Domů » Bleskovky » Průzkumník, Office, Fotky, Malování… Podívejte se, jak Windows 11 promění tradiční aplikace

Průzkumník, Office, Fotky, Malování… Podívejte se, jak Windows 11 promění tradiční aplikace

Microsoft v tomto týdnu představil systém Windows 11, ovšem během poměrně krátké tiskové konference zdaleka nebyly odhaleny všechny chystané změny. Microsoft se například prakticky vůbec nevěnoval designu systémových aplikací, byť evidentně chystá jejich proměnu; nový vzhled vybraných systémových aplikací jsme mohli například vidět v propagačním videu, ve kterém se vybrané aplikace pouze krátce mihly. A nevypadají vůbec špatně.

Watch how Windows 11 is being designed

Průzkumník, Office, Fotky a další v novém kabátku

Systém Windows prodělává designové změny postupně, avšak jsou v něm aplikace, které svůj vzhled nezměnily celou dekádu, a proto s každou novou změnou vypadají čím dál zastaraleji. Jednou z nich je například Průzkumník souborů, který je sice velmi funkční, avšak vzhledem mezi své modernější kolegy nezapadá.

Dlouze se spekulovalo o tom, že Microsoft chystá zbrusu nový prohlížeč souborů, ovšem u něj bychom měli strach, zda si zachová svoji funkčnost. Podle úvodní upoutávky na Windows 11 se ale zdá, že zůstane původní aplikace, ovšem decentně omlazená.

Explorer 1

V aplikaci například není vidět ribbon menu, všechny důležité položky se budou nacházet přímo nad adresním řádkem a patrně se budou dynamicky měnit. U těch jasných položek (vyjmout, kopírovat, vložit, seřadit…) Microsoft odstranil textové popisky, aby byl vzhled co možná nejčistší. Vlevo pak najdeme nové tlačítko pro vytvoření nového obsahu – souboru, složky, zástupce apod.

settings

Obří změnou vzhledu projde i systémové Nastavení. To bude nově spočívat na průsvitné „desce“, přičemž v levém sloupci najdeme hlavní kategorie a napravo pak jednotlivé podsložky. Microsoft bude zřejmě využívat interaktivní možnosti nastavení, například výběr témat bude dynamicky měnit vzhled celého systému.

Photos 2

Proměna se bude týkat i aplikace Fotky, která je ve Windows výchozím prohlížečem obrázků. Na první pohled viditelnou novinkou je posuvník umožňující procházení jednotlivých fotografií a konkrétním albem nebo kolekcí a také plovoucí nabídka tlačítek pro úpravy.

Photos 1 1

To je to tvoje malování…

Změnou také projde tradiční aplikace Malování, která stejně jako Průzkumník přijde o své ribbon menu a zřejmě i o možnost připínat ikony do záhlaví okna. Tuto možnost ostatně nevidíme u žádné nové aplikace včetně Office, tudíž ji patrně Windows 11 podporovat nebudou. Rozložení funkcí v Malování vypadá jinak podobně jako u současné verze, pouze byly omlazeny ikony a pro větší přehlednost odebrány některé popisky.

Dá se očekávat, že nový vzhled dostanou i další systémové aplikace, jako například hudební přehrávač, emailový klient, kalendář a další. Už příští týden Microsoft vydá první testovací preview, a tak doufáme, že si budeme moci moderní podobu stávajících aplikací ohmatat na vlastní kůži.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. marastudna 50

  Tak hodně štěstí Novému Win 11-snad přežje více než 6 let Win 10!

  • Třeba budou příští rok Windows 12. Jako by nebylo jedno, jak se to jmenuje.

   Silně pochybuji, že za týden uvidíme všechny nové aplikace, když upgrade má přijít až na začátku 2022. Letos koncem roku jen nové OEM.

  • A jeje, zase někdo neumí číst.. W10 budou podporovány do Q4 2025, což znamená podporu téměř 11 let. Což se zhruba rovná délce podpory pro W7.

  • Komentuj pod svým nickem čurá*ku.

 2. Komentujnpod svým nickem, čurá* ku.

 3. Konečně to vypadá na funkční jazyk. Navíc na jazyk, který má i nějakou vnitřní hloubku – tedy přiblížit se emočně lidem, což je zjevné i z prezentace, která je komponovaná v přirozených světlech s přirozenými lidmi v až bizarně lidských kompozicích záběru. Tenhle nový směr se mi hodně líbí, takže se fakt docela těšim na budoucnost mého oblíbeného systemu. Obrovský kontrast proti chladnému chirurgickému produktu Apple.

  • Podstatné hlavně bude, jak moc do hloubky s designem šli. W10 vypadá moderně a celkem dobře, ale jen na povrchu. Stačí jít trochu hlouběji do systému a dostaneš se někdy i 20 roků nazpět.

  • Což mi u nějakého formuláříku, který uvidím po instalaci a pak už ne, je dost jedno.

  • A co to komu má říct Kájo? Mně to třeba jedno není.

  • Karle, viděl jsem několik tvých příspěvků, a pochopil jsem, že píšeš vesměs bludy, takže asi nemá moc cenu reagovat, ale zkusím.. Sic nejde o finální verzi, ale v tom uniklém buildu se našly v systému místa, na které nikdo nesáhl ještě od dob W98, takže opravdu nejde pouze jen o prvotní nastavení. BTW, už jsi někdy slyšel o termínu „dobrý první dojem“? Něco mi říká, že ne, když nemáš žádné kamarády.

 4. Mňa skôr zajíma či tieto Android appky budú mať aktívne trackery a loggery ako na Androide alebo to bude MS nejak blokovať. Pretože v prípade, že nie tak to bude asi problém a hlavne pre firemných klientov.

  • Firmy, které dbají na bezpečnost nějaké trackery v appkach netrápí, protože zaměstnanec stejně nic nenainstaluje a PC dostává jako funkční celek s již předinstalovaným SW.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).