Domů » Bleskovky » Project Ara dostává zdravotní kostičky a prvního konkurenta

Project Ara dostává zdravotní kostičky a prvního konkurenta

Paul Eremenko, vedoucí projektu modulárního telefonu Ara, se zúčastnil konference Engadget Expand, kde demonstroval některé schopnosti funkčního prototypu skládacího telefonu a také představil některé nové moduly.  Jak jsme měli možnost vidět dříve, Ara dokáže pracovat s operačním systémem Android, redaktoři serveru Engadget měli například možnost hrát na telefonu Angry Birds.

  

Většina výrobců mobilních zařízení dbá prostřednictvím všemožných náramků, hodinek, mobilních telefonů a jejich senzorů na uživatelovo zdraví a ani Project Ara nebude výjimkou. K dispozici bude například modul se senzorem pulzové oxymetrie pro neinvazivní metodu zjišťování saturace hemoglobinu kyslíkem na základě měření absorpce světla při prosvětlování kůže. Podobných modulů má být k dispozici hned několik a dohromady mají poskytnout obsáhlou diagnózu uživatele. Otázkou je, kolik místa si na základní desce telefonu vezmou.

   

   

Eremenko také demonstroval možnost vyměňovat komponenty za chodu, aniž by došlo k zamrznutí přístroje, jednalo se však pouze o modul s LED diodou. K odpojování modulů je zapotřebí v systému zvolit, který modul chcete odpojit, a na základě toho dojde k deaktivaci elektromagnetů, které jej drží. Project Ara má být údajně vhodný produkt pro obyvatele rozvojových zemí, a to právě kvůli možnosti snadno upgradovat komponenty bez nutnosti výměny celého přístroje.

Project Ara možná nebude jediným modulárním telefonem na trhu, ve Finsku se rodí podobný projekt s názvem Vsenn. Společnost, která má na starosti jeho vývoj, založil programový manažer rodiny telefonů Nokia X a Androidem. Prozatím nemáme žádné obrázky tohoto produktu, společnost nicméně na svých stránkách slibuje možnost měnit tři moduly – baterii, fotoaparát a výpočetní centrum s procesorem a RAM. Jednotlivé moduly mají být chráněny zadním krytem, který bude mít na svědomí alespoň částečnou možnost změnit si vzhled zařízení podle vkusu a chuti.

  

Telefon má pohánět operační systém Vanilla Android s garancí aktualizací po dobu 4 let, data v telefonu mají být chráněna třívrstvým šifrováním, rovněž bude možné připojovat se k sítím VPN a k zabezpečenému cloudu. Pokud vás zajímá více informací o projektu Vsenn, můžete jej sledovat na Twitteru, kde se budou postupně objevovat novinky. Odtud již víme, že telefon bude mít rozměry 124 × 63 × 8,9 mm a Full HD displej o úhlopříčce 4,7“. Vzhledem k těmto konkrétním údajům je zřejmě zařízení v pokročilejší fázi vývoje. Společnost slibuje, že v budoucnu přijdou i další velikosti. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Nemuzu si pomoct, ale jako nejzajimavejsi mi na tom prijde ta garance aktualizaci po dobu 4 let.

 2. lerion (neregistrovaný)

  Mám obavy, že koncept modulárních telefonů se v nejbližších letech nemá vůbec šanci prosadit. Pro výrobce je totiž něco takového extrémně nevýhodné.

  • -.- (neregistrovaný)

   Mohl bys to prosím trochu rozvést? To by mě zajímalo.

  • lerion (neregistrovaný)

   Proč dnes kupují lidé nové telefony?

   1) Chtějí větší výkon

   2) Chtějí více funkcí

   3) Chtějí více senzorů

   4) Chtějí lepší displej, atd. …

   5) U starého telefonu odejde nějaká komponenta a její výměna přijde na téměř cenu nového telefonu

   Pokud si ale kdykoli budu moci libovolně upgradovat libovolné díly, nebudu za to vlastně utrácet tolik. Částečně to lze dohnat vyšší cenou za jednotlivé komponenty, ale ta zas nemůže být nějak extra náročná…

   Prostě výrobci se takový telefon nevyplatí. Je vždy pro něj lepší prodávat už hotový produkt. Nedejbože, kdyby k jedné platfomě vyráběli komponenty různí výrobci…

 3. Ondřej (neregistrovaný)

  – O něco dražší komponenty

  – lidi budou průběžně investovat do svého telefonu – teď si dost lidí koupí telefon za 3 tisíce a má jej třeba 2 roky, přitom kdyby byly moduly, tak by velká číst si koupila třeba lepší foťák nebo nějaký doplněk

  – něco jiného než nabízí konkurence, ten kdo to začne prodávat s tím získá nějaký malý podíl na trhu, Samsung by do toho asi nešel, ale ten kdo má podíl nula nebo zcela minimální v tomhle vidí zcela logicky šanci

 4. ake vlastne ma realne vyuzitie toto otrasne neprakticke zariadenie pre nasjilnejsieho pana na trhu – spotrebitela?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).