Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » Prodeje smartphonů v Evropě: Xiaomi chce z trůnu sesadit Samsung a Apple

Prodeje smartphonů v Evropě: Xiaomi chce z trůnu sesadit Samsung a Apple

Čerstvá analýza trhu od společnosti Canalys zjistila, že ve třetím čtvrtletí roku prodeje smartphonů v Evropě rostly. Globální nárůst činil 8 %, dodáno bylo 52,5 milionů smartphonů. Zajímavějším údajem jsou však výsledky jednotlivých výrobců.

Zde je zcela jednoznačně hlavním vítězem Xioami. Čínský gigant sice zatím v Evropě ovládá jen 10,5 % trhu, ovšem oproti minulému roku rostly prodeje o 73 %. Xiaomi za to může vděčit agresivní expanzi na evropské trhy, které se pro značku ukazují jako ideální. Zástupci společnosti Xiaomi prozradili, že se i nadále chtějí soustředit na navyšování tržního podílu v Evropě na úkor Samsungu a Applu.

Ne každý má důvod slavit

Druhou společností mající důvod k oslavě je Samsung. Jeho prodeje meziročně stouply o 26 % a firma nyní ovládá 35,7 % evropského trhu. Zajímavá je pak také pozice Huawei, který je meziročně v podstatě na nule, podíl na trhu klesl jen minimálně. Oproti minulému čtvrtletí dokonce výrobce dodal více smartphonů, což naznačuje, že jeho pozice v Evropě nebudou navzdory americkým sankcím příliš ohroženy.

prodeje smartphonu Q3 canalys

Ostatní firmy zmíněné v přehledu už jen klesaly. Nejmenší propad je u Applu, který meziročně prodal o 4 % smartphonů méně a nyní ovládá 18,6 % trhu. Větší propad je patrný u HMD Global, výrobce telefonů Nokia. Jeho podíl na trhu ve třetím čtvrtletí v Evropě klesl pod dvě procenta.

Nejzajímavější informací tak je asi již zmiňovaný prudký nárůst Xiaomi. Toho si všiml i analytik firmy Canalys stojící za zprávou. Podle něj je Evropa pro čínské výrobce velmi výhodná, protože je zde trh rozdělen téměř na přesné poloviny mezi volné prodeje a kontrakty s operátory. Výrobci tak oproti USA, kde je většina telefonů prodána v síti operátorů, mají větší šanci na zajímavou marži i ve střední třídě.

prodeje smartphonu Q3 canalys 2
V grafu vyčnívá nárůst Xiaomi, rekordních prodejů ale dosáhl i Samsung

Příští rok pak analytici očekávají hodně příležitostí pro výrobce, uzavírat partnerství s operátory v rámci spouštění 5G sítí. Záležet bude ale i na jiných faktorech, včetně obchodních sporů USA a Číny.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments