, učiníte tak pouze v Ovládacích panelech na desktopu, kde ale zase nelze účty vytvářet. Najdete tam sice odkaz, ten ale směřuje do dotykové nabídky zmíněné na začátku tohoto odstavce. A tento případ není zdaleka ojedinělý.

  
Možnosti SW klávesnice: Standardní rozložení, rozložení pro psaní palci (velká), rozložení pro psaní palci (malá)

Jinak je ale systém svižný a dobře optimalizovaný. Na nové prostředí jsem si zvykl velice rychle a pohodlně se mi s ním tablet ovládal. Při jeho držení v obou rukou se opravdu vyplatí používat dotyková gesta u okrajů displeje, která práci s ním značně zjednoduší. 

Jako celek by ale uživatelské rozhraní systému Windows 8 potřebovalo ještě pořádně doladit. Osobně se už nemůžu dočkat, co nám přinese očekávaná aktualizace s kódovým označením Blue, která má k sobě údajně ještě více sblížit desktopovou, tabletovou a mobilní platformu Microsoftu a vyřešit celou řadu nedostatků.

Fotoaparáty a multimédia

Jak už jsem zmínil dříve, zařízení disponuje dvěma fotoaparáty. Ten přední má rozlišení 1 Mpx s možností natáčet HD videa, která sice nejsou nijak oslnivá, pro běžně videohovory ale zcela dostačují. O poznání lépe je na tom jeho kolega na zadní straně, který dokáže pořizovat obrázky s rozlišením až 8 Mpx, jejichž kvalita se řadí určitě do lepšího průměru nejen na poli tabletů, ale v oblasti chytrých mobilních zařízení obecně. Překvapila nás i kvalita záznamu videa ve fullHD rozlišení.

 

U multimediálního hardwaru ještě chvíli zůstaneme, rád bych se totiž zmínil o dvojici stereo reproduktorů. Ta dokáže zvuky podávat jasně, dostatečně hlasitě a bez jakýchkoliv známek zkreslení ani při maximálním zesílení. Daní za malé rozměry je ale naprostá plochost například při přehrávání hudby. Výšky jsou sotva patrné a na jakýkoliv náznak basů můžete zapomenout úplně.

Камера Acer Iconia W510 (camera test): пример видео в Full HD

Video ve fullHD rozlišení Iconia W510 nahrává ve velmi slušné kvalitě

Iconia W510 je, stejně jako každé jiné zařízení s Windows 8 v základu vybaven třemi multimediálními přehrávači, a sice dotykovými Hudba a Video a klasickým desktopovým Windows Media Playerem. Vzhledem k otevřenosti systému ale samozřejmě není problém dodatečně nainstalovat jakýkoliv vhodný software, ať už z obchodu Windows Store, nebo odkudkoliv z webu. Otázkou však zůstává použitelnost neoptimalizovaných alternativních produktů pro dotykové ovládání, s patřičným skinem by snad ale ani toto nemělo být problémem.

  
Standardní multimediální přehrávače: Windows Media Player, Hudba (Xbox Music) a Video (Xbox Video)

Uživatelé, kteří budou chtít Iconii synchronizovat se svým smartphonem s operačním systémem Windows Phone 7.x pak budou muset sáhnout ještě po programu Zune, čímž počet multimediálních přehrávačů z dílny Microsoftu v systému ještě naroste. Redmondskému gigantu by tedy podle mého názoru rozhodně neuškodilo zapracovat na interní komunikaci a vytvořit jeden kvalitní program, který nabídne souhrnné funkce všech výše zmíněných.

Závěrečné hodnocení

Acer Iconia W5 je rozhodně šikovné zařízení a za cenu kolem 17 000 Kč včetně DPH dokáže kombinovat výhody tabletu coby zařízení určeného pro zábavu a konzumaci obsahu s výhodami netbooku vhodného pro nenáročnou kancelářskou práci. Pravda, za stejnou cenu můžete pořídit i ultrabook s větší úhlopříčkou displeje a podstatně vyšším výkonem. Pokud ale od svého přenosného počítače chcete maximální výdrž na baterii, kompaktní rozměry, využití jako tablet + dotykové ovládání, Acer Iconia W5 je zařízením právě pro vás.

Graf ceny produktu Acer Iconia Tab W510P NT.L0SEC.001 poskytuje server Heureka.cz

Cena může být pro případné zájemce překážkou a pokud vyloženě nevyžadujete zařízení s plnohodnotnými Windows, nabízí  se i celá řada tabletů od konkurenčních výrobců a nebáli bychom se srovnání ani s těmi výkonnějšími tablety s Androidem 4.2. Pozor také na nižší výkon, který při běžném používání nijak neomezuje, ale u náročnějších aplikací a her už bude znát. Kromě varianty W510P, kterou jsme testovali my je k dispozici ještě verze W511, jež je vybavena slotem na SIM kartu pro datové přenosy skrze 3G sítě.

Pokud nutně nepotřebujete nejvyšší variantu s Windows 8 Pro, můžete sáhnout ještě po některé z levnějších verzí, model W510 s Windows 8 bez klávesnice se v 64GB verzi prodává za zhruba 12 500 Kč s DPH, případně lze se systémem Windows 8 a klávesnicí pořídit 32GB verzi za 13 500 Kč s DPH či 64GB variantu za zhruba 15 000 Kč.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku