TOPlist

Předplatné aplikací: past na uživatele, nebo nutný krok ze strany vývojářů?

software macbook

Aplikace jsou nedílnou součástí našich životů. Denně je využíváme v smartphonech nebo počítačích. Za některé platíme, pokud nevystačíme s těmi bezplatnými a je celkem jedno, zdali si píšete deník, potřebujete naplánovat agendu nebo upravit fotku.

Jak můžeme v průběhu let sledovat, čím dál tím více vývojářů se ubírá směrem předplatného. Otázka tedy zní, zda je předplatné tou správnou cestou, a jestli tím netrpí samotný uživatel? Nejednoho z nás může měsíční poplatek frustrovat.

S dobou se mění aplikace, ale i uživatelé

S dobou se mění nejen aplikace, ale i nároky na ně. V minulosti stačilo vydat program a nechat ho žít vlastním životem. U dražšího softwaru zpravidla vycházely opravy chyb. Pokud jste chtěli novou verzi a funkce, byla nutná opětovná koupě (např. Adobe Photoshop CS4, CS5…).

Dnes jsme jako uživatelé zvyklí, že pravidelně vychází updaty, které přináší opravu chyb nebo zbrusu nové funkce. Také operační systémy se vyvíjí a vývojáři s nimi musí držet krok. Mohlo by se totiž stát, že jejich aplikace přestanou být kompatibilní.

software, aplikace, monitor, kodovani, programovani

Z pohledu zákazníka se může zdát, že jde o celkem nefér krok. Na druhou stranu, pokud se zamyslíte nad tím, že se vývoji někdo věnuje (třeba váš kamarád), pak předplatné začne dávat smysl. Plynulý vývoj jakéhokoliv softwaru je práce, obzvlášť pokud máte velkou základnu uživatelů, kteří věří v to, že jejich oblíbený nástroj bude fungovat řadu let.

Ukažme si to na příkladu ze světa. Pokud zaplatí uživatel za aplikaci v App Storu 5 dolarů, vývojáři obdrží 3,5 dolaru, protože si Apple vezme 30 % z ceny. Z částky, kterou vydělají ve Spojených státech, zaplatí minimálně 1 dolar na daních. V takovém případě mají čistý příjem 2,50 dolaru, což je v přepočtu nějakých 58 Kč.

Ano, můžeme říct, že dříve aplikace byly dražší a propracovanější. Ještě jich pár existuje, ale také se jim dostává jisté péče. To může být také důvod, proč někteří zákazníci mají pocit, že z nich vývojáři dělají dojné krávy. Pravda samozřejmě leží někde uprostřed. Z mnoha placených aplikací se v posledních letech stala služba.

Jak to dnes s těmi aplikacemi je?

Pokud otevřete App Store nebo obchod Google Play, určitě si všimnete, že spousta aplikací je „zadarmo“. Za předpokladu, že jste pozorní, určitě vám neunikne, že nic není úplně zdarma.

Nejčastěji na vás vyskakují otravné reklamy, popřípadě jsou v samotné aplikaci oblíbené mikrotransakce, za něž si můžete odemknout další funkce a místo kompletní aplikace dostanete něco osekaného. Zpravidla to bývají aplikace na sport, vaření, úpravu fotek a spousta dalších.

Pak je tu dražší varianta, dalo by se říct profesionálních nástrojů. Mezi ně třeba můžeme řadit kancelářský balíček Office, jehož jedna „doživotní licence“ začíná na částce 2 490 Kč (podle verze a účelu). Dražší už je například program pro střih videa Final Cut Pro s pořizovací cenou 7 990 Kč. Oba programy využijete z dlouhodobého hlediska. Jak jde vývoj softwaru kupředu, nikdo vám nezaručí, že vám Office bude fungovat i za deset let, kdy už nemusí být kompatibilní s aktuální verzí Windows.

Až v úplném závěru přichází forma předplatného. Ta třeba u kancelářského balíčku od Microsoftu činí 1 899 Kč pro jednotlivce a ve variantě pro celou rodinu (tedy 6 uživatelů) zaplatíte 2 699 Kč za rok. Z toho plynou výhody: pravidelné aktualizace každý měsíc, 1 TB na uložišti OneDrive, 60 minut na volání v aplikaci Skype (u nás pouze na pevné linky) a k tomu možnost naplno využívat mobilní verze těchto aplikací. Vše provázané s vaším účtem, nikoliv s licencí na počítač.

Záleží tedy pouze na vás, jakou cestou se vydáte. Pokud jste na něco zvyklí a zapadá to do vašeho života, tak bych se předplatného nebál. V ten okamžik víte, že danou aplikaci budete využívat na maximum, a třeba vám ušetří čas a práci, kterou byste jinak museli vynaložit na hledání alternativy, která by zdaleka neobsáhla vše, na co jste zvyklí.

Předplatné jako zátěž pro peněženku aneb aplikace jako služba

Ano, předplatné je zátěž pro naše peněženky, což nejednomu člověku může způsobovat závrať. Představa, že za každou aplikaci budeme platit měsíční částku ve výši 120 Kč, není zrovna dobrá vyhlídka do budoucnosti.

K dnešnímu dni si platím Office 365 a Apple Music ve formě předplatného. Také jsem dostal 1 rok Apple TV+ zdarma. Pokud bych spočítal cenu všech předplatných za rok, celková částka je 7 115 Kč ročně. Co se však zmíněných služeb týče (předplatné ve své podstatě je služba), tak jsem rád, že se všechny dají sdílet s dalšími lidmi. Navíc, pokud se dohodnete na spolufinancování, částka není tak dechberoucí.

Záleží pouze na vás, jaká forma vám dává, nebo nedává smysl. Rozhodně se zkuste vžít do role vývojářů. I vy za váš čas v práci chcete dostat zaplaceno. Každá změna, úkol nebo úkon stojí peníze, a to že jste práci odevzdali, neznamená, že úpravy budete dělat zadarmo.

Jak vnímáte předplatné vy a využíváte jej nebo se mu zatím úspěšně vyhýbáte?

Autor článku Martin Šlat
Martin Šlat
Milovník technologií, seriálů a fantasy literatury. Tak trochu bloger a amatérský fotograf. iOvce, která nepotřebuje mít nejnovější produkty od Applu a nehaní ostatní platformy, protože ví, že svět nejsou jen nakousnutá jablka – proto využívejte své technologie v míru.

Kapitoly článku