Domů » Články » Představujeme oficiální katalog českých Windows Phone aplikací

Představujeme oficiální katalog českých Windows Phone aplikací

Ve spolupráci s Microsoftem spouštíme na SmartManii oficiální katalog českých Windows Phone aplikací, který vám pomůže s výběrem programů a vývojářům usnadní propagaci.

SmartMania.cz spouští oficiální katalog českých Windows Phone aplikací, který uživatelům nabízí přístup do databáze čítající přes 400 položek a vývojářům poskytuje možnost bezplatné propagace.

Tip: Při příležitosti spuštění katalogu jsme pro vás připravili soutěž o Nokii Lumia 800.

Jednotlivé položky v katalogu je možné filtrovat podle několika parametrů. Kromě základního výpisu her a programů lze zobrazit pouze placené nebo bezplatné aplikace. Užitečný je žebříček nejlépe hodnocených aplikací, který čtenářům pomůže s výběrem kvalitního softwarového vybavení. Uživatelé si mezi sebou jednotlivé aplikace mohou doporučovat a prostřednictvím sociálních sítí dále sdílet.

Vývojářům nabízí katalog možnost vytvoření profilové stránky (ukázka), na které se kromě seznamu vlastních aplikací zobrazí také základní popisek, profilová fotografie a odkaz na webové stránky. Vývojář tak získává možnost nabídnout uživatelům platformy Windows Phone přehledný seznam svých aplikací.

Společnost Nokia dlouhodobě podporuje české a slovenské vývojáře a jsme rádi, že rychle narůstá počet lokálních aplikací pro platformu Windows Phone. Díky katalogu českých aplikací pro Windows Phone mohou mít uživatelé telefonů Nokia Lumia přehled o lokálních aplikacích na jednom místě,“ říká Igor Šmerda, který je ve společnosti Nokia zodpovědný za podporu vývojářů.


Detail aplikace

Každý den do katalogu přibývají nové položky, které uživatelé mohou sledovat nejen prostřednictvím RSS kanálu, ale také skrze speciální panel na webu SmartMania.cz. Do budoucna je plánováno vytvoření mobilní aplikace, která umožní procházet databázi přímo z chytrého telefonu s operačním systémem Windows Phone.

Odkaz na katalog najdete v horním menu, případně je možné pro přístup používat zkrácenou url smartmania.cz/wp.

Vyvíjíte? Zaregistrujte se a zdarma propagujte své aplikace

Ke dni spuštění katalogu máme v databázi přes 400 aplikací a her od českých autorů a toto číslo se neustále zvyšuje. Pokud vytváříte Windows Phone aplikace a máte zájem o přidání do skupiny Vývojáři  + o provázání vašeho SmartMania účtu s vývojářským Marketplace účtem, pošlete mi soukromou zprávu. Do zprávy uveďte odkaz na jednu vaši aplikaci, která je již umístěna na Marketplace, abychom mohli ověřit pravost. V případě, že SmartManii nemáte účet, zaregistrujte se. Po provázání účtu můžete přes tlačítko Přidat aplikaci v katalogu přidávat vlastní nové programy.


Přidání/editace položky

Díky našemu katalogu Windows Phone aplikací máte skvělou příležitost bezplatně propagovat své aplikace a zároveň získávat feedback od uživatelů. Kromě toho vám založíme vlastní stránku, na kterou si lze umístit fotografii, odkaz na webové stránky a doplňující informace. Jak jsem již zmínil výše, návštěvníci u vašeho profilu rovnou uvidí seznam všech vašich aplikací.


Box s doporučenými aplikacemi

Nechte si od nás pomoci s propagací. Všechny nově přidané aplikace se objeví ve speciálním boxu v pravém sloupci webu; kvalitní tituly budeme propagovat přes panel Doporučujeme… a případně je prolinkujeme z hlavní stránky webu.


Seznam nově přidaných aplikací do katalogu v pravém sloupci webu

Všechny své aplikace můžete kdykoliv editovat, aktualizovat obrázky a případně měnit popisky, stejně tak si kdykoliv můžete upravit svůj profil. Samotná editace (i přidávání) je velice jednoduchá, ve formuláři po vás nebudeme chtít vyplňovat desítky položek, ale pouze několik základních údajů.

 
Propagace aplikace mezi články 

V případě, že má vaše aplikace založenou diskuzi v našem fóru (ladění, hlášení chyb, vývoj), můžete kartu aplikace v katalogu s touto diskuzí provázat. Prostřednictvím komentářů u aplikací získáte od uživatelů užitečné reakce a nápady na další vývoj. Pro lepší přehlednou navíc komentáře od vývojářů na celém webu (tedy i v článcích) odlišujeme zelenou barvou.


Karta vývojáře 

Velice brzy přidáme do katalogu e-mailové notifikace, po jejichž aktivaci vám budou do schránky chodit zprávy o tom, když někdo přidá k vaší aplikaci komentář (tato funkce bude volitelná a zapnout si ji budete moci ve svém profilu). V plánu je také zvýraznění aplikace při vydání nové verze. A to není všechno, už teď máme v hlavě celou řadu dalších nápadů, které do katalogu postupně chceme integrovat.

Věříme, že díky oficiálnímu českému katalogu Windows Phone aplikací získají uživatelé tipy na kvalitní české aplikace a vývojáři zase možnost svá díla propagovat a získávat důležitý feedback. Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete další nápady na vylepšení… ale předtím si katalog nezapomeňte pořádně prohlédnout.

Na závěr bych rád poděkoval všem vývojářům, kteří se podíleli na testování katalogu, jmenovitě pak Tomáši Slavíčkovi a Tomáši Káplovi za vnášení nových nápadů a pomoc při tvorbě databáze!

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

10 komentářů

 1. skvělý počin.. jen nevím, jestli třeba tato aplikace je opravdu česká: [odkaz]

  ale možná je, že.. :)

  • Tomáš Slavíček

   Bylo to vytahované z oficiální databáze, takže by to všechno měly být aplikace publikované z českých účtů.

  • Ano, všechny aplikace v databázi jsou od českých vývojářů, respektive vývojářů s registrovaným CZ účtem. Bohužel, u některých aplikací jsou popisky anglické (i pro český Marketplace), což je trochu škoda. U některých titulů jsme texty při kompletaci databáze už upravovali, ale u dalších nás to ještě čeká :)

 2. Probíhá nějaká automatická aktualizace českých app?

  nebo proběhl import pouze na začátku a teď se bude katalog plnit ručně?

  • Rád bych vám tady prozradil více, ale nemohu. Katalog se teď bude plnit ručně, ale zároveň budeme v pravidelných intervalech doplňovat ty položky, které chybí, tak snad to stačí alespoň takto stručně.

 3. Nebylo by špatné generovat QR kód. Stačí pak v telefonu nasměrovat čtečku na LCD monitoru a člověk má URL aplikace -> stahuje se v Marketplace.

 4. QR kódy už jsou funkční – zobrazují se v detailu každé aplikace :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).