TOPlist

Příští Surface Laptop má být konkurencí pro levné Chromebooky. Pohánět jej budou Windows 11 SE

Surface Laptop Go Colors

Počítače Microsoft Surface rozhodně nejsou levné a z tohoto důvodu dává americké školství přednost zejména dostupnějším strojům, obvykle z řad Chromebooků. Redmondští by si z tohoto koláče chtěli také kus ukrojit, a proto připravují ještě levnější počítač, než je loňský Surface Laptop Go.

Surface Laptop dorazí v low-costové edici

Podle nejnovějších zjištění by mohl mít příští Surface Laptop přídomek SE, což by mohlo znamenat něco jako Student Edition nebo School Edition. Je totiž už od základu navrhován jako studentský, takže není jisté, zda vůbec dorazí na klasický trh.

Počítač má být konkurencí právě Chromebookům, což naznačují i jeho základní specifikace. Uvnitř má tikat procesor Intel Celeron N4120, paměť RAM má dosahovat „až“ 8 GB a jeho 11,6“ displej má mít rozlišení pouze 1366 × 768 pixelů. K dovršení všeho musíme zapomenout na hliníkové či hořčíkové tělo, šasi má být vyrobené z plastu. Alespoň by neměla chybět plnohodnotná klávesnice a touchpad, stejně jako nezbytná konektorová výbava zahrnující USB-A, USB-C a sluchátkový konektor. Typický nabíjecí Surface konektor vystřídá obyčejnější konektor kruhového tvaru. Netypický má být i operační systém, kterým má být Windows 11 SE; pravděpodobně se bude jednat o klasické „jedenáctky“ optimalizované pro chod na studentských počítačích.

Podle serveru Windows Central je chystaný Surface Laptop „SE“ v pokročilých fázích vývoje a představen by mohl být ještě do konce letošního roku. Cena se očekává okolo 400 USD (asi 8 900 korun bez DPH).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku