Domů » Články » Před 4 lety Microsoft světu ukázal Windows Phone. Jakou cestu urazil a kam má nakročeno? (1. část)

Před 4 lety Microsoft světu ukázal Windows Phone. Jakou cestu urazil a kam má nakročeno? (1. část)

Systém Windows Phone je mezi svými fanoušky oblíbený, ale jeho celosvětový podíl se pohybuje pod pěti procenty. Jakou cestu ušel za čtyři roky od svého představení? V prvním díle našeho dvoudílného článku si připomeneme jeho počátky a nahlédneme do historie.

Dnes jsou tomu přesně čtyři roky, co byl na Mobile World Congressu 2010 v Barceloně představen světu zbrusu nový operační systém Windows Phone. Tedy ani ne tak systém samotný, spíše nové uživatelské rozhraní a nová filozofie jeho ovládání. Trhu chytrých systémů tehdy vládl operační systém Symbian s 44% podílem, na druhém místě se vyhříval RIM (později BlackBerry), následovali iPhone OS (dnes iOS) a Android, který právě předbíhal 8 procentní podíl Windows Mobile.

Zatímco křivka Androidu šla nekompromisně raketově vzhůru, Symbian, BlackBerry a Windows Mobile se propadali do hlubin a to především díky své nepřipravenosti konkurovat nástupu zařízení ovládaných dotykově prsty. Microsoft se proto rozhodl pro radikální krok – udělat za Windows Mobile tlustou čáru a provést kompletní restart svého mobilního byznysu.

 

Windows Phone Series 7

První představení systému Windows Phone proběhlo 15. února 2010 na Mobile World Congressu v Barceloně, kde Microsoft ukázal světu novou filozofii ovládání a zcela nový design plochého uživatelského prostředí bez obvyklých barevných ikon. Po skončení tiskové konference zůstala ve vzduchu viset spousta nezodpovězených otázek a prezentace způsobila mnoha přítomným novinářům šok, který rozhodně nebyl způsobený wow efektem. Primitivní úvodní obrazovka, tvořená pouze jednobarevnými čtverci, neskutečné plýtvání místem, obrovské texty a téměř žádná grafika.

   

Žádné ikony, žádná nabídka Start, žádné křížky pro zavírání aplikací, nulová podpora stylusu a hlavně konec svobody. Pouze jeden obchod s aplikacemi po vzoru iPhone a nulová možnost instalovat programy z vlastních zdrojů. Další kopanec do zad způsobilo oznámení nepodpory starších aplikací z platformy Windows Mobile a poslední kapkou byla zpráva o tom, že očekávat nemůžeme ani reálný multitasking. Majitele tehdejší vlajkové lodě s Windows Mobile – HTC HD2 navíc rozlítila zpráva, že nový systém bude určen pouze pro nová zařízení a oni se updatu nedočkají. Ačkoliv, kdo by o takový update stál, že ano?

   

Windows Phone 7

Naštěstí nic není tak horké, jak se uvaří, do oficiálního představení finální verze systému zbývalo téměř tři čtvrtě roku a Microsoft měl spoustu času veškeré nedodělky upravit a připravit se na velkolepou prezentaci hotového systému. Ta proběhla 11. 10. 2010 v New Yorku a redmondský gigant využil příležitosti k odhalení všech klíčových vlastností svého nového systému a představení prvních telefonů, na nichž systém poběží. Mezi největší klady patřila (a dodnes patří) bezesporu rychlost celého prostředí.

 

Díky stanoveným minimálním hardwarovým požadavkům, které byly 1 GHz procesor, 512 MB RAM a displej s rozlišením 480 × 800 pixelů se nemohlo stát, že by docházelo na některých modelech k zasekávání nebo padání aplikací, jak tomu bylo zvykem u Windows Mobile.

Dalším pozitivním krokem mezi moderní systémy byla integrace služeb a sociálních sítí přímo do prostředí systému, jako příkladná provázanost Facebooku v seznamu kontaktů nebo v galerii obrázků. Z různých míst systému bylo možné pohodlně sledovat nové události bez nutnosti spouštění separátní aplikace. Rovněž potěšila i integrace kancelářského balíku Microsoft Office přímo do systému.

 

Vzhled systému se oproti prvnímu představení v Barceloně příliš nezměnil, úvodní plocha byla stále tvořena čtvercovými dlaždicemi (navíc v podivném rozložení, které mělo ctít principy zlatého řezu) a prostředí systému bylo tvořeno velkými písmeny bez jakékoliv další grafiky. Na obrázcích se tento vzhled mohl zdát nudným, ale v pohybu byl neuvěřitelně svižný a funkční. Bohužel se stále našla velká spousta proti, jako například nemožnost pracovat se soubory a složkami, posílat je přes Bluetooth, nahrávat je z PC do telefonu skrze mass storage, instalovat do telefonu aplikace z vlastních zdrojů, možnost nastavit si vlastní obrázek na pozadí plochy (tato funkce byla kompenzována možností zvolit si obrázek na zamykací obrazovku), kopírovat a vkládat text a mnoho dalších nedodělků.

   

Microsoft přislíbil, že v budoucnu přijde vlna aktualizací, která bude postupně chybějící funkce doplňovat. První představené telefony byly od značek HTC (7 Pro, 7 Surround, 7 Trophy, 7 Mozart, HD7), Samsung (Focus a Omnia 7), LG (Optimus 7 a Quantum) a Dell (Venue Pro).

NoDo

Představení systému se odehrálo na konci roku 2010, rok 2011 měl být tím, kdy se platformě podaří dostat se do podvědomí uživatelů a zároveň pomalu díky aktualizacím systému uzrávat. První vlaštovkou byl update NoDo, který ještě zrychlil celé prostředí, přidal několik funkcí do nastavení Wi-Fi, Bluetooth a do Outlooku a co je nejdůležitější – přidal podporu pro kopírování a vkládání textu. Aktualizace byla prováděna pomocí programu Microsoft Zune, což byla jakási obdoba Apple iTunes. Jinou cestou smartphony s operačním systémem Windows Phone aktualizovat nešlo.

 

Windows Phone 7.5 Mango

Teprve druhá aktualizace přinesla systému Windows Phone zásadnější vylepšení. Kromě možnosti provázat svůj účet s Twitterem, LinkedIn nebo Windows Live Messengerem, přišla i aktualizace hubu zprávy, který od této verze dokázal chatovat online skrze Live Messenger nebo Facebook chat. Navíc události z Facebooku bylo možné zobrazovat přímo ve vestavěném kalendáři telefonu.

Jistých vylepšení se dočkal i mobilní Microsoft Office a Internet Exporer, který nově podporoval hardwarovou akceleraci, podporu HTML5 a geolokačních služeb. Hráči ocenili možnost zobrazit a upravovat svého Xbox avatara přímo v herním hubu. Mango byl velice povedený update a s ním přišla i řada nových telefonů, přičemž nejvíce vodu ve Windows Phone rybníce rozvířil na počátku roku 2011 skok finské Nokie, která se do té doby držela operačního systému Symbian.

  

Půl roku na to představila Nokia první modely s Windows Phone – Lumii 710 a 800, nabízející exkluzivní aplikace, které jí dávaly výhodu před ostatními výrobci telefonů se systémem Windows Phone. Ti ale také nezaháleli a představili nové modely s Mangem, nejznámnějšími byly Omnia W od Samsungu a HTC s dvojicí Radar a Titan. Přestože prodeje telefonů s tímto systémem rekordy netrhaly a vlak s konkurencí ujížděl neustále rychleji kupředu, získal systém Windows Phone na konci roku 2011 ocenění za nejlepší mobilní operační systém

 

Windows Phone 7.5 Refresh

Po zásadním updatu Windows Phone na verzi 7.5 přišel na začátku roku 2012 menší update Refresh, dříve nazývaný Tango. Ten umožnil především používat systém Windows Phone na telefonech se slabším hardwarem, díky optimalizaci postačil k provozu tohoto systému procesor o taktu 800 MHz a 256 MB RAM.

  

Tento diskutabilní krok ale mnoho ovoce nepřinesl, snížených harwarových požadavků využily pouze telefony Nokia Lumia 510 a 610 a ZTE Orbit, bohužel kromě nižší ceny zařízení přineslo snížení hardwarových požadavků i několik omezení a to nejen na úrovni systému, ale také mezi aplikacemi, z nichž některé nešly na zařízení s nižším množstvím operační paměti vůbec instalovat, například Skype nebo oblíbení Angry Birds. O těchto omezeních si můžete počíst v našem dřívějším článku, z nových funkcí Tango přidalo podporu Windows Marketplace do nových 23 zemí včetně Slovenska, vylepšenou podporu multimediálních zpráv a pár dalších maličkostí.

Windows Phone 7.8

Tato aktualizace byla, je a bude poslední aktualizací operačního systému Windows Phone 7. I když přinesla dost zásadní změnu ve vzhledu úvodní obrazovky, její přijetí bylo velice rozporuplné. Není se čemu divit, jejímu představení (a také vydání) totiž předcházelo představení zbrusu nové verze Windows Phone 8. Bohužel všechna zařízení, běžící na verzi 7, update na verzi 8 nedostala a to kvůli požadavku procesoru s hardwarovým šifrováním. Oznámení aktualizace Windows Phone 7.8 bylo tak pro stávající uživatele spíše zklamáním, které navíc umocnil fakt, že majitelé přístrojů s Windows Phone 7 museli na aktualizaci čekat až do ledna 2013, zatímco se do prodeje dostávaly chytré telefony s Windows Phone 8.

 

Obzvláště byl tento fakt nepříjemný pro majitele nově zakoupených telefonů (například tehdejší nové vlajkové lodě Nokie Lumie 900), kteří investovali peníze do zařízení se systémem, který byl tímto rozhodnutím odsouzený k zániku. Pravda, zpětná kompatibilita aplikací dávala jistou naději, že vývojáři aplikací nebudou Windows Phone 7.8 přehlížet a stále pro něj vyvíjet nové aplikace spustitelné i na Windows Phone 8, realita byla ale taková, že většina z nich využila širších možností nového systému a vyvíjela aplikace jen pro Windows Phone 8.

Chvíli to vypadalo, že by Windows Phone 7 mohl sloužit jako systém pro low endová zařízení, ale nestalo se tak. Představením osmiček začaly sedmičky pomalu umírat. Dnes jich je sice ve světě Windows Phone ještě 22 % a to zejména díky oblíbeným Lumiím 710 a 800, ale jejich podíl bude nadále klesat ve prospěch Windows Phone 8. Tomuto systému bude věnován zítřejší druhý díl.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

61 komentářů

 1. Musím říct, že za ty 4 roky je to stále slabota… Nebýt obrovské sumě peněz věnované na masívní reklamu a do dotací, tak by ten systém dávno skončil v propadlišti dějin… 4 roky je opravdu hodně dlouhá doba a vlastně až teď s příchodem WP8.1 dostane systém fičůry, funkce a nastavení, která známe s jiných OS.

  Když to prakticky srovnám třeba s BB a jejich OS10, tak ten systém je starý 1 rok !!! A některé funkce, nemají ani konkurenční systémy. Jenomže hold, za BB nestojí takový gigant jako je MS…

  • Velda (neregistrovaný)

   Jejich systém není starý 1 rok, ale 3.

  • BlackBerry OS10 je tu 1 rok a 1 měsíc a půl [odkaz]

  • Podle těchto měřítek mohu tvrdit následující:

   WP8 je tu 1 rok a 3 měsíce a půl [odkaz]

  • Článek jasně mluví o WP. Nepřekrucujte to !

   WP tu jsou 4 roky

   OS10 je tu 1 rok.

   Nic víc, nic míň…

  • Delfin: Nepiš prosím nesmysly. WP je tu skutečně 4 roky, s tím nic nenaděláš.

   BB 10 je jakýmsi velkým restartem ve světě BB, srovnatelný s „restartem“ Windows Mobile v podobě Windows Phone, který se právě odehrál před 4 lety.

   WP8 je pak již jen malým restartem, filozofie je naprosto stejná.

   Je to tedy tak, jak píše MILENNIUM.

 2. Velda (neregistrovaný)

  Teďak když vidím to srovnání těch telefonů, tak bych řekl, že ten zlatý řez prostě dělá svoje. Je to s ním hezčí :-) Třeba kdyby toto MS ponechal, tak má dneska WP větší úspěch (protože pochiopitelně všude jsou obrázky telefonů na úvodní obrazovce)

  • To myslíš vážně, že tohle rozhoduje o úspěchu a neúspěchu? Neúspěšný to bylo s ním i bez něj.

  • Má pravdu, ten zlatej řez měl něco do sebe, hlavní plocha byla čistá, přehledná a vzdušná. To se nedá říct o tom současným, je to takovej maglajz.

  • Pepa (neregistrovaný)

   Myslím si že to se zlatým řezem je blbost, půlka lidí ani nevěděla že tam nějakej zlatej řez je…

  • Bylo to velmi elegantní. Z designového a pocitového hlediska jasně lepší než současné provedení. Bohužel zde musel design ustoupit použitelnosti.

   Přehlednost je taková, jakou si ji uživatel udělá, v tom problém není, ale už to opravdu není tak pěkné.

  • O tom zlatým řezu né že by každej měl vědět, ale výrazně to ovlivnilo vzhled (Něco na tom řezu bude). Pamatuju si kdy jsem poprvý viděl WP a právě ta úvodní plocha na mě působila skvěle a proto si ho pořídil. A působila úplně jinak než teď, skoro bych řekl né tak ploše..

 3. Martin (neregistrovaný)

  Vzhledem k tomu, že se Microsoft pohybuje v mobilní sféře snad už 14 let a byl tu dávno před současnými konkurenty…..tak je to naprostá tragédie.

  • No vidíš, a já to vidím naprosto opačně. MS se vybodnul na starý systém a vytvořil něco, co během tří let dospělo do pro mne nejpříjemnějšího mobilního OS..

  • Souhlas, za 14 let vyprodukoval nejméně tři větve mobilního OS: Windows Mobile, Microsoft KIN s KIN OS a Windows Phone.

   Opravdové úspěchy slavil jen s tím prvním, Windows Mobile. Druhý projekt ukončil po dvou letech, WP paběrkuje 4 roky na max. 5% celosvětového podílu.

   Čili souhlas s uživatelem MARTIN, jedná se o tragédii, zvláště pak s přihlédnutím, že se jedná o MS, jednu z TOP 3 IT firem…

   Pro ty, co neví, co je to Microsoft KIN, tak zde [odkaz]

 4. Pepa (neregistrovaný)

  Mě se zase nezdá, že mezi zápory pořád uvádíte „nemožnost instalace z vlastních zdrojů, pouze jeden Store po vzoru iPhonu“ – já nevěděl že i mezi redaktory jsou zájemci o warez??

  • Přitom je to lež. Například firmy samozřejmě své vlastní interní zdroje mají.

  • „Vlastní zdroje“ nejsou jen warez. Je spousta free aplikací, nebo aplikace zakoupené, které pak z nějakého důvodu zmizí ze store, a dokud se tam neobjeví, tak není možnost ji nainstalovat.

   Když jsem měl Lumii 920 tak jsem koupil Parking manii, potí jsem přehrál systém a světe div se aplikace již nebyla ve storu.

  • Ne každý vývojář chce platit desátky MS za to, že nahraje svou aplikaci do jejich obchodu. Proto např. u Androidu zveřejní apk a je hotovo. Jednu dobu to tak dělal např. i Total Commander, ale z jiných důvodů.

  • 19 USD ročně mi přijde zanedbatelná částka, pokud si myslím, že mám nápad na zajímavou aplikaci.

  • Yegor (neregistrovaný)

   MCEZA – Už přestaň žvanit nesmysly.

  • Někdo chce třeba dělat free aplikace a nechce podporovat MS těmito 19 USD. Stejně jako v muzice existují zpěváci, kteří nejsou v žádném „svazu“ (u nás OSA) a produkují nezávislou hudbu, u nás např. Nohavica, pokud se nepletu.

   MS by neměl u free projektů tento desátek vůbec vybírat, měl by být rád za každou aplikaci.

  • Keby ste vedeli čo za to dostávate boli by ste ticho.

   Za tých 19 USD získavate nie len možnosť publikovania aplikácii, ale aj tým testerov, ktorí Vám otestujú aplikáciu a odhalia podstatnú časť problémov.

   Povedzte, kde nájdete testera, ktorý by Vám robil za 19 USD ročne a ostestoval Vám všetky appky

  • A to je v tých 19 USD zahrnutá možnosť publikovať ako pre Windows Phone tak aj pre Windows Runtime (ModernUI App)

  • Pepa (neregistrovaný)

   Já tady ale nemluvím o free aplikacích, komu jde o free aplikace tak mu nemusí vadit že je jen jeden ofiko zdroj a stáhne to bezplatně tak i tak… myslím si že je to jen narážka na WM kde se aplikace skutečně braly z různých míst…

  • 19 USD je pevná částka za rok, ne 10% z obratu. Každej andro-jouda omlouvající warez mele o desátku a ani neví, co to je.

  • A zase urážky. Ano, někteří uživatelé WP (čest slušným uživatelům) umí hold jen dvě věci: Neochvějně obhajovat za všech okolností jakýkoli krok MS a urážet.

   To první je mi lhostejné (každý má právo na svůj názor, díky bohu za demokracii), druhé hraničí se slušným vychováním a totální ztrátě slušnosti.

   Ve svém telefonu mám přesně 0% warezu, stejně tak v PC. Jsem absolutně proti warezu.

 5. Mirek (neregistrovaný)

  Byval jsem fanouskem Windows Mobile (a prorokoval blbosti jako ze Iphone aplikace si jednou clovek spusti na emulatoru ve WM, ci ze Google to s Androidem do leta zabali…). Postupne dva WM telefony a opovrhovani „ovcemi“ s Iphonem. Jo, naivita mladi… :-)

  Predstaveni WP 7 v Barcelone byl tvrdy sok… Vse co mel clovek na WM rad slo do kytek…

  No ale zpet k mobilnimu usili Microsoftu. Pripada mi, ze se firma v poslednich letech potaci v bludnem kruhu:

  a) Mame super product!

  b) Proc ho jen zakaznici nechteji?

  c) Vytrvame, prorazime…

  d) Kruci, porad nic…

  e) Okay, dal to tak nejde, cas byt nelitostny… Zacneme od znova. A radikalne jinak. Zapomente to co bylo predtim, ted uz vime co delat…

  f) Mame super produkt!

  A tak dale.

  To kolecko uz Microsoft obehl 2* (restarty s WP7 a WP8) a zacinam mit pocit, ze se momentalne nachazi znovu ve fazi „d) Kruci, porad nic“ z hlediska WP8…

  Tak se pridavaji do WP veci co tam dle puvodni koncepce nikdy nemely byt (SD karta a ted i aplikace instalovatelne na ni, notification centre…) a koketuje s myslenkou Android aplikaci… Strucne receno – Microsoft zacina opet jednou ztracet nervy…

  Ne, nemyslim si, ze by zahodil WP ve prospech Androidu jak se nekde navrhuje, to je nesmysl, ale muze se stat, ze prijdou nejaka radikalni opatreni „ted uz vime jak na to“ kdy se opet nebude hledet na stavajici priznivce systemu… Nevim co by to presne mohlo byt, ale rekl bych, ze v soucasne dobe je MS opet v obdobi velkeho promysleni ruznych alternativ…

  • Ono by stačilo všude chodit pozdě a pružně reagovat na trendy.

  • Samozřejmě jsem chtěl napsat:

   „Ono by stačilo všude nechodit pozdě…“

  • Opísal si to celkom dobre. Avšak nie je veľmi inej cesty, ako tam postupne pridávať funkcie. MS musel dobre vedieť, že sa nemôže stať, že vydá nový OS a za dva roky bude mať podiel 80 %. Asi ani sám nevedel, kam sa má zaradiť. trh je perfektne rozdelený na dvoch hráčov s úplne opačným prístupom – Apple s prísne uzatvoreným OS a Google s úplne otvoreným Androidom. MS si zobral za inšpiráciu najprv Apple (totálne zabetónovaný WP7), akurát veľmi nerozumiem, ako chcel docieliť, aby dlhoroční užívatelia iOS k nemu utiekli. Prečo by to robili, keď im iOS vo všetkom vyhovuje? Tak sa teraz zo všetkých síl inšpiruje Androidom (najnovšie správy o tapetách za dlaždicami vo WP8.1, oveľa širšie možnosti kustomizácie atď.). Ale prečo by užívatelia Androidu utiekli k WP8.1 (8.2, 9 atď), keď to bude stále uzatvorený systém?

   MS musí urobiť jedno – otvorene marketovať, že ich OS je tým najlepším z oboch svetov, tj. bezpečnosť a funkčnosť uzavretého systému, ale s bohatými možnosťami kustomizácie. Ja síce nie som nijaký marketingový mág, ale PureView dookola už nikoho na riť neposadí.

  • „Ja síce nie som nijaký marketingový mág, ale PureView dookola už nikoho na riť neposadí.“

   máš pravdu (nejen v citované části), mě už to např. leze krkem. Stejně tak i zde tolik omývané „kecy“ na téma plynulost prostředí.

   Je pravda, že Android byl dříve nic moc, ale od 1 GB RAM je už to OK, sám jsem se o tom přesvědčil u svého nového mobilu s Androidem, nic nelaguje a jsem spokojený, u mého předchozího modelu s 512 MB RAM to nebylo optimální.

   Google si měl lépe před několika roky nastavit minimální HW nároky, předešel by takovým problémům.

  • SMISEKCZ: je vidět, že nemáš srovnání.. Mě zas nebaví poslouchat to neustálé „android nelaguje“. když všichni víme, že se po čase zasekává jakýkoliv model, některé vlajkové lodě dokonce už po zakoupení (třeba nejprodávanější SGS..) a abych telefon uvedl do použitelného stavu, musím si nahrát čistou ROM, což mne stejně neuchrání od toho, abych telefon musel minimálně jednou za pár měsíců čistit, nejlépe HR nebo znovu flash.. A někoho to prostě nebaví.

   Ano, od 1GB RAM nelaguje, ale jak dlouho mu to vydrží? :-D Telefonů jsem měl v ruce hodně, ale nové iPhony a WP v plynulosti a rychlosti jsou stále na míle před Androidem.

  • WTF (neregistrovaný)

   android od 1GB ram nelaguje ? to vidno že niekto nedržal nič ine ako android. Samsung galaxy ace 2 a 3 obe laguju a su pomale ako žiadny iny OS

  • Taky jsem zvědavý, zda se bude časem zpomalovat, nebo ne. Já jsem zatím velmi spokojen. Jen jsem nepodlehl reklamní masáži Samsungu, který produkuje, jak píše WTF, mobily s pomalým Androidem.

   Porovnání s WP pravda nemám, protože od telefonu potřebuji i něco více, než jen plynulý telefon.

  • MIREK: ono to tak vypadá, nicméně je třeba si uvědomit, že mobilní systém se nevyvine za půl roku, ani za rok. WP7 byl od začátku v MS braný jenom jako rychlý „protíútok“ applu a nastupujícímu googlu, ale už v té době se pracovalo na nástupci, souběžně s velkými windows.. Ono se těžko cokoliv v mobilní branži před pár lety předvídalo a MS nebyl zvyklý na ten rychlý trh. Ale myslím si, že se toho v MS hodně mění k lepšímu. Otázkou je, jestli se mu podaří přesvědčit lidi, že to není ten hrozný MS – i když bude mít kvalitní produkty, teď je prostě v módě někdo jiný a MS má stále velmi špatnou pověst, především díky tomu, že před lety usnul s velkýma oknama na vavříněch.

  • Ano, možná je někde na Androidu vidět zaškobrtnutí, ale ve výsledku je i tak rychlejší než WP, které svou „rychlost“ kryje za animace, které zdržují, stejně tak iOS. Navíc u těchto systémů není možné otravující animace vypnout.

  • Jan (neregistrovaný)

   Rychlejsi asi nie je, aspon nie dlhodobo, ale poslednu dobu sa nejak zacinam priklanat k Androidu. Momentalne mam L920 a iPad Mini, a nemozem povedat, ze je s nimi moc problemov, ale iOS 7 uz nie je ani tak rychly a ani tak stabilny ako byval a Lumia je tiez pomerne problemovy telefon. Mozno menej nez Android, ale tych moznosti je tam neporovnatelne menej.

  • iOS stabilní nebyl nikdy, když se rozumný člověk podívá do logu aplikací, tak vidí ty pády. Jen je šikovně iOS schovává na pozadí..

   Android není pro začátečníka, ten s ním nebude spokojený, ale pokud si systém vyladíš, tak ti dobře poslouží..

  • Jan (neregistrovaný)

   Ma ma to zaujimat ? Aplikacie nepadali, vsetko fungovalo. Nic viac nepotrebujem.

  • JAN: Tak ešte skús chvíľku vydržať a počkať na WP8.1. Tie úniky, aké má mať funkcie, sú až neuveriteľné. Myslím, že potom už naozaj argument nemožnosti kustomizácie WP nebude platiť.

  • Peter (neregistrovaný)

   Nelaguje? Mam alcatel 6040D s 2GB ram a ked zapnem dve apky a chcem vyjst z menu tak mi launcher laguje aj 15 sekund

  • Záleží na chipsetu, ne na RAM a zkus změnit launcher, třeba to bude tím od Alcatelu;).. Co třeba Nova Launcher.

  • Navíc nevím co bys s Mediatekem chtěl, aneb možná další z těch co si řekne jó čtyřjádro, budu cool. A nebo si stačilo přečíst pár recenzí..

  • Jan (neregistrovaný)

   Zaklinac: Nechystam sa menit. WP mi v podstate az na mobilny banking (moja banka zatial aplikaciu pre WP nevyvija) poskytuje co potrebujem. Akurat som chcel povedat, ze ta spolahlivost, rychlost a bezproblemovost sa u WP dost precenuje. Moj prehravac je pri niektorych albumoch pomaly, animacie na L920 obcas laguju, fotak, prehravac, store, alebo nastavenia padnu. Nehhovoriac o tom, ze notifikacie casto chodia neskoro, niekedy vobec, Whatsapp pada pravidelne ak si clovek prezea historiu, telefon obcas taha cez mobilne data aj pri zapnutej wifi a vcera sa mi zase nepodarilo stiahnut obrazok z prilohy. 5 downloading, ale stiahnuty nebol. Nefungovalo to ani po restarte. Nie je to tak zle ako Android, ale skvele to fakt nie je …

  • mmmm. (neregistrovaný)

   Tak pod to bych se podepsal – zcela jistě lepši, než Android, ale stále se tím zaklínat nelze, zas tak megarychlý a megastabilní, aby to omlouvalo milion chyb a nedostatků, to není.

  • Tu s vami súhlasím len spolovice – mne nikdy nič nepadá, padala akurát jedna verzia Facebook beta. Všetky aplikácie mi fungujú, notifikácie tiež. Že sa animácia občas trhne je pravda, kto tvrdí, že nie, klame. Mne WP vyhovuje maximálne, samozrejme, stále je čo vylepšovať (miliónom nedostatkov by som to zas nenazýval), preto sa naozaj teším na 8.1.

  • Kéž by uměli všichni zdejší uživatelé WP psát o WP tak otevřeně a objektivně jako např. JAN a někteří další. Díky za to :)

  • JAN má evidentně nějaký ojedinělý hw problém. Tyto věci se na L920 normálně nevyskytují.

  • Kolikrát jsem jen zde v topicu o L920 četl něco ve stylu, že L920 má ojedinělý hw problém…

  • Jan (neregistrovaný)

   Steelspace: to su zase hluposti. Moj HW problem je, ze L920 vrzga. Problem s notifikaciami ma aj sestra, WhatsApp pada na kazdom WP 8 telefone ktory som skusal (ked ides hlbsie do historie) a tak dalej. Ja netvrdim, ze toto vsetko sa deje stale, ale deje sa to. Obcas ten system hapruje a sam chodis na tunajsie forum a vidis, ze tych staznosti na rozne divne spravanie je dost na to aby sa nedalo hovorit o ojedinelom probleme.

  • Peter (neregistrovaný)

   To čo píšete o tom že čo očakávam od mediateku??

   Tak si prečítajte toto

   [odkaz]

   Takže to znamena že každý android čo je slabší ako alcatel je proste na hovno??? Nie na hovno je android a jeho roztrieštenost.

   Za druhe písať tu o tom že na androide je milion aplikacii a neviem čo. no a čo že ich je milion. čítali ste niekedy recenzie tých užasných hier a aplikacie v play?? ja ano. Každemu druhemu to pada.

   Momentalne mam ten alcatel (predtým S3 to bolo horšie ako s alcatelom) a Lumiu 925 Úprimne nie je to dokonalost ale ešte sa mi nestalo aby mi nejaka hra nešla alebo aplikacia padla. Nie nestalo za mesiac a pol ani raz.

  • Recenzím na gPlay se směju, většina reakcí (seká se, padá, apod.) je s lowend zařízením. Mě tam žádná nepadá, ani se neseká. To je jako kdyby někdo kritizoval výrobce her, když by hry spouštěl na integrovane gpu apod..

   A že na WP nic nepadá?… Přečtěte si diskusi trochu výše. O problémech s notifikacem, google services apod se napsala celá řada článků.

   A ještě k tomu Alcatelu, pokud si přečtete recenzi třeba zde, tak je tam napsáno slabší cpu a gpu;)..

   Většina aplikací je na gPlay kvalitnější než na MS store. Toto uznají i zdejší WP maniaci..

  • Peter (neregistrovaný)

   Vy budete stále mlet to svoje že?

   Ved o tom sa tu bavím ale by asi čítate len svoje príspevky.

   Píšete že vačšína príspevkov su len low endy. To znamena že na vačšine android telefonov je v podstate android nepoužitelny. Tak načo mi je taký telefon???? A napísat že 4 jadro a 2 gb ram je slaby HW aj keby to bol čip od furiateku je smutne. čo potom tie dvojjadra kde je qualcom 200 a podobne? to ich rovno možu hadzat do koša nie?

  • Ano, na lowendu je Android nepoužitelný. Proto tomu kdo chce lowend doporučím WP ať už Lumii520 za 3tis, či Lumii920 za 7tis. Android v teto hladině nemá cenu.

   Dvoujadro je silne třeba Snapdragon S4. Opravdu záleží na technologii vyroby a vyrobci.

  • PETER: Bohužel, kde jaký „číňan“ udělá „4 jádrový“ procesor. Už tak nic moc CPU vezme nějaký další „Číňan“, naroubuje je do svého telefonu, všechno zprzní surovým Androidem a začne to prodávat. Nelze se pak divit, že to dopadne tak jak to dopadlo – velmi špatně.

   Z tohoto se dá dostat jednoduchým postupem:

   a) Nekupovat „Čínu“ včetně Alcatelu, Lenova a dalších podobných. Nabízejí za málo peněz „hodně muziky“ na papíře, praxe je však úplně jinde – je to šunt a vždy se objeví kompromisy.

   b) před koupí telefonu vždy číst recenze a diskuzní fóra – nelze přijít bez přípravy do obchodu, říct chci telefon a nechat si poradit – vždy si odnesete šunt, jen aby se ho obchodník zbavil.

   c) vždy nakupovat mobily přes Internet, lze je vrátit během 14 dnů bez udání důvodu. Telefon si lze před objednáním vyzkoušet v nějakém elektru nebo u operátora. Pak se vrátit domů a nakoupit online.

  • Mno, ked uz bola rec o padani aplikacii, tak mne vo WP8 a ani WP7 nikdy ziadna nespadla (na Androide i iOS celkom bezne) S tymi notifikaciami ale mate pravdu, niektore mi hlavne z integrovanych socialnych sieti chodili asi tak ako cigan do skoly :) No a o Skype radsej pomlcim-ten na WP funguje naozaj najhorsie zo vsetkych platforiem…

  • Jan (neregistrovaný)

   No schvalne, ak mate dlhsiu konverzaciu vo WhatsApp kde su nedajboze aj nejake obrazky, pripadne hlasove spravy, skuste ako daleko spat vas to pusti nez to padne :)

  • Radin (neregistrovaný)

   čéče androjd jdoudo proč tady pořád něco holDuješ? :)) Někteří umí česky jiní jako třeba androjd-joudové ne :)

  • Jan: Ale toto je problem samotnej WhatsApp ako aplikacie, nie problem WP…

 6. Pěkně napsaný článek, jen možná dvě věci doplním:

  za zmínku stojí i fakt, že ještě před updatem Tango přišel update v7.10.8107, který souvisel s vydáním Lumia 900 a který přidal poprvé podporu LTE, a dále to, proč staré telefony nedostaly update na WP8, bylo především interní rozhodnutí MS, než problém s HW či „kvůli požadavku procesoru s hardwarovým šifrováním“.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).