Domů » Bleskovky » Project Astoria uložen k ledu. Windows 10 Mobile zřejmě podporu aplikací pro Android nedostanou

Project Astoria uložen k ledu. Windows 10 Mobile zřejmě podporu aplikací pro Android nedostanou

Jestliže mobilní Windows oproti konkurenci v něčem zaostávají, tak je to počet aplikací a jejich kvalita. S tímto problémem bojují v Redmondu od první verze systému Windows Phone, a je to jeden z hlavních důvodů, proč se Microsoft se svým mobilním systémem nedokázal pořádně uchytit. Letos v dubnu na vývojářské konferenci Build Microsoft představil hned čtveřici několik nových možností, jak nedostatek aplikací vyřešit – konverze aplikací z iOS, z plochy Windows a z webových aplikací, či emulace aplikací pro Android.

  

Poslední metoda, která dostala kódové označení Astoria, se dokonce dostala do několika sestavení Windows 10 Mobile; na ně pak bylo možné s pomocí nástrojů třetích stran nahrávat a spouštět APK soubory pro Android. Subsystém, který emulaci umožňoval, byl však z posledních sestavení odstraněn a zdá se, že se v nejbližší době nevrátí, jestli vůbec. Microsoft o projektu přestal hovořit, na dotazy ve vývojářském diskuzním fóru projektu Astoria nikdo neodpovídá. Podle zdrojů serveru Windows Central byl projekt odložen na neurčito nebo dokonce zcela opuštěn.

Přesné důvody tohoto rozhodnutí neznáme, spekuluje se však o několika závažných důvodech:  

  • Technické problémy – přítomnost „androidího“ subsystému údajně způsobovala zpomalování Windows 10 Mobile v čase
  • Ekonomické rozhodnutí – tým projektu Astoria údajně tvořilo 60 – 80 lidí, zatímco tým IslandWoodu (portace aplikací z iOS) zvládá obsloužit pouze 5 lidí. Zatímco portaci aplikací z jiných platforem mají pod palcem sami vývojáři, problémy s emulací si musí řešit Microsoft sám.
  • Právní problémy – Získávání aplikací ve formě APK a jejich instalace na systém Windows 10 Mobile je v mnoha případech (zejména u placených aplikací) nelegální.
  • Snížený zájem o univerzální Windows aplikace – alfou a omegou systému Windows 10 na všech typech zařízení mají být univerzální Windows aplikace. Pokud by však Windows přinesly podporu aplikací pro Android, neměli by vývojáři mnoho důvodů stavět znovu na zelené louce. Microsoft se zřejmě použil z pádu platformy BlackBerry OS, která se naučila spouštět aplikace pro Android. 

Spíše než na emulaci se tak Microsoft bude v budoucnu zaměřovat na portaci aplikací z jiných platforem, kterou budou mít pod palcem přímo jejich vývojáři. Zatímco Project Astoria zřejmě znovu neožije, podpora ostatních projektů nadále běží.

 

Nedávno se například ve Windows Store objevila aplikace Facebook Beta, která je údajně portem verze pro iOS; konverzí prošly i hry Candy Crush (Soda) Saga. Při převodů iOS titulů mohou vývojáři údajně ponechat až 90 procent původního kódu, což může být pro některé zajímavá příležitost, jak rychle a snadno dostat své aplikace do Windows Store. Číslem jedna ale pro Microsoft budou nadále nativní univerzální Windows aplikace.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
93 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments