Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » Qualcommu navyšuje výkon na 100 W. Telefon z 0 na 50 % dobijete za pět minut

Qualcommu navyšuje výkon na 100 W. Telefon z 0 na 50 % dobijete za pět minut

Čínští výrobci (zejména ti z konglomerátu BBK Electronics) začaly v posledních týdnech výrazně šlapat do nových technologií ultrarychlého nabíjení, technologie VOOC Flash Charge od Oppo si například poradí s výkonem až 125 Wattů. Oproti tomu působí standard Quick Charge 4 z roku 2017 jako chudý příbuzný, naštěstí Qualcomm nyní přispěchal s pátou generací, která s čínskou konkurencí srovnává krok.

quick charge 5 1

Quick Charge 5: z nuly na sto za 15 minut

Qualcomm u standardu Quick Charge 5 slibuje obrovský skok oproti předchozí generaci, nabíjecí výkon bude překračovat 100 Wattů (až 20 V s proudem 3,3 až 5+ A), přitom teplota během nabíjení má být o 10 procent nižší a celý proces o 70 procent efektivnější.

quick charge 5 4

Qualcomm stejně jako Oppo a další spoléhá na duální nabíjení, kdy dochází k simultánnímu dobíjení dvou akumulátorů s nižší kapacitou. Qualcomm provedl testy na duálním akumulátoru s kapacitou 4 500 mAh (2 × 2 250 mAh) a byl schopný jej dobít z 0 na 50 procent za pouhých 5 minut, do 100 procent se pak baterie nabila za 15 minut.

quick charge 5 2

Quick Charge 5 má být bezpečnější než standard Power Delivery, ochranu zajišťuje celkem 12 chráničů napětí, proudu i teploty včetně ochrany před přepětím. Důležité je, že zůstala zachována kompatibilita s přechozími generacemi Quick Charge 2, 3 a 4, stejně tak i s Power Delivery.

quick charge 5 3

Quick Charge 5 je podporován v čipových sadách Snapdragon 865 a 865+, v komerčních zařízeních by se měl objevit ve 3. čtvrtletí letošního roku. Mezi prvním potvrzeným výrobcem, který hodlá novou technologii adoptovat, je firma Xiaomi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments