Domů » Články » Předplatné aplikací: past na uživatele, nebo nutný krok ze strany vývojářů?

Předplatné aplikací: past na uživatele, nebo nutný krok ze strany vývojářů?

Aplikace jsou nedílnou součástí našich životů. Denně je využíváme v smartphonech nebo počítačích. Za některé platíme, pokud nevystačíme s těmi bezplatnými a je celkem jedno, zdali si píšete deník, potřebujete naplánovat agendu nebo upravit fotku.

Jak můžeme v průběhu let sledovat, čím dál tím více vývojářů se ubírá směrem předplatného. Otázka tedy zní, zda je předplatné tou správnou cestou, a jestli tím netrpí samotný uživatel? Nejednoho z nás může měsíční poplatek frustrovat.

S dobou se mění aplikace, ale i uživatelé

S dobou se mění nejen aplikace, ale i nároky na ně. V minulosti stačilo vydat program a nechat ho žít vlastním životem. U dražšího softwaru zpravidla vycházely opravy chyb. Pokud jste chtěli novou verzi a funkce, byla nutná opětovná koupě (např. Adobe Photoshop CS4, CS5…).

Dnes jsme jako uživatelé zvyklí, že pravidelně vychází updaty, které přináší opravu chyb nebo zbrusu nové funkce. Také operační systémy se vyvíjí a vývojáři s nimi musí držet krok. Mohlo by se totiž stát, že jejich aplikace přestanou být kompatibilní.

software, aplikace, monitor, kodovani, programovani

Z pohledu zákazníka se může zdát, že jde o celkem nefér krok. Na druhou stranu, pokud se zamyslíte nad tím, že se vývoji někdo věnuje (třeba váš kamarád), pak předplatné začne dávat smysl. Plynulý vývoj jakéhokoliv softwaru je práce, obzvlášť pokud máte velkou základnu uživatelů, kteří věří v to, že jejich oblíbený nástroj bude fungovat řadu let.

Ukažme si to na příkladu ze světa. Pokud zaplatí uživatel za aplikaci v App Storu 5 dolarů, vývojáři obdrží 3,5 dolaru, protože si Apple vezme 30 % z ceny. Z částky, kterou vydělají ve Spojených státech, zaplatí minimálně 1 dolar na daních. V takovém případě mají čistý příjem 2,50 dolaru, což je v přepočtu nějakých 58 Kč.

Ano, můžeme říct, že dříve aplikace byly dražší a propracovanější. Ještě jich pár existuje, ale také se jim dostává jisté péče. To může být také důvod, proč někteří zákazníci mají pocit, že z nich vývojáři dělají dojné krávy. Pravda samozřejmě leží někde uprostřed. Z mnoha placených aplikací se v posledních letech stala služba.

Jak to dnes s těmi aplikacemi je?

Pokud otevřete App Store nebo obchod Google Play, určitě si všimnete, že spousta aplikací je „zadarmo“. Za předpokladu, že jste pozorní, určitě vám neunikne, že nic není úplně zdarma.

Nejčastěji na vás vyskakují otravné reklamy, popřípadě jsou v samotné aplikaci oblíbené mikrotransakce, za něž si můžete odemknout další funkce a místo kompletní aplikace dostanete něco osekaného. Zpravidla to bývají aplikace na sport, vaření, úpravu fotek a spousta dalších.

Pak je tu dražší varianta, dalo by se říct profesionálních nástrojů. Mezi ně třeba můžeme řadit kancelářský balíček Office, jehož jedna „doživotní licence“ začíná na částce 2 490 Kč (podle verze a účelu). Dražší už je například program pro střih videa Final Cut Pro s pořizovací cenou 7 990 Kč. Oba programy využijete z dlouhodobého hlediska. Jak jde vývoj softwaru kupředu, nikdo vám nezaručí, že vám Office bude fungovat i za deset let, kdy už nemusí být kompatibilní s aktuální verzí Windows.

Až v úplném závěru přichází forma předplatného. Ta třeba u kancelářského balíčku od Microsoftu činí 1 899 Kč pro jednotlivce a ve variantě pro celou rodinu (tedy 6 uživatelů) zaplatíte 2 699 Kč za rok. Z toho plynou výhody: pravidelné aktualizace každý měsíc, 1 TB na uložišti OneDrive, 60 minut na volání v aplikaci Skype (u nás pouze na pevné linky) a k tomu možnost naplno využívat mobilní verze těchto aplikací. Vše provázané s vaším účtem, nikoliv s licencí na počítač.

Záleží tedy pouze na vás, jakou cestou se vydáte. Pokud jste na něco zvyklí a zapadá to do vašeho života, tak bych se předplatného nebál. V ten okamžik víte, že danou aplikaci budete využívat na maximum, a třeba vám ušetří čas a práci, kterou byste jinak museli vynaložit na hledání alternativy, která by zdaleka neobsáhla vše, na co jste zvyklí.

Předplatné jako zátěž pro peněženku aneb aplikace jako služba

Ano, předplatné je zátěž pro naše peněženky, což nejednomu člověku může způsobovat závrať. Představa, že za každou aplikaci budeme platit měsíční částku ve výši 120 Kč, není zrovna dobrá vyhlídka do budoucnosti.

K dnešnímu dni si platím Office 365 a Apple Music ve formě předplatného. Také jsem dostal 1 rok Apple TV+ zdarma. Pokud bych spočítal cenu všech předplatných za rok, celková částka je 7 115 Kč ročně. Co se však zmíněných služeb týče (předplatné ve své podstatě je služba), tak jsem rád, že se všechny dají sdílet s dalšími lidmi. Navíc, pokud se dohodnete na spolufinancování, částka není tak dechberoucí.

Záleží pouze na vás, jaká forma vám dává, nebo nedává smysl. Rozhodně se zkuste vžít do role vývojářů. I vy za váš čas v práci chcete dostat zaplaceno. Každá změna, úkol nebo úkon stojí peníze, a to že jste práci odevzdali, neznamená, že úpravy budete dělat zadarmo.

Jak vnímáte předplatné vy a využíváte jej nebo se mu zatím úspěšně vyhýbáte?

Martin Šlat

Milovník technologií, seriálů a fantasy literatury. Tak trochu bloger a amatérský fotograf. iOvce, která nepotřebuje mít nejnovější produkty od Applu a nehaní ostatní platformy, protože ví, že svět nejsou jen nakousnutá jablka – proto využívejte své technologie v míru.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Trebus
Anonym
Trebus

Jako uživatele mě předplatné docela štve. 100 Kč měsičně není moc, ale když je těch předplatných víc, částka za rok je už docela strašidelná. A téměř vždy to vyjde dráž, než si jednou za 5 let koupit krabicovou verzi.
Na druhou stranu to chápu, software už v podstatě je vyvinutý. Naprosté většině uživatelů stačí 10 let stará verze Photoshopu nebo Office. A je extrémě těžké vymyslet nějaký tahák, aby si lidi kopupili novou verzi. Proto chápu, že se firmy snaží prosadit předplatné. V podtsatě je to snaha prodávat software, na kterém už není co vylepšit.

Karle
Uživatel
Karle

Jak kdy a kde. Pro zmíněný Office to platí, ale třeba na Zoner Photo Studiu udělali vývojáři za dva roky předplatného obrovský kus práce. Na druhou stranu to má další nevýhodu, kterou je nějaký termín, kdy se firma rozhodla vydávat velké updaty – málokdy se podaří je u tak komplexního programu zcela vyladit a pak ještě dlouho chodí opravy chyb – stejně tomu tak je třeba u Windows 10.

lokomot1
Uživatel
lokomot1

Kde vidím smysl kupovat předplatné na software, je tam, kde se používá ke generování zisku.
Běžný uživatel většinu software nemusí mít v nejaktuálnější verzi(nebo najde alternativu). A tím hlavně myslím takové Office nebo Photoshop. Na ty běžné věci stačí fakt staré verze nebo nějaká alternativa.. Kupovat předplatné je podle mě vyhazování peněz,bez kterého se víceméně obejdu

kaja3332
Uživatel
kaja3332

Předplatné mě dost vadí,ne protože je potřeba autorovi zaplatit za vývoj aplikace,ale za mnohdy nesmyslnou cenu.Platit 9,90 tydne za aplikaci je dost vysoká cena.A to většina lidi používa průměrně 8-12 aplikaci,když si to člověk spočíta už je to docela raketa

uni
Uživatel
uni

Naštěstí je většina předplatného na měsíční bázi.

Martin
Anonym
Martin

Pouzivam soft, kde zakladna verzia stoji 5000 dolarov rocne, plus rozne rozsirenia a hned mam k tomu dalsich 2000. Chapem, ze vyvijat soft zadarmo nikto nebude. Ak by aj soft stal 10t tak to berem, je to nieco na com zarabam, ale platit rocne za nejaku aktualizacou, ktora vacsinou prinesie problemy a potom cakat rychlo na nejake zaplaty je fakt zle.

Martin Fabiánek
Uživatel
Martin Fabiánek

Bylo jasné, že k tomuto dojde. Od počátků Appstoru, kdy byla aplikace vázána na uživatele, ne na přístroj. Zpočátku se nakupovalo hodně, teď uživatelé s novým telefonem stáhnou aplikace ze zálohy a vývojáři z aplikací na nové přístroje nic nemají…..

uni
Uživatel
uni

Na uživatele a platformu. Jen málo kdo to uzná licenci i na jinou platformu. Tedy asi bude jiná situace u InApp, ale zde se bavíme o licencích

uni
Uživatel
uni

Rozhodně je třeba odlišit aplikaci coby věc k tvoření obsahu, že je v podstatě nutnost mít aktuální verze, je nanejvýš vhodné, aby vývojář měl dostatečnou podporu pro vývoj, je akceptovatelné, že mu defakto odvádím že svého zisku nějaký podíl, pomohl mi jej vytvořit a jsme na sobě závislí.
U spotřebních aplikací je situace jiná. A ještě jiná pak u aplikaci herních, tak se zdá předplatné jako snad i ideál.

zkill
Anonym
zkill

uni: Právě že aplikace pro tvorbu obsahu není nutné a dost často ani není žádané mít vždy nejnovější verzi. Daleko důležitější je stabilita a stálost celého prostředí. Když „dostaneš“ aplikaci/prostředí do stádia která optimálně odpovídá tvému workflow, tak se při vydání nové verze hned nevrhneš na její instalaci. S novou verzí totiž nepřicházejí nové funkce a opravy chyb ale i nové chyby. Vždy si přechod na novou verzi důkladně rozmyslíš.
Však se zeptej někoho kdo používá CAD systémy či IDE. Přece nebudeš každý půlrok migrovat projekt na novou verzi a riskovat že se něco rozsype.

uni
Uživatel
uni

Je nesmysl předjímat premisu výhody starší verze protože kvalita kódu. Jako představa, že vývojář vydá verzi s „ale neinstalujte, předešlá je stabilnější“ je úsměvná, byť by byla někdy opravdu opodstatněná:)
Půl roční perioda je těžký nesmysl, znám vývojáře od CADu a u tak komplexního projektu se jede opravdu na jiné „sprinty“ :)

zkill
Anonym
zkill

uni: Jde vidět, že vůbec nevíš jak vývoj v reálném světě funguje. Dost často se projekt začne na nějaké verzi software a na této verzi se dále pokračuje klidně i roky. Pokud není důvod tak se na novější verzi neaktualizuje. Protože aktualizace na novější verzi může způsobit různé problémy a může zabrat hodně času. A tato práce je veskrze neproduktivní a jenom zdržuje projekt samotný.
Možná tě překvapí, ale novější verze nemusí být vždy lepší. Odhlédnu-li od potencionálních nových chyb tak se dost často stává, že některé funkce jsou z novějších verzích vyjmuty.

Menty
Uživatel
Menty

Pod tohle se můžu podepsat všemi deseti. Pokud vše 100% funguje, není vůbec žádný důvod upgradovat, a to jak systém, tak programy, přesně jak píše zkill. Můj kolega před časem omylem aktualizoval MainStage a macOS na Catalinu – výsledkem je nemožnost připojení zvukovky a další problémy. Osobně se řídím heslem, že co funguje, to není třeba měnit, většinou to přinese víc problémů, než užitku.

uni
Uživatel
uni

To je samozřejmě naprostý nesmysl. Ano, Ofice 2003 ti bude fungovat na 100%, přesto tě všichni okolo pošleme do příslušných míst:)

zkill
Anonym
zkill

uni: Já jsem jenom komentoval tvůj první výrok s důkazem na to že je to nesmysl. Když se sám pozorněji podíváš na úvodní ilustrační obrázky tak uvidíš, že tam není vyobrazen software který používá běžná veřejnost (Visual Studio Code).
Asi tě překvapí, že existuje sousta projektů které nadále využívají vývojové nástroje vyvinuté 80tých letech minulého století. Takových projektů znám několik hlavně v oblasti aerospace průmyslu.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

za toto by si mohol dat sam sebe facku lebo si pokrytec

uni
Uživatel
uni

Asi by jsi měl začít rozlišovat aplikace pro firmy s maintenance, LTS apod. a aplikace v článku, pro obecnou veřejnost, i tu tvořící. A pak ti to celé téma začne dávat smysl;)

ASDF
Anonym
ASDF

uni: *asi bys … Ať nejsi za úplného negramota :-)

uni
Uživatel
uni

Grammar nazi nejsou moc populární a někteří se zde umí hodně rozčílit nad offtopicem :) Ale děkuji za upozornění. Příště už snad bude možnost do SZ.

ASDF
Anonym
ASDF

Ta tvoje infantilní angličtina, kterou ani neumíš je tady taky takový evergreen. (Nope, facepalm, over…)

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

nechcem sa hadat, ale u nas menime IDE alebo rozne komponenty (DevExpress, LL, atd.) ASAP ako vyjdu. Max dva tyzdne a nahadzujeme novu verziu. A je jedno ci je projekt v priamom vyvoji, testovani alebo delivery. Ideme na tyzdnovej CD a vsetko bezi ako namazany stroj. Takze nie kezdy projekt je rovnaky ako tu tvrdis ty. Niekto to holt ma pod kontrolou a niekomu sa to sype pod rukami :)

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

TomasSX1: no u nas zase neco upgradujeme a neco ne … treba Eureku ano, ale IDE jen kdyz nam prinese neco co potrebujeme (ted cekame az bude pro nas funkci RAD Studio Rio pro OSX … zatim ma kompilator problemy). Jinak uz par let jedeme na XE5 a nemame duvod prechazet na novejsi (krom te kompilace pro OSX jak jsem psal).

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

No ved hovorim. Kazdy projekt je iny, ale tvrdit to ze neupgradujeme lebo sa to rozsype je blbost.

zkill
Anonym
zkill

TomasSX: Právě že minimalizování změn ve vývojovém prostředí je jedním ze způsobů jak snížit riziko pro projekt samotný. U menších projektů na kterém nespolupracuje příliš mnoho lidí a jednotlivé části jsou dobře ohraničené, způsob jaký popisuješ může i fungovat. Nevěřím že by takto lehkovážně někdo postupoval u velkých projektů. Tam je změny nutné řádně naplánovat. A někdy se aktualizace prostě nevyplatí. Obzvláště pokud se jedná o certifikovaný software (ať už je to FIPS či funkční bezpečnost SIL, MISRA, atd.).

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

No neviem ci cca 150+ programatorov na jednom projekte je mensi projekt, ale ako myslis :)

zkill
Anonym
zkill

TomasSX1: ano, máme zákazníky co mají na projektu přes 3000 vývojářů

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Ved hovorim, kazdy projekt je iny. Ale to co si pisal, neplati vseobecne ani pri velkych projektoch. Viem aj ja o projekte s 3k+ vyvojarmi kde tiez bezi tyzdeny CD a su up to date.

zkill
Anonym
zkill

Promiň tak tomu úplně nevěřím. Pokud se tedy nejedná o nějaký „kreativní“ outsourcing do Indie.

bkf1
Uživatel
bkf1

Předplatné/nájem aplikací vzniklo z jednoho JEDINÉHO prostého důvodu… DOJIT LIDI, jak se jen dá. Souhlasím, že vývojář má být za svou práci odměněn, ale NE, když už víc od něj uživatel NECHCE! Když si koupím nějaký produkt, tak klidně rád zaplatím za jeho zlepšování, ale když se dostanu do bodu, kdy NEPOTŘEBUJI víc, tak jsem tímhle modelem NUCENÝ platit za věci, které NECHCI. Chybí prostě nějaký kompromis typu „zaplať jednorázově a když přestaneš platit měsíčně, tak už nedostaneš podporu/aktualizace, ale můžeš DÁL fungovat na tom, co sis už zaplatil“.

PetrCBR
Uživatel
PetrCBR

To bych netvrdil pausalne. Je spousta software, ktere se prodavaji jak jednorazove, tak formou predplatneho a je to hlavne proto, aby si ho mohl dovolit i ten ktery si nemuze dovolit koupit jednorazove a nepouzival nelegalni verze z netu.

zkill
Anonym
zkill

PetrCBR: Předplatné na software tady není z toho důvodu, aby snížil náklady uživateli a ten software nepoužíval nelegální software. Předplatné je zde z toho důvodu, aby výrobce měl jistý příjem a z něj financoval vývoj software.
Pokud výrobce software však uvádí třeba takového manipulativní články ( [odkaz] ) srovnávající cenu předplatného za den s cenou jednoho hrnku kávy, tak je asi jasné, tak tím míří…

kaja3332
Uživatel
kaja3332

No já to myslel v € a to už ta káva i u nás je za 2€ na nádraží do kelímku a hnusná😀

bkf1
Uživatel
bkf1

Nojo, ale je software, kde to prostě nejde (např. vše od Adobe) a člověk nemá na výběr a vymýšlet nějaké náhražky prostě nejde (např. InDesign) :-(