Cena:

Průzkumník, Office, Fotky, Malování… Podívejte se, jak Windows 11 promění tradiční aplikace

Windows 11 5 1

Microsoft v tomto týdnu představil systém Windows 11, ovšem během poměrně krátké tiskové konference zdaleka nebyly odhaleny všechny chystané změny. Microsoft se například prakticky vůbec nevěnoval designu systémových aplikací, byť evidentně chystá jejich proměnu; nový vzhled vybraných systémových aplikací jsme mohli například vidět v propagačním videu, ve kterém se vybrané aplikace pouze krátce mihly. A nevypadají vůbec špatně.

Watch how Windows 11 is being designed

Průzkumník, Office, Fotky a další v novém kabátku

Systém Windows prodělává designové změny postupně, avšak jsou v něm aplikace, které svůj vzhled nezměnily celou dekádu, a proto s každou novou změnou vypadají čím dál zastaraleji. Jednou z nich je například Průzkumník souborů, který je sice velmi funkční, avšak vzhledem mezi své modernější kolegy nezapadá.

Dlouze se spekulovalo o tom, že Microsoft chystá zbrusu nový prohlížeč souborů, ovšem u něj bychom měli strach, zda si zachová svoji funkčnost. Podle úvodní upoutávky na Windows 11 se ale zdá, že zůstane původní aplikace, ovšem decentně omlazená.

Explorer 1

V aplikaci například není vidět ribbon menu, všechny důležité položky se budou nacházet přímo nad adresním řádkem a patrně se budou dynamicky měnit. U těch jasných položek (vyjmout, kopírovat, vložit, seřadit…) Microsoft odstranil textové popisky, aby byl vzhled co možná nejčistší. Vlevo pak najdeme nové tlačítko pro vytvoření nového obsahu – souboru, složky, zástupce apod.

settings

Obří změnou vzhledu projde i systémové Nastavení. To bude nově spočívat na průsvitné „desce“, přičemž v levém sloupci najdeme hlavní kategorie a napravo pak jednotlivé podsložky. Microsoft bude zřejmě využívat interaktivní možnosti nastavení, například výběr témat bude dynamicky měnit vzhled celého systému.

Photos 2

Proměna se bude týkat i aplikace Fotky, která je ve Windows výchozím prohlížečem obrázků. Na první pohled viditelnou novinkou je posuvník umožňující procházení jednotlivých fotografií a konkrétním albem nebo kolekcí a také plovoucí nabídka tlačítek pro úpravy.

Photos 1 1

To je to tvoje malování…

Změnou také projde tradiční aplikace Malování, která stejně jako Průzkumník přijde o své ribbon menu a zřejmě i o možnost připínat ikony do záhlaví okna. Tuto možnost ostatně nevidíme u žádné nové aplikace včetně Office, tudíž ji patrně Windows 11 podporovat nebudou. Rozložení funkcí v Malování vypadá jinak podobně jako u současné verze, pouze byly omlazeny ikony a pro větší přehlednost odebrány některé popisky.

Dá se očekávat, že nový vzhled dostanou i další systémové aplikace, jako například hudební přehrávač, emailový klient, kalendář a další. Už příští týden Microsoft vydá první testovací preview, a tak doufáme, že si budeme moci moderní podobu stávajících aplikací ohmatat na vlastní kůži.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.