Prohlédněte si první české Metro aplikace pro Windows 8

Microsoft na konci minulého týdne představil první české Metro aplikace pro Windows 8. Pojďme si je společně představit a podívat se, co nabízejí.

Český Microsoft se minulý týden ve své tiskové zprávě pochlubil, že i když Windows 8 zatím existují jen ve formě testovacích verzí, pro jejich nové prostředí Metro již existuje několik tuzemských aplikací. Uživatelé Windows 8 Release Preview si tak už mohou prostřednictvím obchodu Windows Store stáhnout například aplikaci slevového portálu Zapakatel, ekonomického deníku E15, logickou hru Rune Legend známou již z Windows Phone 7 nebo nástroj pro zálohu a synchronizaci kontaktů PhoneCopy.com.

 
Aplikace Seznam.cz zatím ve Windows Store nenajdete

Do příštího léta Microsoft předpokládá, že na českém Windows Store bude přes 500 aplikací. V krátké době se můžeme těšit například na aplikaci, jejímž tvůrcem je Seznam.cz, a která zprostředkovává vyhledávání pro české uživatele ve fulltextovém vyhledávači Seznam.cz. V současné době autoři aplikace bojují s tím, že se jedná o vyhledávací aplikaci, což při schvalovacím procesu způsobuje problémy.

 
Logická hra Rune Legend, kterou znáte z Windows Phone, už je dostupná i pro Windows 8 

Zatím se sice jedná jen o první vlaštovky, bude-li ale zájem českých (a slovenských) vývojářů o Windows 8 alespoň částečně odrážet současný stav u příbuzné mobilní platformy, máme se ještě nač těšit.  Do podzimu a oficiálního spuštění finální verze systému zbývá ještě dost času.

Roční vývojářský poplatek pro fyzické osoby je 45 USD (zhruba 790 Kč), pro právnické 100 USD (cca 1800 Kč). Pro české vývojáře je již Windows Store otevřen, nicméně aplikace samotné zatím musí schvalovat Microsoft a ještě na nich není možné vydělávat; to se ale změní do uvedení finální verze Windows 8. Vydělávat bude možné nejen na placených aplikacích, ale také na nákupech přímo v nich. Podmínky jsou dobře nastaveny i pro vydavatele magazínů, obchodní model dále počítá s možností předplatného. Windows Store je mimochodem aktuálně dostupný ve 38 zemích.

PhoneCopy.com

Aplikace PhoneCopy.com vyvinutá společností e-FRACTAL je zajímavým nástrojem pro zálohu a synchronizaci kontaktů a podporuje více než 1 750 modelů mobilních zařízení. V současnosti spravuje 120 milionů kontaktů uživatelům z 208 zemí.

 

Zapakatel

Digitální agentura Fleveo, která je jedinou českou společností certifikovanou Microsoftem pro design aplikací pro Windows 8, představila aplikaci pro druhý největší slevový portál v České republice, Zapakatel.

E15.cz

Domácí studio Inmite vyvinulo na platformě Windows 8 první zpravodajskou aplikaci, konkrétně pro ekonomický deník E15. Uživatelé mají k dispozici obsah zpravodajského portálu, včetně vybraných magazínových rubrik tohoto periodika z vydavatelství Mladá fronta.


Igor Kulman z Inmite představuje aplikaci E15.cz

Rune Legend

Své fanoušky si jistě najde i logická hra s příběhem s názvem Rune Legend od herního studia Dreadlocks, která původně vyšla pro Windows Phone 7 a získala nejedno ocenění.

Rune Legend - gameplay trailer 2012
Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku