Domů » Bleskovky » To je překvapení: Sailfish se oficiálně stává operačním systémem ruské vlády

To je překvapení: Sailfish se oficiálně stává operačním systémem ruské vlády

Finská společnost Jolla, která stojí za vývojem mobilního operačního systému Sailfish OS, včera uvedla prohlášení, že její systém oficiálně získal certifikaci pro firemní využití ruskou vládou. Proces certifikace údajně trval celých 18 měsíců.

Operační systém Sailfish bude dostupný i pro zařízení s Androidem

Jak uvedl zakladatel společnosti Jolla Antti Saarnio, ruská vláda má svůj vlastní seznam softwaru, jenž může být využíván pro firemní účely. Zajímavostí je hlavně to, že je Sailfish OS jediným certifikovaných mobilním systémem. Chybí zde například systémy jako iOS nebo Android. Ruská vláda se chce oprostit od iOS a Androidu především z bezpečnostního hlediska. V tomto ohledu je velmi obezřetná a nechce využívat produkty amerických gigantů, u kterých se obává špionáže. Do roku 2025 by tak chtěla omezit využívání jiných OS z 95 na 50 procent.

Saarnio také uvedl, že systém využívaný ruskou vládou bude muset splňovat určitá specifika a bude tak spíše vytvářen na zakázku. Přesně s tímto modelem by chtěla Jolla uspět také na ostatních trzích.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

14 komentářů

 1. tak urcite ;) uz to vidim, ako ruski papalasi a ich barysne, ktori _musia_ mat iPhone, inak by sa pri stole spolocensky znemoznili, budu pouzivat nejaky finsky „noname“ telefon s proprietarnym systemom.

  max ho tak nafasuju a strcia do suflika ;)

  • a co, dostane to v praci a doma si moze pouzivat co chce. Pride mi to prirodzene nato ake su napate vztahy, ze nechcu mat vo vlade komunikacne zariadenia postavene na americkom software

  • U nás určitě.Je to hlavně pro vojenskou komunikaci.To ti asi nedošlo. Win 10 je šmířovací op.systém.

  • Proč píšeš o W10 když oni odmítají Android a iOS?

  • Pretože ladin ma o chromozóm menej. Keby že nie tak vie že wos ios aj aos su smirovacie

  • A dokonca aj sailfish bude šnurovací, len ten nebude sledovaný usa ale rusmi ;)

  • Nie snurovaci ale smirovaci

 2. Daniel Kozák

  Pokud vim tak toho sameho dosahl uz i Tizen pred nejakou dobou, takze Sailfish urcite neni jediny :)

 3. Tak v USA maji take povine BlackBerry. Ze Hillary…

  • Pozde. US government s BB skoncil pote, co kanadsky vyrobce neoficialne odepsal BB10 OS. Budiz to posledni hrebicek do rakve genialne intuitivniho systemu, ktery je ale bez apps k prdu.

  • Řekl bych, že to Lerion myslel sarkasticky. Že i přes dokonalý systém je tu stále jen ta opice, která ho používá.
   A BB jako geniálně intuitivní? Fakt ne. Vůbec dohledat nějaké nastavení byl pro mě dost problém. Spousta balastu kolem. Ale to asi řekne každý o jiném systému na který není zvyklý.

  • Asi máte pravdu, každému zkrátka sedne něco trochu jiného. Tak či onak, je to mrtvola, takže už je to jen diskuse o historii. :)

 4. whistleblower

  …aneb i ruská vláda chce být velkým bratrem

 5. Peter Kotrčka

  pokiaľ to bude znamenať nejaké ruské ruble na vývoj, za mňa OK.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).