Domů » Články » Project xCloud bude spuštěn letos na podzim, příští rok dorazí nový Xbox

Project xCloud bude spuštěn letos na podzim, příští rok dorazí nový Xbox

V těchto dnech probíhá tradiční herní veletrh E3 2019. Dnes ráno měl svoji tiskovou konferenci Microsoft a ukázal svoji představu hraní v blízké budoucnosti.

Project xCloud

Hlavní otazník visel především nad službou xCloud, která bude přímou konkurencí nedávno odhaleného projektu Stadia od Google, Microsoft si však spoustu detailů nechal na později. Pouze víme, že cestou streamování bude možné hrát jakýkoliv titul pro Xbox ze současné nabídky asi 3 500 her, a to v jednom ze dvou režimů:

  • Streamování ze vzdálených serverů Microsoftu za poplatek
  • Streamování z vlastní konzole Xbox zdarma (Console Streaming)

Druhá možnost je jakousi odpovědí na PlayStation Remote Play, ovšem v případě služby xCloud nemusí být Xbox a koncové zařízení připojené pouze k lokální bezdrátové síti, vše poběží přes cloud, takže vaše konzole může být vzdálená klidně stovky kilometrů.

xcloud

Seznam podporovaných konzolí zatím není znám, stejně tak neznáme ceník varianty bez vlastní konzole. Poznatky novinářů, kteří měli tu čest si projekt xCloud vyzkoušet, jsou vesměs pozitivní, běžný uživatel bude moci službu testovat od letošního října, pouze však ve verzi Console Streaming. Kdy bude zahájen ostrý provoz, Microsoft neprozradil.

Xbox Game Pass Ultimate

Ceny za streamování her ze serverů Microsoftu jsou zatím neznámé, dá se však předpokládat příchod balíčku, který v sobě bude obsahovat i službu Game Pass, tedy neomezený přístup k vybraným hrám (aktuálně jich je více než 100) v rámci předplatného bez nutnosti jejich zakoupení. Tato služba byla nově rozšířena i na počítače, a to za stejnou cenu jako verze pro konzole – 259 korun/měsíčně (po dobu trvání beta verze pouze za 119 korun).

Chcete-li si užívat počítačové i konzolové hraní najednou, připravil Microsoft balíček Game Pass Ultimate, který zahrnuje obě varianty, a navíc přihazuje službu Xbox Live Gold k předběžnému přístupu k novým hrám a k různým slevovým akcím. Cena balíčku Game Pass Ultimate činí 339 korun za měsíc. Pokud si chcete vyzkoušet Xbox Pass pro PC, stáhněte si z těchto stránek příslušnou aplikaci. Minimálním požadavkem je počítač s Intel Core i5-8300H nebo AMD Ryzen 5 3550H, grafická karta NVIDIA GRX 1050 nebo AMD Radeon RX560, 8 GB RAM a 150 GB místa na disku.

Project Scarlett

Přestože se hraní her pomalu stěhuje do cloudu, nezapomíná se ani na tradiční konzole. Už v příštím roce bude představen nový Xbox, aktuálně označovaný jako Project Scarlett. Tato konzole nové generace má přinést čtyřikrát vyšší výkon než současný Xbox X, a to díky upraveným procesorům AMD Zen 2 a podpoře pamětí GDDR6.

Konzole má mít ohromující grafickou sílu, počítá se s rozlišením 8K, ray tracingem v reálném čase a snímkovací frekvencí 120 fps. Zařízení bude osazeno rychlými SSD, které poslouží i jako výkonná virtuální mezipaměť. Phil Spencer z Microsoftu také potvrdil, že chystaný Xbox bude obsahovat optickou mechaniku.

scarletta

První hrou, která má tento výkon využít, bude Halo Infinite, zajištěna bude i zpětná kompatibilita pro všechny současné tituly.

Xbox Elite Wireless controller Series 2

Výše uvedené novinky se týkají budoucnosti, Microsoft ale nezapomněl ani na současnost. Ohlásil novou generaci ovladače Elite Wireless controller, která přináší podporu USB-C a Bluetooth, takže odpadá nutnost připojování rádia do USB. Nový ovladač slibuje výdrž až 40 hodin, nabíjení zajišťuje buď zmíněné USB-C či nabíjecí dokovací stanice.

Ovladač vypadá zevnějšku stejně, ale má několik zajímavých vychytávek, např. pogumované gripy pro lepší úchop. Kromě toho je možné měnit odpor kloboučků, díky čemuž jsou ještě přesnější a jdou snadněji vyměnit. Na těle navíc najdeme přepínač tří různých profilů, které lze nastavit jednotlivě pro libovolné hry.

controler

Xbox Elite Wireless controller Series 2 je možné předobjednat již nyní, do prodeje půjde za cenu 180 dolarů (asi 4 100 korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments