Domů » Články » Před 4 lety Microsoft světu ukázal Windows Phone. Jakou cestu urazil a kam má nakročeno? (1. část)

Před 4 lety Microsoft světu ukázal Windows Phone. Jakou cestu urazil a kam má nakročeno? (1. část)

Systém Windows Phone je mezi svými fanoušky oblíbený, ale jeho celosvětový podíl se pohybuje pod pěti procenty. Jakou cestu ušel za čtyři roky od svého představení? V prvním díle našeho dvoudílného článku si připomeneme jeho počátky a nahlédneme do historie.

Dnes jsou tomu přesně čtyři roky, co byl na Mobile World Congressu 2010 v Barceloně představen světu zbrusu nový operační systém Windows Phone. Tedy ani ne tak systém samotný, spíše nové uživatelské rozhraní a nová filozofie jeho ovládání. Trhu chytrých systémů tehdy vládl operační systém Symbian s 44% podílem, na druhém místě se vyhříval RIM (později BlackBerry), následovali iPhone OS (dnes iOS) a Android, který právě předbíhal 8 procentní podíl Windows Mobile.


Zatímco křivka Androidu šla nekompromisně raketově vzhůru, Symbian, BlackBerry a Windows Mobile se propadali do hlubin a to především díky své nepřipravenosti konkurovat nástupu zařízení ovládaných dotykově prsty. Microsoft se proto rozhodl pro radikální krok – udělat za Windows Mobile tlustou čáru a provést kompletní restart svého mobilního byznysu.

 

Windows Phone Series 7

První představení systému Windows Phone proběhlo 15. února 2010 na Mobile World Congressu v Barceloně, kde Microsoft ukázal světu novou filozofii ovládání a zcela nový design plochého uživatelského prostředí bez obvyklých barevných ikon. Po skončení tiskové konference zůstala ve vzduchu viset spousta nezodpovězených otázek a prezentace způsobila mnoha přítomným novinářům šok, který rozhodně nebyl způsobený wow efektem. Primitivní úvodní obrazovka, tvořená pouze jednobarevnými čtverci, neskutečné plýtvání místem, obrovské texty a téměř žádná grafika.

   

Žádné ikony, žádná nabídka Start, žádné křížky pro zavírání aplikací, nulová podpora stylusu a hlavně konec svobody. Pouze jeden obchod s aplikacemi po vzoru iPhone a nulová možnost instalovat programy z vlastních zdrojů. Další kopanec do zad způsobilo oznámení nepodpory starších aplikací z platformy Windows Mobile a poslední kapkou byla zpráva o tom, že očekávat nemůžeme ani reálný multitasking. Majitele tehdejší vlajkové lodě s Windows Mobile – HTC HD2 navíc rozlítila zpráva, že nový systém bude určen pouze pro nová zařízení a oni se updatu nedočkají. Ačkoliv, kdo by o takový update stál, že ano?

   

Windows Phone 7

Naštěstí nic není tak horké, jak se uvaří, do oficiálního představení finální verze systému zbývalo téměř tři čtvrtě roku a Microsoft měl spoustu času veškeré nedodělky upravit a připravit se na velkolepou prezentaci hotového systému. Ta proběhla 11. 10. 2010 v New Yorku a redmondský gigant využil příležitosti k odhalení všech klíčových vlastností svého nového systému a představení prvních telefonů, na nichž systém poběží. Mezi největší klady patřila (a dodnes patří) bezesporu rychlost celého prostředí.

 

Díky stanoveným minimálním hardwarovým požadavkům, které byly 1 GHz procesor, 512 MB RAM a displej s rozlišením 480 × 800 pixelů se nemohlo stát, že by docházelo na některých modelech k zasekávání nebo padání aplikací, jak tomu bylo zvykem u Windows Mobile.

Dalším pozitivním krokem mezi moderní systémy byla integrace služeb a sociálních sítí přímo do prostředí systému, jako příkladná provázanost Facebooku v seznamu kontaktů nebo v galerii obrázků. Z různých míst systému bylo možné pohodlně sledovat nové události bez nutnosti spouštění separátní aplikace. Rovněž potěšila i integrace kancelářského balíku Microsoft Office přímo do systému.

 

Vzhled systému se oproti prvnímu představení v Barceloně příliš nezměnil, úvodní plocha byla stále tvořena čtvercovými dlaždicemi (navíc v podivném rozložení, které mělo ctít principy zlatého řezu) a prostředí systému bylo tvořeno velkými písmeny bez jakékoliv další grafiky. Na obrázcích se tento vzhled mohl zdát nudným, ale v pohybu byl neuvěřitelně svižný a funkční. Bohužel se stále našla velká spousta proti, jako například nemožnost pracovat se soubory a složkami, posílat je přes Bluetooth, nahrávat je z PC do telefonu skrze mass storage, instalovat do telefonu aplikace z vlastních zdrojů, možnost nastavit si vlastní obrázek na pozadí plochy (tato funkce byla kompenzována možností zvolit si obrázek na zamykací obrazovku), kopírovat a vkládat text a mnoho dalších nedodělků.


   

Microsoft přislíbil, že v budoucnu přijde vlna aktualizací, která bude postupně chybějící funkce doplňovat. První představené telefony byly od značek HTC (7 Pro, 7 Surround, 7 Trophy, 7 Mozart, HD7), Samsung (Focus a Omnia 7), LG (Optimus 7 a Quantum) a Dell (Venue Pro).

NoDo

Představení systému se odehrálo na konci roku 2010, rok 2011 měl být tím, kdy se platformě podaří dostat se do podvědomí uživatelů a zároveň pomalu díky aktualizacím systému uzrávat. První vlaštovkou byl update NoDo, který ještě zrychlil celé prostředí, přidal několik funkcí do nastavení Wi-Fi, Bluetooth a do Outlooku a co je nejdůležitější – přidal podporu pro kopírování a vkládání textu. Aktualizace byla prováděna pomocí programu Microsoft Zune, což byla jakási obdoba Apple iTunes. Jinou cestou smartphony s operačním systémem Windows Phone aktualizovat nešlo.

 

Windows Phone 7.5 Mango

Teprve druhá aktualizace přinesla systému Windows Phone zásadnější vylepšení. Kromě možnosti provázat svůj účet s Twitterem, LinkedIn nebo Windows Live Messengerem, přišla i aktualizace hubu zprávy, který od této verze dokázal chatovat online skrze Live Messenger nebo Facebook chat. Navíc události z Facebooku bylo možné zobrazovat přímo ve vestavěném kalendáři telefonu.

Jistých vylepšení se dočkal i mobilní Microsoft Office a Internet Exporer, který nově podporoval hardwarovou akceleraci, podporu HTML5 a geolokačních služeb. Hráči ocenili možnost zobrazit a upravovat svého Xbox avatara přímo v herním hubu. Mango byl velice povedený update a s ním přišla i řada nových telefonů, přičemž nejvíce vodu ve Windows Phone rybníce rozvířil na počátku roku 2011 skok finské Nokie, která se do té doby držela operačního systému Symbian.

  

Půl roku na to představila Nokia první modely s Windows Phone – Lumii 710 a 800, nabízející exkluzivní aplikace, které jí dávaly výhodu před ostatními výrobci telefonů se systémem Windows Phone. Ti ale také nezaháleli a představili nové modely s Mangem, nejznámnějšími byly Omnia W od Samsungu a HTC s dvojicí Radar a Titan. Přestože prodeje telefonů s tímto systémem rekordy netrhaly a vlak s konkurencí ujížděl neustále rychleji kupředu, získal systém Windows Phone na konci roku 2011 ocenění za nejlepší mobilní operační systém

 

Windows Phone 7.5 Refresh

Po zásadním updatu Windows Phone na verzi 7.5 přišel na začátku roku 2012 menší update Refresh, dříve nazývaný Tango. Ten umožnil především používat systém Windows Phone na telefonech se slabším hardwarem, díky optimalizaci postačil k provozu tohoto systému procesor o taktu 800 MHz a 256 MB RAM.


  

Tento diskutabilní krok ale mnoho ovoce nepřinesl, snížených harwarových požadavků využily pouze telefony Nokia Lumia 510 a 610 a ZTE Orbit, bohužel kromě nižší ceny zařízení přineslo snížení hardwarových požadavků i několik omezení a to nejen na úrovni systému, ale také mezi aplikacemi, z nichž některé nešly na zařízení s nižším množstvím operační paměti vůbec instalovat, například Skype nebo oblíbení Angry Birds. O těchto omezeních si můžete počíst v našem dřívějším článku, z nových funkcí Tango přidalo podporu Windows Marketplace do nových 23 zemí včetně Slovenska, vylepšenou podporu multimediálních zpráv a pár dalších maličkostí.

Windows Phone 7.8

Tato aktualizace byla, je a bude poslední aktualizací operačního systému Windows Phone 7. I když přinesla dost zásadní změnu ve vzhledu úvodní obrazovky, její přijetí bylo velice rozporuplné. Není se čemu divit, jejímu představení (a také vydání) totiž předcházelo představení zbrusu nové verze Windows Phone 8. Bohužel všechna zařízení, běžící na verzi 7, update na verzi 8 nedostala a to kvůli požadavku procesoru s hardwarovým šifrováním. Oznámení aktualizace Windows Phone 7.8 bylo tak pro stávající uživatele spíše zklamáním, které navíc umocnil fakt, že majitelé přístrojů s Windows Phone 7 museli na aktualizaci čekat až do ledna 2013, zatímco se do prodeje dostávaly chytré telefony s Windows Phone 8.

 

Obzvláště byl tento fakt nepříjemný pro majitele nově zakoupených telefonů (například tehdejší nové vlajkové lodě Nokie Lumie 900), kteří investovali peníze do zařízení se systémem, který byl tímto rozhodnutím odsouzený k zániku. Pravda, zpětná kompatibilita aplikací dávala jistou naději, že vývojáři aplikací nebudou Windows Phone 7.8 přehlížet a stále pro něj vyvíjet nové aplikace spustitelné i na Windows Phone 8, realita byla ale taková, že většina z nich využila širších možností nového systému a vyvíjela aplikace jen pro Windows Phone 8.

