TOPlist

RCS používá miliarda uživatelů po celém světě. Google chystá 7 vylepšení pro aplikaci Zprávy

žena píšící zprávu na mobilním telefonu
  • Komunikační protokol RCS slaví 1 miliardu uživatelů
  • Jeho hlavním propagátorem je společnost Google
  • Její aplikace Zprávy se brzy dočká řady vylepšení

Letos uplynulo 15 let od oznámení univerzálního komunikačního protokolu RCS (Rich Communication Services), jehož cílem je nahradit zastaralé technologie SMS a MMS. Komunikace skrze RCS přináší výhody, které byly donedávna dostupné pouze v internetových messengerech – skupinové konverzace, posílání souborů, end-to-end šifrování, vláknové odpovědi, indikátory psaní apod.

Za šíření a propagaci RCS stojí především mobilní operátoři a Google, který tento protokol integroval do aplikace Zprávy. A jelikož RCS v tomto týdnu oslavil významný milník 1 miliardy aktivních uživatelů, rozhodl se Google aplikaci Zprávy obohatit o nové funkce.

Photomoji

První novinkou, kterou Google do svých Zpráv přidá, je funkce Photomoji. Ta umožní vytvářet reakce přímo z fotografií ve vašem albu – stačí si vybrat patřičný obrázek, s pomocí AI z něj odstranit pozadí a poslat jej místo běžných žlutých smajlíků. Použitá Photomoji se budou ukládat na speciální kartě pro další použití.

Pozadí hlasových zpráv podle nálady

Pokud rádi posíláte hlasové zprávy, možná oceníte možnost podbarvit zaslanou zprávu jednou z devíti emocí – smutkem, radostí, zamilovaností apod. Google také zlepšil kvalitu hlasových zpráv tím, že zvýšil bitrate a vzorkovací frekvenci zaslané audionahrávky.

Efekty na celou obrazovku

Pokud v rámci textové konverzace napíšete například „Miluji Tě“ nebo „Sněží“, dojde ke spuštění barevné animace přes celou obrazovku. Google tvrdí, že takových animací je v aplikaci Zprávy schováno více než 15.

Barva bublin na přání

V USA je žhavým tématem barva bublin textových konverzací, a to kvůli jablečné službě iMessage, která barevně rozděluje uživatele iPhonů (modrá barva) a telefonů s Androidem (zelená barva). Google ve své aplikaci Zprávy nechá uživateli volnou ruku a dovolí mu přizpůsobení barvy bublin pro každý kontakt nebo skupinu zvlášť.

Efekty reakcí

Další novinkou jsou animace, které se zobrazí po zaslání vybraných reakcí – palce nahoru, srdce apod.

Animovaná emoji

Google chce evidentně oživit jednotlivé konverzace co nejvíce, proto připravil i animovaná emoji, která nejsou zasílána jako reakce, ale jako odpověď. I když se obrázek ve výběru tváří jako statický, po odeslání ožije.

Profily

Aplikace Zprávy také nové umožní úpravu vlastního profilu – uživatelé si budou moci navolit jméno a obrázek, který je bude reprezentovat. To se může hodit zejména u tematických skupinových chatů s uživateli, které nemáte uložené v seznamu kontaktů.

Vytváření profilu v aplikaci Zprávy Google

Aplikaci Zprávy Google si můžete do svého telefonu s Androidem stáhnout z odkazu níže, protokol RCS ale podporují i vybrané aplikace pro odesílání zpráv od vybraných výrobců smartphonů. Podporu protokolu RCS v příštím roce přislíbil i Apple ve své aplikaci iMessage.

Zprávy Google
Cena: zdarma
Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku