Domů » Bleskovky » Proč Windows 10? Údajně kvůli nekompatibilitě aplikací s Windows 95 a 98

Proč Windows 10? Údajně kvůli nekompatibilitě aplikací s Windows 95 a 98

Když Microsoft představil nová Windows, největším překvapením nebyla ani tak plejáda představených funkcí, jelikož o nich se díky předchozím únikům vědělo poměrně dlouho dopředu, ale jméno nového operačního systému, respektive číslovka v něm. Microsoft přeskočení devítky komentoval tím, že se v systému událo tolik novinek a tudíž je kulaté číslo vhodnější. Skutečný důvod má ale možná techničtější důvod.

  

Podle přispěvatele Cranbourne na síti Reddit může za přeskočení devítky nekompatibilita aplikací třetích stran se staršími verzemi Windows, konkrétně 95 a 98. Cranbourne (jenž je údajně vývojář Microsoftu) uvádí, že při testování raných verzí nového systému s názvem Windows 9 docházelo k problémům se spouštěním aplikací, neboť jejich vývojáři s oblibou používají jednoduchý kód, který má na svědomí nespuštění aplikace v případě, že je otvírána v jakékoliv verzi Windows začínající devítkou. Tímto kódem si vývojáři ošetřili nekompatibilitu s Windows 95 a 98, bohužel tak ze seznamu kompatibilních systémů vyřadili i chystaná Windows 9.

 

Aby se Microsoft nemusel potýkat s tím, že velké množství aplikací nebude možné ve Winodws 9 spustit, sáhl k údajně k pragmatickému řešení číslovku devět přeskočit. Toto tvrzení se zdá býti poměrně logické, ačkoliv existují způsoby, jak systém pojmenovat se zachováním číselné posloupnosti, aniž by způsoboval chaos v kódech, například Windows Nine. Jsme zvědaví, zdali nám Microsoft skutečný důvod tohoto nečekaného pojmenování prozradí oficiálně.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. By ma zaujímalo. Ako to potom budu riešiť s Windows 11.

  • Jednoduše. Místo čísla bude slovo. Windows Eleven :D

  • Martin II (neregistrovaný)

   kraken: MS to riesi. Staci aby sa programatori drzali pokynov a testovali cislo verzie windowsu a nie jeho nazov.

   DEJV_: Tak to uz mohli nechat windows 9 a posielat windows nine.

 2. Adam (neregistrovaný)

  To je hloupost.

 3. Aniž bych se chtěl kohokoli zastávat, takové aplikace by v roce 2014 vůbec neměli existovat. Navíc se jedná o kód velmi špatné kvality. Bůh ví, co za „vychytávky“ takové aplikace ještě obsahují.

  • lerion (neregistrovaný)

   Bohužel naprostá většina aplikací jsou nechutné bastly, které prostě tak nějak fungují. Bylo to tak v roce 2000, je to tak v roce 2014 a bude to i v budoucnu.

   A jak zrovna ty poznáš, že se jedná o kód velmi špatné kvality? V roce 2000 se to mohlo zdát jako celkem jednoduchá kontrola verze Windows. V době, kdy to bylo 95 -> 98 -> 2000 to vypadalo, že žádné Windows už devítkou začínat nebudou.

  • Smisek nikdy nic nenaprogramoval, tak cancá. Jako vždycky. Windows není Mac OS, tam se musí udržovat kompatibilita 20 let nazpátky, protože většinu aplikací jsou staré věci psané na zakázku, které nebude nikdo přepisovat, protože se to nevyplatí. Tam jde o rychlost a cenu, dělají to méně zkušení lidé v horších podmínkách za málo peněz.

  • lerion (neregistrovaný)

   Ono to nemusí být 20 let nazpátky. Windows XP byla ukončena podpora před půl rokem. A běží na spoustě počítačů. Stejně tak je díky zpětné kompatibilitě takový program zpravidla funkční i na novějších OS.

   Takový příklad:

   Před 5 roky napsal vývojář program pro Windows XP. Protože byl nekompatibilní s „ne-NT“ Windows, na začátek při spuštění programu dal kód ve stylu „if(Windows.version.startsWith(„Windows 9“) || Windows.version.startsWith(„Windows ME“) ) … oznam nekompatibilní systém a program ukonči“

   Nic moc řešení, ale funguje to, v té době ho ani nemohlo nenapadnout, že s takto napsaným kódem by mohl být problém (přestože osobně něco takového považuji za prasárnu).

   Jako správný vývojář si ulehčil práci a všechny 9x Widowsy tak shrnul do jednoho výrazu.

   MS na to díkybohu myslel.

 4. Jakub (neregistrovaný)

  Bojužél s vámi nemůžu souhlasit, windows 9 se nepojmenoval proto, protože windows 9 byl již vytvořen, ale nebyl nikdy vydán.

  • lerion (neregistrovaný)

   Tohle asi nebude úplně jedinný důvod. Ale narozdíl od tvého zcela nepodloženého tvrzení je to pochopitelný důvod.

 5. Ale houby – je to asi stejné, jako všichni ujíždějí na One. Co všechno je dneska One. Tak úplně stejně MS závidí nejen Apple ono X, čili 10. Spíše než technické důvody to byl tedy výmysl nějakého „šikovného“ marketéra :-)

  • Na tyto dětské pohádky chodíš kam?Čím je máš podložené?Tvůj výmysl, zjevně praktivovaný z toho, že jsi sám závistivý.Stačí si i přečíst tvé bláboly na idnes.

 6. vlada (neregistrovaný)

  Kdyz chci vyuzivat knihovni funkce ze systemu, musim v prvni rade znat verzi knihovny. Verze systemu me je ukradena, kdyz tam je mnou vyzadovana knihovna.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).