Chvíli to vypadalo, že by Windows Phone 7 mohl sloužit jako systém pro low endová zařízení, ale nestalo se tak. Představením osmiček začaly sedmičky pomalu umírat. Dnes jich je sice ve světě Windows Phone ještě 22 % a to zejména díky oblíbeným Lumiím 710 a 800, ale jejich podíl bude nadále klesat ve prospěch Windows Phone 8. Tomuto systému bude věnován zítřejší druhý díl.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
milennium
Uživatel
milennium

Musím říct, že za ty 4 roky je to stále slabota… Nebýt obrovské sumě peněz věnované na masívní reklamu a do dotací, tak by ten systém dávno skončil v propadlišti dějin… 4 roky je opravdu hodně dlouhá doba a vlastně až teď s příchodem WP8.1 dostane systém fičůry, funkce a nastavení, která známe s jiných OS.

Když to prakticky srovnám třeba s BB a jejich OS10, tak ten systém je starý 1 rok !!! A některé funkce, nemají ani konkurenční systémy. Jenomže hold, za BB nestojí takový gigant jako je MS…

Velda
Uživatel
Velda

Jejich systém není starý 1 rok, ale 3.

milennium
Uživatel
milennium

BlackBerry OS10 je tu 1 rok a 1 měsíc a půl [odkaz]

delfin
Uživatel
delfin

Podle těchto měřítek mohu tvrdit následující:

WP8 je tu 1 rok a 3 měsíce a půl [odkaz]

milennium
Uživatel
milennium

Článek jasně mluví o WP. Nepřekrucujte to !

WP tu jsou 4 roky

OS10 je tu 1 rok.

Nic víc, nic míň…

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ

Delfin: Nepiš prosím nesmysly. WP je tu skutečně 4 roky, s tím nic nenaděláš.

BB 10 je jakýmsi velkým restartem ve světě BB, srovnatelný s „restartem“ Windows Mobile v podobě Windows Phone, který se právě odehrál před 4 lety.

WP8 je pak již jen malým restartem, filozofie je naprosto stejná.

Je to tedy tak, jak píše MILENNIUM.

Velda
Uživatel
Velda

Teďak když vidím to srovnání těch telefonů, tak bych řekl, že ten zlatý řez prostě dělá svoje. Je to s ním hezčí :-) Třeba kdyby toto MS ponechal, tak má dneska WP větší úspěch (protože pochiopitelně všude jsou obrázky telefonů na úvodní obrazovce)

Geary
Uživatel
Geary

To myslíš vážně, že tohle rozhoduje o úspěchu a neúspěchu? Neúspěšný to bylo s ním i bez něj.

VNavrátil
Uživatel
VNavrátil

Má pravdu, ten zlatej řez měl něco do sebe, hlavní plocha byla čistá, přehledná a vzdušná. To se nedá říct o tom současným, je to takovej maglajz.

Pepanisko
Uživatel
Pepanisko

Myslím si že to se zlatým řezem je blbost, půlka lidí ani nevěděla že tam nějakej zlatej řez je…

mceza
Uživatel
mceza

Bylo to velmi elegantní. Z designového a pocitového hlediska jasně lepší než současné provedení. Bohužel zde musel design ustoupit použitelnosti.

Přehlednost je taková, jakou si ji uživatel udělá, v tom problém není, ale už to opravdu není tak pěkné.

VNavrátil
Uživatel
VNavrátil

O tom zlatým řezu né že by každej měl vědět, ale výrazně to ovlivnilo vzhled (Něco na tom řezu bude). Pamatuju si kdy jsem poprvý viděl WP a právě ta úvodní plocha na mě působila skvěle a proto si ho pořídil. A působila úplně jinak než teď, skoro bych řekl né tak ploše..

Martin (neregistrovaný)
Anonym
Martin (neregistrovaný)

Vzhledem k tomu, že se Microsoft pohybuje v mobilní sféře snad už 14 let a byl tu dávno před současnými konkurenty…..tak je to naprostá tragédie.

mimonaut
Uživatel
mimonaut

No vidíš, a já to vidím naprosto opačně. MS se vybodnul na starý systém a vytvořil něco, co během tří let dospělo do pro mne nejpříjemnějšího mobilního OS..

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ

Souhlas, za 14 let vyprodukoval nejméně tři větve mobilního OS: Windows Mobile, Microsoft KIN s KIN OS a Windows Phone.

Opravdové úspěchy slavil jen s tím prvním, Windows Mobile. Druhý projekt ukončil po dvou letech, WP paběrkuje 4 roky na max. 5% celosvětového podílu.

Čili souhlas s uživatelem MARTIN, jedná se o tragédii, zvláště pak s přihlédnutím, že se jedná o MS, jednu z TOP 3 IT firem…

Pro ty, co neví, co je to Microsoft KIN, tak zde [odkaz]